Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie

Wydarzenia w naszej szkole - rok szkolny 2014/2015


Zakończenie roku szkolnego – 26.06.2015r.

W dniu 26 czerwca 2015r. w sali gimnastycznej naszej szkoły miał miejsce uroczysty apel w związku z zakończeniem roku szkolnego 2014/2015. W apelu uczestniczyli zaproszeni Goście, Rodzice uczniów, przedstawiciele Rady Rodziców Szkoły, pracownicy administracyjni, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie.

Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel złożyła gratulacje uczniom kończącym szkołę oraz życzyła powodzenia na dalszych etapach nauki. Wręczyła również rodzicom wyróżnionych uczniów listy gratulacyjne.

Uczniowie klasy VI złożyli uroczyste ślubowanie już jako absolwenci. Przyrzekli nosić zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie i zdobytą wiedzę oraz umiejętności jak najlepiej wykorzystywać w dalszym życiu. Klasa VI przekazała sztandar szkoły uczniom klasy V, a następnie w humorystycznym wydaniu, wykorzystując pantomimę i muzykę, opowiedziała zgromadzonej publiczności jeden dzień z życia szóstoklasisty. Po występie uczniów klasy VI nastąpiło uroczyste pożegnanie absolwentów. Uczniowie klasy V wręczyli swoim starszym kolegom i koleżankom drobne upominki: ramki z mottem, pamiątkowe dyplomy i bukieciki.

Po uroczystym zakończeniu roku szkolnego na sali gimnastycznej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal, żeby odebrać cenzurki i formalnie zakończyć rok szkolny. Z świadectwami w dłoniach i z uśmiechami na twarzach uczniowie rozpoczęli upragnione wakacje.

Wszystkim życzymy słonecznego, udanego wypoczynku i do zobaczenia w nowym roku szkolnym!


Wieczorek pożegnalny klasy VI – 25.06.2015r.

Do widzenia Przyjaciele
wspólnych spraw mieliśmy wiele.
Dziś ta nitka się urywa
coś się kończy, a coś zaczyna...

Jak co roku tak i w tym nie ominęła nas ta uroczystość. Mieszane uczucia radości i smutku przechodziły przez nasze głowy i ogarniały serca.

Klasa szósta opuszcza naszą szkołę. By pożegnać nauczycieli, kolegów i koleżanki uczniowie klasy VI, ich rodzice oraz wychowawczyni pani Emilia Bogusz przygotowali wieczorek pożegnalny. Sympatyczne spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 25 czerwca 2015r. Przy muzyce i przepysznym poczęstunku zaproszeni goście: uczniowie z klasy IV i V, Pani Dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz bohaterowie uroczystości spędzili kilka wspaniałych, niezapomnianych godzin. Wszyscy dobrze się bawili.

Rodzicom uczniów kl. VI serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie imprezy.


Bezpieczne zabawy nad wodą - 22.06.2015r.

W dniu 22 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły przypomnieli sobie podstawowe zasady spędzania czasu wolnego nad wodą. W tym celu obejrzeli film edukacyjny "Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych" przygotowany przez instruktorów z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Inicjatywa ta została objęta honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej.

Uczniowie wiedzą, że odpoczynek nad wodą to wspaniała rzecz. Słońce, plaża, atmosfera wakacji - łatwo jednak zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Idąc nad jezioro warto zapamiętać:
1. Kąpać się można wyłącznie w miejscach dozwolonych, najlepiej pod okiem ratownika.
2. Nie wchodzimy do wody w pobliżu mostów, portów i przystani.
3. Szukając ochłody, nigdy nie wchodzimy do zimnej wody! Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny.
4. Na łodzi, jakiegokolwiek typu, nie wolno zdejmować kapoka. Nawet jeśli nie jest zbyt wygodny, to jednak ratuje życie w wypadku nieprzewidzianej wywrotki.


Wycieczka szkolna do Wojciechowa - 19.06.2015r.

Dnia 19 czerwca, w piątek, uczniowie klas II, III, IV, V i VI pod opieką pani Grażyny Sacawy-Kuźmicz, pani Doroty Stachal i pani Joanny Krocz wybrali się na wycieczkę do Wojciechowa, położonego pomiędzy Lublinem a Nałęczowem. Pierwszym punktem wycieczki była Wieża Ariańska pochodząca z XVI wieku. Niegdyś służyła arianom jako zbór, dlatego przylgnęła do niej nazwa "ariańska". Obecnie mieści się tutaj Muzeum Kowalstwa i Gminny Ośrodek Kultury. Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie powstało w 1993 roku i gromadzi ponad 900 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Muzeum posiada również bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. W Muzeum Kowalstwa wysłuchaliśmy legendy regionalnej, którą opowiedziała pani przewodniczka, wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi i kupiliśmy drobne pamiątki.

Następnie udaliśmy się do Wojciechowskiej Kuźni, której historia sięga 1920 roku. Pracę kowala zaprezentował nam właściciel kuźni, Pan Roman Czerniec. Mieliśmy okazję przyjrzeć się wykonywaniu ozdób kowalstwa artystycznego, zobaczyć, jak robi się podkowy dla koni, a w pokazie edukacyjnym towarzyszyło kowalowi dwoje uczniów. Zasłużoną nagrodą była podkowa na szczęście.

Ostatni etap naszej wycieczki stanowiła wizyta w wojciechowskim zoo. Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, m.in. lwy, małpy, lamy, kangury, wielbłądy, jeżozwierze czy alpaki. Największym zainteresowaniem cieszyły się towarzyskie, wesołe lemury. Chociaż pogoda nie była zbyt słoneczna, udało nam się kilka ostatnich chwil wycieczki spędzić na przestronnym placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. Mamy nadzieję na nie mniej atrakcyjną wycieczkę w następnym roku szkolnym.


Pożegnanie z klasą III – 18.06.2015r.

18 czerwca 2015 roku zapisze się na długo w pamięci trzecioklasistów.

Po pierwsze przeprowadzone zostały zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których dzieci miały możliwość zaprezentować następujące umiejętności: mówienie, czytanie, pisanie, rachowanie, znajomość znaków rzymskich, kalendarza, obliczeń zegarowych. W podzięce za trud wychowania uczniowie wykonali rap o rodzinie. Rapowali Przemek i Michał. Rodzice mieli możliwość zobaczyć jak ich pociechy funkcjonują w klasie jakie mają relacje z rówieśnikami, czy są skupione podczas zajęć, czy wykonują polecenia oraz jak prezentuje się poziom ich umiejętności na tle umiejętności innych dzieci.

Po drugie pożegnaliśmy Oliwkę, która opuszcza mury naszej szkoły i wyjeżdża wraz z rodziną do Anglii. Oliwka otrzymała od koleżanek i kolegów zdjęcia klasy w ramce, a od wychowawczyni, Doroty Stachal, książki.

Uściskom, miłym słowom i gestom oraz obietnicom nie było końca.


I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Just Words" - 17.06.2015r.

17 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole I Powiatowy Konkurs Wiedzy Z Języka Angielskiego "Just Words" dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych powiatu łęczyńskiego.

Celem konkursu było: doskonalenie znajomości języka angielskiego, motywowanie uczniów do samodzielnej pracy w zakresie kształtowania umiejętności językowych, integracja młodzieży o wspólnych zainteresowaniach językowych oraz promocja naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Konkurs miał formę testu sprawdzającego słownictwo z języka angielskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Jung z klasy V oraz Julia Mrugała z klasy VI. Po sprawdzeniu prac Komisja złożona z nauczycieli szkół biorących udział w konkursie wyłoniła zwycięzców. Miło nam poinformować, że Natalia zajęła III miejsce w kategorii klas V, a Julia IV miejsce w kategorii klas VI. Konkurs organizowały oraz przygotowywały do niego uczniów panie Emilia Bogusz i Bernadeta Matraszek.


Dzień Dziecka - 01.06.2015r.

1 czerwca, w poniedziałek, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Zamiast siedzieć w szkolnych ławkach, skorzystaliśmy z przepięknej, słonecznej pogody i zorganizowaliśmy zajęcia sportowe i ruchowe na świeżym powietrzu. Cała społeczność szkolna, łącznie z oddziałem przedszkolnym młodszym i starszym, wybrała się spacerem nad Jezioro Piaseczno. Starsze klasy wcześniej zaproponowały, by rozegrać zawody sportowe w piłce nożnej i wyłonić najlepszą drużynę. W ekipie klasy V grali również nauczyciele: pan Krzysztof Ścierka i pani Joanna Krocz. Dzięki piłkarskim trikom pana Krzysztofa klasa V, co prawda przegrała mecz z klasą VI, ale z honorem. Po zwycięskim meczu szóstoklasistów rozegrano mecz z klasą IV. Dzięki wybitnej grze Kacpra Brzyskiego i dobrej obronie Oskara Kałdunka, klasa IV w międzyklasowych zawodach zajęła pierwsze miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratujemy! Zmęczeni, ale zadowoleni z piłkarskich potyczek, dołączyliśmy do młodszych klas, które już bawiły się nad jeziorem.

Na piaszczystej plaży uczniowie grali w piłkę siatkową, w badmintona, odpoczywali i opalali się na kocykach, moczyli nogi nad brzegiem jeziora. Niektórzy tak bardzo zapamiętali się w zabawach nad wodą, że musieli suszyć na słońcu swoje mokre ubrania. Uczniowie korzystali również z placu zabaw, zjeżdżalni i tunelów. Na zakończenie imprezy rozpalono ognisko. Każdy mógł upiec sobie kiełbaskę i posilić się po aktywnym wypoczynku. Do szkoły wszyscy wrócili opaleni, z uśmiechami na twarzach i tęskniący do kolejnego Dnia Dziecka, który już za rok.


Udział w Ogólnopolskiej Akcji zorganizowanej przez UNICEF "Pomóżmy dzieciom z Nepalu wrócić do szkoły"

25 kwietnia 2015 roku doszło do niezwykle silnego trzęsienia ziemi w Nepalu - kraju położonym w Azji Południowej. W jego wyniku ponad 5 tysięcy osób zginęło, a prawie milion dzieci wymaga natychmiastowej pomocy. Ogromne zniszczenia, 5 tysięcy ofiar śmiertelnych, 50 tysięcy rannych i tysiące zaginionych - to bilans ostatnich wydarzeń.

Życie w Nepalu jest teraz bardzo trudne. Powoli kończą się zasoby wody i żywności, występują przerwy w dostawie prądu, a komunikacja jest znacznie utrudniona. Setki tysięcy ludzi spędzają noce pod gołym niebem obawiając się kolejnych wstrząsów. Szczególnie dzieci narażone są na niebezpieczeństwo. Ograniczony dostęp do wody i urządzeń sanitarnych może być przyczyną wielu chorób. Niektóre dzieci zostały również rozdzielone ze swoimi rodzinami.

UNICEF jest na miejscu i robi wszystko, aby pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Pomoc jest skoncentrowana na ochronie dzieci, dostarczaniu czystej wody, żywności oraz materiałów edukacyjnych. Potrzeby są ogromne, każde wsparcie się liczy. Bez pomocy napływającej z całego świata mieszkańcy Nepalu nie poradzą sobie sami z naprawieniem zniszczeń.

Uczniowie naszej szkoły, rodzice i nauczyciele po raz kolejny postanowili zrobić coś dla innych. Tym razem włączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji zorganizowanej przez UNICEF "Pomóżmy dzieciom z Nepalu wrócić do szkoły". Podczas Dnia Rodziny 13.06.2015r. odbyły się różne formy pomocy:

- uczennice z klasy IV: Martyna Piekarz, Weronika Sawicka, Kalina Skoczylas zbierały pieniądze do puszki,
- rodzice z przedszkola unijnego upiekli pyszne ciasto i sprzedawali je na pikniku,
- p. Magdalena Ożóg malowała dzieciom twarze.

Udało nam się zebrać 210 zł, które przesłaliśmy na konto UNICEF. Dziękujemy wszystkim którzy przekazali "symboliczną złotówkę" na ten szczytny cel.


Festiwal Piosenki Angielskiej Jaszczów 2015r.

Już po raz szósty Zespół Szkół w Jaszczowie podjął się organizacji Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Angielskiej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy V, tj. zespół w składzie:

Gracjana Dziadko, Patrycja Siepsiak (wokal)
Agnieszka Kruk, Izabela Wodnicka, Natalia Jung (taniec)

oraz solista Michał Smyk.

Z przyjemnością informujemy, że Michał Smyk zajął II miejsce, wykonując utwór z repertuaru Timbeland "Apologize".
Uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje, a na przyszłość życzymy dalszych sukcesów.


