Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie


Wyjazd do Turcji - Erasmus+

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie zakończyli realizację projektu ERASMUS+ Ostatnia mobilność uczniów to wyjazd do Turcji.

W dniach 13-17.06.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie: Julia Pytka, Adrianna Ścierka, Julia Świrska, Oliwia Bondyra wraz z opiekunkami Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel oraz Panią Swietłaną Pszeniczną wyjechały do Stambułu w Turcji, aby w jednej z tureckich szkół podstawowych spotkać się z partnerskimi szkołami realizującymi projekt ‘Connection of health and daily routines’. Uzniowie zostali powitani przez tureckich uczniów ubranych w uroczyste stroje ludowe. W trakcie wizyty w Stambule uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w tureckiej szkole, zobaczyć przedstawienie wystawione w języku angielskim, a także przedstawili w formie prezentacji informacje na temat jaki wpływ na nasze zdrowie ma zdrowy styl życia, przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznych. Wizyta w Turcji była świetną okazją zapoznania się z kulturą, odmiennymi zwyczajami tego pięknego kraju. Projekt był doskonałą okazją do przepłynięcia cieśniną Bosfor, zwiedzania Pałacu Sułtana Dolmagahce, Meczetu Sułtana Bezm i Alem oraz Muzeum Topkapi i Hagia Sophia.

Uczniowie uczestniczący w projekcie mogli poszerzyć swoje horyzonty oraz poznaćuczniów z innych krajów, ale przede wszystkim sprawdzili swoją znajomość języka angielskiego. Program Erasmus+ pokazał uczniom nie tylko jak skutecznie się uczyć, ale także uczy gotowości akceptowania zmian w środowisku międzynarodowym. Erasmus był prawdziwą szkołą życia, uczył radzenia sobie w obcym kraju, w nowych warunkach, stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i podejmować twórczo decyzje. Wyjazd był szansą dla uczniów na podróżowanie samolotem, na zwiedzanie kraju, poznanie najważniejszych jego zabytków. Dzięki pobytowi zagranicznemu zwiększyły się umiejętności adaptacyjne, poznaliśmy swoje słabe i mocne strony, staliśmy się otwarci , tolerancyjni na obce kultury. Uczniowie nabrali znacznej pewności siebie, patrzą na świat perspektywicznie, są ciekawi świata, otwarci na zmiany oraz nowe doświadczenia.

Wyjazd do Rumunii - Erasmus+

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie zdobywali cenne doświadczenia w projekcie Erasmus+.

Kolejna MOBILNOŚĆ w ramach projektu Erasmus+, to wyjazd do Rumunii.

W dniach 09-13.05.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie: Oskar Lisowski, Zuzanna Wielgosz, Dagmara Kudła, Julia Pytka, Adrianna Ścierka, Julia Świrska, Oliwia Bondyra wraz z opiekunami Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel oraz Panią Swietłaną Pszeniczną wyjechali do Rachita w Rumunii, aby w jednej z rumuńskich szkół podstawowych spotkać się z partnerskimi szkołami realizującymi projekt ‘Connection of health and daily routines’. Uczniowie zostali uroczyście powitani w progach szkoły CHLEBEM I SOLĄ, jest to piękna tradycja ludowa, która jest kultywowana w Rumunii do dziś.

Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich przedstawili w formie prezentacji i filmów swoje szkoły oraz miejsca zamieszkania. Przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznych oraz Światowego Dnia Zdrowia.

Wyjazd w ramach projektu pozwolił nam zobaczyć jak funkcjonuje wiejska rumuńska szkoła, ale również stał się okazją do zwiedzenia jednego z najbardziej obleganych przez turystów miejsc na świecie - Zamku Drakuli i pięknego miasta Timiszoara.

W trakcie naszej wizyty w Rachita uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w rumuńskiej szkole, zobaczyć przedstawienie wystawione w języku angielskim i rumuńskim, poznać uczniów z innych krajów, ale przede wszystkim sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Komunikowanie się w języku angielskim nie sprawiało nikomu problemów.

