? SP Piaseczno

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie

Wydarzenia w naszej szkole - rok szkolny 2015/2016


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 - 24.06.2016r.

W dniu 24.06.2016 cała społeczność szkolna pożegnała stary rok szkolny. Dla klasy VI była to ostatnia uroczystość w szkole podstawowej, ponieważ po wakacjach zaczną edukację w gimnazjum. Uczniowie klas VI i V przygotowali na zakończenie roku szkolnego uroczystą akademię, zaśpiewali wspaniałe piosenki. Szóstoklasiści od kolegów i koleżanek z klasy V dostali pamiątkowe skarbonki. Pani Dyrektor, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali podziękowania i kwiaty z rąk Rodziców. Nie obeszło się bez łez wzruszenia.

Wszystkim uczniom życzymy udanych, bezpiecznych wakacji i do zobaczenia w nowym roku szkolnym we wrześniu!

Wycieczka do Domu Tradycji Ludowej - 21.06.2016r.

W dniu 21.06.2016 dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1 - 3 z naszej szkoły wyjechały na wycieczkę/warsztaty do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Czekało ma nie mnóstwo atrakcji. Dzieci zostały podzielone na grupy i przystąpiły do wykonywania zadań. Wszystkie wykonały przytulne zwierzątka poduszeczki, które zabrały ze sobą do domu. Zajmowały się również pieczeniem ciasteczek - wygniatały ciasto i wykrawały je foremkami. Uczestniczyły również w nietypowych zawodach polegających np. na rozwieszaniu mokrych ściereczek, przebieraniu fasolki, wyścigach. Niemałą atrakcją były kozy, które mogły karmić i głaskać. Pod koniec spotkania odbyła się degustacja wykonanych przez dzieci pysznych ciasteczek. Całe spotkanie dostarczyło im wiele radości i satysfakcji.

Więcej zdjęć na stronie: www.oddzialpiaseczno.przedszkolowo.pl/.

Wieczorek pożegnalny klasy VI - 16.06.2016r.

W czwartek, 16 czerwca, od godziny 15.30 rozpoczął się wieczorek pożegnalny klasy VI. Szóstoklasiści na ostatnią dla siebie uroczystą zabawę w szkole zaprosili kolegów i koleżanki z klasy V. W przygotowaniu imprezy pomogły mamy uczniów z klasy VI - przygotowały przepyszny poczęstunek, sałatki, kanapki, ciasto, napoje.

Uczniowie zadbali o oprawę muzyczną. Do godziny 21.00 młodzież bawiła się w rytmach muzyki na sali gimnastycznej, chłopcy w międzyczasie rozegrali mecz piłki nożnej na boisku szkolnym. O godzinie 21.00 spotkanie przeniosło się do sali klasy VI, gdzie na tablicy multimedialnej wszyscy oglądali mecz Polska-Niemcy, trzymając oczywiście kciuki za naszą reprezentację.

Impreza skończyła się o późnych godzinach nocnych. Mamy nadzieję, że wieczorek pożegnalny klasy VI na długo pozostanie we wspomnieniach uczniów.

Podsumowanie akcji charytatywnej "Ludzie pomagajcie ludziom" - 16.06.2016r.

Dnia 16.06.2016r. dokonaliśmy podsumowania akcji charytatywnej "Ludzie pomagajcie ludziom". Od 1 maja 2016r. wszystkie klasy naszej szkoły zbierały rolki po papierze toaletowym, które przekazane zostały na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Udało nam się zebrać 2002 rolki. Najwięcej rolek zebrała klasa V, drugie miejsce zdobyła klasa IV, a trzecie miejsce klasa III. Każda klasa otrzymała podziękowanie oraz wyrazy uznania za zaangażowanie i wsparcie akcji charytatywnej z rąk Pani Dyrektor. Dzieci, które zebrały najwięcej rolek otrzymały również słodkie upominki oraz drobne nagrody rzeczowe.

III Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej pod patronatem Wójta Gminy Ludwin

W dniu 15.06.2016 roku przedszkolaki z naszej szkoły - grupa 3-4 latków i 5-6 latków, wzięły udział w III GMINNYM FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ POD PATRONATEM WÓJTA GMINY LUDWIN. Uroczystość zaszczycili znamienici Goście. Dzieci zaprezentowały piosenki o Rodzinie. Mimo stresu wypadły bardzo dobrze i otrzymały wiele braw i wspaniałe upominki. Do przeglądu zostały przygotowane przez panie Magdalenę Ożóg i Natalię Kaszyca.

Wyniki XVIII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego - 12.06.2016r.

Dnia 12 czerwca 2016 r. (niedziela) w czasie Święta Rodziny w Nadrybiu zostały ogłoszone wyniki XVIII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Wójta Gminy Puchaczów. Konkurs odbył się 11 maja w Szkole Podstawowej w Nadrybiu. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Przemysław Wach z klasy IV, Kalina Skoczylas i Weronika Sawicka z klasy V oraz Natalia Jung z klasy VI.

Nasi uczniowie odnieśli w konkursie wielki sukces. Natalia Jung z klasy VI zdobyła I miejsce wśród wszystkich klas VI, natomiast Kalina Skoczylas uplasowała się na miejscu III wśród klas V. Przemek Wach i Weronika Sawicka otrzymali dyplomy za udział w konkursie i okolicznościowe upominki. Laureatki konkursu zostały uhonorowane dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Uczniom, którzy nie mogli uczestniczyć w Święcie Rodziny w Nadrybiu i odebrać nagród, dyplomy i upominki dostarczyła Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadrybiu - Maria Paryła. Zostały one uroczyście wręczone na okolicznościowym apelu 14 czerwca 2016 roku w naszej szkole.

Dzień Rodziny - 12.06.2016r.

W niedzielę, 12 czerwca 2016 roku o godzinie 14.00, w naszej szkole rozpoczął się festyn z okazji Dnia Rodziny. Wśród zaproszonych gości obecny był Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros z rodziną, ksiądz Waldemar Taracha - proboszcz parafii w Rogóźnie, wikary ks. Krzysztof Szymański, radni oraz sołtysi okolicznych wsi. Dzień Rodziny rozpoczął się od występów dzieci z oddziału przedszkolnego młodszego oraz z kl. "0". Dzieci zaprezentowały okolicznościowe wierszyki o mamusiach i tatusiach oraz układy taneczne. Swoimi umiejętnościami tanecznymi pochwalili się również starsi uczniowie, przygotowani przez Panią Magdalenę Ożóg. Zatańczyli m.in. choreografie "Timber" i "Ego".

Po występach dzieci można było skorzystać z atrakcji rozlokowanych na boisku szkolnym, takich jak: dmuchane zamki, Koło Fortuny, malowanie twarzy, malowanie włosów, pieczenie kiełbasek na ognisku, degustacja ciast upieczonych przez Rodziców, wata cukrowa, popcorn, upominki do kupienia na okolicznościowych straganach. Święto Rodziny w naszej szkole wypadło znakomicie, a pogoda sprzyjała wspólnej zabawie.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie Święta Rodziny! :)

III Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego Anglofun - 09.06.2016r.

Dnia 9 czerwca 2016 roku (czwartek) w naszej szkole już po raz trzeci odbył się Konkurs Języka Angielskiego Anglofun dla pięcio- i sześciolatków. Patronat honorowy nad konkursem objął Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros. Patronat językowy - Centrum Języka Angielskiego Helen Doron w Łęcznej. Zaproszenie na konkurs przyjął także sekretarz powiatu łęczyńskiego - Pan Kazimierz Radko.

Zadania konkursowe przeprowadzone zostały w aktywnej formie, dzięki czemu uczestnicy doskonale się bawili. Na początku miłym słowem gości przywitała Pani Dyrektor, jak również skocznym tańcem - klasa "0". Uczestnicy musieli wykazać się znajomością angielskiego słownictwa w sześciu kategoriach: toys, clothes, rooms in the house, animals, plays and games, school objects. Po trzeciej konkurencji turniej swoim występem uświetniła klasa III, która zaprosiła uczestników konkursu do "wspólnej wędrówki przez safari".

I miejsce ex aequo zajęli uczniowie z: Przedszkola Publicznego nr 2 w Łęcznej, Przedszkola Publicznego nr 3 w Łęcznej oraz ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie. II miejsce zajęły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej oraz z Zespołu Szkół w Ludwinie. Wszyscy uczniowie byli doskonale przygotowani do konkursu, dlatego konkurencja była naprawdę wyrównana. Dziękujemy nauczycielkom języka angielskiego za trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do rywalizacji i wspólnej zabawy z językiem angielskim za rok!

Stawiamy na kulturę, zdrowie i dobrą zabawę - 05.06.2016r.

W dniu 05.06.2016 roku najmłodsze dzieci ze SP w Piasecznie wystąpiły w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie, reprezentując naszą szkołę. Wykonywały taneczne układy choreograficzne i śpiewały piosenki. Otrzymały wiele braw i upominki. Po udanym występie wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Wycieczka do Sandomierza i Bałtowa - 1 i 2.06.2016r.

W Dzień Dziecka, tzn. 1 czerwca, o godz. 8.00. wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę do Sandomierza i Bałtowa. W wyjeździe szkolnym uczestniczyli uczniowie klas: II, III, IV, V i VI wraz z paniami: Grażyną Sacawą-Kuźmicz, Joanną Krocz, Teresą Dul, Moniką Kałdunek, panią Halinką oraz panią Renatą. Do Sandomierza dotarliśmy na godzinę 11.00. Na początku weszliśmy na Góry Pieprzowe - najniższe góry w Polsce, ale jedne z najpiękniejszych, bo porośnięte dziko rosnącymi krzakami róż, skąd rozciąga się piękna panorama dorzecza Wisły i Sandomierza.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie sandomierskiej Starówki, które polegało na udziale pięciu drużyn w grze miejskiej. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły, otrzymali mapę i kartę z zdaniami do wykonania. Celem gry było zapoznanie uczestników z najważniejszymi zabytkami Sandomierza. Wszystkie grupy skutecznie uporały się z zadaniami i w nagrodę otrzymały od przewodnika - pracownika biura turystycznego TAIRON - drobne upominki.

O godzinie 15.30. spotkaliśmy się pod Zbrojownią i mieliśmy okazję wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu na temat historii Sandomierza opowiedzianego przez zabawnego rycerza. Po wyczerpującym dniu pełnym przygód i zabawy wyruszyliśmy do bursy szkolnej w Sandomierzu, gdzie się zakwaterowaliśmy i zjedliśmy pyszną obiadokolację.

Drugiego dnia wycieczki po śniadaniu wybraliśmy się pieszo na pobliski kirkut, czyli żydowski cmentarz, gdzie mogliśmy podziwiać wykonany z płyt nagrobnych z XIX wieku majestatyczny, olbrzymi pomnik. Potem autobusem pojechaliśmy do Bałtowa, a tam w JuraParku atrakcji i zabaw nie było końca. Zwiedziliśmy Park Rozrywki, ścieżkę z dinozaurami, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, w którym przeżyliśmy moc wrażeń. Byliśmy również na placu zabaw, w kinie 5D, gdzie oglądaliśmy film o powstaniu Ziemi, zwiedziliśmy Zwierzyniec Dolny, a zakończenie wycieczki stanowił przejazd amerykańskim school-busem po Zwierzyńcu Górnym i podziwianie takich egzotycznych zwierząt, jak wielbłądy, jaki czy daniele, które w jurajskim rezerwacie żyją prawie tak, jak na wolności.

Po zjedzeniu obiadu i zwiedzeniu zwierzyńca wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pod budynek szkoły zajechaliśmy po godzinie 19.00. Wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili bezpiecznie do swoich domów. Dziękujemy pracownikom Biura Turystycznego TAIRON w Lublinie za pomoc w organizacji wycieczki.

Dzień Dziecka w naszej szkole - 01.06.2016r.

Dzień Dziecka przyniósł naszym uczniom wiele radości i emocji. Podczas tego święta dominowała zabawa w sali i na świeżym powietrzu. Pieczona na ognisku kiełbaska okazała się sporą atrakcją. Dzieci bawiły się przy grach rekreacyjnych, grach planszowych i sportowych. Pomimo pogodzie niesprzyjającej zaplanowanemu wyjściu na jezioro Piaseczno wszystkim dopisywał dobry humor.

XVI Ludwiński "Bieg o Uśmiech Wiosny" - 31.05.2016r.

W dniu 31.05.2016 roku odbył się w Ludwinie kolejny "Bieg o Uśmiech Wiosny". Zawodnicy z naszej szkoły dzielnie walczyli podczas pokonywania trasy i zdobyli wyróżnienia i nagrody.

Licznie wystąpiły Żaczki z grupy 3 i 4-latków oraz z oddziału przedszkolnego. Wyróżnienia i upominki zdobyli: Szafran Ala, Wach Maria, Staniak Szymon, Wach Wojtek, Jedut Weronika, Ozga Małgorzata, Sawicka Małgorzata, Klimkiewicz Lena i Szafran Krystian.