Ogólnopolski Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział po raz pierwszy w Ogólnopolskim Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI). Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, a także propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi. Konkurs ekologiczno-przyrodniczy został przeprowadzony w dniu 29.04.2015 r. w naszej szkole. Naszą szkołą reprezentowały uczennice z klasy IV, V, VI uzyskując bardzo wysokie lokaty:

NATALIA JUNG - V miejsce Tytuł Laureata, nagroda książkowa
GABRIELA STANIAK - V miejsce Tytuł Laureata, nagroda książkowa
MARTYNA PIEKARZ - VIII miejsce, Dyplom Wyróżnienia
WERONIKA SAWICKA - IX miejsce, Dyplom Wyróżnienia
GRACJANA DZIADKO - Dyplom Uznania
NATALIA WŁODARCZYK - Dyplom Uznania
PATRYCJA KRUK - Dyplom Uznania

Musimy nadmienić, że w Konkursie Ekologiczno - Przyrodniczym wzięło udział 1741 uczestników z całej Polski.
Uczniów do konkursu przygotowywała p. Anna Zakostowicz.


Ekologiczny sukces uczniów klasy I

Uczniowie klasy I w mijającym roku szkolnym realizowali projekt ekologiczny "Plastek i jego zaczarowane pudełko". Przedsięwzięcie było realizowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope z Warszawy. Finałem projektu był Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bajkowy Konkurs Plastka". Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przeczytanie (głośno przez nauczyciela bądź samodzielnie przez uczniów) bajki zawartej w podręczniku dla uczniów pt. "Plastikowa księżniczka", a następnie wykonanie przez uczniów pracy plastycznej, przedstawiającej dowolną scenę z bajki. Klasa I ma powody do radości, ponieważ wzięła udział w IX edycji uzyskując wyróżnienie. Musimy nadmienić, że w tej edycji napłynęła rekordowa liczba prac - niemal 500 - ze szkół w całej Polsce. Nad przebiegiem konkursu i wykonaniem prac opiekę sprawowała wychowawczyni klasy p.Anna Zakostowicz.


XVII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny w Nadrybiu

W dniu 8 maja 2015 r. (piątek) uczennice z klas IV-VI wzięły udział w XVII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym pod patronatem Wójta Gminy Puchaczów, który odbył się w Szkole Podstawowej w Nadrybiu. Konkurs został przeprowadzony w trzech grupach wiekowych: I grupa - klasy IV, II grupa - klasy V i III grupa - klasy VI. Z każdej szkoły można było wytypować maksymalnie 6 osób, po dwie osoby z każdej klasy. Naszą szkołę reprezentowały: Kalina Skoczylas z klasy IV, Natalia Jung i Gracjana Dziadko z klasy V oraz Gabriela Staniak z klasy VI.

Uczennice pisały test ortograficzny i dyktando - dla każdej grupy wiekowej organizowane z osobna. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności poprawnego pisania zgodnie z zasadami orograficznymi i upowszechnianie wiedzy na temat zasad ortografii dotyczących pisowni wyrazów z ó, u, rz, ż, ch, h, pisowni wyrazów wielką literą, pisowni łącznej i rozdzielnej, pisowni wyrazów z i, j, pisowni ą, ę, om, on, em, en oraz stosowania znaków interpunkcyjnych.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 14 czerwca 2015 r. (niedziela) podczas pikniku rodzinnego organizowanego przez szkołę w Nadrybiu "Rusz się, kolego - zrób coś dobrego". Nasze uczennice odniosły duży sukces. Gabriela Staniak zajęła II miejsce w kategorii klas VI, Natalia Jung również zajęła II miejsce w kategorii klas V, Kalina Skoczylas zajęła III miejsce w kategorii klas IV. Wszystkie laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Gracjana Dziadko dostała dyplom za udział w konkursie i drobny upominek - kolorowy długopis oraz plan lekcji do składania w formę pudełka. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów - nie tylko w dziedzinie ortografii.


Gminny Konkurs Plastyczny "Bądź Bezpieczny na Drodze"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie "Bądź bezpieczny na drodze" pod Honorowym Patronatem Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej i Wójta Gminy Ludwin. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, rozwijanie aktywności plastycznej, wyobraźni i kreatywności.

Praca plastyczna wykonana przez uczennicę z klasy I Adriannę Ścierka zajęła I miejsce w gminnym konkursie plastycznym.


Wiosenny Rajd Pieszy "Szlakami Żółwia" - 29.05.2015r.

Dnia 29 maja 2015 roku czternaścioro uczniów z klasy IV i V: Kacper Brzyski, Daniel Grabowski, Martyna Piekarz, Kalina Skoczylas, Weronika Sawicka, Natalia Włodarczyk, Natalia Jung, Agnieszka Kruk, Sylwia Kruk, Karol Paczkowski, Maciej Siczek, Michał Smyk, Izabela Wodnicka i Gracjana Dziadko, uczestniczyło w Wiosennym Rajdzie Pieszym "Szlakami Żółwia" organizowanym przez Poleski Park Narodowy. Przewodnikiem i opiekunem na szlaku była pani Joanna Krocz.

Wzorem lat ubiegłych rajd miał charakter zadaniowy. Nasza grupa rajdowa o godz. 9.45. wyruszyła czterema samochodami spod szkoły w Piasecznie do punktu kontrolnego w Babsku, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę. Dzieci do Babska zawiózł Pan Sławomir Wróbel oraz trzy mamy uczniów: Pani Alicja Grabowska, Pani Elżbieta Jung i Pani Ewa Sawicka. Po dotarciu na miejsce w punkcie kontrolnym w Babsku grupa wykonała zadania konkursowe o charakterze ruchowym i intelektualnym. Dostaliśmy również słowa-klucze, które miały się znaleźć w ułożonej przez nas bajce, opowiadaniu, wierszyku lub piosence. Z punktu kontrolnego w Babsku około godz. 10.15. wyruszyliśmy żółtym szlakiem w stronę Nowego Załucza. W drodze rozpoznawaliśmy różne gatunki roślin zielnych, drzew i zwierząt. Do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu dotarliśmy na godzinę 11.00. Na miejscu grupa wspólnie wykonała mapę pieszej wędrówki, naniosła najważniejsze mijane po drodze punkty i przygotowała piosenkę z użyciem słów-kluczy. Dzieci miały okazję posilić się kiełbaską upieczoną przy ognisku i wypić przygotowane napoje.

W międzyczasie uczniowie rozwiązywali quest dotyczący znajomości ptaków żyjących na terenie PPN. Na zakończenie wspólnej zabawy nastąpiły prezentacje poszczególnych grup ze szkół, które wzięły udział w wyprawie. Nasza grupa rajdowa w nagrodę za uczestnictwo w rajdzie otrzymała koszulki z nadrukiem "Edukacja w Poleskim Parku Narodowym". Z pewnością organizowany przez PPN rajd edukacyjny przybliżył uczniom zasoby przyrody i kultury Polesia oraz przyczynił się do upowszechniania zdrowego i przyjaznego środowisku stylu życia. Wszyscy nieco zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach, dzięki życzliwości mam uczniów, zostali rozwiezieni samochodami do domów.

Czekamy na kolejny rajd pieszy za rok!


VI Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności o Poleskim Parku Narodowym - 28.05.2015r.

28.05.2015 r. w naszej szkole odbył się VI Powiatowy Konkurs Wiedzy i  Umiejętności o Poleskim Parku Narodowym dla uczniów szkół podstawowych "Bioróżnorodność PPN"

Celem konkursu było:
- pogłębianie wiedzy na temat walorów przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego,
- utrwalenie wiadomości o różnych formach ochrony przyrody,
- rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i dociekliwości poznawczej uczniów,
- kształtowanie umiejętności porządkowania wiadomości i dostrzegania związków między organizmami a środowiskiem przyrodniczym,
- rozwijanie wrażliwości na piękno środowiska przyrodniczego.

Konkurs był indywidualny, jednoetapowy, do konkursu mogły przystąpić 3 osoby z kl. VI wytypowane przez nauczyciela przyrody zaproszonej szkoły. Test składał się z 22 różnorodnych zadań, trwał 60 minut, wyłonieni zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. W konkursie brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Nadrybia, Ludwina i Piaseczna.

Naszą szkołę reprezentowali:
Gabriela Staniak i Julia Mrugała - I miejsce
Jakub Majewski - II miejsce

Podsumowaniem konkursu był "Pokaz Mody Ekologicznej" zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły i prezentacja walorów PPN przez pracownika parku.


Konkurs Exam Skills - 26.05.2015r.

26 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Cycowie odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego "Exam Skills". W konkursie brali udział uczniowie z 11 szkół powiatu łęczyńskiego. Naszą szkołę reprezentowała Wiktoria Kościńska i Jakub Majewski. Poziom konkursu był bardzo wysoki, tym bardziej cieszą wyniki naszych uczniów. Kuba uzyskał 44 punkty na 48 możliwych a Wiktoria 39 punktów.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Egzamin na kartę rowerową - 25.05.2015r.

25 maja 2015 roku uczniowie klasy IV zdawali egzamin praktyczny na kartę rowerową. Egzamin polegał na prawidłowym wykonaniu następujących zadań: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, slalom, hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe, wykonywanie manewrów na drodze, takich jak skręt w prawo i w lewo, omijanie, zmiana kierunku jazdy, przecinanie się kierunków ruchu. Wszyscy uczniowie, którzy podeszli do tej części egzaminu - zdali.

Gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy!


Występ grupy cyrkowej O'Bimbolando - 22.05.2015r.

22 maja 2015r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie cyrkowe grupy O'Bimbolando, w którym nasi uczniowie brali czynny udział. Grupę tę tworzą młodzi artyści cyrkowi, którzy pochodzą z Ukrainy i swe doświadczenie oraz umiejętności zdobywali w najlepszych szkołach cyrkowych tego kraju. Nasi uczniwie pamiętają ich z wystepów w programie "Mam Talent".

Artyści prezentowali swoje umiejętności w żonglerce i sztukach zręcznościowych. Za każdym razem pojawiali się na scenie w nowych, barwnych, przykuwających wzrok kostiumach. Oglądaliśmy m.in. pokaz jednoczesnego poruszanie wieloma kołami hula - hop, żonglerkę dywanikami oraz pokaz tresury pieska, który bezbłędnie wykonywał polecenia swojej pani. Nie zabrakło również zabawnego klauna, który z wielką wprawą rozśmieszał przedszkolaków. W największe zdumienie wprawiały uczniów pokazy akrobatyczne m.in. taniec z parasolami. Na koniec uczniowie mieli możliwość dotknięcia wielkiego węża - niektórzy zrobili sobie z nim nawet zdjęcie.

Cyrkowi artyści dali wspaniały popis swoich umiejętności oraz dostarczyli dzieciom dużą dawkę wrażeń i dobrego humoru. Mamy nadzieję, że jeszcze nas kiedyś odwiedzą.


II Powiatowy Konkurs Czytelniczy i Plastyczny - 08.05.2015r.

"Dzień dobry, Panie Andersenie,
my nie rzucamy słów na wiatr,
będziemy starać się codziennie,
żeby łabędzie ujrzały świat… ".
WANDA CHOTOMSKA

8 maja 2015 roku odbył się w naszej szkole II Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Znam Baśnie Andersena" i Plastyczny "Moja Ulubiona Postać z Baśni Andersena" pod honorowym patronatem fundacji "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom" i Teatru Im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Celem konkursu było:
- zapoznanie uczniów z postacią i twórczością Hansa Christiana Andersena,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
- promowanie literatury poprzez rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- rozwijanie wyobraźni plastycznej i inwencji uczniów,
- nabywanie umiejętności uważnego słuchania baśni czytanych przez nauczyciela.

Konkurs adresowany był do uczniów klas I, II, III szkół podstawowych, a każda z zaproszonych szkół w drodze wewnętrznych eliminacji wytypowała do konkursu czytelniczego od 1 do 2 uczestników z klasy II i z klasy  III oraz dwie prace plastyczne z klasy I. W konkursie brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z  Nadrybia, Ludwina, Zezulina i Piaseczna.

Oto zwycięzcy z naszej szkoły w:

Konkursie Plastycznym ,,Moja Ulubiona Postać z Baśni Andersena":
Adrianna Ścierka - I miejsce
Oskar Lisowski - IV miejsce

Konkursie Czytelniczym ,,Znam Baśnie Andersena" w kategorii klas II:
Olaf Bondyra - II miejsce
Julia Jedut - II miejsce

Konkursie Czytelniczym ,,Znam Baśnie Andersena" w kategorii klas III:
Paulina Dziadko - III miejsce
Iga Biernacka - IV miejsce


XV edycja Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" - 02.05.2015r.