Z żalem uczniowie Szkoły w Piasecznie przygotowują już ostatni wyjazd w ramach realizacji projektu Erasmus+, tym razem do Turcji.

Podsumowanie mobilności w Polsce - Erasmus+

Tydzień mobilności w Polsce za nami!
W dniach 4 – 8 kwietnia 2022 r. uczniowie z Grecji, Turcji, Rumunii i Polski wraz z opiekunami czynnie uczestniczyli w działaniach projektu Erasmus+ 'Connection of Health and Daily Routines'. Odbyły się: pokazy prezentacji przygotowane przez szkoły partnerskie, warsztaty, które uzmysłowiły jak ważny jest sport, dyskusje uczniów i nauczycieli, wspólne gry, zabawy, tworzenie plakatów, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek, wycieczki: do stadniny koni w Zamłyńcu, Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie, Poleskiego Parku Narodowego, nad jezioro Piaseczno, do Chełma, Kazimierza Dolnego i Lublina. Prace projektowe pozwoliły zdobyć wiedzę i ciekawe doświadczenia od krajów partnerskich, rozwinęły umiejętności pracy w grupie, kompetencje językowe i cyfrowe uczestników.

Na stronie facebook można zobaczyć filmy i zdjęcia z mobilności. Zapraszamy do obejrzenia relacji!

Czwartek z Erasmus+

Dziś pokazaliśmy gościom Lublin i Kazimierz Dolny, czyli miasta na Lubelszczyźnie, które trzeba zobaczyć! Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej na facebook'u, w której zobaczycie jakie miejsca odwiedziliśmy. Nasi partnerzy wrócili z pamiątkami dla najbliższych, dużym bagażem wiedzy i pięknymi zdjęciami. Opiekę nad delegacją uczniów z klasy 6 i 8 oraz partnerami projektowymi sprawowała Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel.

Środa z Erasmus+

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy grami i zabawami w szkole. Około godziny 11 Pani E. Bogusz i uczniowie z klasy 7: Blanka, Martyna, Kacper i Piotr zabrali gości na wycieczkę do Chełma. Najpierw odwiedziliśmy Chełmski Park Wodny. Zabawa pod opieką ratowników w basenie do piłki wodnej, zjeżdżalniach, wodnym torze przeszkód, rwącej rzece, odpoczynek i relaks w jacuzzi i saunie. To jest to!

Po wodnych atrakcjach zjedliśmy obiad, a następnie udaliśmy się na spacer po urokliwych ulicach Starego Miasta, rynku oraz Górce Chełmskiej, gdzie zaczęła się historia miasta. Największe wrażenie na naszych partnerach zrobiła górująca nad miastem późnobarokowa Bazylika p.w. Narodzenia NMP. Podziwiali także zabytkowe budynki wokół: barokową Bramę Uściługską, najstarszą budowlę miasta, Pałac Biskupów Unickich, klasztor bazylianów. Obok budynek Chełmskiego Prawosławnego Bractwa Bogurodzicy, a także dzwonnica. Wysoka Górka, która w istocie jest grodziskiem, kryjącym pozostałości zamku księcia Daniela Romanowicza. Zaprowadziliśmy naszych gości do Chełmskich Podziemi Kredowych – jedynego obiektu tego typu w Europie, gdzie dawni mieszkańcy miasta wydobywali kredę już w XIII wieku. Nie udało się nam niestety spotkać z dobrym Duchem Bieluchem, ponieważ nie zdecydowaliśmy się przejść podziemną trasą. Cóż, może będzie jeszcze okazja? W drodze powrotnej musieliśmy pokazać nasze wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, najczystsze i najgłębsze jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim Jezioro Piaseczno.

Kolejny dzień pobytu gości z zagranicy w ramach projektu Erasmus+ zaliczamy do bardzo udanych.