W kategorii klas I-II pierwsze miejsce zajął Jedut Jakub, natomiast trzecie miejsce zajęła Staniak Martyna. W kategorii klas III-IV trzecie miejsce zajęła Brzyska Martyna. Aktywnie w biegach uczestniczyli również: Barczak Wiktoria, Zaborski Szymon, Majewski Bartłomiej, Ścisłowski Mateusz, Gajos Michał, Filipczuk Krzysztof, Kałdunek Oskar i Umkhanow Ayub.

Wszystkim zawodnikom, którzy dzielnie dotarli do mety i reprezentowali naszą szkołę gratulujemy!!!

"W trosce o nasze bezpieczeństwo"- 27.05.2016r.

"W trosce o nasze bezpieczeństwo" - pod taki hasłem przebiega tegoroczna, XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży. Jego organizatorem jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. W tym konkursie brali udział nasi uczniowie. Na etapie gminnym Paulina Dziadko z klasy IV zajęła I miejsce, a Oskar Lisowski z klasy II - miejsce III.

27 maja 2016 roku Paulina została zaproszona do Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego Kazimierz Radko wręczył laureatom konkursu szczebla powiatowego dyplomy i nagrody. Miło nam przekazać, że Paulinka zajęła I miejsce w powiecie.

Serdecznie gratulujemy laureatce i trzymamy kciuki za wyniki etapu wojewódzkiego!

Terroryzm - zagrożenie XXI wieku- 20.05.2016r.

Terroryzm jest jednym z najważniejszych zagadnień współczesnego świata. Zwłaszcza ostatnie wydarzenia we Francji i Tunezji wywołują wiele emocji i zatrważających skojarzeń. Nie wiadomo gdzie i kiedy mogą wybuchnąć następne bomby. Ofiary terroryzmu są w większości przypadkowe, a działanie sprawców okrutne, bezwzględne i nieprzewidywalne. Biorąc pod uwagę powyższe wydarzenia w naszej szkole zorganizowano spotkanie profilaktyczno-edukacyjne pod hasłem: "TERRORYZM - ZAGROŻENIE XXI WIEKU".

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną, która stanowiła kompendium wiedzy na temat: źródeł terroryzmu, jego współczesnego oblicza, środków prewencji antyterrorystycznej stosowanych przez Policję. Ponadto uczestnicy spotkania mogli zdobyć umiejętności związane z zachowaniem się w sytuacjach ataku terrorystycznego oraz udzielaniem pierwszej pomocy i wsparcia poszkodowanym.

Nice to see you Oliwia :) - 20.05.2016r.

W dniach 19 i 20 maja 2016r. gościliśmy Oliwkę, która w poprzednim roku szkolnym wyjechała do Anglii. Uczniowie z klasy IV bardzo ucieszyli się, że znów mogli spotkać się i porozmawiać z koleżanką. Dziewczynka wspaniale mówi po angielsku, więc mieliśmy możliwość posłuchać i zadać pytania "native speakerowi". Oliwia bardzo ciekawie opowiadała o szkole i życiu codziennym w Anglii. Pokazała nam też zdjęcia z wydarzeń klasowych w jej szkole w Internecie.

Oliwko, dziękujemy za miło spędzony czas i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania :)

Eliminacje powiatowe XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego - 18.05.2016r.

18 maja 2016r. (środa) w sali konferencyjnej Centrum Zarządzania Siecią Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyły się eliminacje powiatowe XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę w eliminacjach powiatowych reprezentowała uczennica klasy IV - Paulina Dziadko - która zarecytowała utwór Ewy Szelburg-Zarembiny "Czerwony Kapturek".

Spośród 30-osobowej grupy uczniów jury wyłoniło do etapu wojewódzkiego tylko czworo laureatów - dwóch uczniów z klas I-III i dwóch uczniów z klas IV-VI. W Łęcznej swoje umiejętności recytatorskie przedstawiło grono uczniów z całego powiatu łęczyńskiego, m.in. ze szkół podstawowych w Łęcznej, Spiczynie, Nadrybiu, Garbatówce, Zawieprzycach, Dratowie, Ludwinie. Konkurencja była ogromna, więc tym większe gratulacje należą się naszej uczennicy. Paulina nie zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Została jednak nagrodzona dyplomem za uczestnictwo w konkursie i cenną książką. Uczennicę do konkursu przygotowała pani Joanna Krocz.

Zebranie i prelekcja pielęgniarki środowiskowej - 17.05.2016r.

17 maja 2016r. (wtorek) o godz. 15.15 w naszej szkole odbyło się zebranie z Rodzicami. Na początku Rodzice zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali prelekcji pielęgniarki środowiskowej z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ludwinie na temat zdrowego żywienia dzieci i młodzieży, higieny osobistej, dbałości o czystość włosów oraz skóry głowy, a także na temat prowadzonej przez cały rok szkolny 2015/2016 fluoryzacji zębów.

Następnie Rodzice zostali zaproszeni do poszczególnych klas na zebrania z wychowawcami swoich dzieci. Podczas zebrania z wychowawcami zostali zapoznani z bieżącymi sprawami szkolnymi, zachowaniem swoich pociech oraz propozycjami ocen końcoworocznych z poszczególnych przedmiotów. Dziękujemy Rodzicom za obecność.

Z "Marzycielską Pocztą" po raz kolejny:) - 16.05.2016r.

13 i 16 maja 2016 roku po raz kolejny zorganizowaliśmy akcję pisania listów i kartek dla przyjaciół z "Marzycielskiej Poczty". Uczniowie klasy IV oraz klasy II wraz z Paniami wychowawczyniami chętnie zaangażowali się i tym razem w pisanie listów i własnoręczne wykonanie kartek dla naszych przyjaciół. Piękne, kolorowe kartki z życzeniami wysłaliśmy do Kacpra z Niedrzwicy Dużej.

Mamy nadzieję, że sprawiły mu radość.

Pozdrawiamy wszystkich Podopiecznych i Przyjaciół "Marzycielskiej Poczty".

Relację fotograficzną z wydarzenia można obejrzeć na stronie internetowej akcji "Marzycielska Poczta".

Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Bateria pomysłów" - 05.2016r.

W styczniu 2016 roku nasza szkoła wzięła udział w finałowym etapie ogólnopolskiego konkursu "Bateria pomysłów", polegającego na zbiórce zużytych baterii i akumulatorów oraz wykonaniu plakatów na temat ekologii i działań podejmowanych w zakresie właściwego postępowania ze zużytymi bateriami. Konkurs został zorganizowany przez Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach, a jego celem było podjęcie działań na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej wśród dzieci i dorosłych oraz poprawa stanu środowiska w Polsce.

Nasza szkoła za udział w tym konkursie została nagrodzona pięcioma grami edukacyjnymi "Zasilany wyścig" przeznaczonymi dla dzieci od 6. roku życia wzwyż. Gry umożliwiają poznanie urządzeń zasilanych bateriami, zasad używania baterii oraz ich przechowywania po zużyciu. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. W galerii zdjęć można obejrzeć dyplom dla szkoły za uczestnictwo w konkursie. Serdecznie dziękujemy organizatorom za nagrody.

Warsztaty i pokazy snycerstwa - 12.05.2016r.

12 maja, w czwartek, naszą szkołę odwiedziło trzech nauczycieli snycerstwa z Liceum Plastycznego w Lublinie. Snycerstwo to sztuka rzeźbienia w drewnie, rodzaj rzemiosła artystycznego. Do rzeźbienia w drewnie używa się specjalnych dłut, pobijanych knyplem (pobijakiem). Dłuta te mogą być płaskie (proste lub skośne) albo o ostrzu w kształcie litery V lub U, dodatkowo dla wykonania specjalnych cięć używa się odpowiednio wyprofilowanych dłut.

Panowie przedstawili uczniom naszej szkoły prezentację multimedialną na temat snycerstwa i zaprezentowali prace w drewnie swoich uczniów. Potem odbył się krótki quiz. Za prawidłową odpowiedź dotyczącą znajomości zagadnień związanych ze snycerstwem można było zdobyć cenną nagrodę - drewnianego żurawia - ozdobę do pokoju. Na zakończenie warsztatów snycerstwa uczniowie przyjrzeli się powstawaniu rzeźby wykonanej z drewna. W ruch poszła nawet piła maszynowa. Niektórzy mieli okazję stworzyć własne płaskorzeźby przy użyciu profesjonalnych dłut snycerskich. Inni wzięli udział w powstawaniu drewnianej rzeźby, która jako pamiątka została w naszej szkole.

Panom z Liceum Plastycznego w Lublinie serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne zajęcia praktyczne.

Wyjazd do teatru w Lublinie - 11.05.2016r.

W dniu 11.05.2016 dzieci z oddziału przedszkolnego i pozostałych klas wyjechały do teatru w Lublinie na sztukę pt. "Cudowna lampa Alladyna". Z entuzjazmem oglądały przedstawienie i efekty specjalne widoczne na scenie. Interesujący i pouczający spektakl dostarczył im wiele emocji i wrażeń. Wyjazd zorganizowała pani Natalia Kaszyca.

XVIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny - 11.05.2016r.

11 maja 2016r., w środę, od godz. 9.30. w Szkole Podstawowej w Nadrybiu uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych przystąpili do konkursowych potyczek ortograficznych. Była to już XVIII edycja konkursu, która - jak zawsze - została objęta honorowym patronatem wójta gminy Puchaczów. Główny cel konkursu to kształtowanie umiejętności poprawnego pisania zgodnie z zasadami ortograficznymi.

Konkurs został przeprowadzony w trzech grupach wiekowych: I grupa - kl. IV, II grupa - kl. V i III grupa - kl. VI. Najpierw uczniowie napisali dyktando. Następnie rozwiązywali półgodzinny test sprawdzający znajomość zasad ortograficznych i interpunkcyjnych oraz umiejętność ich zastosowania w praktyce. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów: Przemysław Wach z kl. IV, Kalina Skoczylas i Weronika Sawicka z kl. V oraz Natalia Jung z kl. VI. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród oraz okolicznościowych dyplomów nastąpi 12 czerwca, w czasie Święta Rodziny w Nadrybiu. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy udziału w konkursie. Uczniów przygotowała pani Joanna Krocz.

225. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja - 06.05.2016r.

Wielkość państwa nie spoczywa na jego rozległości, bogactwie,
sile zbrojnej, ilości mieszkańców, na rozwoju handlu i przemysłu,
ani nawet na postępach naukowych i technicznych, lecz raczej na sile
moralnej obywateli, na ich wierności prawom sumienia i religijności.
[Kard. Stefan Wyszyński]


Po powrocie z długiego weekendu majowego uczniowie starszych klas przybliżyli swoim młodszym kolegom i koleżankom najistotniejsze wiadomości dotyczące uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W naszej szkole z racji 225. rocznicy tego wydarzenia odbył się okolicznościowy apel z towarzyszeniem pocztu sztandarowego reprezentowanego przez uczniów kl. VI.

Ustawa Rządowa uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 Maja 1791 roku przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Jako odważna i nowatorska próba naprawy Rzeczypospolitej Obojga Narodów budziła nadzieję na wyzwolenie kraju spod wrogiej kurateli zaborczych sąsiadów. Dawała świadectwo tego, że są w Ojczyźnie obywatele pewni ocalenia pogrążonego w anarchii kraju i gotowi do podjęcia działań, przełamujących jego słabość.

Uczniowie klas VI i V przedstawili krótką część artystyczną dotyczącą obchodów narodowego święta 3 Maja w Polsce. Zaprezentowano wiersze, odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego", a uczennica kl. IV - Paulina Dziadko - zaśpiewała pieśń z repertuaru Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską" z towarzyszeniem chóru uczniów kl. III. Mamy nadzieję, że apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja był ważną lekcją historii, patriotyzmu i wartości obywatelskich dla wszystkich uczniów. Oby Konstytucja 3 Maja będąca ukoronowaniem dążeń do silnej, bezpiecznej, sprawiedliwej i oświeconej Polski pozostała w swoich założeniach bliska również nam współczesnym.

Ludzie pomagajcie ludziom - 04.05.2016r.

W kwietniu br. nasza szkoła dołączyła do akcji zbierania rolek po papierze toaletowym, ręcznikach papierowych. Akcja ta została zainicjowana przez uczniów z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie. Tym działaniem chcemy wesprzeć Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Łęcznej. W tym celu w naszej szkole został ogłoszony konkurs międzyklasowy na największą liczbę uzbieranych rolek.

Zachęcamy do udziału w konkursie i pomocy innym ludziom. Rolki zbieramy do końca maja!

Eliminacje gminne do XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego - 29.04.2016r.

29 kwietnia, w piątek, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbył się gminny etap XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach startowali uczniowie klas I-III i IV-VI szkół podstawowych z terenu Gminy Ludwin. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów wyłonionych w toku eliminacji szkolnych: Adrianna Ścierka z kl. II, Patrycja Koperczak z kl. III, Paulina Dziadko z kl. IV i Gracjana Dziadko z kl. VI.

Repertuar w konkursie mógł stanowić jeden wiersz lub fragment prozy. Tematyka pozostawała do wyboru uczestnika. Czas występu miał obejmować około 5 minut. Jury oceniało recytację w sześciu kategoriach: wartość artystyczna, oryginalność, dostosowanie do możliwości wykonawczych recytatora, poprawna dykcja, interpretacja utworu i ogólny wyraz artystyczny.