Już po raz piętnasty odbył się Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej oraz Komendę Powiatową Policji w Łęcznej. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, a jego celem jest przekazywanie wiedzy na temat niebezpieczeństw, z jakimi mogą się zetknąć dzieci i młodzież oraz sposobów, jak się w takich sytuacjach zachować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Ze względu na to, że drużyna z naszej szkoły 17 kwietnia 2015 roku zajęła pierwsze miejsce w eliminacjach gminnych, reprezentowała gminę Ludwin w eliminacjach powiatowych. Etap powiatowy konkursu odbył się 22 maja (piątek) w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. Eliminacje rozpoczęły się o godzinie 10.00. i wzięło w nich udział sześć szkół podstawowych z terenu powiatu łęczyńskiego. Trzyosobową drużynę z naszej szkoły tworzyły uczennice:

Martyna Piekarz - klasa IV,
Natalia Jung - klasa V,
Gabriela Staniak - klasa VI.

Etap powiatowy składał się z dwóch konkurencji. Pierwsza z nich polegała na zaprezentowaniu powiatu, gminy, szkoły, członków drużyny, osoby przygotowującej uczniów do konkursu oraz czynników, które miały wpływ na uczestnictwo w konkursie w ciekawy sposób. Nasza drużyna przygotowała prezentację multimedialną i transparent z hasłem: "Bieganie i pływanie to lepsza alternatywa niż paczka papierosów czy puszka piwa". Ponadto, Gabrysia przedstawiła drużynę i szkołę w formie krótkiego przemówienia. Za pierwszą konkurencję dziewczyny otrzymały 12,5 pkt. na 15 pkt. możliwych do uzyskania.

Druga konkurencja to test wiedzy. Test składał się z 15 pytań z trzema odpowiedziami, z których jedna, dwie lub trzy mogły być prawidłowe. Wszystkie drużyny otrzymywały kartki z pytaniem, po czym miały jedną minutę na przygotowanie i zaznaczenie prawidłowej odpowiedzi. Po upływie wyznaczonego czasu kartki z zaznaczonymi odpowiedziami były zbierane przez prowadzącą konkurs, a następnie przekazywane komisji. Za udzielenie właściwej odpowiedzi drużyna otrzymywała 1 pkt. W sumie w tej konkurencji można było uzyskać maksymalnie 15 pkt. Nasza drużyna pomyliła się trzykrotnie i w tej konkurencji zdobyła 12 pkt.

Po smacznym obiedzie komisja ogłosiła ostateczne wyniki. Nasza szkoła z wynikiem 24,5 pkt. uplasowała się na III miejscu. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Cycowie, drugie miejsce - uczniowie ze szkoły w Łęcznej, czwarte miejsce - ex aequo szkoła w Puchaczowie i szkoła w Białce, natomiast miejsce piąte - szkoła w Zawieprzycach. Uczennice z naszej szkoły zostały nagrodzone tabletami i okolicznościowymi dyplomami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu zostali poczęstowani pysznym tortem. Wykonano również pamiątkowe zdjęcie. Uczennice do konkursu przygotowała pani Joanna Krocz. Z uśmiechami na twarzach powróciliśmy do szkoły.

Czekamy na kolejne zmagania w następnych edycjach konkursu, a dziewczynom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i serdecznie gratulujemy zajęcia III miejsca.


Spotkania z ciekawymi ludźmi - Pszczelarz - 6.05.2015r.

15 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z pszczelarzem - Panią Grażyną Wach. Uczestniczyły w nim dzieci klas I, II i III. Na spotkaniu dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o życiu pszczół, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie oraz o pracy pszczelarzy i o powstawaniu miodu, którego cenne właściwości lecznicze znane są od wielu lat. Zapoznały się z budową ula oraz z przyrządami niezbędnymi w pracy pszczelarza, mogły również zobaczyć jak wygląda strój pszczelarza. Dowiedziały się jaką rolę pełni w ulu królowa, robotnica i kto to jest truteń, że oprócz miodu, dzięki pszczołom otrzymujemy wosk, pyłek, kit pszczeli i ,że pszczoły to nie tylko miód. Dlatego trzeba o nie tak bardzo dbać i nie dopuścić aby ginęły na przykład podczas nieprawidłowo wykonywanych oprysków przez rolników. Dzięki temu interesującemu spotkaniu uczniowie poznali tajniki pracy pszczelarza i tajniki życia pszczół.


Zaproszenie do udziału w I Wojewódzkim Festynie "Bezpieczna Szkoła – Bezpieczna Lubelszczyzna"

W imieniu Pana Wojciecha Wilka Wojewody Lubelskiego oraz Pana Krzysztofa Żuka Prezydenta Miasta Lublin serdecznie zapraszamy w dniu 1 czerwca 2015 roku na I Wojewódzki Festyn „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczna Lubelszczyzna” w ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, który odbędzie się na Placu Zamkowym oraz na Błoniach przy Zamku Lubelskim.

Wstęp i wszystkie atrakcje bezpłatne.


"Świat pełen pokus" - 13.05.2015r.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w imprezie dziecięcej w Łęcznej. Oto relacja z tego wydarzenia uczniów klasy III: Martyny Brzyskiej, Pauliny Dziadko i Przemka Wacha.

Dnia 13 maja byliśmy na imprezie dziecięcej "Świat pełen pokus". Zosia pouczała Wilka o szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu. Wilk naśladował swoich przyjaciół Łysego, Siwego i Chudego, którzy chodzili do II gimnazjum i zachowywali się niewłaściwie. Spektakl był interesujący, a przede wszystkim pouczający.


VIII Ekologiczne Spotkanie Integracyjne Klas III Powiatu Łęczyńskiego - 6.05.2015r.

6 maja 2015 roku już po raz VIII na terenie Poleskiego Parku Narodowego w Załuczu Starym odbyło się Ekologiczne Spotkanie Integracyjne Klas III Powiatu Łęczyńskiego. Impreza miała na celu zainteresowanie uczniów środowiskiem przyrodniczym, rozwijanie umiejętności obserwowania otoczenia, wyrabianie nawyków i postaw ekologicznego stylu życia, utrwalanie właściwych zachowań w sytuacji zagubienia się w terenie oraz integracja uczniów klas III oraz nauczycieli powiatu łęczyńskiego.

Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: bociany, łosie i żółwie, by, pod przewodnictwem pracowników Poleskiego Parku Narodowego, udać się w wyznaczone miejsca. Bociany, zaopatrzone w kompasy, lupy i lornetki, ruszyły na ścieżkę edukacyjną "Spławy". Podziwiały rosiczki i kwitnące storczyki. Łosie poznawały życie żółwi na ścieżce edukacyjnej "Żółwik", a dzieci z trzeciej grupy zwiedzały muzeum. Później następowała wymiana uczniów, aby wszyscy mieli możliwość zobaczenia i poznania tych urokliwych miejsc. Po powrocie każdy miał możliwość upieczenia i zjedzenia kiełbasy przy ognisku. Na zakończenie każda szkoła otrzymała podziękowania i upominki ufundowane przez Poleski Park Narodowy i Gminę Puchaczów, uczniowie mapę Poleskiego Parku Narodowego.

Piękna pogoda, brak kleszczy i komarów sprawiły, że to spotkanie było bardzo przyjemne. Pełni wrażeń, nowych wiadomości i znajomości wróciliśmy do szkoły. A tu niespodzianka... deszcz.


Zawody w piłkę nożną - 05.05.2015r.

Dnia 05.05.2015 roku zawodnicy z naszej szkoły uczestniczyli w zawodach w piłkę nożną w Ludwinie. Szkołę reprezentowali:
Kl. IV
Umkhanov Ayub, Brzyski Kacper, Kałdunek Oskar, Grabowski Daniel, Gajos Michał
Kl. VI
Kałdunek Kacper, Świć Sebastian, Łoziński Kacper, Majewski Jakub.
Po ciężkich zmaganiach i ambitnej walce młodzi piłkarze zajęli II miejsce.
GRATULUJEMY!


Sukces naszych uczniów w badmintonie drużynowym - 30.04.2015r.

W dniu 30.04.2015 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w REJONOWYM TURNIEJU BADMINTONA W ELIMINACJACH DO DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W KATEGORII KL. IV i V - VI.
Kl. IV reprezentowali: Brzyski Kacper i Kałdunek Oskar. Kl. VI reprezentowali: Świć Sebastian, Kałdunek Kacper, Majewski Jakub.
Obie drużyny zajęły wysokie III miejsce!
Uczniowie zostali przygotowani do zawodów przez P. dyr. Elżbietę Wróbel i P. Natalię Kaszyca.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


224. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja - 30.04.2015r.

"Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju.
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju!"

Dnia 30 kwietnia (czwartek) w naszej szkole odbył się okolicznościowy apel z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klas V i VI przedstawili młodszym kolegom wiadomości na temat sytuacji Rzeczypospolitej w XVIII wieku i okoliczności ustanowienia konstytucji trzeciomajowej, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą rządową.

Na początku uroczystości na salę gimnastyczną wprowadzono poczet sztandarowy i wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Następnie uczniowie starszych klas zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. Podczas apelu dzieci wykonały "Mazurek 3 maja", natomiast uczeń klasy V - Michał Smyk - zagrał na gitarze i zaśpiewał solo piosenkę z repertuaru Andrzeja Rosiewicza pt. "Pytasz mnie". Uczniowie przypomnieli sobie ważne wydarzenia z historii naszego kraju i starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nich obecnie są takie wartości, jak Ojczyzna, Wolność i Naród. Tożsamość narodowa jest niezmiernie ważna, bo przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości. Warto nam wszystkim o tym pamiętać…


Inscenizacja pt. "Jak oszczędza się w Zwierzątkowie"

Uczniowie z klasy II należący do SKO wspólnie z opiekunką SKO panią Natalią Kaszyca przygotowali bardzo ciekawe scenki z życia zwierzątek, zachęcające uczniów kl. "0" - III do oszczędzania wody, prądu, gazu - a przez to pieniędzy w budżecie domowym.

Dzieci - zwierzątka przedstawiły pouczające scenki, które prezentowały sposoby oszczędności wody, prądu, gazu. Wystarczy przykrywać garnuszki, myć zęby przy użyciu szczoteczki i kubeczka, ograniczyć przesiadywanie przed komputerem na rzecz grania w tradycyjne gry planszowe, używać tylko energooszczędnych żarówek, pogimnastykować rączki przy ubijaniu piany tradycyjną trzepaczką lub zmielić kawę dla rodziców w tradycyjnym młynku z korbką (akcesoria te są świetną pomocą do usprawniania motoryki dłoni dziecka).

Publiczność była zachwycona i nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.


Projekt "Dzieciństwo bez próchnicy"

Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy", realizowanym przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi, w tym Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Celem głównym projektu jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku przedszkolnym. Aby osiągnąć zamierzone cele w naszej szkole zostaną podjęte odpowiednie zadania: działania edukacyjne i profilaktyczne polegające na wsparciu rodziców/opiekunów dzieci za pośrednictwem materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek, maskotek, pakietów edukacyjnych, objęcie dzieci działaniami przez przeszkolonych nauczycieli i wyposażenie w szczoteczki i pasty.


Międzyprzedszkolny konkurs języka angielskiego "Anglofun" - 29.04.2015r.

29.04.2015r. odbyła się II edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Języka Angielskiego ANGLOFUN. Zadania konkursowe przeprowadzone zostały w bardzo aktywnej formie a mali uczestnicy świetnie się bawili i dzielnie odpowiadali na wszystkie pytania.

W przygodzie z językiem angielskim uczestniczyły dzieci z przedszkoli z powiatu łęczyńskiego. Tego dnia w naszej szkole gościliśmy cztery przedszkola publiczne z Łęcznej oraz oddziały przedszkolne z Nadrybia i Dratowa. Nasze przedszkole wspaniale reprezentował duet w składzie: Małgosia Sawicka oraz Kacper Szadkowski.

Gratulujemy wszystkim! Dziękujemy za udaną zabawę i zapraszamy za rok!


I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny w Ludwinie - 29.04.2015r.

W dniu 29.04.2015 (środa) uczniowie z klasy VI: Julia Mrugała, Gabriela Staniak i Jakub Majewski, pod kierunkiem pani B.Matraszek, brali udział w konkursie matematycznym w Zespole Szkół Nr 1 w Ludwinie.

Konkurs miał na celu rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematycznych, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, upowszechnianie wiedzy matematycznej, wychowanie dzieci w duchu szacunku dla nauki, nagradzanie osiągnięć uczniów oraz wykorzystywanie nabytych wiadomości matematycznych w rozwiązywaniu problemów napotykanych na co dzień. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół naszej gminy oraz Szkoły Podstawowej w Nadrybiu. Należało rozwiązać 24 zadania zamknięte oraz dwa otwarte. Najlepszy wynik osiągnął Jakub, który uplasował się na czwartym miejscu. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i cennymi nagrodami.


Powiatowy konkurs "Młodzi ratownicy" - 28.04.2015r.