Wtorek z Erasmus+

W wtorek 5 kwietnia br. nasi Goście z programu Erasmus+ odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Ludwinie. Dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Kuczyńskiej oraz Sekretarzowi Gminy Ludwin Panu Szymonowi Czechowi za oprowadzenie naszych gości po obiekcie biblioteki.Multimedialna czytelnia, wielofunkcyjna sala do organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych, profesjonalna scena, miejsce do grania na konsoli, sala szkoleniowo-informatyczna, kącik zabaw dla najmłodszych, sala ,,Przystań Seniora” ze stałą ekspozycją poświęconą patronowi biblioteki - pisarzowi Andrzejowi Łuczeńczykowi, muzeum Jana III Sobieskiego, sala doświadczeń, sala, w której odbywają się posiedzenia Rady Gminy, pracownia plastyczna, fototapety i obrazy przedstawiające bogactwo przyrodnicze i kulturowe obszaru gminy Ludwin, luneta do obserwacji nieba, przedszkole. Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem!

Po wizycie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie partnerzy z Grecji, Turcji i Rumunii z Panią E. Bogusz przyjechali do naszej szkoły, aby realizować kolejne zaplanowane zadania projektowe. Pierwszym zadaniem było pokazanie prezentacji multimedialnych przez uczniów pt. 'Healthy Habits'. O zdrowych nawykach w naszej polskiej szkole opowiadały Martyna Staniak z klasy 7 i Ola Staniak z klasy 8.

Następnie Pani Bernadeta Matraszek przeprowadziła warsztaty, które utwierdziły nas w przekonaniu, że sport jest bardzo ważny dla zdrowia. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na wysiłek fizyczny. Uczniowie z zagranicy biorąc udział w rywalizacjach sportowych integrowali się z uczniami naszej szkoły, między innymi grali w siatkówkę, bo przecież sport to zdrowie! Aktywności sportowe przygotował Pan Grzegorz Smyk i czuwał nad bezpieczeństwem podczas ich wykonywania. Po posiłku nasi partnerzy udali się do Poleskiego Parku Narodowego i stadniny koni.

Do Ośrodka Jeździeckiego EquiClub w Zamłyńcu zabrały projektowych partnerów oraz przedstawicieli uczniów naszej szkoły Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel oraz Pani Bernadeta Matraszek. Podczas wycieczki dzieci oglądały stajnię i boksy, poznały mieszkańców stadniny. Kolejną atrakcją był Poleski Park Narodowy. W siedzibie Poleskiego Parku Narodowego, goście mieli okazję zobaczyć między innymi hodowlę żółwia błotnego, eksponaty archeologiczne, historyczne, etnograficzne oraz przyrodnicze. Obejrzeli także film edukacyjny ukazujący walory przyrodnicze parku, rozwiązali przygotowane dla nich zadania (oczywiście w wersji angielskiej), następnie przejechali rowerami wytyczonym szlakiem. Zakończeniem wycieczki był wspólny posiłek w Urszulinie. Wszyscy zadowoleni wrócili do hotelu, aby odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień atrakcji.

Przyjazd Gości z partnerskich szkół - Erasmus+

W poniedziałek 4 kwietnia br. uroczyście powitaliśmy gości z Rumunii, Turcji i Grecji. Przyjechali do nas nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich, którzy razem z naszą szkołą realizują międzynarodowy projekt Erasmus+ 'Connection of Health and Daily Routines'.

Wraz z Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel, nauczycielami, uczniami i rodzicami szkoły w Piasecznie gości powitali także przybyli na naszą uroczystość: Pani Anna Szczepińska- Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Andrzej Chabros- Wójt Gminy Ludwin, Pan Szymon Czech- Sekretarz Gminy Ludwin, Pani Monika Gryglicka- Inspektor ds. obsługi rady jej organów, kultury, sportu i turystyki, Pani Renata Jazgarska- Inspektor ds. księgowości szkół, Pani Joanna Guz- Inspektor ds. oświaty i księgowości, Pani Elżbieta Kuczyńska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ludwinie oraz Pani Joanna Podlodowska- przedstawiciel Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

Goście z zagranicy najbliższy tydzień spędzą w Polsce. W dniu dzisiejszym odwiedzą Gminną Bibliotekę w Ludwinie, następnie spędzą aktywnie czas u nas w szkole i udadzą się do Poleskiego Parku Narodowego oraz do stadniny koni.