Uczennice z naszej szkoły zaprezentowały różnorodne utwory. Adrianna zarecytowała wiersz Natalii Usenko pt. "Sztuka", Patrycja przedstawiła swoją interpretację wiersza "Paweł i Gaweł" Aleksandra Fredry, Paulina zadeklamowała fragment wiersza "Czerwony Kapturek" Ewy Szelburg-Zarembiny, natomiast Gracjana pięknie wykonała smutną balladę Bolesława Leśmiana pt. "Dziewczyna". Do etapu powiatowego, który odbędzie się 18 maja w Łęcznej, zakwalifikowała się Paulina Dziadko z kl. IV. Wszystkim uczestniczkom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Przygotowaniem uczennic do konkursu zajęły się panie: Anna Zakostowicz, Grażyna Sacawa-Kuźmicz i Joanna Krocz.

Światowy Dzień Ziemi - 26.04.2016r.

26 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jest to coroczna akcja, promująca ekologię nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród najmłodszych. W tym dniu uczniowie naszej szkoły spotkali się z pracownikiem Poleskiego Parku Narodowego, Panem Sławomirem Wróblem. Pan Sławek ciekawie opowiadał i zaprezentował nam prezentację multimedialną o walorach przyrodniczych parku. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie charakterystyczne gatunki i siedliska występują na terenie PPN.

Uczniowie klasy V przygotowali przedstawienie "Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej". Celem przedstawienia było kształtowanie właściwych postaw ekologicznych oraz ukazanie wpływu fast foodów na zdrowie człowieka. Główny bohater - Jaś, nie zachowywał się w lesie jak należy: głośno słuchał muzyki, rozrzucał śmieci, chciał rozpalić w lesie ognisko, łamał gałęzie. Jego siostra - Małgosia, ciągle go upominała i prezentowała zachowania proekologiczne. Nagle do niegrzecznego Jasia przyszła Baba Flora, która chciała go ukarać za jego niewłaściwą postawę.

Inscenizacja pokazała przemianę zachowania chłopca, który zrozumiał swoje złe postępowanie. Inscenizacja bardzo się podobała, budziła żywe reakcje wśród oglądających. Aktorzy wspaniale wywiązali się ze swojego zadania. Przedstawienie w zabawny sposób pokazało zachowania proekologiczne. Inscenizacji towarzyszyły piosenki ekologiczne zaśpiewane przez uczniów klas starszych i młodszych.Tego dnia każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, aby na Ziemi żyło się nam lepiej.

Prelekcja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej - 25.04.2016r.

Dnia 25.04.2016 odwiedziła naszą szkołę grupa policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej. Przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat prawidłowego poruszania się po drodze w obszarze wiejskim. Policjanci przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, konieczności przewożenia dzieci w fotelikach, zapinania pasów w pojazdach. Rozmawiano również o odpowiedzialnym zachowaniu się w Internecie oraz niebezpieczeństwach z nim związanych.

Duże wrażenie zrobił policyjny pies tropiący Mado, który przyjechał wraz ze swoim opiekunem. Uczniowie z podziwem obserwowali jego umiejętności i posłuszeństwo względem policjanta. Goście umożliwili również uczniom obejrzenie pojazdów służbowych i włączanie sygnałów alarmowych. Całe spotkanie było niezwykle interesujące. Na koniec dzieci z oddziału przedszkolnego wręczyły przybyłym funkcjonariuszom upominki - laurki. Spotkanie zorganizowała pani Natalia Kaszyca.

Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" - 22.04.2016r.

22 kwietnia 2016r. (piątek) o godz. 9.00 w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne XVI Edycji Konkursu Wiedzy Prewencyjnej pod hasłem "Jestem Bezpieczny". Konkurs jest organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej oraz Komendę Powiatową Policji w Łęcznej. Jego celem jest przekazanie wiedzy na temat niebezpieczeństw, z którymi mogą się zetknąć dzieci i młodzież oraz sposobów, jak się w takich sytuacjach zachować, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny" adresowany jest do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. W eliminacjach gminnych wystartowały cztery trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych z Ludwina, Zezulina, Dratowa i z Piaseczna. Każdą drużynę tworzyła trójka uczniów: po jednym przedstawicielu z klasy IV, V i VI. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta: Martyna Brzyska z kl. IV, Martyna Piekarz z kl. V oraz Natalia Jung z kl. VI.

Etap gminny polegał na rozwiązaniu przez każdego członka grupy testu składającego się z 10 pytań z trzema wariantami odpowiedzi, z których jedna, dwie lub trzy mogły być prawidłowe. Po rozwiązaniu testu przez każdego członka drużyny ekipa otrzymała jedno zadanie otwarte do wykonania. Za jego rozwiązanie można było zdobyć od 0 do 5 punktów. Eliminacje gminne - jednym punktem więcej - zwyciężyła drużyna ze szkoły podstawowej w Dratowie i to ona będzie reprezentowała Gminę Ludwin na szczeblu powiatowym konkursu. Nasze uczennice uplasowały się na drugim miejscu, trzecie miejsce zajęli uczniowie z Ludwina, a czwarte - drużyna z Zezulina.

Dziewczętom naszej szkoły serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu. Uczennice otrzymały wspaniałe nagrody - czerwone radiomagnetofony. Dziewczęta do Ludwina pojechały pod opieką Pana Krzysztofa Ścierki, natomiast przygotowaniem do konkursu na terenie szkoły zajęła się Pani Joanna Krocz. Dziewczętom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu gminnym i wierzymy, że za rok będzie jeszcze lepiej!

Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii 2016" - 20.04.2016r.

Już po raz kolejny odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii". Miał on miejsce 20 kwietnia 2016 roku (środa) w Zezulinie. Od godziny 9.30 uczniowie klas II, III i IV z terenu gminy Ludwin brali udział w "ortograficznych potyczkach". W konkursie wystartowali uczniowie szkół podstawowych z Zezulina, Ludwina, Dratowa oraz z Piaseczna. Naszą szkołę reprezentowały cztery osoby: Julia Jedut i Jakub Pytka z klasy III oraz Iga Biernacka i Paulina Dziadko z klasy IV.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze (klasy II i III) oraz klasy starsze (klasa IV). W ramach konkursu uczniowie najpierw pisali dyktando, a później wykazywali się znajomością reguł polskiej ortografii, wypełniając pracę konkursową w formie testu. Jury nagradzało zwycięzców w dwóch kategoriach: dyktando i test. Nasi uczniowie wypadli znakomicie. Julia Jedut z klasy III zdobyła I miejsce w kategorii "dyktando" oraz III miejsce w kategorii "test ortograficzny". Wśród klas IV Iga Biernacka zajęła I miejsce w kategorii "dyktando" i II miejsce w kategorii "test", natomiast Paulina Dziadko - I miejsce w kategorii "test ortograficzny", a II miejsce w kategorii "dyktando".

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i kolorowe magnesy. Laureaci konkursu zostali również obdarowani nagrodami książkowymi: słownikami i albumami. Były również nagrody pocieszenia. Wszystkim uczestnikom konkursu "Mistrz Ortografii 2016" serdecznie gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów, nie tylko w zmaganiach z polską ortografią. Uczniów do konkursu przygotowały panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz oraz Joanna Krocz.

6. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej - 10.04.2016r.

"A jeśli komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba
Że co im zazdrość ujmie, Bóg nagradzać będzie (…)".
[Jan Kochanowski]


10 kwietnia 2016 roku (niedziela) obchodziliśmy Szóstą Rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Od godziny 16.30 w Lublinie na Placu Litewskim odbywały się uroczystości upamiętniające Ofiary tej narodowej tragedii, nie mającej sobie równych w dziejach Polski. Wiele szkół i placówek oświatowych z Lublina i okolic wraz z pocztami sztandarowymi włączyło się w obchody tej rocznicy.

Na początku uroczystości orkiestra wojskowa odegrała hymn Polski, następnie prowadzący powitali uczestników spotkania. Później odczytana została okolicznościowa odezwa Społecznego Komitetu Obchodów 6. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Przed publicznością z pieśnią "Matko o twarzy jak polska ziemia" wystąpiła Kamila Godlewska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Kulminacyjnym punktem obchodów 6. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej był apel pamięci, polegający na odczytaniu przez dwójkę uczniów 96 nazwisk Ofiar Katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, na zapaleniu 96 zniczy przez harcerzy, Zawiszaków i uczniów oraz na oddaniu salwy honorowej.

Obchodom towarzyszyło również złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy na kościele oo. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście i na placu przy kościele MB Królowej Polski. Wszystkim uczestnikom obchodów 6. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej serdecznie dziękujemy za kultywowanie pamięci o Ofiarach Katastrofy i dbałości o najnowszą historię Polski.

Sprawdzian szóstoklasisty - 05.04.2016r.

5 kwietnia, we wtorek, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty. Tego dnia obecni byli tylko uczniowie VI klasy. O godzinie 9.00 zaczął się ich pierwszy tak znaczący egzamin w życiu. Pierwsza część trwała 80 minut (lub 120 minut dla uczniów z dostosowanymi warunkami pisania sprawdzianu) i składała się z testu wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz matematyki. O godzinie 11.45 uczniowie przystąpili do drugiej części egzaminu. Sprawdzał on wiedzę i umiejętności z języka angielskiego.

Wszystkie zadania na egzaminie sprawdzają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I-VI dla trzech przedmiotów:

1. języka polskiego, np. czy uczeń potrafi wyszukać w tekście informacje wyrażone wprost i pośrednio lub czy potrafi stworzyć spójny tekst na tematy związane z otaczającą rzeczywistością,
2. matematyki, np. czy uczeń potrafi odczytywać i interpretować dane przedstawione w tekstach, tabelach, diagramach i na wykresach lub czy potrafi dobrać odpowiedni model matematyczny do prostej sytuacji,
3. języka obcego, np. czy uczeń potrafi zrozumieć ogólny sens przeczytanego lub wysłuchanego tekstu lub czy potrafi odpowiednio zareagować w prostych sytuacjach dnia codziennego.

Kiedy pytaliśmy uczniów, jak im poszło, mówili, że nie było tak trudno. Oczywiście, wszystko okaże się, gdy otrzymamy wyniki. Jesteśmy jednak pewni, że wszystko będzie dobrze i wyniki okażą się satysfakcjonujące. Uczniowie poznają swoje wyniki ze sprawdzianu szóstoklasisty 27 maja 2016 roku. Każdy uczeń klasy VI, który przystąpił do sprawdzianu 5 kwietnia, otrzyma zaświadczenie o wynikach razem ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej, czyli 24 czerwca 2016 roku.

Szkolny konkurs "Tradycje i obrzędy wielkanocne" rozstrzygnięty - 22.03.2016r.

Podczas uroczystego spotkania wielkanocnego, które odbyło się 22.03.2016r. z rąk wójta gminy Ludwin - Pana Andrzeja Chabrosa, proboszcza parafii w Rogóźnie - ks. Waldemara Tarachy oraz Pani Dyrektor Elżbiety Wróbel uczniowie naszej szkoły otrzymali dyplomy i nagrody.

Oto zwycięzcy:

Kategoria I - oddział przedszkolny (3,4 latki)-klasa O
I miejsce: Wiktor Blacharski, Oliwia Włodarczyk
II miejsce: Mateusz Brzezina, Kaja Nowak, Tymoteusz Tryk
III miejsce: Wiktor Lisowski, Wojciech Wach

Kategoria II - Klasy I-II

I miejsce: Oliwia Bondyra, Magdalena Jedut
II miejsce: Kacper Szadkowski, Adrianna Ścierka, Magdalena Tryk
III miejsce: Kamil Pytlowski, Aleksandra Staniak, Oliwia Zakrzewska

Kategoria III - Klasy III-VI

I miejsce: Julia Jedut, Krzysztof Wróbel
II miejsce: Dominka Gzik
III miejsce: Patrycja Kruk

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za kultywowanie tradycji wielkanocnych.

Wielkanoc w naszej szkole - 22.03.2016r.

We wtorek, 22 marca 2016 roku, w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne, na które zaproszono przedstawicieli gminy Ludwin z Wójtem, Panem Andrzejem Chabrosem na czele, proboszcza parafii Rogóźno - księdza Waldemara Tarachę, księdza wikarego Krzysztofa Szymańskiego, radnych, sołtysów okolicznych wsi, a także emerytowanych pracowników szkoły, rodziców, uczniów i nauczycieli.

Część artystyczną pt. "Wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe" przygotowali uczniowie klas IV-VI. Treści mówione zostały uświetnione występem chóru dzieci, który wykonał "Wielkanocną piosenkę". Chórzystów do występu przygotowała Pani Grażyna Sacawa-Kuźmicz, natomiast aktorów i recytatorów przygotowały Panie: Joanna Krocz i Emilia Bogusz. Okolicznościowy program artystyczny dotyczył radosnych obrzędów i zwyczajów związanych z nadchodzącymi Świętami wielkanocnymi i rodzącej się do życia na wiosnę przyrody. Uczniowie poprzebierani w kolorowe stroje w zabawny sposób przedstawili stare polskie zwyczaje wielkanocne. Nie obyło się również bez wesołego, aczkolwiek symbolicznego, polewania wodą na znak świętowania Lanego Poniedziałku.