W dniu 28.04.2015 uczniowie z naszej szkoły brali udział w powiatowym konkursie "Młodzi ratownicy" zorganizowanym w SP w Nadrybiu. Zmagali się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi. Skład drużyny ratowniczej z naszej szkoły:

Piekarz Martyna - kl. IV
Grabowski Daniel - kl. IV
Siczek Maciej - kl. V

Uczniowie sprawnie wykonali resuscytację krążeniowo - oddechową, opatrzyli ranę głowy oraz ratowali amputowane palce. Za wykonanie zadań otrzymali wyróżnienie, dyplomy i miłe upominki. Do konkursu zostali przygotowani przez panią Natalię Kaszyca.


Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego - 23.04.2015r.

Poleski Park Narodowy, położony na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej, swoim zasięgiem obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne. Uczniowie klas IV-VI mogli podziwiać bogactwo flory i fauny PPN, dzięki wycieczce do Starego Załucza. Dnia 23 kwietnia 2015 roku (czwartek) 27-osobowa grupa przemierzyła ścieżkę przyrodniczą „Spławy”. Ścieżka ta jest szlakiem dydaktycznym, prowadzącym od Starego Załucza do Jeziora Łukie. Mierzy 3,5 km, a na jej trasie wyróżniono 8 przystanków z tablicami informacyjnymi: użytkowane łąki kośne, łoziny, łąka turzycowa, las bagienny, torfowisko przejściowe, staw śródleśny, Jezioro Łukie.

Ścieżka przyrodnicza „Spławy” nosi imię prof. dra hab. Stanisława Radwana. Ze względu na liczne występowanie bagien, stawów, torfowisk i jezior ścieżka częściowo prowadzona jest kładkami. Przebiega przez cenne zespoły leśne, między innymi przez brzezinę bagienną, ols i różne typy łąk. Po wyczerpującym spacerze wśród unikalnej przyrody Poleskiego Parku Narodowego uczniowie mieli okazję odpocząć pod wiatami, rozwiązując specjalne karty pracy z przyrody. Zostały one wręczone każdemu uczestnikowi przez Pana przewodnika na początku wędrówki. Wesołym zakończeniem wycieczki była wizyta w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym PPN w Starym Załuczu. Ośrodek posiada pięć działów: geograficzny, akwarystyczny, historyczny, etnograficzny i przyrodniczy. Niektórzy z uczniów zakupili w ośrodku drobne pamiątkowe prezenty. Zwieńczeniem wycieczki było ognisko, przy którym każdy mógł upiec smaczną kiełbaskę i posilić się po wyczerpującej wędrówce. Wszyscy z uśmiechem na twarzy powrócili do szkoły.

Dziękujemy Pracownikom Poleskiego Parku Narodowego za zaproszenie! Z pewnością za rok znowu wybierzemy się na jedną ze ścieżek przyrodniczych Parku.


Klaun Walduś - 22.04.2015r.

W środę 22 kwietnia 2015r. kolejny raz wystąpił u nas gościnnie Klaun Walduś ze swoim nowym programem "Słuchaj przyrody - bądź eko". We właściwy sobie humorystyczny sposób poruszył ważne tematy dotyczące ochrony środowiska, a w szczególności zbierania i segregacji śmieci. Bawił nas swoim śmiesznym zachowaniem i sztuczkami. Podekscytowana widownia nie tylko uważnie oglądała cały występ, ale brała też czynny udział w niektórych sztuczkach. Pomysłowy i humorystyczny występ wszystkim się bardzo podobał, a Klaun Walduś obiecał, że z pewnością nas jeszcze odwiedzi.


Dzień Ziemi - 22.04.2015 r.

Międzynarodowy Dzień Ziemi to akcja prowadzona corocznie wiosną, a dokładnie 22 kwietnia. Celem tego dnia jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwach poszczególnych krajów. Dzień Ziemi ma uświadomić młodym mieszkańcom, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz jak duży wpływ na jego niszczenie mają działania człowieka. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o środowisko, a tym samym o nasze lepsze i zdrowsze życie. Z tej okazji odbył się w naszej szkole "Pokaz Mody Ekologicznej", każdy mógł zaprezentować własną kolekcję ekologiczną zrobioną z materiałów pochodzących z recyklingu.


Wojewódzki Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewający Słowik" - 21.04.2015r.

Miło nam poinformować, że uczeń klasy V Michał Smyk został nominowany do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewający Słowik" jako jeden z trzech laureatów i będzie reprezentować nasz powiat na finałach wojewódzkich.

Eliminacje odbyły się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej w dniu 21 kwietnia 2015 roku. Na scenie zaprezentowało się 40 solistów w 4 kategoriach wiekowych: 6-10 lat, 11-13 lat, 14-16 lat oraz 17-20 lat. Każdy z uczestników śpiewał utwory po polsku (powszechnie znane lub autorskie). Michał zaprezentował utwór "Wołanie".

Michałowi gratulujemy sukcesu i już dziś trzymamy za niego kciuki na kolejnym etapie konkursu!


Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortorafii" w Zezulinie - 21.04.2015r.

Konkurs odbył się 21 kwietnia 2015 roku. Odbywał się w dwóch etapach. Najpierw uczniowie pisali dyktando, a później wypełniali test, wykazując się znajomością zasad ortograficznych. Przedstawicielami naszej szkoły było sześcioro uczniów: po dwoje z klasy II, III i IV. Przygotowanie do konkursu wymagało od nich systematycznej i wytrwałej pracy, która przyniosła znakomite rezultaty. Do konkursu uczniów przygotowały panie: J. Krocz, G. Sacawa-Kuźmicz i D. Stachal. Oto nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły:

Julia Jedut, uczennica klasy II - II miejsce w kategorii dyktando i III miejsce w kategorii test

Paulina Dziadko, uczennica klasy III - I miejsce w kategorii dyktando oraz I miejsce w kategorii test

Przemysław Wach, uczeń klasy III - III miejsce w kategorii dyktando

Martyna Piekarz, uczennica klasy IV - I miejsce w kategorii test

Kalina Skoczylas - uczennica klasy IV - II miejsce w kategorii test i III miejsce w kategorii dyktando


Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Listy dla Ziemi - 16.04.2015r.

Nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do III edycji akcji zorganizowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA "Listy dla Ziemi". Akcja polega na pisaniu przez dzieci listów na papierze wykonanym z makulatury, w których namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Tematem przewodnim akcji w tym roku była promocja działań mających na celu ograniczanie ilości śmieci i odpadów opakowaniowych oraz popularyzacja postaw ekokonsumenckich. Proekologiczne przesłanie zawarte w listach, dzieci przekazały swoim bliskim. Po przeczytaniu listu rodzina mogła określić i wspólnie zrealizować działania EKO. Najciekawsze listy zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.


Sprawdzian szóstoklasisty - 1.04.2015r.

Pierwszy kwietnia to od dwóch lat nie tylko prima aprilis, ale także ważny dzień dla wszystkich szóstoklasistów. Tego akurat dnia już drugi raz odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty. W naszej szkole obecni byli tego dnia tylko uczniowie VI klasy. O godzinie 9.00 zaczął się ich pierwszy tak znaczący egzamin w życiu. Pierwsza część trwała 80 min i składała się z testu wiadomości i umiejętności z języka polskiego, matematyki, historii i wiedzy przyrodniczej. Po godzinnej przerwie uczniowie przystąpili do drugiej części egzaminu. Sprawdzał on wiedzę i umiejętności z języka angielskiego. Kiedy pytaliśmy uczniów, jak im poszło, mówili, że nie było tak trudno. Oczywiście, wszystko okaże się, gdy otrzymamy wyniki. Jesteśmy jednak pewni, że wszystko będzie ok i wyniki będą satysfakcjonujące.


Wielkanoc w naszej szkole - 30.03.2015 r.

"Wielka Noc nadchodzi,
a z nią wielka radość.
Dobro zło pokona
i wszystkiemu zadość".

W poniedziałek, 30 marca 2015 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne, na które zaproszono przedstawicieli gminy Ludwin z wójtem, Panem Andrzejem Chabrosem, na czele, proboszcza parafii Rogóźno - ks. Waldemara Tarachę, sołtysów okolicznych wsi, a także emerytowanych pracowników szkoły, rodziców, uczniów i nauczycieli.

Okolicznościowy apel rozpoczął się piosenkami w wykonaniu dzieci z przedszkola unijnego Przedszkolandia i z oddziału przedszkolnego. Następnie uczniowie z klasy IV zaprezentowali przed gośćmi krótkie przedstawienie dotyczące najważniejszych tradycji Wielkiego Postu obchodzonych niegdyś na wsi. Nie obyło się bez radosnego, aczkolwiek symbolicznego, polewania wodą na znak świętowania Wielkanocnego Poniedziałku. Uczniów z klasy IV do występu przygotowały panie: Joanna Krocz i Bernadeta Matraszek. Przedstawienie zostało uświetnione występami wokalnymi dzieci z klas 0-III. Młodszych uczniów przygotowały panie: Magdalena Ożóg, Natalia Kaszyca, Anna Zakostowicz i Dorota Stachal.

Występ dzieci został zakończony "Wielkanocną piosenką" zaśpiewaną przez ucznia klasy V, Michała Smyka. Podsumowaniem spotkania były świąteczne życzenia złożone przez księdza wszystkim przybyłym na uroczystość gościom, uczniom i pracownikom szkoły. Po występie dzieci mogły cieszyć się świąteczną przerwą, natomiast Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel zaprosiła gości do wielkanocnego stołu.


Dzień Języka Angielskiego - 20.03.2015r.

Dzień 20 marca 2015 r. był szczególnym dniem w naszej szkole, ponieważ po raz pierwszy odbył się ENGLISH DAY tzn. Dzień Języka Angielskiego. Jego celem miało być uatrakcyjnienie nauki tego języka, jak również zwiększenia motywacji uczniów do pogłębiania jego znajomości. Pomysłodawcami i organizatorami były nauczycielki języka angielskiego, pani Emilia Bogusz i pani Bernadeta Matraszek.

Z okazji tego wydarzenia uczniowie przedstawili krótkie dramy przeplatane znanymi piosenkami, a wszystko po to, aby popularyzować obecność języka angielskiego w codziennym życiu i przekonywać uczniów, że dziś bez znajomości języka obcego ani rusz.

Dzień języka angielskiego utwierdza uczniów w przekonaniu, że tego języka obcego warto się uczyć i można to robić z pasją i satysfakcją.


I Gminny Konkurs Matematyczny dla klas IV - VI "Mistrz Rachunku Pamięciowego" - 18.03.2015 r.

W dniu 18 marca 2015 r. uczniowie z klasy IV - VI - Gabriela Staniak, Natalia Jung oraz Martyna Piekarz wzięli udział w I Gminnym Konkursie Matematycznym dla klas IV - VI "Mistrz Rachunku Pamięciowego" w Szkole Podstawowej w Dratowie, do którego przygotowywali się pod okiem pani Bernadety Matraszek.

Zadania konkursowe wymagały od uczniów szybkiego liczenia pamięciowego, ponieważ na test składający się z 60 zadań otwartych przewidziano dokładnie 60 minut.

Oto wyniki naszych uczniów:
Natalia Jung - 59 pkt / 60 pkt - I miejsce miejsce wśród uczniów klas V
Gabriela Staniak - 50 pkt / 60 punktów - III miejsce kl.VI
Martyna Piekarz - 51 pkt / 60 pkt - III miejsce kl.IV

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Teatrzyk lalkowy - 18.03.2015r.

18 marca 2015 roku odwiedził nas Teatr Lalek "Bajka" z Przysietnicy, który przedstawił bajkę pt. "Gucio zaczarowany". Bajka oparta jest na powieści autorstwa Zofii Urbanowskiej z 1884 roku. Opowiada ona historię chłopca, który za swoje lenistwo został przez wróżkę ukarany przemianą w muchę. Wróżka obdarza go ponadto czerwoną czapeczką, stanowiącą znak, że jest pokutnikiem - przemienionym człowiekiem - i nie wolno robić mu krzywdy. W tej postaci ogląda świat, poznając prawidła przyrody. Na swojej drodze spotyka różne zwierzęta, rozmawia z nimi i przekonuje się, że każda, nawet drobna istota, ma swoje zadanie do wykonania. Gucio wyciągnął naukę ze swoich przeżyć i przezwyciężył swoje próżniactwo. Bajka wszystkim bardzo się podobała i była bardzo pouczająca.


Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas VI "Elfik" - 12.03.2015 r.

W dniu 12 marca 2015 r. uczniowie z klasy VI - Jakub Majewski i Gabriela Staniak, oraz z klasy V - Natalia Jung wzięli udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas VI "Elfik" w Szkole Podstawowej w Nadrybiu, do którego przygotowywała ich pani Bernadeta Matraszek.