Dziękujemy artystom z naszej szkoły, którzy swoimi występami uświetnili wczorajsze powitanie.

Gratulujemy ogromnego talentu uczniom i ich rodzicom!

Wyjazd uczniów do Grecji w ramach projektu Erasmus+

Wyjazd do Larissy w Grecji to kolejny etap działań podjętych w ramach realizacji programu Erasmus+.

W dniach 13-19.03.2022 r. uczennice Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Piasecznie: Julia Pytka, Adrianna Ścierka, Julia Świrska, Oliwia Bondyra wraz z opiekunami Panią Dyrektor Elżbietą Wróbel oraz Panią Swietłaną Pszeniczną wyjechały do Larissy, aby w jednej z greckich szkół podstawowych spotkać się z partnerskimi szkołami realizującymi projekt 'Connection of health and daily routines'.

Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich przedstawili w formie prezentacji i filmów swoje szkoły oraz miejsca zamieszkania. Przekazali informacje na temat zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania, aktywności fizycznych. Wyjazd w ramach projektu pozwolił nam zobaczyć jak funkcjonuje grecka szkoła, ale również stał się okazją do zwiedzenia jednego z najbardziej obleganych przez turystów krajów na świecie.

W trakcie naszej wizyty w Larissie uczniowie mogli uczestniczyć w lekcjach prowadzonych w greckiej szkole, zobaczyć przedstawienie wystawione w języku angielskim i greckim, poznać uczniów z innych krajów, ale przede wszystkim sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Komunikowanie się w języku angielskim nie sprawiało nikomu problemów.

Pięć wspólnie spędzonych dni było niezapomnianym przeżyciem, nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, którzy podjęli się zadania zorganizowania wyjazdu i opieki nad uczniami. To wspaniałe doświadczenie jeszcze bardziej umocniło nas w przekonaniu, że warto brać udział w projektach Erasmus+, ale także zmotywowało nas do podjęcia kolejnych działań związanych z tym projektem. Z entuzjazmem przygotowujemy już kolejny wyjazd - tym razem do Rumunii, ale wcześniej, w kwietniu br. będziemy gościć projektowych partnerów w naszej szkole.

Zaproszenie do udziału w konkursie na logo projektu Erasmus+

Konkurs na logo projektu Erasmus+ "Connection of health and daily routines"

Wszystkich chętnych, zarówno uczniów biorących udział w projekcie, jak i innych mających dobre pomysły i zmysł plastyczny zapraszamy do stworzenia logo naszego projektu.

Spośród wszystkich prac w wyniku głosowania członków grupy projektowej, wyłonimy zwycięskie logo. Zwycięskie logo będzie reprezentowało naszą szkołę w głosowaniu na najlepsze logo ze wszystkich państw biorących udział w projekcie.

Serdecznie ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU w konkursie!

Zgłoszenia u P. E. Bogusz do 30 marca.

Logo poprzedniego projektu, realizowanego w roku szkolnym 2018/2019 "Save the world - Save yourself":

Erasmus+ London 2020 - 17-21.02.2020r.

W dniach 17 - 21 lutego 2020 r. odbyła się pierwsza mobilność, czyli wyjazd, w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus+ "Connection of health and daily routines". Troje nauczycieli z naszej szkoły przebywało w Londynie, gdzie gościli nas nauczyciele i uczniowie Stockwell Primary School. Oprócz Polaków i Anglików w mobilności wzięli udział Rumuni, Grecy i Turcy.

Przez pięć dni uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych w angielskiej szkole. Pierwszego dnia każdy kraj prezentował film, w którym przedstawiał swoją szkołę. Tego dnia zwiedziliśmy też szkołę angielską (Stockwell Primary School, do której chodził David Bowie) oraz zapoznaliśmy się z angielskim systemem edukacyjnym.