Podsumowaniem spotkania było wręczenie nagród laureatom w konkursie na Najpiękniejszą Ozdobę Wielkanocną. Dyplomy i nagrody dzieciom rozdali Szanowni Goście - Wójt Gminy Ludwin, Pan Andrzej Chabros, oraz Ks. Waldemar Taracha. Na zakończenie spotkania ksiądz złożył wszystkim przybyłym na uroczystość gościom, uczniom i pracownikom szkoły życzenia. Po występiedzieci mogły cieszyć się świąteczną przerwą, natomiast Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel zaprosiła gości do wielkanocnego stołu.

Pierwszy Dzień Wiosny - 21.03.2016r.

Wiosna to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowanymi opadami deszczu. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do przesilenia letniego. Jest to okres od 20 marca do 22 czerwca. W tym czasie dzień ulega stopniowemu wydłużaniu się, a noc ulega skracaniu.

W naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny radośnie i śpiewnie obchodziły dzieci z przedszkola, zerówki oraz klas I-III. Wszyscy uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej i po kolei prezentowali swoje umiejętności: taneczne, wokalne, recytatorskie itp. Mini Talent Show nie podlegał ocenie ani nie obowiązywała rywalizacja. Celem wiosennego spotkania było pochwalenie się przed szerszym gremium swoimi talentami i umiejętnościami. Nagrodę stanowiły gromkie brawa od publiczności. Starsze klasy miały luźniejsze zajęcia oraz godzinę wolną od zajęć edukacyjnych. Z okazji Święta Wiosny wszyscy uczniowie wcześniej skończyli lekcje, co oczywiście spotkało się z ich ogromnym entuzjazmem.

Prezentacja dla Rodziców pt. "Jak zachęcić dziecko do czytania książek?" - 15.03.2016r.

15 marca 2016 r. (środa) w naszej szkole odbyło się zebranie z Rodzicami. Na początku Rodzice zgromadzili się na sali gimnastycznej, ponieważ Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel miała do przekazania istotne wiadomości nt. rekrutacji uczniów do przedszkola i klasy I. Dokumenty potrzebne do przyjęcia dziecka do przedszkola lub klasy I można pobrać z sekretariatu szkoły lub ze strony internetowej szkoły.

Następnie Pani Dyrektor pochwaliła uczniów za ich dotychczasowe osiągnięcia i sukcesy w konkursach oraz zawodach sportowych. Zaprosiła również Rodziców oraz Dziadków na szkolne spotkanie wielkanocne. Po zebraniu ogólnym pani Joanna Krocz - nauczycielka języka polskiego i historii - przedstawiła Rodzicom prezentację multimedialną pt. "Jak zachęcić dziecko do czytania książek?" i wygłosiła prelekcję na temat stanu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Celem prelekcji było zachęcenie uczniów i Rodziców do wspólnego czytania książek (nie tylko lektur szkolnych), z uwagi na rozbudzanie u dzieci zamiłowania do książek już od najmłodszych lat, ponieważ współcześnie książkę coraz częściej wypiera Internet, telewizja, portale społecznościowe i wszelkie inne nowinki technologiczne.

Po zebraniu ogólnym i wysłuchaniu prelekcji Rodzice udali się do sal na zebrania z wychowawcami klas. Wszystkim Rodzicom dziękujemy za obecność i tak liczne przybycie.

Konkurs dla kl. IV "Moja ulubiona legenda polska" - 10.03.2016r.

10 marca, w czwartek, w klasie IV odbył się konkurs polonistyczny "Moja ulubiona legenda polska". Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować klasie swoją ulubioną legendę poprzez stworzenie plakatu reklamującego legendarną historię i opowiedzenie na forum jej treści. W ocenie brane były pod uwagę następujące kryteria: staranność i oryginalność wykonania plakatu, zainteresowanie odbiorców swoją opowieścią, dobór słownictwa, zachowanie wszystkich części wypowiedzi ustnej, długość wypowiedzi oraz ogólny wyraz artystyczny.

Uczniowie sami wzajemnie się oceniali i przyznawali sobie punkty w poszczególnych kryteriach w skali od 0 do 3 punktów. Punkty przyznawała również uczniom pani nauczycielka. Uczniowie w ocenie kierowali się nie klasowymi sympatiami, ponieważ każdą przyznaną notę należało uzasadnić. Trzy pierwsze osoby z największą liczbą punktów otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe: kalendarze, kolorowe długopisy, notesy.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

I miejsce - Iga Biernacka
II miejsce - Martyna Brzyska
III miejsce - Paulina Dziadko

Uczniowie kl. IV w konkursie zaprezentowali naprawdę wysoki poziom i świetnie się do niego przygotowali. Przedstawiono m.in. takie legendy, jak: "Bazyliszek", "Jak król Kazimierz został kumem", "Legenda o smoku wawelskim", "Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca", "Legenda o Warsie i Sawie". Wszystkie wypowiedzi były wygłaszane z pamięci. Dla uczniów konkurs stał się okazją nie tylko na nauczenie się przełamywania stresu związanego z publicznymi wystąpieniami, lecz także doskonałym sposobem szlifowania pięknego wypowiadania się i prawidłowego stosowania polszczyzny w wypowiedziach ustnych. Uczniowie mieli też okazję do sprawiedliwego oceniania się. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Krocz.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Dzień Kobiet w naszej szkole - 08.03.2016r.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone na świecie od 1910 roku. Jest to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, dokładnie na 8 marca. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i w Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Kiedyś dzień ten był czczony ze względu na docenienie w kobietach przymiotów płodności i macierzyństwa. Obecnie Święto Kobiet ma na celu docenienie roli kobiet w świecie i w codziennym życiu.

W naszej szkole również świętowaliśmy Dzień Kobiet. W poszczególnych klasach chłopcy zadbali o swoje koleżanki. W dowód życzliwości i sympatii kupili dziewczynom drobne prezenty, złożyli życzenia, wręczyli kwiaty, a niektórzy nawet przygotowali słodki poczęstunek. Chłopcy nie zapomnieli również o życzeniach dla Pań pracujących w szkole.Wszystkim kobietom - tym dużym i tym małym - nie tylko w dniu ich święta jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

W trosce o nasze bezpieczeństwo - 04.03.2016r.

W dniu 4 marca 2016 roku odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo". W eliminacjach na szczeblu gminnym udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Ludwinie, Dratowie, Zezulinie i Piasecznie oraz gimnazjum w Ludwinie.

Oto zwycięzcy z naszej szkoły, którzy będą reprezentować gminę w etapie powiatowym:

III miejsce w kategorii klas I-III szkół podstawowych zajął Oskar Lisowski z klasy II.
I miejsce w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zajęła Paulina Dziadko z klasy IV.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

XXXIX Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - Eliminacje Gminne - 02.03.2016r.

W dniu 2 marca 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ludwinie odbyły się eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". W eliminacjach wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych gminy Ludwin. Nasza szkołę reprezentowały: Natalia Jung, Patrycja Siepsiak oraz Anna i Martyna Piekarz.

Natalia Jung stanęła na podium i zdobyła II miejsce, tym samym będzie reprezentowała Gminę Ludwin w Powiecie.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 01.03.2016r.

Od 2011 roku dzień "pierwszy marca" został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym "żołnierzom wyklętym". "Żołnierzami wyklętymi" nazywa się antykomunistyczny ruch partyzancki, który po zakończeniu II wojny światowej nie godził się na podporządkowanie Polski Rosji radzieckiej i toczył walki ze służbami bezpieczeństwa. Ukrywając się w lasach, w skrajnie trudnych warunkach "żołnierze wyklęci" walczyli o wolną i niezawisłą Polskę.

Uczestnicy ruchu partyzanckiego określani są jako "żołnierze wyklęci", "żołnierze drugiej konspiracji" czy jako "żołnierze niezłomni". W czasach PRL nazywani byli również reakcyjnym podziemiem. W walkach podziemia z władzą zginęło około piętnastu tysięcy ludzi, w tym około siedmiu tysięcy "żołnierzy wyklętych". Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak, ps. "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego "Uskoka" - zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w województwie lubelskim osiemnaście lat po wojnie - 21 października 1963 roku.

Pierwszy marca to dzień szczególnie symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, ponieważ tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W więzieniu mokotowskim w Warszawie pomiędzy godziną 20.00 a 20.45 strzałem w tył głowy rozstrzelani zostali przywódcy Zrzeszenia - podpułkownik Łukasz Ciepliński (pseudonim "Pług") i jego najbliżsi współpracownicy.

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w naszej szkole 2 marca 2016 r. odbył się uroczysty apel z towarzyszeniem pocztu sztandarowego. Krótki montaż słowny połączony z recytacją wierszy przygotowali uczniowie klas V i VI. Na zakończenie apelu wyświetlony został film edukacyjny zatytułowany "Żołnierze Wyklęci". Uczniów do uroczystości przygotowała pani Joanna Krocz.

Zarządzenie w sprawie rekrutacji do przedszkola i I klasy

Uprzejmie informujemy, że w załącznikach poniżej znajdują się dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola oraz pierwszej klasy na terenie Gminy Ludwin.

ZAŁĄCZNIKI:

Śniadanie daje moc - 11.02.2016r.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej "Śniadanie daje moc". 11 lutego klasy I-III zorganizowały wspólne śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników ułożonych na talerzach robiły pyszne, kolorowe kanapki oraz soczyście owocowe szaszłyki. Najpierw jednak zapoznały się z 12 zasadami zdrowego odżywiania i wzięły udział w grze planszowej, w której należało wykazać się wiedzą na temat zdrowego żywienia. Wszystkie klasy doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami i z rąk Pani Dyrektor otrzymały certyfikaty ukończenia kursu ZDROWEGO ODŻYWIANIA NA PIĄTKĘ.

Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele radości. Aż przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem pałaszują kolorowe kanapki i szaszłyki przygotowane przez siebie. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania - w domu i szkole.

VII Międzyszkolny Konkurs "Moja mała ojczyzna" - 03.02.2016r.

3 lutego 2016 roku (środa) w Szkole Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu odbył się VII Międzyszkolny Konkurs "Moja mała ojczyzna. Powstanie Styczniowe w Powiecie Łęczyńskim". Do konkursu zgłosiło się wiele osób z kl. VI z naszej szkoły, dlatego na początku zostały przeprowadzone eliminacje szkolne. Reprezentację Szkoły Podstawowej w Piasecznie tworzyły na szczeblu powiatowym trzy uczennice klasy VI: Gracjana Dziadko, Natalia Jung i Izabela Wodnicka.

Celem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów na temat powstania styczniowego w Polsce i w regionie, w tym zasług Jana i Kazimierza Bogdanowiczów, rozbudzenie zainteresowania historią Polski i dziejami regionu, wzbogacenie wiedzy historycznej, polonistycznej oraz z zakresu sztuki, a także budzenie poczucia więzi z własnym regionem. Konkurs "Moja mała ojczyzna" to konkurs trudny, sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu co najmniej trzech dziedzin: historii, języka polskiego i plastyki. Bada i ocenia umiejętności czytania ze zrozumieniem różnych tekstów kultury, przekazów ikonograficznych, map oraz tekstów źródłowych.

11 lutego podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły w Nadrybiu odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom. Uczennica naszej szkoły, Natalia Jung, zajęła II miejsce. Otrzymała dyplom oraz nagrodę książkową. Gracjana Dziadko i Izabela Wodnicka zostały nagrodzone dyplomami za udział w konkursie i ilustrowanymi książkami przedstawiającymi kampanię wrześniową w powiecie łęczyńskim. Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczennice do konkursu przygotowała pani Joanna Krocz.

Zabawa walentynkowa - 03.02.2016r.

Dnia 3 lutego 2016 roku (środa) w naszej szkole odbyła się zabawa walentynkowa. Na piątej godzinie lekcyjnej na parkiecie tańczyły dzieci z oddziału przedszkolnego młodszego i starszego oraz uczniowie kl. I-III. Na szóstej i siódmej godzinie lekcyjnej bawiła się młodzież z kl. IV-VI. Samorząd Uczniowski zadbał o sprzęt nagłaśniający i oprawę muzyczną. W ubiorach dziewczyn uwagę zwracał czerwony kolor - kolor miłości. Członkowie SU w dniu 3 lutego prowadzili również pocztę walentynkową. Kto chciał złożyć dowód sympatii swojej koleżance bądź koledze, mógł wrzucić kartkę z życzeniami do walentynkowego pudełka. Tego dnia wszyscy dobrze się bawili.

Bezpieczne ferie zimowe 2016 - 02.2016r.

Drodzy Uczniowie! Ferie zimowe są po to, żebyście odpoczywali, bawili się, rozwijali swoje zainteresowania, na które w okresie nauki być może brakuje Wam czasu. Jeśli jedziecie na zimowisko, to wspaniale! Poznacie tam wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i nowych kolegów. Jeżeli nie wyjeżdżacie na zimowisko, to też dobrze. Wasze otoczenie i Wasz dom są także ciekawymi miejscami. Na pewno będziecie mieli co robić. Gdy pogoda dopisze, spędzajcie dużo czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze na dwór, gdy panuje mróz i jest zimno.