Uczniowie pisali test składający się z 20 zadań zamkniętych i 5 zadań otwartych, a w konkursie brało udział 27 uczniów z klas VI z terenu całego powiatu. Nasi uczniowie spisali się naprawdę dzielnie. Szczególne gratulacje należą się Natalii Jung, ponieważ konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VI, a Natalia z pewnością dorównywała im kroku.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Szkolne koło OTOP

W lutym 2015 roku w naszej szkole powołano Szkolne Koło OTOP. Wśród 23 członków Koła są uczniowie kl. I , II, III, IV i V, opiekunem grupy została p. Anna Zakostowicz. W pakiecie powitalnym uczniowie otrzymali legitymację, metalowy znaczek przedstawiający szczygła oraz folder dotyczący ochrony gatunków w Polsce.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest organizacją zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Celem działań jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.

Chcesz zaangażować się w działania służące ochronie przyrody? Przyłącz się do nas.
ROZWIŃ SKRZYDŁA!

Oto Członkowie Szkolnego Koła OTOP :

1. Julia Świrska
2. Kamil Pytlowski
3. Oskar Lisowski
4. Oliwia Bondyra
5. Jakub Bondyra
6. Aleksandra Staniak
7. Jakub Brzyski
8. Adrianna Ścierka
9. Weronika Sawicka
10. Kalina Skoczylas
11. Martyna Piekarz
12. Michał Smyk
13. Sebastian Suprynowicz
14. Natalia Jung
15. Maciej Siczek
16. Patrycja Siepsiak
17. Karol Paczkowski
18. Izabela Wodnicka
19. Iga Maria Biernacka
20. Olaf Piotr Bondyra
21. Oliwia Morawska
22. Julia Jedut
23. Martyna Brzyska

Anna Zakostowicz - Opiekun Grupy


Opracowanie logo Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do V edycji Powiatowego Alertu Ekologiczno - Zdrowotnego. W szkole organizowane są liczne spotkania, apele, uroczystości, poświęcone sprawom ekologii oraz promocji zdrowia.

W lutym 2015r. Pani Monika Jedut wykonała logo alertu ekologiczno-zdrowotnego - dwie zielone stopy, które są symbolem wkroczenia naszej szkoły, a tym samym całej społeczności szkolnej, na ścieżkę ekologiczną. Aby zaznaczyć, iż szkoła zamierza propagować "zielone idee" - ekologię, zdrową żywność i styl życia, na głównej bramie umieszczone zostało hasło propagujące Alert.


"Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie"

W marcu pani Natalia Kaszyca zaprezentowała dla wszystkich uczniów prezentację multimedialną pt. "Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie". W przystępny sposób przedstawiła dzieciom zasady zdrowego trybu życiu i korzyści płynących dla samopoczucia i zdrowia.

Omówiła również zasady zdrowego stylu życia:

1. Aktywność fizyczna - w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia dzieci potrzebują co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie. W zależności od wieku dziecka, mogą to być różne formy ruchu: czas spędzony na placu zabaw, pływanie, jazda na rolkach lub na rowerze, gra w piłkę, szybki marsz.

2. Zrównoważona dieta - powinna zawierać owoce, warzywa, produkty mleczne i zbożowe oraz ryby i mięso, a także wodę i naturalne soki. Należy też zwrócić uwagę na ograniczenie ilości cukru: wybierać naturalne napoje z mniejszą ilością cukru, a słodycze zastępować owocami.

3. Dobry przykład - rodzice są najlepszym wzorem dla dzieci. Jeśli dziecko widzi, że rodzic jest aktywny fizycznie i czerpie z tego przyjemność, jest bardziej prawdopodobne, że samo będzie aktywne i pozostanie aktywne w dorosłym życiu. Warto zaangażować inne osoby z rodziny lub znajomych i organizować wspólne wycieczki rowerowe, gry zespołowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu.

4. Odpoczynek - dzieci potrzebują ok 8 godzin snu na dobę. Niewyspane mogą mieć problemy z koncentracją i nauką. Warto zadbać również o urozmaicenie zajęć w czasie wolnym od nauki i podtrzymywanie relacji z innymi dziećmi.

5. TV i komputer - warto zadbać o ograniczenie ilości oglądanych reklam zachęcających do kupowania niezdrowych produktów.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie zdrowszego stylu życia, a nasze dobre nastawienie to już połowa sukcesu.


"Nie pal śmieci - zrób zabawkę" - 11.03.2015r.

W marcu dzieci z oddziału przedszkolnego realizowały kolejne zadania z programu ogólnopolskiego "Czyste powietrze wokół nas". Hasło zajęć brzmiało "Nie pal śmieci, zrób zabawkę". Przedszkolaki dowiedziały się o wysokiej szkodliwości palonych w ogniskach lub piecach tworzyw sztucznych (szczególnie butelek PET), gumy, papieru z kolorowymi nadrukami. Wykonały pomysłowe przestrzenne prace plastyczne. Dziewczęta skupiły się głównie na wykonaniu laleczek, a chłopców inspirowała tematyka motoryzacyjna - pojazdy wodne, lądowe i powietrzne. Dzieci bardzo chętnie pracowały, co widać na zamieszczonych w galerii fotografiach.


Dzień Kobiet - 09.03.2015 r.

Dzień Kobiet tradycyjnie jest w tej szkole dniem wyjątkowym i uroczystym. Tegoroczne Święto Kobiet również takie było. Przedszkolaki zaczęły świętowanie już w piątek 6 marca. Chłopcy wręczyli dziewczynkom miłe upominki, a swojej wychowawczyni piękny bukiet kwiatów. Dzieci własnoręcznie wykonały dla Pań w rodzinie laurki.

W poniedziałek 9 marca najpierw nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi zgromadzili się na sali, gdzie chłopcy z klas IV-V zaprezentowali krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pań: Bernadety Matraszek i Natalii Kaszyca. W humorystyczny sposób przedstawili oni kobiece charaktery oraz wyjaśnili symbolikę znaczenia imion wszystkich Pań pracujących w placówce. Dziewczynki natomiast udzieliły swoim koleżankom bezcennych rad, jak postępować z chłopakami, żeby odnieść sukces w relacjach damsko-męskich. Na zakończenie wszystkie panie otrzymały kartki z życzeniami oraz wysłuchały szlagieru Jerzego Połomskiego "Bo z dziewczynami".

Na tym świętowanie się nie zakończyło. Uczniowie przenieśli się do swoich klas, gdzie chłopcy swoim koleżankom i wychowawczyniom wręczyli kwiaty i upominki. Przygotowali także słodkie poczęstunki.


Robimy zdrowe kanapki - 09.03.2015 r.

Co ma wpływ na nasze zdrowie? Jak prawidłowo się odżywiać? Czego unikać? Na te pytania uczniowie naszej szkoły znają odpowiedzi, bowiem od wielu lat należymy do grona szkół promujących zdrowy styl życia. Bardzo chętnie bierzemy udział we wszystkich akcjach, które uświadamiają młodym konsumentom, co warto i trzeba jeść.

W dniu 9 marca uczniowie klas V-VI z wielkim entuzjazmem przystąpili do samodzielnego wykonania kanapek, pod czujnym okiem Pani Dyrektor. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wykazali się dużą pomysłowością. Ich wytwory były barwne i przede wszystkim smaczne. Praca była bardzo dobrze zorganizowana, każdy uczeń robił to, co najlepiej potrafił. Wszyscy uczniowie spisali się doskonale!

Celem tych zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczniów z wartościami odżywczymi produktów, doskonalenie umiejętności odpowiedniego komponowania zdrowego posiłku, wskazanie na celowość zróżnicowanej diety, higiena i bezpieczeństwo w czasie przygotowania dań oraz podstawowe zasady właściwego zachowania się przy stole.


Dzień Bezpiecznego Internetu - 09.03.2015 r.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w połowie lutego od 2005 roku, z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu - zwłaszcza dzieci i młodzież. Złudzenie anonimowości w sieci i powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń. Do najczęściej występujących należą: uwodzenie dzieci przez dorosłych, pornografia oraz cyberprzemoc, czyli publikacja obraźliwych lub kompromitujących materiałów dotyczących innych osób. Wirtualny świat to jednak nie tylko zagrożenia dla dzieci, ale również dla wszystkich uczestników cyberprzestrzeni. Codziennie powstaje grubo ponad 100 tysięcy nowych wirusów. Niektóre z nich to zwykła złośliwość hakerów, inne z kolei mają na celu kradzież cennych informacji, takich jak np. dostęp do kont bankowych. Dotyczy to już nie tylko komputerów, ale również smartfonów i tabletów. Wielka odpowiedzialność spoczywa w tych kwestiach na rodzicach, których zadaniem jest przygotowanie dzieci do właściwego korzystania z sieci.

Nasza szkoła także przyłącza się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach zajęć komputerowych i godzin wychowawczych uczniowie realizowali szereg działań mających za zadanie propagowanie bezpiecznych zachowań i tworzenie wartościowych treści w Internecie. Podsumowaniem całokształtu działań był apel w dniu 9 marca, na którym uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz wysłuchali pogadanki przygotowanej przez panią Bernadetę Matraszek. Uczniowie dowiedzieli się m.in. że Internet może być źródłem wiedzy dla przestępcy a uzależnienie od komputera przyczynia się do oderwania od rzeczywistości oraz izolacji od najbliższych, rówieśników i przyjaciół. Przypomnieli oni też sobie zasady bezpieczeństwa w Internecie, takie jak ochrona danych osobowych, ograniczone zaufanie wobec znajomości zawieranych w Internecie, umiejętność szukania pomocy w sytuacji zagrożenia i świadomość odpowiedzialności karnej za działania niezgodne z prawem.


Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w naszej szkole - 02.03.2015 r.

W niedzielę, 1 marca 2015 roku, już po raz piąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". "Żołnierzami Wyklętymi" zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni - wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Nie zaakceptowali sowieckiej okupacji naszego kraju. Ukrywając się w lasach, w skrajnie trudnych warunkach, walczyli o wolną i niezawisłą Polskę.

Przez całe lata PRL-u nazywano Ich "faszystami", "zbirami" czy "bandami reakcyjnymi spod znaku Narodowych Sił Zbrojnych". Za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była niepodległość Ojczyzny, wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze inni po okrutnych śledztwach przechodzili pokazowe procesy, których wyrok był oczywisty - natychmiastowa kara śmierci. Jedynie nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, aby żyć dalej przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem "reakcyjnego bandyty". Zaledwie garstka z Nich dożyła tzw. odwilży i ustawy honorującej ich wieloletnie zmagania w szeregach SZP, ZWZ, AK, DSZ, ROAK, NZW, NSZ, SN i WiN.

W naszej szkole dnia 2 marca 2015 roku z okazji Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbył się apel okolicznościowy dla wszystkich uczniów, podczas którego zaprezentowano film edukacyjny o Narodowych Siłach Zbrojnych po II wojnie światowej działających w ramach konspiracji antykomunistycznej oraz prezentację multimedialną zatytułowaną "Żołnierze Wyklęci - zapomniani bohaterowie" przygotowaną przez panią Joannę Krocz. Krótka i trudna lekcja historii spotkała się z zainteresowaniem uczniów. Dla przyszłości Polski i budowania tożsamości narodowej młodych Polaków tego typu spotkania są cennym doświadczeniem.


Sukces Ludwiniaka Ludwin w halowym turnieju piłki nożnej

Miło nam poinformować, że w halowym turnieju piłki nożnej dla chłopców z rocznika 2003 i młodszych z cyklu Orlik Cup "OD ORLIKA DO ZAWODNIKA" Ludwiniak Ludwin zajął 3 miejsce.

W czterech meczach turnieju na bramce fantastycznie spisywał się Kacper Brzyski z klasy IV, który został nawet wybrany najlepszym bramkarzem turnieju! W tym roku podczas turniejów Kacper odbierał już statuetki dla najlepszego zawodnika, najlepszego strzelca, a teraz dołożył najlepszego bramkarza.

Zarówno Kacprowi jak i całej drużynie gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za następne!

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie.


Wyniki VI Międzyszkolnego Konkursu "Moja mała ojczyzna" - 27.02.2015 r.

20 lutego 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu odbył się VI Międzyszkolny Konkurs "Moja mała ojczyzna. Powstanie styczniowe oraz miejsca pamięci narodowej w powiecie łęczyńskim". Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych na terenie powiatu i obejmował szeroki zakres treści.