Drugiego dnia uczestniczyliśmy w konferencji, podczas której podzieliliśmy się zadaniami do realizacji naszego projektu. Ustaliliśmy za co w projekcie odpowiada każdy z krajów. Następnie przedstawiciele krajów pokazali swoje kraje oraz regiony, w których mieszkają. Prezentacja o Polsce, Gminie Ludwin i Poleskim Parku Narodowym bardzo się wszystkim podobała. Drugiego dnia odbył się EU FOOD FAIR. Można było posmakować tradycyjnych produktów każdego kraju. Polska kiełbaska szybko zniknęła. Było smacznie i kolorowo.

Trzeciego dnia uczestniczyliśmy w warsztatach ''How to work with students with special needs'' (autistic spectrum disorder or speech, language and communication difficulties). Wymienialiśmy się doświadczeniem wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym oraz poznawaliśmy metody pracy stosowane w angielskiej oświacie.

Czwartego dnia odbyły się interesujące warsztaty pod tytułem "The optimal wellbeing formula" and "Resilience and Mental Fitness", które poprowadził Grant Payne, ekspert ds. zdrowego stylu życia. Tworzyliśmy stronę internetową naszego projektu, poznawaliśmy zasady pracy na platformie eTwinning, na której będziemy umieszczać rezultaty pracy projektowej.

Ostatniego dnia zapoznaliśmy się z Mobility Tool- platformą, którą muszą prowadzić wszyscy partnerzy projektu. Ustaliliśmy przebieg naszej pierwszej mobilności z uczniami w Grecji, dokonaliśmy ewaluacji naszego spotkania w Londynie.

Dziękujemy naszym partnerom z Wielkiej Brytanii, Grecji, Turcji i Rumunii za spotkanie. Czas spędzony w Londynie był bardzo intensywnie wykorzystany. Z niecierpliwością czekamy na pierwszą mobilność z uczniami.

See you in Greece!

Projekt ERASMUS+

1 września 2019 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji międzynarodowego projektu Erasmus+. Wszystkie zaplanowane działania będziemy realizować wspólnie ze szkołami partnerskimi z pięciu krajów europejskich.

Będzie to projekt pt.:

"CONNECTION OF HEALTH AND DAILY ROUTINES"

Partnerskie szkoły:

1. Stockwell Primary School, London, United Kingdom, Wielka Brytania
2. Scoala Gimnaziala, Rachita, Romania, Rumunia
3. Selim Ilkokulu, Istanbul, Turkey, Turcja
4. 3o Gymnasio Larisas, Larisa, Greece, Grecja

Krajem koordynującym jest Wielka Brytania. Projekt będzie trwał do 31.08.2021r.

Koordynatorem projektu w naszej szkole jest p. Emilia Bogusz, która będzie realizować go z pomocą p. dyrektor Elżbiety Wróbel, p. Bernadety Matraszek, p. Krzysztofa Ścierki.

Główne cele projektu:

  • podnoszenie jakości edukacji i rozwijanie u uczniów umiejętności językowych,
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim,
  • zaoferowanie możliwości uczenia się w środowisku wielokulturowym,
  • pomoc uczniom w nabyciu zdrowych nawyków i poszerzenie ich wizji na temat zdrowego stylu życia w społeczności europejskiej,
  • zwiększenie świadomości na temat zdrowych stylów życia w UE oraz wpływu ćwiczeń fizycznych na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne,
  • promowanie dobrego samopoczucia,
  • budowanie pewności siebie i radzenia sobie z emocjami,
  • podniesienie świadomości własnej tożsamości i wzmacnianie więzi europejskich,
  • rozwijanie posługiwania się narzędziami TIK.

Na stronie szkoły, www.piaseczno.ugu.pl i profilu FB szkoły, będziemy Państwa na bieżąco informować o podejmowanych działaniach i przebiegu projektu Erasmus +.

Zachęcamy uczniów do włączenia się w realizację projektu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o programach Erasmus+ wejdź na stronę: https://erasmusplus.org.pl/