A oto kilka praktycznych zasad podczas zabaw zimą nie tylko w czasie ferii:

1. Zjeżdżaj na sankach w miejscach oddalonych od jezdni.
2. Jazdę na łyżwach trenuj tylko na lodowisku.
3. Do jazdy na nartach wybieraj stoki odpowiednie do Twoich umiejętności.
4. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami.
5. Nie baw się na zamarzniętym jeziorze.
6. Nie chodź w przemoczonym ubraniu.
7. Nie ufaj obcym osobom.
8. Nie przesadzaj z siedzeniem przy komputerze.
9. W razie wypadku lub niebezpiecznej sytuacji pamiętaj o numerach alarmowych:

POGOTOWIE - 999
STRAŻ POŻARNA - 998
POLICJA - 997
Z TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH - 112

Sukcesy sportowe ucznia kl. V - Kacpra Brzyskiego - 01.2016r.

Kacper Brzyski to uczeń kl. V naszej szkoły. Od wielu lat interesuje się sportem i odnosi w tej dziedzinie mnóstwo sukcesów. Warto wyróżnić Kacpra za jego osiągnięcia:

1. Król Strzelców, Halowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców rocznik 2004-2005 pod patronatem prezesa GKS Bogdanka S.A. - Łęczna, 03.03.2013r.
2. Król Strzelców, Turniej Halowej Piłki Nożnej pod nazwą "Zdrowy i Trzeźwy Styl Życia" rocznik 2004 i młodsi - Ludwin, 22.01.2014r.
3. Najlepszy Bramkarz, Halowy Turniej Piłki Nożnej, chłopcy rocznik 2003 i młodsi z cyklu Orlik Cup "Od orlika do zawodnika" - Lubartów, 02.03.2014r.
4. Król Strzelców, II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Chełm "Kłosik Cup" rocznik 2004 - Chełm, 29.03.2014r.
5. Nagroda dla Kacpra za 100-procentową frekwencję w meczach młodzików młodszych w sezonie 2013/2014 Ludwiniak - Ludwin
6. Król Strzelców, Halowy Turniej Piłki Nożnej "Orlik Cup" rocznik 2004 i młodsi - 28.02.2015r.
7. Król Strzelców, Turniej Piłki Nożnej Orlika Starszego Laguna Tour Cup 2015 - Stary Zamość, 14.03.2015r.
8. Najlepszy Zawodnik, Turniej Piłki Nożnej Chłopców rocznika 2004 i młodszych o Puchar Redaktora Naczelnego Dwutygodnika "Bravo Sport" - Lubartów, 30.05.2015r.
9. Król Strzelców, Trzeci Turniej im. Jana Wojtaszka w Piłce Nożnej - Zawada, 23 -25.07.2015r.
10. Najlepszy Strzelec w Piłce Nożnej Chłopców Puławy Cup - Puławy, 28.12.2015r.
11. Król Strzelców, IV Halowy Turniej Piłki Nożnej kat. Młodzik Młodszy - Lubartów, 24.01.2016r.
12. Król Strzelców w Halowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa KS Lublinianka - Ludwin, 30.01.2016r.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Ogólnopolski Konkurs "Bateria pomysłów" - 01.2016r.

W dniu 25.01.2015 roku odbył się uroczysty apel podsumowujący Ogólnopolski Konkurs "Bateria pomysłów". Uczniowie naszej szkoły i lokalna społeczność zgromadzili dwa pudełka zużytych baterii i akumulatorów podczas bieżącego roku szkolnego. Wszyscy zostali zachęceni do kontynuowania akcji zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Uczniowie obejrzeli dwie prezentacje multimedialne o konieczności odpowiedniego składowania tego typu odpadów. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się dziewczęta z klasy VI, które wykonały plakat dotyczący tematyki. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację konkursu na terenie szkoły: pani Natalia Kaszyca i pani Joanna Krocz.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Anioły Bożego Narodzenia"

Mateusz Brzezina z oddziału przedszkolnego został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Anioły Bożego Narodzenia" na szczeblu ogólnopolskim. Z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Wróbel otrzymał pamiątkowy dyplom i ciekawą książkę. Koordynatorem konkursu była pani Natalia Kaszyca.

Realizacja programu "Chroń dziecięce uśmiechy"

Uczniowie klasy II wzięli udział w programie "Chroń Dziecięce Uśmiechy", którego celem jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Program ten powstał we współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Wrigley Poland. Do programu włączyło się Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Autorzy programu i my jesteśmy pewni, że prozdrowotna edukacja uczniów prowadzona od najmłodszych lat jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości.

Zajęcia skupiały się wokół czterech bloków tematycznych:

I MOJE ZĘBY
II DBAM O ZĘBY
III ZDROWE ZĘBY
IV IDĘ DO STOMATOLOGA

Szkolny Klub Wiewiórka pod patronatem PCK

W roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole zaczął działać Szkolny Klub Wiewiórka pod patronatem PCK. Należą do niego wszyscy uczniowie klasy II. Opiekunem jest Pani Anna Zakostowicz. Głównym celem Klubu jest propagowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci, uświadamianie im konieczności i możliwości dbania o zdrowie od najmłodszych lat. Uczniowie biorą udział w "ZAJĘCIACH Z SUPERWIEWIÓRKĄ", otrzymali od PCK: kolorowanki, książki "Ja i moje zęby", "Ja i mój uśmiech", magnesy na lodówkę.

Lista członków Klubu Wiewiórka PCK ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie:

1. Akhmadov Akhmed kl.II
2. Barczak Wiktoria kl.II
3. Bondyra Jakub kl.II
4. Bondyra Oliwia kl.II
5. Brzyski Jakub kl.II
6. Jedut Jakub kl.II
7. Klimkiewicz Konrad kl.II
8. Lisowski Oskar kl.II
9. Pytlowski Kamil kl.II
10. Sawul Oliwier kl.II
11. Staniak Aleksandra kl.II
12. Ścierka Adrianna kl.II
13. Świrska Julia kl.II
14. Tryk Magdalena kl.II
15. Żuchowski Jakub kl.II

Opiekun Szkolnego Klubu Wiewiórka PCK: Anna Zakostowicz.

Udział w akcji PCK "Gorączka złota"

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję "Gorączka złota", która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Akcja ta oprócz pozyskania środków na kolonie, działalność świetlic PCK i pomoc rzeczową dla dzieci z najuboższych rodzin ma także wymiar społeczny, ponieważ podczas akcji promowana jest idea wolontariatu - bezinteresownej pomocy drugiej osobie. W ramach akcji zbieramy złote monety o nominałach 1, 2 i 5 groszowych, a dzięki temu pomagamy DZIECIOM.

Zebrane fundusze w ramach akcji pomogą zrealizować następujące działania:

- dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin najuboższych;
- pomoc rzeczowa (artykuły szkolne i żywnościowe) dla dzieci pochodzących z rodzin najuboższych;
- wyposażenie i funkcjonowanie świetlic środowiskowych PCK.

NASZĄ SZKOŁĘ OPANOWAŁA PRAWDZIWA GORĄCZKA ZŁOTA...

Zimowe Ptakoliczenie - 01.2016r.

Uczniowie klasy V z panią Anną Zakostowicz wzięli udział w XII Ogólnopolskim Zimowym Ptakoliczeniu. Jest to coroczna akcja wzorowana na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. W ramach tej akcji należy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na uszatkę, drugą po puszczyku najliczniejszą sowę w Polsce. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy, OTOP może tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2015 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim - wróbel. Nam udało się naliczyć: 5 wróbli, 3 dzięcioły średnie, 2 gawrony, 1 gołębia, 117 sikor bogatek, 28 mazurków.

Udział w Ogólnopolskim Konkursie Pingwin z przyrody - 01.2016r.

Dnia 25.11.2015 roku uczniowie klasy IV i V przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Edi Pingwin z przyrody. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy, wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie ich zainteresowań oraz stwarzanie uczniom możliwości do współzawodnictwa.

Pytania zawarte w testach miały zróżnicowany stopień trudności, co pozwoliło sprawdzić wiedzę uczniów na różnych poziomach. Konkurs został przeprowadzony w formie testu jednokrotnego wyboru. Każdy test to 30 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Za odpowiedź prawidłową uczeń otrzymuje +1 punkt, odpowiedź nieprawidłowa to -1 punkt, a przy braku odpowiedzi punktów 0. Do konkursu z przyrody przystąpiło 875 uczestników z kl. IV i 1261 z kl. V z całej Polski.

A oto nasi zwycięzcy:

Martyna Piekarz - II miejsce i Tytuł Laureata
Kalina Skoczylas - II miejsce i Tytuł Laureata
Iga Biernacka - III miejsce i Tytuł Laureata
Martyna Brzyska - III miejsce i Tytuł Laureata
Kacper Brzyski - VII miejsce i Dyplom Wyróżnienia
Weronika Sawicka - X miejsce i Dyplom Wyróżnienia
Daniel Grabowski - Dyplom Uznania
Patrycja Kruk - Dyplom Uznania
Natalia Włodarczyk - Dyplom Uznania
Ayub Umkhanov - Dyplom Uznania

Uczniów do konkursu przygotowywała p. Anna Zakostowicz.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Ekologiczny sukces uczniów naszej szkoły - 01.2016r.

Uczniowie klasy II, IV i V w pierwszym semestrze realizowali projekt ekologiczny "Plastek i jego zaczarowane pudełko". Przedsięwzięcie było realizowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope z Warszawy. Finałem projektu był Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bajkowy Konkurs Plastka".

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przeczytanie (głośno przez nauczyciela bądź samodzielnie przez uczniów) bajki zawartej w podręczniku dla uczniów pt. "Plastikowa księżniczka", a następnie wykonanie przez uczniów pracy plastycznej, przedstawiającej dowolną scenę z bajki. Uczniowie naszej szkoły mają powody do radości, ponieważ wzięli udział w XI edycji uzyskując I miejsca i wyróżnienia. Nad przebiegiem konkursu i wykonaniem prac opiekę sprawowała pani Anna Zakostowicz. A oto nasi nagrodzeni:

I MIEJSCE I NAGRODĘ GŁÓWNĄ OTRZYMALI:
Jakub Bondyra - kl. II
Adrianna Ścierka - kl. II
Magdalena Tryk - kl. II
Anna Piekarz - kl. IV
Weronika Sawicka - kl. V

WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:
Oliwia Bondyra - kl. II
Aleksandra Staniak - kl. II
Julia Świrska - kl. II
Konrad Klimkiewicz - kl. II
Jakub Jedut - kl. II
Kamil Pytlowski - kl. II
Iga Biernacka - kl. IV
Paulina Dziadko - kl. IV
Martyna Brzyska - kl. IV
Przemysław Wach - kl. IV

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI!

Apel nt. zbiórki zużytych baterii i akumulatorków - 25.01.2016r.

W ramach konkursu "Bateria pomysłów" organizowanego przez Polski Klub Ekologiczny 25 stycznia 2016 roku (poniedziałek) zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, żeby wysłuchać informacji nt. zagrożeń środowiskowych i sposobów edukacji związanych ze zbiórką zużytych baterii i akumulatorków. Uczniowie naszej szkoły są zaangażowani w ogólnopolską kampanię edukacyjną dotyczącą właściwego postępowania z bateriami. Przez cały czas prowadzona jest selektywna zbiórka elektro-śmieci. Zbieramy zużyte baterie i akumulatorki. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji.

W czasie apelu uczniowie klas 0-VI obejrzeli dwie prezentacje multimedialne nt. wpływu metali ciężkich pochodzących z baterii na środowisko naturalne. Prezentacje przygotowały panie: Natalia Kaszyca i Joanna Krocz. Z apelu dzieci wyniosły ważne informacje dotyczące życia w zgodzie z naturą i działań ekologicznych. Dowiedziały się, że zużyte baterie i akumulatorki stanowią zagrożenie głównie ze względu na ołów, kadm i nikiel. Gdy zostaną wprowadzone do środowiska, powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie oraz powodują, że oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może następować skażenie wód gruntowych, stanowiących źródło wody pitnej.

Nie wyrzucajcie baterii do śmietnika! Zbierajcie je i przynoście do szkoły!

Im więcej baterii wspólnie zbierzemy, tym mamy większe szanse na zwycięstwo w konkursie!

Zabawa choinkowa - 23.01.2016r.

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają na okazję do zabawy, dlatego dnia 23 stycznia (sobota) od godz. 10.00 rozpoczęła się na sali gimnastycznej naszej szkoły zabawa choinkowa. Została zorganizowana przy współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Mimo mrozu na zewnątrz, w sali panowała gorąca atmosfera. Zimowa aura nie zniechęciła do wspólnej zabawy, frekwencja była naprawdę wysoka. Wiele dzieci przybyło ze swoimi rodzicami i młodszym rodzeństwem. Od godziny 10.00 do 14.00 trwała zabawa choinkowa dla dzieci młodszych, natomiast od godziny 14.00 do 18.00 na parkiecie tańczyli uczniowie klas III-VI.