Wszyscy startujący w konkursowych zmaganiach musieli wykazać się wiedzą z zakresu: rozbiorów Polski (daty, uczestnicy, mapa), powstania styczniowego (daty, przyczyny i skutki powstania, zarys przebiegu, dyktatorzy, wodzowie), historii Jana i Kazimierza Bogdanowiczów, miejsc bitew i pamięci w powiecie łęczyńskim, czytania różnych tekstów kultury, przekazów ikonograficznych, map oraz tekstów źródłowych, stosowania różnych form wypowiedzi pisemnej, znajomości zasad poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej, umiejętności analizy tekstów, formułowania opinii, argumentowania.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy V, Natalia Jung, która zajęła III miejsce. Natalka wygrała ilustrowany album dotyczący regionów Polski. Została również uhonorowana dyplomem. Uczennicę do konkursu przygotowywała pani Joanna Krocz. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 27 lutego 2015 roku w Szkole Podstawowej w Nadrybiu podczas uroczystości z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Natalce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :-)


Na wesoło o profilaktyce grypy - 02.03.2015r.

2 marca 2015 roku nasi uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat "Nie daj się grypie". Dowiedzieli się co mogą zrobić, aby ochronić siebie i innych przed grypą oraz że stosowanie odpowiedniej higieny osobistej to najlepszy sposób ochrony przed grypą. Poznali trzy skuteczne zasady:
ZŁAP (wirusa w chusteczkę higieniczną jednorazowego użytku);
WYRZUĆ (chusteczkę higieniczną do kosza);
ZABIJ (wirusa poprzez umycie rąk pod ciepłą płynącą z kranu wodą przez 20 sekund, po uprzednim dokładnym namydleniu rąk do wysokości nadgarstków, mydłem lub innym środkiem dezynfekującym).


Dyskoteka walentynkowa - 16.02.2015r.

W ostatnich latach do kalendarza imprez dołączyła nowa uroczystość - "Walentynki". Spotkała się ona u nas w Polsce z dużym zainteresowanie i zyskała, głównie wśród młodszego pokolenia, wielu zwolenników. Nazwa święta zakochanych pochodzi od Świętego Walentego, który podobno właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go "od Twojego Walentego". Dlatego właśnie w Walentynki wysyłamy sobie anonimowe kartki lub wręczamy drobne upominki tym, których kochamy.

Z tej okazji 16 lutego odbyła się w naszej szkole dyskoteka walentynkowa. Dla wszystkich uczniów był to doskonały pretekst do zabawy na koniec karnawału, a dla zakochanych par - okazja do złożenia sobie życzeń. Mamy nadzieję, że wy również nie zapomnieliście wysłać walentynek swoim sympatiom, bo "człowiek bez miłości jest jak świeca bez knota". :-)


Konkurs "Zbieramy makulaturę"

SKO i Koło Przyjaciół Lasu działające przy naszej szkole organizuje w lutym zbiórkę makulatury. Cel akcji to wdrożenie dzieci do oszczędzania oraz wyrabianie szacunku dla przyrody. Klasy, które zbiorą największą ilość otrzymają nagrodę. Uzyskane pieniądze zasilą konto SKO.


Zabawa choinkowa - 31.01.2015r.

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy choinkowej, która odbyła się 31 stycznia 2015 roku. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12.00. Tego dnia dzieciom i młodzieży towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień. Przystrojona kolorowymi karteczkami, szeleszczącymi foliami i dyskotekową kulą zamieniła się w salę taneczną. W szampańskiej zabawie uczestniczyli wszyscy uczniowie. Ci najmłodsi poprzebierani byli w różne stroje: kowbojów, piratów, księżniczek, wróżek, czarownic itp. Barwne i pomysłowe przebrania oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie.

Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom i wychowawcom, jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Starsi uczniowie dobrze czuli się w dyskotekowych rytmach.

Zabawa choinkowa została zorganizowana dzięki dużemu zaangażowaniu Rady Rodziców. Impreza minęła niepostrzeżenie. W międzyczasie szkołę odwiedził Święty Mikołaj, który każde dziecko obdarował prezentem. Co prawda zabrakło Śnieżynek, ale świętemu Mikołajowi pomagały mamy. :-) Nie obyło się również bez smacznego poczęstunku i łakoci dla każdej z klas. Tegoroczną zabawę choinkową można uznać za udaną. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Czekamy na tak samo dobrą zabawę za rok!


Konkurs SKO "Zabawny bankomat" - 30.01.2015r.

W styczniu został przeprowadzony konkurs pt. "Zabawny bankomat". Dzieci wykonały ciekawe i pomysłowe bankomaty. Wyróżnienia zdobyły prace:

kat. I - III
Staniak Aleksandra

kat. IV - VI
Staniak Gabriela

Podczas uroczystego apelu uczennice otrzymały z rąk Pani Dyrektor upominki i prezenty - karimatę do ćwiczeń, kaszkiet, odblaski, magnetyczne linijki i wiele braw.

Gratulujemy i zapraszamy do fotogalerii.


"Zimowe Ptakoliczenie" - 30.01.2015r.

Uczniowie klasy IV z p. Anną Zakostowicz wzięli po raz pierwszy udział w XI Ogólnopolskim Zimowym Ptakoliczeniu. Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.

Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród. W ramach tej akcji należy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy, OTOP może tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że 6 lat temu w Polsce miał miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników). Nam udało się naliczyć: 41 - wróbli, 2 - dzięcioły średnie, 2 - kruki, 1 - myszołowa, 8 - sikor bogatek, 1 - sikorę modrę.

Z niecierpliwością czekamy już na kolejne międzynarodowe wydarzenie partnerów BirdLife International "Spring Alive", która polega na wypatrywaniu i liczeniu zaobserwowanych ptaków uważanych za posłańców wiosny.


Konkurs dla klasy IV "Czy umiesz myśleć twórczo?" - 30.01.2015r.

W dniu 30 stycznia uczniowie klasy IV wzięli udział w klasowym konkursie "Czy umiesz myśleć twórczo?" zorganizowanym przez panią Bernadetę Matraszek. Celem konkursu było wydobycie i uaktywnienie potencjalnych zdolności do twórczych działań oraz rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Uczniowie rozwiązywali łamigłówki, co wymagało od nich koncentracji uwagi, myślenia słowno-pamięciowego oraz poszukiwania niestandardowych rozwiązań. Na koniec zastanawiali się nad tym, co daje nam twórcze myślenie i jak kreatywność może pomóc w szkole.


Wyniki VIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego PlasticsEurope - 22.01.2015r.

Uczniowie klasy I pod kierunkiem p. A. Zakostowicz wzięli udział w Ogólnopolskim Bajkowym Konkursie Plastycznym "Plastek i jego zaczarowane pudełko", zorganizowanym przez Fundację PlasticsEurope Polska i zwyciężyli w kategorii klas młodszych. Wygrali koszulki i gumki z wizerunkiem Plastka. Był to konkurs europejski organizowany w Polsce.

A oto nasi zwycięzcy:

Jakub Bondyra
Oliwia Bondyra
Jakub Brzyski
Jakub Jedut
Konrad Klimkiewicz
Oskar Lisowski
Kamil Pytlowski
Aleksandra Staniak
Adrianna Ścierka
Julia Świrska
Magdalena Tryk

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !


"Uszyj laleczkę - daj dzieciom nadzieję" - 28.01.2015r.

W pierwszym semestrze nasza szkoła przystąpiła do III edycji Ogólnopolskiej Kampanii "Wszystkie Kolory Świata". Po raz kolejny razem postanowiliśmy zrobić coś dla innych. Celem projektu było: kształtowanie wśród uczniów postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie dzieciom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

"Wszystkie Kolory Świata" to globalny projekt UNICEF, w którym zadaniem uczniów jest przygotowanie charytatywnych laleczek. Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. W ramach projektu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i film pt. "Podróż przez kontynenty", zapoznali się z kulturą r óżnych kontynentów i krajów oraz podjęli decyzję o wyborze laleczki, która będzie reprezentowała wybrany przez nich kraj. Całe rodziny uczniów szyły charytatywne laleczki UNICEF w domach oraz w klasie I i przedszkolu unijnym. Wszystkie lalki zostały wyeksponowane w sali gimnastycznej 28.I.2015 r., a podczas zebrania z rodzicami zostały zlicytowane. Udało nam się zebrać 550 zł. Taką kwotę przesłaliśmy na konto UNICEF Polska.


Zbieramy zużyte baterie i akumulatorki

W naszej szkole przez cały czas prowadzona jest selektywna zbiórka elekrośmieci. Zbieramy zużyte baterie i akumulatorki. Zachęcamy do udziału w akcji.

Nie wyrzucajcie baterii do śmietnika, bo to bardzo niebezpieczne dla środowiska! Przynieście je nam - będziemy wiedzieć, co z nimi zrobić.


Kolędy w kościele parafialnym w Rogóźnie - 01.2015r.

6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w kościołach parafialnych w Zezulinie, Ludwinie i Rogóźnie odbyły się koncerty kolęd i pastorałek. Wzięli w nich udział młodzi artyści ze szkolnego chóru w Piasecznie pod opieką pani Grażyny Sacawa-Kuźmicz oraz Michał Smyk z klasy V. W koncercie wystąpili także uczniowie z Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

W niedzielę 11 stycznia nasi uczniowie ponownie pojawili się w kościele parafialnym w Rogóźnie, tym razem z przedstawieniem jasełkowym "Do Betlejem wszyscy spieszmy". Występ młodych artystów na pewno zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników tego niezwykłego wydarzenia. Dziękujemy za ich zaangażowanie. W sposób szczególny dziękujemy także Rodzicom naszych uczniów, że zadbali o obecność swoich dzieci w kościele w tym dniu.


Spotkanie opłatkowe w oddziale przedszkolnym - 18.12.2014r.

18.12.2014 miało miejsce miłe spotkanie opłatkowe w oddziale przedszkolnym. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Po życzeniach i połamaniu się opłatkiem dzieci z entuzjazmem zaśpiewały kolędy.


Spotkanie opłatkowe - 17.12.2014r.

"Choć Syn Boży przyszedł w stajni na sianie,
to dobrym ludziom da w niebie mieszkanie.
Choć miejsca dla Niego nigdzie nie było,
przyszedł na świat, by człowiekowi słońce zaświeciło.
Za wiarę, trud i oddanie
błogosławi wszystkim maleńki Bóg leżący na sianie…"

Dnia 17 grudnia 2014 roku o godzinie 12.45. w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi wójt gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros, proboszcz parafii w Rogóźnie ksiądz Waldemar Taracha, sołtys wsi Rozpłucie Pani Alicja Sendłak, rodzice i przyjaciele szkoły.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klas IV-VI. Na początku zaśpiewano piosenki i kolędy w języku angielskim przygotowane pod kierownictwem Pani Emilii Bogusz. Potem zaprezentowano jasełka pt. "Do Betlejem wszyscy spieszmy" obrazujące dzieje świętej Rodziny i narodzenie Jezusa Chrystusa. Aktorów do jasełkowego wystąpienia przygotowały Panie Grażyna Sacawa-Kuźmicz i Joanna Krocz. Zgromadzeni na uroczystości czynnie włączyli się do wspólnego kolędowania.

Po części artystycznej ksiądz złożył wszystkim świąteczne życzenia, a Pani dyrektor Elżbieta Wróbel zaprosiła gości na uroczystą wieczerzę wigilijną i dzielenie się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się w atmosferze radości.


"Święty Mikołaj w Krainie Krasnali" - 16.12.2014r.

16.12.2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - II wyjechały do Łęcznej i obejrzały baśń muzyczną pt. "Święty Mikołaj w Krainie Krasnali". Impreza dostarczyła im wiele radości i wrażeń. Chętni wzięli udział w konkursach sprawnościowych. Wszystkie dzieci otrzymały upominki - kolorowe balony.


Rozstrzygnięcie konkursu SKO "Kartka Bożonarodzeniowa" - 16.12.2014r.

W dniu 16.12.2014 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu SKO pt. "Kartka Bożonarodzeniowa". Dzieci wykonały bardzo pomysłowe kartki świąteczne, które zostały sprzedane na kiermaszu świątecznym. Dochód ze sprzedaży zasili konto SKO.

Wyniki konkursu kategoria klas "O" - III
I - Biernacka Iga i Staniak Aleksandra
II - Zakrzewska Oliwia
III - Grabowska Julia i Ożóg Weronika

Wyniki konkursu kategoria klas IV - VI
I - Sawicka Weronika
II - Wróbel Michał
III - Staniak Gabriela

Na uroczystym apelu wyróżnieni uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Wróbel upominki - plecaki, termosy, kredki, skarbonki, kalkulatory.

GRATULUJEMY!

Opiekunem SKO jest pani Natalia Kaszyca


Wypadki na drogach - porozmawiajmy - 11.12.2014r.

Dnia 11 grudnia 2014 roku uczniowie klas I i II, pod opieką pani Grażyny Sacawa-Kuźmicz, przedstawili inscenizację pt. "Jestem rozsądnym użytkownikiem dróg" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Wypadki na drogach - porozmawiajmy".

Celem tego spotkania było kształtowanie postawy bezpiecnego użytkownika dróg, kształtowanie nawyku przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania tych przepisów.


I Gminny Konkurs Matematyczny w Zezulinie - 10.12.2014r.

10 grudnia 2014 roku cztery uczennice z naszej szkoły wzięły udział w I Gminnym Konkursie Matematycznym w Szkole Podstawowej w Zezulinie. Z zadaniami matematycznymi zmagały się: Iga Biernacka i Martyna Brzyska z klasy III oraz Martyna Piekarz i Kalina Skoczylas z klasy IV. Martyna Piekarz zajęła II miejsce, ale wszystkie nasze dziewczyny spisały się wspaniale. Do konkursu przygotowywały je Pani Dorota Stachal i Pani Bernadeta Matraszek.


Zaproszenie na Jasełka - 10.12.2014r.

Ogólnopolski Test Ortograficzny - 08.12.2014r.

24 października 2014 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Następujący uczniowie zmagali się z trudnymi zadaniami ortograficznymi:

POZIOM I
Iga Maria Biernacka - kl. III
Martyna Brzyska - kl. III
Dagmara Dudek - kl. III
Oliwia Morawska - kl. III
Anna Wiktoria Piekarz - kl. III
Przemysław Wach - kl. III

POZIOM II
Kalina Skoczylas - kl. IV
Natalia Jung - kl. V
Gabriela Staniak - kl. VI

Iga Maria Biernacka otrzymała tytuł "Eksperta ortografii" za zajęcie 14. miejsca. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. W teście dla pierwszego poziomu wiekowego (dla uczniów klas I-III) brało udział 1749 uczestników z całej Polski. Poziom drugi testu, kierowany do klas IV-VI szkoły podstawowej, pisało w sumie 2360 uczniów. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z ortografią! Gratulacje należą się również Paniom, które przygotowały uczestników konkursu - Pani Dorocie Stachal i Pani Angelice Gregorowicz.


Mikołajki - 05.12.2014r.

Wszyscy niecierpliwie oczekujemy zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W klasach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne. Niestety, brakuje nam tylko śniegu. To byłby widoczny znak, że święta są tuż, tuż. I mimo, że na dworze nie jest biało, nie jest to dla Mikołaja przeszkodą. Dotarł do naszej szkoły bez problemów i nawet zagościł na parę dni. Już od środy odwiedzał kolejne klasy. Znalazł także wspaniałych pomocników - z mikołajkowymi prezentami odwiedziły nas Mamy z Rady Rodziców. Za wszystkie słodkości - DZIĘKUJEMY!


Dzień Górnika - 04.12.2014r.

W dniu 04.12.2014 w szkole odbyły się uroczystości z okazji Dnia Górnika. Uroczystość zgromadziła społeczność szkolną, rodziców i zaproszonych gości - górników. Dzieci z przedszkola "Przedszkolandia Raj dla dziecka" i oddziału przedszkolnego zaprezentowały ciekawą część artystyczną - wiersze, tańce, piosenki.

Po części artystycznej uczniowie otrzymali koszyk mandarynek od Pana Ryszarda Malinowskiego - emerytowanego górnika 3-go stopnia z kopalni ze Śląska. Zaproszeni goście opowiadali o swojej pracy pod ziemią i odpowiadali uczniom na pytania.


XV Turniej o Puchar Tymbarku "Z podwórka na stadion" - 18.11.2014r.

W dniu 18.11.2014 roku odbył się XV Turniej o Puchar Tymbarku "Z podwórka na stadion." Uczniowie nasi dzielnie walczyli o najlepsze miejsce.

Osiągnięcia:
Kategoria U 10 (klasy I - III) - drużynowo III msc
Majewski Bartłomiej
Jakub Pytka
Grabowski Bartosz
Wach Przemysław
Wróbel Krzysztof
Bondyra Olaf

Kategoria U 12 (klasy IV - V) - drużynowo II miejsce
Filipczuk Krzysztof
Grabowski Daniel
Umkhanov Ayub
Paczkowski Karol
Suprynowicz Sebastian


Projekt eTwinning w Naszej Szkole

W roku szkolnym 2014/15, w październiku rozpoczęliśmy w naszej szkole międzynarodową współpracę w ramach projektu eTwinning - Europejska Współpraca Szkół.

Projekt ten, realizowany jest dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej. Pozwala on doskonalić znajomość języka angielskiego, poznawać kulturę innych krajów, a także rozwijać zainteresowania. Dzięki niemu uczniowie odnajdują swoje miejsce w Zjednoczonej Europie, uczą się, jak zaistnieć w kulturze globalnej, nie tracąc własnej tożsamości, promując swój kraj oraz region.

Do współpracy przy projekcie zatytułowanym 'Christmas cards, carols and customs exchange' przystąpili uczniowie z Ecole publique de Laruscade, Laruscade, (Francja), Panevžio rajono Ramygalos vaiku lopšelis-darželis, Panevžio rajonas, (Litwa), Colegio Público Doctor Azúa, Zaragoza (Hiszpania), Szkoła Podstawowa nr 13 w Chorzowie (Polska) oraz uczniowie naszej szkoły. W ramach pracy nad projektem uczniowie z naszej szkoły i szkół partnerskich przygotowują piękne kartki świąteczne. Każda z nich zawiera życzenia świąteczne i noworoczne w języku ojczystym oraz w języku angielskim.

Celem projektu jest również poznanie piosenek świątecznych z różnych państw. Uczniowie przygotowują kolędy i piosenki świąteczne w ojczystym języku oraz w języku angielskim. Nagrane filmy, na których będzie można usłyszeć śpiewające dzieci zostaną zamieszczone na stronie Twinspace. Tam też znalazły się już nagrania naszych uczniów i partnerów przedstawiających się sobie nawzajem oraz próbka wokalnych i językowych umiejętności dzieci.

Podsumowaniem projektu będzie film zawierający zebrane materiały z projektu. Prezentacja będzie miała miejsce podczas Szkolnego Dnia Języka Angielskiego.


Poleski Park Narodowy w naszej szkole - 28.11.2014r.

28 listopada 2014 roku naszą szkołę odwiedził pracownik Poleskiego Parku Narodowego, który zaprosił nas na multimedialną wycieczkę po jego szlakach. Prezentacji towarzyszyła interesująca pogadanka, przeplatana ciekawostkami na temat przedstawianych gatunków. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie środki ostrożności należy zachować, gdy spotkamy w lesie dzika z potomstwem lub małą sarenkę, albo gdy zabłądzimy w nim, a także dlaczego trudno jest spotkać na szlaku wilka.

Nasz Gość zaprosił nas do Poleskiego Parku Narodowego na ścieżki przyrodnicze oraz rajdy rowerowe, a także do ośrodka dydaktycznego w Urszulinie na ciekawe zajęcia. Na zakończenie spotkania przekazał nam prezent w postaci pięknie wydanych map przyrodniczych.


Zabawa andrzejkowa - 26.11.2014r.

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny. Chłopcy i dziewczęta bawili się więc osobno. Zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter - mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Dla nas andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Tradycyjnie, zabawę andrzejkową w naszej szkole przygotował Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem pani Bernadety Matraszek, który zadbał o muzykę. Uczniowie klasy VI natomiast zorganizowali wróżby. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Największym uznaniem cieszyło się lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka.

W naszej szkole andrzejki cieszą się od lat ogromnym zainteresowaniem, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku obchodziliśmy je w dniu 26.11.2014r.


Warsztaty PPP w Łęcznej - 25.11.2014r.

25 listopada 2014 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV - VI na temat komunikacji w klasie i asertywnych zachowań. Zajęcia odbyły się w ramach prowadzonej współpracy naszej szkoły z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Łęcznej.


Zaproszenie na Dzień Górnika - 23.11.2014r.


"Jestem z Tobą gdy świtem opuszczasz dom
i wstępujesz w głąb ziemi.

Jestem z Tobą w wyrytym pracą Twych rąk
korytarzu podziemnym."

[Jerzy Krzywoszewski (1982)]


Serdecznie zapraszamy na część artystyczną z okazji Dnia Górnika, która odbędzie się w naszej szkole w dniu  4 grudnia 2014 roku o godz. 11.35.


Dołączamy do III edycji akcji "Za Jeden Uśmiech"

Do 30 listopada 2014 roku zbieramy artykuły szkolne dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w DSK w Lublinie.

Zapraszamy Was do czynnego udziału w Akcji!


Pasowanie na Przedszkolaka - 14.11.2014r.

W dniu 14 listopada 2014 odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz przedszkola unijnego wykonały wierszyki, zaśpiewały piosenki i zatańczyły taniec nowoczesny. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki skarbonki. Po pasowaniu wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.


Święto Niepodległości - 12.11.2014r.

Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień, 11 listopada 1918 roku, kraj nasz przez 123 lata znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Choć Polskę wymazano z mapy świata, to nigdy nie zniknęła ona z serc Polaków.

Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległym kraju. NIEPODLEGŁYM to znaczy wolnym, suwerennym, niezawisłym od innych państw. Jest to tak oczywiste, że na co dzień wcale o tym nie myślimy… ale NIEPODLEGŁOŚĆ musieliśmy sobie wywalczyć.

W środę, 12 listopada, w naszej szkole uroczyście uczciliśmy 96. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Część artystyczną przygotowali uczniowie klas IV-VI. Zaprezentowano patriotyczne wiersze upamiętniające niełatwą historię Polaków i zaśpiewano znane pieśni, takie jak: "Wojenko, wojenko", "Pierwsza Kadrowa" czy "O, mój rozmarynie". Powagę i ważność uroczystości podkreślono przez wprowadzenie Sztandaru Szkoły i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Krótka lekcja historii przygotowana przez społeczność uczniowską dała wszystkim wiele do myślenia. Po prawie stu latach życia w wolnej Polsce wypada nam się zastanowić, co znaczy być patriotą we współczesnym świecie. Dziś nie musimy udowadniać swojej odwagi, walcząc za Ojczyznę z karabinem w dłoni. Być patriotą obecnie to rzetelnie wykonywać swoją pracę, dobrze się uczyć, dużo od siebie wymagać i być uczciwym. To również dbać o najbliższą, małą Ojczyznę oraz szanować symbole i tradycje narodowe. Patriotyzm można też udowodnić tak, jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Piasecznie - udziałem w uroczystej akademii szkolnej.


Gminne obchody Święta Niepodległości - 9.11.2014r.

9 listopada 2014 roku w hali widowisko - sportowej w Ludwinie miały miejsce gminne obchody Święta Niepodległości. W tym dniu dokonano oficjalnego otwarcia boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz wmurowano kamień węgielny pod pomnik zniszczony w trakcie II wojny światowej. Uczniowie wszystkich szkół naszej gminy, w tym także z naszej szkoły, wzięli udział we wzruszającym programie nasyconym treściami patriotycznymi.

Zapraszamy do wizyty na stronie internetowej Urzędu Gminy w Ludwinie, gdzie można obejrzeć bogatą galerię zdjęć z tego wydarzenia.


Nasza Szkoła w Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia zdrowego środowiska.

Nasza Szkoła otrzymała certyfikat uczestnictwa w Sieci na lata 2014-2019. Więcej o Sieci Szkół Promujących Zdrowie w zakładce Programy.

Pierwszaki ślubują - 7.11.2014r.


"Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.
Będę szanował swoich Nauczycieli i Rodziców.
Będę uczył się tego, co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę".

7 listopada 2014 roku dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie oraz zostały pasowane przez panią dyrektor Elżbietę Wróbel na uczniów szkoły. Aby dzieci mogły stać się prawdziwymi uczniami musiały popisać się przed publicznością wiadomościami o Polsce, patronie szkoły i bezpieczeństwie na drodze. Tę niezwykłą uroczystość poprowadziły uczennice klasy IV: Martyna Piekarz, Weronika Sawicka i Kalina Skoczylas.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy zaprojektowane przez panią Bernadetę Matraszek oraz książeczki SKO z 10-złotową wpłatą ufundowaną przez Bank Spółdzielczy Oddział Ludwin. Rodzice przygotowali drobne upominki i słodki poczęstunek. Uroczystość zorganizowała wychowawczyni klasy pierwszej pani Anna Zakostowicz we współpracy z panią Grażyną Sacawa-Kuźmicz.

Wszystkim pierwszakom gratulujemy i życzymy szkolnych sukcesów.


Konkurs na logo Polskich Parków Narodowych

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na logo Polskich Parków Narodowych. Konkurs dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich organizował Roztoczański Park Narodowy we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło aż 68 szkół podstawowych wysyłając w sumie 339 prac.

Nasza szkoła, w podziękowaniu za aktywny udział w konkursie, otrzymała dyplom oraz piękny album.