O oprawę muzyczną zadbał pan Marek Wąsik. Czas upłynął na wesołej zabawie, były korowody, kółeczka i tańce w parach. Kulminacyjny punkt zabawy stanowiło pojawienie się świętego Mikołaja, który wręczył wszystkim zebranym dzieciom prezenty. Uśmiechy i wypieki na twarzach potwierdziły, że impreza była bardzo udana. Nie obyło się również bez smacznego poczęstunku. Do domów wszyscy powrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Czekamy na tak samo dobrą zabawę karnawałową za rok!

Dzień Babci i Dziadka - 22.01.2016r.

Dzień Babci rozpowszechnił się w Polsce już pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Ktoś słusznie spostrzegł, że dziadkowie są w tej sytuacji nieco poszkodowani, dlatego pod koniec lat 80. w kalendarzu świąt obok Dnia Babci (21 stycznia) pojawił się Dzień Dziadka (22 stycznia).

W naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się w piątek. Część artystyczną przygotowały dzieci z oddziału przedszkolnego młodszego i starszego oraz uczniowie młodszych klas. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w recytację wierszy i śpiew piosenek dla swoich ukochanych dziadków.

Rada Rodziców zadbała o poczęstunek - smaczne ciasta i napoje. Po występach słowno-muzycznych dziadkowie wraz z rodzicami i dziećmi spędzili wspólnie czas w poszczególnych salach na rozmowie, zabawie i radosnym świętowaniu. Dziękujemy Szanownym Gościom za tak liczne przybycie i życzymy pociechy z wnuków.

Kino 3D w naszej szkole - 15.01.2016r.

15 stycznia 2016 roku, w piątek, w naszej szkole zagościło kino 3D. Sala kinowa została zorganizowana na sali gimnastycznej. Zasłonięto okna roletami i zgaszono światło, by stworzyć warunki podobne do tych, które panują w prawdziwym kinie. Uczniowie otrzymali specjalne okulary do oglądania filmu w technologii 3D. Normalnie obraz wydawał się rozmazany i niewyraźny, ale po założeniu okularów wszystko nabierało ostrości i wyrazistości. Najlepszy był efekt, który dawał wrażenie uczestniczenia w akcji rozgrywającej się na ekranie na żywo.

Wyświetlany film należał do kategorii filmów przyrodniczych i opowiadał o życiu podwodnym, opisywał faunę i florę mórz oraz oceanów. Nagrane na taśmę obrazy w technologii 3D sprawiały wrażenie niemalże żywych. Pływające ryby i płaszczki czy falujące pod wpływem ruchu wody wodorosty i glony wydawały się namacalne i robiły niesamowite wrażenie. Film trwał około 45 minut. Uczniowie zostali podzieleni na 30-osobowe grupy, tak, by każdy mógł skorzystać ze specjalnych okularów. Seans filmowy był na pewno niecodzienną i interesującą lekcją przyrody.

Brawo Trzecioklasiści!- 11,12.01.2016r.

W dniach 11 i 12 stycznia 2016r. uczniowie z klasy III: Olaf Bondyra, Aleksandra Kurlak, Jakub Pytka, Julia Jedut, Natalia Zbaraszczuk wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUSEK. Uczniowie pisali dwa sprawdziany: OLIMPUSEK (sprawdzian zintegrowany) polegający na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej oraz OLIMPUSEK z języka angielskiego umożliwiający uczniom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i zwrotów gramatycznych.

Olimpiada jest bardzo popularna w całej Polsce. Test z języka angielskiego rozwiązywało 5109 uczniów, natomiast sprawdzian zintegrowany 6228 uczniów. Z każdego sprawdzianu można było maksymalnie uzyskać 210 punktów.

Oto ranking naszej szkoły:

Sprawdzian zintegrowany

Julia Jedut 193 pkt.
Aleksandra Kurlak 193 pkt.
Olaf Bondyra 186 pkt.
Natalia Zbaraszczuk 170 pkt.
Jakub Pytka 169 pkt.

Język angielski

Jakub Pytka 180 pkt.
Olaf Bondyra 170 pkt.
Julia Jedut 145 pkt.
Natalia Zbaraszczuk 138 pkt.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności Julii Jedut, Aleksandrze Kurlak, Olafowi Bondyra - laureatom olimpiady.

Kolejny sportowy sukces Kacpra Brzyskiego - 28.12.2015r.

Uczeń klasy V, Kacper Brzyski, wraz z drużyną Ludwiniaka, w dniu 28 grudnia w Puławach zajął drugą pozycję w halowym turnieju piłki nożnej dla chłopców z rocznika 2004 i młodszych.

Mecze odbywały się w hali MOSiR, gdzie na co dzień występuje zespół Azotów Puławy, zajmujący obecnie 3 miejsce w Polsce w superlidze piłkarzy ręcznych. Gospodarzem turnieju, w którym wzięło udział 10 drużyn, był Puławiak. Ludwinianie wygrali pojedynki z Orlikiem Lubartów, Orłami Kazimierz i z Lublinianką II oraz zremisowali z Puławiakiem. Tym samym zajęli pierwsze miejsce w grupie A. W półfinale pokonali Ruch Ryki. W finale, po rzutach karnych, ulegli niestety Lubliniance I.

Kacper Brzyski, z ośmioma golami na koncie, został królem strzelców. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Więcej na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie.

Mali uczniowie idą do szkoły - projekt edukacyjno-pomocny

Czy wyobrażasz sobie życie bez książek? A czy wiesz, że książka może odmienić życie ludzkie?

W związku z tym apelem włączyliśmy się do najnowszej akcji edukacyjnej UNICEF!

Celem projektu, do którego się włączyliśmy, było: zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali, kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.

Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwiły przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieli na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzieli się jak można im zaradzić. Udało nam się zebrać 110 zł, które przesłaliśmy na konto UNICEF. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali "symboliczną złotówkę na ten cel".

Spotkanie opłatkowe - 22.12.2015r.

22 grudnia 2015 roku (wtorek) o godzinie 12.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, między innymi wójt gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros, sekretarz gminy Ludwin - Pan Szymon Czech, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie - Pani Anna Czarnecka, proboszcz parafii w Rogóźnie - ks. Waldemar Taracha, sołtysi okolicznych wsi, rodzice oraz przyjaciele szkoły.

Część artystyczną przygotowały dzieci z przedszkola "Przedszkolandia - raj dla dziecka" oraz dzieci z oddziału przedszkolnego "0". Konferansjerkami były uczennice kl. IV i V - Olga Morokiszka oraz Martyna Piekarz. Na początku wystąpiły trzy- i czterolatki pod kierownictwem Pani Magdaleny Ożóg, które zaśpiewały kilka kolęd. Później dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego zaprezentowały jasełka pt. "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Małych aktorów do jasełkowego wystąpienia przygotowała Pani Natalia Kaszyca.

Dzieci pięknie przedstawiły dzieje Świętej Rodziny i narodzenie Pana Jezusa, a zgromadzeni na uroczystości goście czynnie włączyli się do wspólnego odśpiewania kolęd bożonarodzeniowych. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali również starsi uczniowie: Michał Smyk (kl. VI) w wykonaniu pieśni "Gore gwiazda Jezusowi" i "Bosy pastuszek" oraz Gracjana i Paulina Dziadko (kl. VI i IV) w wykonaniu piosenki "Kto wie, czy za rogiem" z repertuaru zespołu DeSu.

Po części artystycznej ks. Waldemar Taracha otrzymał od społeczności szkolnej piękny bukiet kwiatów i najlepsze życzenia z okazji 30-lecia swojego kapłaństwa. Ostatnią część uroczystości stanowiły świąteczne życzenia przekazane od księdza wszystkim przybyłym. Na zakończenie spotkania opłatkowego Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel zaprosiła gości na uroczystą wieczerzę wigilijną, które przebiegło w atmosferze radości i życzliwości.

Udział w ogólnopolskiej akcji "Marzycielska Poczta" - 12.2015r.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zarówno przedszkolaki jak i uczniowie klas I - VI naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji pt. "Marzycielska Poczta", która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Koordynatorem akcji została p. Anna Zakostowicz.

Akcja trwa od 12 października 2009 roku, jest akcją stałą, która nieustannie tętni życiem. Na stronie internetowej Marzycielskiej Poczty prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi. W profilach tych można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię. Do chorych piszą Polacy z całego świata. Dosłownie każdy może się włączyć do akcji. Oprócz indywidualnych osób piszą całe klasy, szkoły, rozmaite grupy wolontariuszy czy przedstawiciele Polonii.

My naszą dobrą energią dzieliliśmy się z Paulinką Bobrzyk. Na zorganizowanych zajęciach cała społeczność szkolna (młodsi i starsi) z wielką radością, ogromnym sercem i najpiękniej jak potrafili własnoręcznie robili pomysłowe kartki świąteczne i pisali listy. Mamy nadzieje, że Paulinka ucieszyła się z przesyłki od nas.

Wycieczka do kina - 18.12.2015r.

18 grudnia 2015 roku (piątek) o godzinie 9.00 wybraliśmy się na wycieczkę do kina, aby obejrzeć film pt. "Hotel Transylwania 2". Podróż minęła nam niepostrzeżenie szybko, dlatego jeszcze przed seansem udało się nam odwiedzić restaurację McDonald's, gdzie mogliśmy zjeść frytki, hamburgera, wypić coś ciepłego lub skosztować słodki deser. Po posiłku wszyscy wyruszyliśmy wraz z wychowawczyniami do Multikina w CH Olimp. Film rozpoczął się o godzinie 10.20.

"Hotel Transylwania 2" to film animowany z gatunku filmów familijnych i komediowych, opowiadający historię wampira Draculi, który łączy swoje siły z Frankensteinem, Murrayem, Griffinem i innymi potworami, aby obudzić w swoim wnuku wampirzą naturę. Hotel Transylwania prowadzony przez Draca jest otwarty dla ludzi. Mavis (córka Draca) i Johnny mają syna o imieniu Dennis, który nie pokazuje żadnych oznak bycia wampirem i dlatego Dracula martwi się. Kiedy Mavis i Johnny udają się z wizytą do rodziców Jonathana, Dracula wzywa swoich przyjaciół, aby stworzyć dla Dennisa obóz szkolenia potworów. W tym samym czasie Vlad, ojciec Draculi, przybywa do hotelu i dowiaduje się, że jego prawnuk nie jest czystej krwi wampirem i że Hotel Transylwania przyjmuje teraz ludzi.

Film "Hotel Transylwania 2" pokazuje, że zawsze należy być sobą i nigdy nie wolno na siłę zmieniać kogoś według własnych upodobań. Ważne jest, aby umieć zaakceptować kogoś takim, jakim jest naprawdę. Przesłanie filmu kryło się pod wymownymi sekwencjami obrazów pełnych humoru i sytuacyjnego żartu. Nie brakowało nawiązań do współczesnego świata - świata smartfonów, facebooka i telefonów komórkowych. Z uwagi na swój komizm i zabawny charakter film podobał się wszystkim. Po seansie mieliśmy jeszcze chwilę czasu, aby zrobić drobne zakupy w sklepach w CH Olimp. O godzinie 13.00 wyjechaliśmy z Lublina. Do szkoły zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy około godz. 14.00. Już od dziś czekamy na kolejną szkolną wycieczkę.

We Sing Christmas Songs - 17.12.2015r.

17 grudnia odbył się w naszej szkole Konkurs Świątecznej Piosenki. Konkurs nawiązuje do brytyjskiej tradycji śpiewania piosenek bożonarodzeniowych przez kolędników, którzy wykonują swoje utwory przed domami lub na ulicach.

W pierwszej edycji tego konkursu wzięło udział 20 wykonawców z klas I-VI oraz przedszkolaki tj. soliści: Oskar Lisowski, Michał Wróbel, Bartek Majewski, Paulina Dziadko, Michał Smyk, duet w składzie: Szymon Kapała i Piotr Kuśmierz oraz zespoły: Przedszkole 3- i 4-latki (cała klasa); Klasa 0 (cała klasa), Klasa III: Julia Grabowska, Dominika Gzik, Julia Jedut, Aleksandra Kurlak, Jakub Pytka. Klasa IV: Iga Biernacka, Martyna Brzyska, Anna Piekarz, Przemysław Wach, Michał Włodarski. Klasa V: Martyna Piekarz, Katarzyna Huszaluk i Patrycja Kruk.

Główną nagrodę w postaci medali oraz drobnych upominków od wydawnictwa Oxford University Press za zajęcie I miejsca otrzymali:
Kategoria solista grupa młodsza: Oskar Lisowski klasa II.
Kategoria zespół grupa młodsza: Klasa 0.
Kategoria solista grupa starsza: ex aequo Bartek Majewski, Paulina Dziadko i Michał Smyk.
Kategoria zespół grupa starsza: Klasa V.

Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką pań: Emilii Bogusz i Bernadety Matraszek.

Zapraszamy do wspólnego kolędowania za rok!

"Czy to magia?? Nie, to czysta chemia!" - 15.12.2015r.