ZAPROSZENIE na obchody Święta Niepodległości - 9.11.2014r

"Dzień 11 listopada to Narodowe Święto Nipodległości, które łączy wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Nasza przeszłość zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii. Dziś patriotyzm nie wymaga poświęceń. Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny. W zjednoczonej Europie tyle będziemy znaczyć, na ile potrafimy być odrębni i na ile potrafimy wnieść swój wkład w tworzenie wspólnego, europejskiego domu. Suwerenna i wolna Polska czerpie bowiem swą moc z aktywności mieszkańców, począwszy od działań, jakie podejmują w swoich lokalnych społecznościach. Cieszymy się z naszych osiągnięć, życzymy sobie wielu sukcesów, które składać się będą na pomyślność Polski, naszej Polski." [p.Andrzej Chabros - Wójt Gminy Ludwin]

Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros serdecznie zaprasza mieszkańców naszej gminy na obchody Święta Niepodległości do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie w dniu 9 listopada 2014r. (niedziela) na godz. 16.00.

W programie: występy młodzieży ze wszystkich Szkół Gminy Ludwin, wykonanie poloneza z udziałem Wójta i mieszkańców, powołanie Kapituły do wyboru projektu pomnika oraz wmurowanie kamienia węgielnego.

ZAPRASZAMY!

Spektakl "Ten Obcy" w Teatrze Kameralnym w Lublinie - 29.10.2014r.

29 października 2014 roku uczniowie klas II-VI obejrzeli spektakl "Ten Obcy" w Teatrze Kameralnym w Lublinie. Powstał on na podstawie książki Ireny Jurgielewiczowej pod tym samym tytułem i dość wiernie oddaje jej charakter.

Jest to historia czwórki przyjaciół Pestki, Uli, Mariana i Julka, którzy na wakacjach spotykają Zenka, rannego chłopaka, ukrywającego się przed ludźmi. Historia tytułowego "obcego" wzrusza i jednocześnie zmusza do zastanowienia nad tak istotnymi wartościami w życiu człowieka, jak przyjaźń, rodzina, zaufanie, lojalność i zdolność do niesienia pomocy innym.

Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Pokazuje to, że "Ten Obcy" ma ponadczasowe przesłanie i że doświadczanie przyjaźni i miłości zawsze będzie ważne i potrzebne.

Aby lepiej zrozumieć spektakl zachęcamy was do przeczytania książki "Ten Obcy", ale także innych książek tej autorki. Irena Jurgielewiczowa napisała wiele powieści dla młodzieży, m.in. "Niespokojne godziny", "Wszystko inaczej", "Inna?" oraz "Ważne i nieważne".

Wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego - 22.10.2014r.

Roztoczański Park Narodowy leży w środkowo-wschodniej części kraju, w województwie lubelskim. Obejmuje najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza. Park utworzony został w 1974 roku na obszarze 4801 ha. Aktualna jego powierzchnia wynosi 8483 ha, w tym lasy zajmują 8102 ha (95,5%). Ochroną ścisłą objęto 1029 ha (12,1%).

Park powstał na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictw Kosobudy i Zwierzyniec, będących wcześniej lasami Ordynacji Zamojskiej. Początki ochrony sięgają 1936r., kiedy to utworzono rezerwat Bukowa Góra, który obecnie jest jednym z obszarów ochrony ścisłej parku. Do chwili utworzenia Parku ochroną rezerwatową objęto 1064,38 ha w postaci 10 rezerwatów leśnych i florystycznych.

Dnia 22 października 2014r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili teren Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzięki życzliwości Pracowników Parku mieli oni okazję zwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, z ciekawymi wystawami o tematyce przyrodniczej i entograficznej oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej. Następnie udali się na trasę rezerwatu Bukowa Góra. Odwiedzili także cmentarz mieszkańców Soch, zamordowanych przez hitlerowców w 1943 roku w czasie pacyfikacji wsi. Na zakończenie wycieczki mieli możliwość upiec kiełbaskę nad ogniskiem .

Wyprawa do parku była bardzo udana. Wszyscy świetnie się bawili.


Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2014r.

Dnia 14 października 2014r. obchodziliśmy Dzien Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole obchodzono Dzień Samorządności. Nauczycieli zastapili uczniowie klasy VI, którym władzę w szkole przekazała Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel.

Wszystkim pracownikom oświaty w dniu ich święta życzymy sukcesów zawodowych i osobistych.


Festyn rodzinny "Pożegnanie lata" - 12.10.2014r.

12 października 2014r. odbył się w naszej szkole festyn rodzinny "Pożegnanie lata". Na uroczystość przybyli: Starosta Powiatu Łęczyńskiego p.Adam Niwiński, Wójt Gminy Ludwin p.Andrzej Chabros, Sekretarz Gminy Ludwin p.Szymon Czech, Skarbnik Gminy Ludwin p.Irena Jaszcz, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ludwinie p.Wanda Podczas, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie p.Anna Czarnecka, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie p.Wojciech Ozga, radni Gminy Ludwin, sołtysi ościennych miejscowości oraz przyjaciele naszej szkoły.

Część artystyczą pt. "Jesienne obrazy" przygotowały dzieci z przedszkola unijnego i uczniowie klas O-II. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentował uczeń klasy V Michał Smyk, wystąpił także zespół taneczny z klasy IV.

Po części artystycznej wszyscy przybyli mogli skorzystać nieodpłatnie z przygotowanych atrakcji: zjeżdżalni, trampolin, stonogi, domku, stołu wodnego, placu zabaw oraz przejażdżek na kucykach. Każde dziecko uczestniczące w imprezie otrzymało: odblask, batonik i soczek ufundowane przez Wójta Gminy Ludwin. Odbyły się również pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie, do których czynnie włączyli się uczniowie. Kulminacyjnym punktem programu było wspólne ognisko. Kiełbaski ufundowali sołtys wsi Piaseczno p.Marek Wach i sołtys wsi Rozpłucie p.Alicja Sendłak.

Z niecierpliwością czekamy na takie spotkanie za rok!!!


Jesienny Rajd Rowerowy "Nałęcz" - 03.10.2014r.

Dnia 3 października 2014 roku nasi uczniowie z klas IV i VI: Ewelina Filipczuk, Weronika Sawicka, Gabriela Staniak, Jakub Majewski, Oskar Kałdunek, Kacper Kałdunek, Daniel Grabowski i Michał Wróbel, razem z panią Bernadetą Matraszek wzięli udział w Jesiennym Rajdzie Rowerowym "Nałęcz" w Poleskim Parku Narodowym.

Drużyny zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, znaczki okolicznościowe i mapę z zaznaczoną trasą rajdu wyruszyły na trasę z Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Rajd miał charakter zadaniowy. W wyznaczonych punktach kontrolnych należało wykazać się sprawnością fizyczną oraz wiedzą o Poleskim Parku Narodowym. W konkurencjach sprawnościowych cała drużyna spisała się doskonale, podczas odpowiadania na pytania siłą naszej drużyny byli Ewelina Filipczuk i Jakub Majewski. Nie obyło się bez przykrych niespodzianek - jednej osobie ukończenie rajdu uniemożliwił zepsuty rower. Nie zepsuło to jednak humorów, na mecie czekały na wszystkich kiełbaski i napoje oraz nagrody (okolicznościowe parasole). W klasyfikacji drużyna uplasowała się na drugim miejscu.

Czekamy na kolejny rajd już za rok!


V Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska

Duży sukces osiągnęła drużyna z Ludwina w V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Zespół składający się z dwóch dziewcząt z klasy VI szkoły podstawowej oraz sześciu zawodniczek z I klasy gimnazjum po wcześniejszym wygraniu trzech turniejów eliminacyjnych zajął czwarte miejsce w finale wojewódzkim. Wśród zawodniczek występowała nasza Absolwentka Weronika Klimkiewicz.

Gratulujemy!

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie.


Dzień Chłopaka - 30.09.2014r.

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Już z samego rana dziewczyny przywitały swoich kolegów życzeniami i prezentami. Po lekcjach wszyscy wspólnie się bawili na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Nikogo nie trzeba było namawiać do wspólnej zabawy. Nawet chłopcy, którzy zwykle podpierają ściany, tym razem chętnie ruszyli na parkiet. Dyskoteka była bardzo udana. Z niecierpliwością czekamy na następną!


Młodzicy Ludwiniaka mistrzem ligi!

Miło nam poinformować, że młodzicy młodsi Ludwiniaka zostali najlepszą drużyną w swojej lidze w sezonie 2013/2014.

Ludwiniak zaskoczył wszystkich, stając się rewelacją rozgrywek. W dwudziestu jeden meczach odniósł szesnaście zwycięstw, trzy razy zremisował i tylko dwukrotnie przegrał.

W rozgrywkach ligowych wystąpiło łącznie dwudziestu trzech zawodników. Wśród nich byli także nasi uczniowie: Kacper Brzyski, Kacper Kałdunek, Oskar Kałdunek i Kacper Łoziński. Ponadto, Kacper Brzyski wpisał się na listę najlepszych strzelców z wynikiem 15 bramek. Kacper Kałdunek zdobył 5 bramek.

Gratulujemy!

Więcej informacji na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie.


Polne Kryterium Kolarskie "O grono jarzębiny" - 21.09.2014r.

Już po raz czternasty odbyło się Polne Kryterium Kolarskie "O grono jarzębiny". W imprezie, zorganizowanej 21 września, udział wzięło blisko dwustu uczestników. W tym roku trasa wyścigu została zmodyfikowana i w najstarszych kategoriach prowadziła z Ludwina do Rogóźna. Przy kościele zaplanowano także zmagania maluchów.

Po części kolarskiej publiczność mogła podziwiać występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się także nasi uczniowie - Michał Smyk oraz młodzi artyści z Przedszkola Publicznego i Oddziału Przedszkolnego.

W wyścigu kolarskim sukcesy odnosili nasi Uczniowie i Absolwenci: Wiktoria Sawicka (III miejsce, 3-4lata), Bartłomiej Majewski (II miejsce, klasy I-III), Łukasz Wójtowicz (III miejsce, klasy I-III), Jakub Majewski (III miejsce, klasy IV-VI), Hubert Bondyra (II miejsce, gimnazjum).

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!

Na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie można obejrzeć bardzo bogatą galerię zdjęć z tego wydarzenia.


Sprzątanie świata - 19.09.2014

W piątek 19 września nasza szkoła wzięła udział w Akcji Sprzatania Świata. Uczniowie klasy V i VI posprzątali teren wokół szkoły oraz drogę ze szkoły do sklepu.

W tym roku akcja rozpoczęła się już przed wakacjami i odbywała się pod hasłem: „Turysto! Szanuj Środowisko!”, a jej celem było zachęcanie do refleksji nad wpływem na środowisko w czasie wypoczynku, na urlopie, w czasie pobytu na łonie przyrody. W jaki sposób oddziałujemy na przyrodę podczas wędrówki górskim szlakiem, podczas spaceru po lesie czy rejsu żaglówką po jeziorze? Co każdy z nas może zrobić, żeby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Jak możemy ograniczyć tworzenie odpadów? Dlaczego warto prowadzić ich selektywną zbiórką? Celem było więc promowanie postawy „nieśmiecenia”, odkrywania lasów i odpowiedzialnej turystyki!


75 Rocznica wybuchu II wojny światowej - 17.09.2014

Dnia 1 września 2014r. obchodziliśmy 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej, 17 września rocznicę przekroczenia granic Polski przez wojska Związku Radzieckiego. Z tej okazji uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny "Ten pamiętny wrzesień...".


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 - 01.09.2014


"Wybiła już godzina.
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna!
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem..."


1 września powitaliśmy nowy rok szkolny. Spotkanie na sali gimnastycznej tradycyjnie rozpoczęło się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu. Następnie Pani Dyrektor powitała zebranych Rodziców i Uczniów, przedstawiła pracujących w naszej szkole Nauczycieli i złożyła wszystkim zebranym życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku:

Uczniom - aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów, a szkoła była miejscem, do którego z chęcią będą przychodzić i mieć poczucie bezpieczeństwa.

Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów - życzenia cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz licznych miłych przeżyć związanych z osiągnięciami podopiecznych.

Nauczycielom i Pracownikom oświaty - życzenia spokojnej i satysfakcjonującej pracy, wytrwałości i wyrozumiałości.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 - 01.09.2014

Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015:


Msza święta w kościele w Rogóźnie - 8.00
Rozpoczęcie roku w szkole - 9.00

Autobus od strony Rogóźno-Krasne zawiezie uczniów do kościoła, a po mszy świętej przywiezie do szkoły.

Wyprawka szkolna - 01.08.2014

Uprzejmie informujemy, że w zakładce Dokumenty można pobrać wniosek o przyznanie dofinansowania na rok szkolny 2014/2015 oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielenia wsparcia w ramach programu Wyprawka szkolna.