15 grudnia 2015 roku gościliśmy grupę animatorów "Zaelektryzowani", którzy zaprezentowali spektakl z cyklu żywa lekcja przyrody pt. "Czy to magia?? Nie, to czysta chemia!". "Zaelektryzowani" to grupa organizująca lekcje przyrody, które są absorbującymi spektaklami, niczym kabaret czy teatr. W trakcie show aktorzy spełniali dydaktyczną funkcję, przekazując wiedzę z zakresu przyrody. Kreślili jednocześnie barwny scenariusz, który zakładał liczne interakcje z publiką.

W spektaklu wystąpiły dwie postaci - neandertalczyk Mietek i nauczyciel Magnus, którzy demonstrowali w żartobliwej formie ciekawe pokazy fizyczno-chemiczne. W toku wydarzeń dzieci miały okazję poznać, jak w warunkach domowych wytworzyć dwutlenek węgla, w jaki sposób dochodzi do samozapłonu, dlaczego podczas burzy nie wolno latać balonem, czym grozi zabawa z ogniem i materiałami łatwopalnymi, jakie funkcje w organizmie pełnią serce, płuca, jelita i wątroba. Były też świadkami powstawania pasty słoniowej, doświadczeń z wodą utlenioną i zabaw z kulą plazmową. Przy okazji poznały też podstawowe zasady bhp przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych. Wszystko to rzecz jasna w ściśle kontrolowanych warunkach, gdzie nic złego nikomu nie mogło się przytrafić.

Cała fabuła przedstawiona została w lekki, humorystyczny sposób i miała formę dydaktyczno-kabaretową, która umożliwiała dzieciom aktywne uczestnictwo w wydarzeniu. Uczniowie fantastycznie wcielili się w role Rumcajsa, jego żony Hanki, czy żony neandertalczyka Hermenegildy. Zabawa była naprawdę udana!

Zebranie z rodzicami - 16.12.2015r.

W dniu 16 grudnia 2015 roku (środa) o godzinie 15.00 odbędzie się w naszej szkole zebranie wychowawców klas z rodzicami.

Jednocześnie informujemy, że będą wtedy do odebrania jabłka dla uczniów (owoce dostarczane są do szkoły w ramach wsparcia ze środków Unii Europejskiej - program "Tymczasowe nadzwyczajne wsparcie producentów owoców i warzyw").

Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe - 22.12.2015r.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
[C.K.Norwid]


Serdecznie zapraszamy Rodziców
na spotkanie opłatkowe w naszej szkole,
które odbędzie się w dniu
22 grudnia 2015 roku (wtorek) o godz. 12.00.V Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Anioły Bożego Narodzenia. Anioły Stróże Małe i Duże"

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w V Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Anioły Bożego Narodzenia. Anioły Stróże Małe i Duże" i wykonały przepiękne Aniołki. Dziękuję serdecznie Dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie. Prace zostały wysłane do Samorządowego Przedszkola w Bielsku.

"Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - 11.12.2015r.

Rodzice z naszej szkoły są niezwykle uczynni i wrażliwi. Niektórzy z nich postanowili anonimowo podzielić się z innymi, przekazując żywność, środki czystości, ubrania, obuwie, przybory szkolne dla potrzebujących rodzin w ramach akcji charytatywnej "Pomóż dzieciom przetrwać zimę".

Dziękujemy za okazaną pomoc i zapraszamy do kontynuowania tak szlachetnej akcji.

Ogólnopolski Test Ortograficzny - 08.12.2015r.

23 października 2015 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Test został zorganizowany dla trzech grup wiekowych: edukacji wczesnoszkolnej, klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum. Następujący uczniowie zmagali się z trudnymi zadaniami ortograficznymi:

POZIOM I (klasy I - III)
Olaf Bondyra - kl. III
Bartosz Grabowski - kl. III
Dominika Gzik - kl. III
Julia Jedut - kl. III
Aleksandra Kurlak - kl. III
Jakub Pytka - kl. III
Mateusz Tiołko - kl. III
Natalia Zbaraszczuk - kl. III

POZIOM II (klasy IV-VI)
Gracjana Dziadko - kl. VI
Natalia Jung - kl. VI
Martyna Piekarz - kl. V
Weronika Sawicka - kl. V
Kalina Skoczylas - kl. V

Nasi uczniowie na tle uczestników z całej Polski wypadli bardzo dobrze. Dyplomy "Mistrza Ortografii" otrzymało czworo uczniów z klasy III: Julia Jedut (8. miejsce), Olaf Bondyra (9. miejsce), Aleksandra Kurlak (9. miejsce), Jakub Pytka (10. miejsce). Pięcioro uczniów uzyskało tytuł "Eksperta Ortografii": Dominika Gzik (11. miejsce), Natalia Jung (12. miejsce), Natalia Zbaraszczuk (13. miejsce), Gracjana Dziadko (14. miejsce), Kalina Skoczylas (14. miejsce). Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania. W teście dla pierwszego poziomu wiekowego (dla uczniów klas I-III) brało udział 1849 uczestników z całej Polski. Poziom drugi testu, kierowany do klas IV-VI szkoły podstawowej, pisało w sumie 2344 uczniów. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z ortografią! Uczniów do konkursu przygotowały panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz i Joanna Krocz.

Zaproszenie - bezpłatne szkolenie dla rodziców i opiekunów

Starostwo Powiatowe w Łęcznej i Powiatowy Zespół ds. Szkół Promujących Zdrowie zapraszają rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do placówek oświatowych zrzeszonych w Sieci Szkół Promujących Zdrowie do udziału w bezpłatnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szkolenie odbędzie się w dniu 16 grudnia 2015 r. (środa) w dwóch terminach tj. I grupa - godz. 12.00-15.00 , II grupa - godz. 16.00-19.00 w sali konferencyjnej Centrum Zarządzania Siecią w Łęcznej, Al. Jana Pawła II 95 B.

Szkolenie przeprowadzi Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.

W programie m.in.:
Prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy i motywacja do jej udzielania;
Algorytm BLS (podstawowych zabiegów resuscytacyjnych) dla osoby dorosłej i dziecka;
Pozycja bezpieczna;
Zadławienie;
Urazy (kręgosłupa, złamania, rany, krwotoki);
Oparzenia i odmrożenia;
Stany nagłe u dzieci (drgawki, zapalenie nagłośni, silna reakcja uczuleniowa).

Zgłoszenia przyjmowane są w wyłącznie w dniach 10-11.12.2015 r. pod numerem telefonu 81 752 64 12.

W przypadku zakwalifikowania do udziału w szkoleniu uczestnik zobowiązany jest dostarczyć do dnia 14.12.2015 r. kartę zgłoszeniową osobiście do Wydziału Edukacji, Spraw Społecznych i Rozwoju Powiatu pok. 201 lub za pośrednictwem e-mail.

Ilość miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Mikołajki - 04.12.2015r.

Chociaż za oknem brak śniegu, nastrój świąteczny w naszej szkole gości już od pierwszych dni grudnia. W piątek 4 grudnia odwiedził nas święty Mikołaj. Dotarł on do naszej szkoły z workiem pełnym słodkości. Towarzyszyły mu Mamy z Rady Rodziców. Trudno nam było się z takim Gościem rozstać, dlatego Mikołaj został u nas przez kilka dni i odwiedzał kolejne klasy. Dał on także sygnał, że czas najwyższy zacząć dekorować sale świątecznymi ozdobami. Jako zwieńczenie tych przygotowań w dniu 17 grudnia odbędzie się Konkurs Świątecznej Piosenki, przygotowany przez Samorząd Uczniowski, natomiast 22 grudnia uroczyste spotkanie opłatkowe całej społeczności szkolnej.

Podsumowanie Alertu Ekologicznego 2014/2015

27 listopada odbyło się podsumowanie V Edycji Powiatowego Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Łęcznej w ramach działania „Edukacja Ekologiczna w Powiecie Łęczyńskim w 2015 r."

Głównym celem działań Alertowych jest propagowanie wśród młodzieży świadomości ekologicznej, działań prozdrowotnych oraz idei wolontariatu. W tegorocznej edycji udział wzięło 17 placówek oświatowych z terenu powiatu. W szkołach uczestniczących w Alercie prowadzono działania na rzecz dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, działania społeczne, podejmowane były działania na rzecz współpracy ze społecznością lokalną poprzez m.in. pomoc osobom potrzebującym i edukację zdrowotną. Prowadzone były one przez cały rok szkolny 2014/2015.

Na przełomie maja i czerwca br. komisja, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów, oceniła całość działań prowadzonych w poszczególnych placówkach. Ocena była skrupulatna i szczegółowa o czym najlepiej przekonali się koordynatorzy działań, ponieważ to ich zadaniem było m.in. zebranie, usystematyzowanie i przekazanie komisji wszystkich informacji o przeprowadzonych w szkole w ramach alertu: konkursach, akademiach, wystawach, happeningach, akcjach, inicjatywach, zbiórkach, wycieczkach, a także przygotowanie kronik alertowych, itp. itd. Oceny dokonano na podstawie regulaminu konkursu i zgodnie z wcześniej opracowanymi zasadami punktacji.

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została laureatem V edycji Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego. Szczególne wyróżnienie otrzymała także kronika Alertu. Jak oceniła Komisja, kronika została "wykonana w sposób bardzo skrupulatny, estetycznie i starannie."

Koordynatorem Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego w naszej szkole jest pani Anna Zakostowicz, która prowadzi także kronikę Alertu.

Dzień Górnika - 04.12.2015r.

W dniu 4 grudnia odbyła się w szkole uroczysta akademia z okazji "Dnia Górnika". Zaproszonych gości przywitała Pani Dyrektor. Dzieci z grupy przedszkolnej 3 i 4 latki oraz z oddziału przedszkolnego przygotowały część artystyczną, która uświetniła uroczystość. Zaproszeni górnicy zaprezentowali rekwizyty i ubranie górników używane pod ziemią. Uczniowie mogli zobaczyć kilof, metanomierz, aparat ucieczkowy AU-9, lampy i hełmy górnicze. Goście opowiedzieli o trudnej i niebezpiecznej pracy, która sprawia im wiele satysfakcji.

Całej Braci Górniczej życzymy Wszystkiego Najlepszego!

Sukces naszych uczniów w "Magii Talentów" - 28.11.2015r.

Dnia 28.11.2015r. (sobota) w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie odbył się konkurs charytatywny "Magia Talentów", z którego dochód zostanie przeznaczony na prezenty dla dzieci z Domu Rodzinnego Nr 3 w Lublinie. Konkurs został zorganizowany przez Świetlicę Środowiskową działającą przy GCKiS w Ludwinie. Akcja skierowana była do wszystkich mieszkańców gminy Ludwin, którzy chcieli zaprezentować na forum swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów: Paulina (kl. IV) i Gracjana Dziadko oraz Michał Smyk z kl. VI.

Akcja miała cel charytatywny. Konkurs przeprowadzony został w sześciu kategoriach: dzieci do sześciu lat, szkoła podstawowa, szkoła podstawowa - zespoły, gimnazjum, gimnazjum - zespoły, szkoła średnia i dorośli. Nasi uczniowie odnieśli ogromny sukces. W kategorii "szkoła podstawowa" I miejsce zajął Michał Smyk, prezentując swoją interpretację wokalną piosenki "Bo ja mam tylko jeden świat". I miejsce w kategorii "szkoła podstawowa- zespoły" zajęły siostry - Paulina i Gracjana Dziadko. Zachwyciły jurorów i widownię wykonaniem piosenki "Uczmy się żyć".

Ponadto, przyznano dodatkowe nagrody za talenty plastyczne. Wyróżnienie za malowanie twarzy zostało przyznane Pani Magdalenie Ożóg, wychowawczyni oddziału przedszkolnego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Akcja "Za jeden uśmiech" zakończona sukcesem - 27.11.2015r.

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w akcji charytatywnej "Za jeden uśmiech", w ramach której zbierane są materiały plastyczne dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego na ul. Chodźki w Lublinie. W tym roku akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Dzięki Waszej empatii i dobrym sercom zebraliśmy naprawdę znaczną liczbę pomocy szkolnych, m.in. bloki rysunkowe i techniczne, kolorowe karteczki, notesy, zeszyty, kredki, ołówki, długopisy, flamastry, plastelinę, bibułę, farby, pastele. Dary przynoszone do wychowawców klas trafiły do Zespołu Szkół w Ludwinie, gdzie mieści się główne centrum gromadzenia darów na terenie gminy. Stamtąd wszystkie podarunki zostaną przewiezione do lubelskiego Dziecięcego Szpitala na ul. Chodźki.

W imieniu organizatorów akcji serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy wykazali się gotowością niesienia pomocy chorym i potrzebującym, a Rodzicom składamy podziękowania za to, że uczą dzieci wrażliwości na drugiego człowieka.

Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2015r.

W dniu 25 listopada w przedszkolu i w klasach I -III królowały misie. Wszyscy świetnie się przygotowaliśmy. Były maskotki, plakaty, książki z misiami, zabawy, nawet ubrania z wizerunkiem misia. Tego dnia wszyscy skupili się na pięknej rzeczy: "Wszyscy potrzebujemy miłości, tak jak nasz miś" oraz ,"Każdy ma swojego misia. Nie wstydźmy się uczuć!". Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku - są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są jedną z najważniejszych przytulanek.

Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Tematy zajęć tego dnia zostały podporządkowane misiom: historia pluszowego misia, która wiąże się z wydarzeniem, mającym miejsce w 1902 r. Wtedy to ówczesny prezydent USA, Theodore Roosevelt, sam będąc myśliwym, nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Na upamiętnienie tego faktu zaczęto w USA sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, które w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Zajęcia w klasach rozpoczynaliśmy, czytając książki o słynnych misiach: Koralgolu, Uszatku, Kubusiu Puchatku, Paddingtonie, Gumisiach, Małym Misiu, Niedźwiadku Miszce, Franklinie. Fragment książki o Kubusiu Puchatku przeczytała Pani Dyrektor. To był wspaniały dzień...

Zabawa andrzejkowa w naszej szkole - 25.11.2015r.

Czary-mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość czeka ich w uczuciach, zdrowiu czy pracy. Andrzejki są też specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W naszej szkole zabawa andrzejkowa pod hasłem "Wieczór magii i czarów" odbyła się w środę, 25 listopada.

Na początku bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy 0-III. Pani Magdalena Ożóg malowała najmłodszym twarze. Później dyskotekę andrzejkową miały klasy starsze - IV-VI. Podczas zabaw tanecznych można było nauczyć się układu do "Chocolate choco choco".

Przygotowaniem i przeprowadzeniem tradycyjnych wróżb andrzejkowych zajęła się klasa VI. Nie zabrakło wylewania wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenia z kształtu zastygłej masy. Można również było losować przedmiot ukryty pod trzema kubeczkami. Różaniec wróżył stan zakonny, pierścionek - bliski ślub, a pieniążek - bogactwo. Popularnością cieszyła się również wróżba polegająca na przebijaniu szpilką papierowego serca z wypisanymi imionami dziewczyn i chłopców. Przekłute szpilką imię wybranka lub wybranki miało być imieniem przyszłego męża/żony.

Zabawę andrzejkową w naszej szkole przygotował Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem pań: Bernadety Matraszek i Emilii Bogusz. Dekorację sali gimnastycznej wykonała pani Grażyna Sacawa-Kuźmicz. Świecące w ciemności dynie tworzyły niesamowitą aurę. Z radością, humorem i z lekkim przymrużeniem oka choć na chwilę mogliśmy przenieść się w świat magii. Niektórzy skorzystali z okazji i przebrali się za wróżki, księżniczki czy czarownice.

Prezentacja dla Rodziców pt. "Zdrowo jem, więcej wiem" - 16.11.2015r.

W dniu 16.11.2015r. Rodzice obejrzeli prezentacje multimedialną dotyczącą zdrowego żywienia dzieci. Oddział przedszkolny bierze udział w programie "Zdrowo jem, więcej wiem" i jednym z zadań programu jest rozpowszechnianie informacji na temat prawidłowego żywienia dzieci. Wiadomości dla Rodziców przekazała pani Natalia Kaszyca - koordynator programów "Sieć Szkół Promujących Zdrowie" i "Zdrowo jem, więcej wiem".

97 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę - 13.11.2015r.

Dzisiaj wielka jest rocznica,
jedenasty listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności Polska składa.

8 listopada 2015 r. celebrowaliśmy gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, natomiast 13 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy uroczysty apel, aby przybliżyć sens tego patriotycznego święta najmłodszym uczniom. W apelu wzięli udział uczniowie z klas IV-VI, a także młodsi koledzy i koleżanki - uczniowie klasy II i III. Na początku w obecności pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy hymn Polski "Mazurka Dąbrowskiego", następnie konferansjerzy - Martyna Piekarz i Kacper Brzyski z klasy V - przypomnieli nam najistotniejsze wiadomości o Święcie Niepodległości i Józefie Piłsudskim.

Chór szkolny wystąpił z pieśniami patriotycznymi "Wojenko, wojenko" i "Przybyli ułani pod okienko". Pieśń "Ojczyzno ma" zagrał i zaśpiewał Michał Smyk - uczeń klasy VI. Recytację wierszy zaprezentowały uczennice: Kalina Skoczylas - "Elegię o chłopcu polskim", Gracjana Dziadko i Weronika Sawicka - "Gawędę o miłości ziemi ojczystej", uczniowie klasy III i II - wiersz Ludwika Wiszniewskiego "11 listopada". Uczniów do występu przygotowały panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz, Joanna Krocz i Anna Zakostowicz.

Rozstrzygnięcie konkursu SKO - 13.11.2015r.

13.11.2015 roku podczas uroczystego apelu odbyło się podsumowanie plastycznego konkursu SKO - "Dlaczego oszczędzam w SKO". Uczniowie wykonali czasochłonne i pomysłowe prace plastyczne.
Wyniki konkursu:

1 miejsce: Brzezina Mateusz i Ścierka Adrianna
2 miejsce: Staniak Aleksandra

Uczniowie z rąk Pani Dyrektor otrzymali praktyczne prezenty - torby termiczne i notesy oraz wiele braw od zgromadzonej publiczności. Konkurs zorganizowała opiekunka SKO - pani Natalia Kaszyca.
Zwycięzcom gratulujemy!

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości - 08.11.2015r.

8 listopada 2015 roku, w niedzielę, w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zostały one połączone z poświęceniem Pomnika Józefa Piłsudskiego i złożeniem kwiatów przez delegacje. Przed dwunastoma miesiącami na rondzie w Ludwinie został wmurowany kamień węgielny, w punkcie, gdzie przed wojną stał już taki obelisk. Później pomnik został zniszczony, jednak teraz udało się go odbudować, w jeszcze okazalszej formie. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 15.00 od inscenizacji muzyczno-wokalnych uczniów z różnych szkół z terenu gminy Ludwin i zaproszonych z Lublina artystów.

Naszą szkołę reprezentowało ponad trzydziestu wychowanków z klas: III, IV, V i VI. Dziecięcy chór szkolny zaprezentował pieśni patriotyczne: "Wojenko, wojenko" i "Przybyli ułani pod okienko". Solista z klasy VI, Michał Smyk, zagrał na gitarze i zaśpiewał pieśń pt. "Ojczyzno ma". Chór dziecięcy do występu przygotowała pani Grażyna Sacawa-Kuźmicz. Uczniowie naszej szkoły zarecytowali również wiersze o tematyce patriotycznej: "Elegię o chłopcu polskim" powiedziała Kalina Skoczylas, uczennica klasy V, natomiast "Gawędę o miłości ziemi ojczystej" przybliżyły publiczności Gracjana Dziadko z klasy VI i Weronika Sawicka z klasy V. Recytatorów do występu przygotowała pani Joanna Krocz.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminy i powiatu, proboszczowie parafii, dyrektorzy szkół i inni zaproszeni goście. Gminną uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szkół podstawowych z gminy Ludwin, w tym poczet sztandarowy naszej placówki. Opiekunami uczniów w czasie niedzielnego spotkania byli: pani Grażyna Sacawa-Kuźmicz i pan Krzysztof Ścierka.

Za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej w Piasecznie dziękujemy Uczniom, a do Rodziców kierujemy podziękowania za przekazywanie dzieciom wzorców patriotycznych i krzewienie poczucia odpowiedzialności za funkcjonowanie "małej ojczyzny".

Dołączamy do akcji "Za jeden uśmiech" - 06.11.2015r.

Właśnie ruszyła IV edycja akcji "Za jeden uśmiech". Do 20 listopada 2015 roku zbieramy artykuły szkolne dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w DSK w Lublinie. Jeśli chcesz pomóc, przynieś materiały plastyczne: modelinę, brystol kolorowy, papier ksero kolorowy, papier ozdobny, dziurkacze ozdobne, stemple, foremki do ciasta, farby akrylowe i farby żelowe do szkła, wycinanki, klej, nożyczki, itp., pluszaki (nowe), gry edukacyjne oraz książki, a przede wszystkim: kolorowe koraliki, guziki, gumeczki, tasiemki, filc, cekiny, kolorowe nitki, ścinki kolorowych i ciekawych materiałów, włóczki oraz papier ozdobny na prezenty.

Mali pacjenci, którzy na co dzień walczą z białaczką, chłoniakami złośliwymi, nowotworami mózgu i kości, anemią, różnymi postaciami niedokrwistości i skaz krwotocznych, czekają na Waszą pomoc. Warto wspierać Klinikę Hematologii w Lublinie, bo wyniki leczenia są porównywalne do uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie.

Mimo atmosfery walki i wielomiesięcznych pobytów w Klinice nie zmienia się jedno - dzieci zawsze są dziećmi, dlatego zapraszamy Was do czynnego udziału w Akcji!

Ślubowanie uczniów klasy I - 06.11.2015r.

Dnia 6 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów szkoły podstawowej. Uroczystość prowadziły Martyna Piekarz i Kalina Skoczylas - uczennice klasy V. Serdecznie powitały p. dyrektor, rodziców, dziadków i społeczność szkolną z pierwszakami na czele.

Najpierw, w części artystycznej, pierwszaki zaprezentowały umiejętności wokalne i recytatorskie. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze wycisnęły niejedną łezkę z oczu rodziców. W drugiej, podniosłej części, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy powtarzali, za swoją wychowawczynią, Dorotą Stachal, słowa przysięgi. Obiecali być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Elżbieta Wróbel dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając zdanie: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie" i dotykając, jak czarodziejską różdżką, ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Następnie wręczyła dyplomy, książeczki SKO z dziesięciozłotową wpłatą i drobne upominki.

Rodzice podarowali swoim pociechom, na dobry start, ilustrowane słowniki ortograficzne. Następnie była chwila na pamiątkowe zdjęcia. Rodzice zorganizowali przyjęcie w sali lekcyjnej. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Zawody w tenisie stołowym - 04.11.2015r.

W dniu 4 listopada 2015 roku odbyły się powiatowe zawody w indywidualnym tenisie stołowym. Uczennica klasy IV Martynka Brzyska zajęła IV miejsce w kategorii wiekowej 2005 i tym samym awansowała do finałów rejonowych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

ZAPROSZENIE na obchody Święta Niepodległości - 8.11.2015r.

"Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę satysfakcji z rozwoju naszej gminy i Polski. Zawsze chciałoby się więcej i żeby żyło się lepiej, cieszmy się z naszych osiągnięć, tego co jest dziś i teraz. Ofiara i cierpienia wielu naszych rodaków, którzy oddali życie za wolność ojczyzny, nie mogą być nigdy zapomniane. Suwerenna i wolna Polska niech będzie siłą we wspólnej Europie. Życzmy sobie mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu ważnych wspólnych celów." [p.Andrzej Chabros - Wójt Gminy Ludwin]

Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros serdecznie zaprasza mieszkańców naszej gminy na obchody Święta Niepodległości do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie w dniu 8 listopada 2015r. (niedziela) na godz. 15.00.

W programie: inscenizacja muzyczno-wokalna w wykonaniu uczniów z terenu gminy Ludwin oraz zaproszonych gości, a także uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Józefa Piłsudskiego oraz złożenie kwiatów przez delegacje.

ZAPROSZENIE na konkurs charytatywny "Magia Talentów" - 28.11.2015r.

W dniu 28 listopada 2015 roku w Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie odbędzie się konkurs charytatywny organizowany przez świetlicę działającą przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie "Magia Talentów".

Przyjdź! Pokaż swój talent oraz pomóż podopiecznym z Domu Dziecka w Lublinie poczuć radość ze spędzenia Świąt Bożego Narodzenia.

Wyniki konkursu plastycznego - 26.10.2015r.

W dniu 26 października 2015 roku uczennica klasy III Dominika Gzik, pod opieką pani Grażyny Sacawa-Kuźmicz, zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "100 Bajek Jana Brzechwy" w kategorii klas I-III w Szkole Podstawowej w Dratowie.

Serdecznie gratulujemy!

Konkurs Recytatorski w Dratowie - 26.10.2015r.

Ze względu na uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły w Dratowie - Jana Brzechwy, 26 października (poniedziałek) odbył się konkurs plastyczny i recytatorski dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Jan Brzechwa moim ulubionym autorem wiersza" reprezentowała uczennica klasy IV - Paulina Dziadko. Paulina zarecytowała fragment utworu Jana Brzechwy pt. "Szelmostwa lisa Witalisa" i zajęła III miejsce w kategorii wiekowej klas IV-VI.

Konkurs polegał na jak najbardziej wymownej interpretacji głosowej wiersza Jana Brzechwy. Paulinie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów - nie tylko tych recytatorskich. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Joanna Krocz.

Ogólnopolski Test Ortograficzny - 23.10.2015r.

23 października 2015r. (piątek) we wszystkich szkołach w Polsce, które zgłosiły swój udział do Centrum Edukacji Szkolnej, przeprowadzono Ogólnopolski Test Ortograficzny. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział trzynaścioro zawodników - osiem osób z klas I-III i pięć osób z klasy V i VI.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10.55 i został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych - edukacja wczesnoszkolna (kl. I-III) i drugi etap edukacyjny (kl. IV-VI). Test ortograficzny składał się z 26 pytań z podanymi do nich czterema odpowiedziami. Wśród podanych do pytań odpowiedzi żadna, jedna, dwie, trzy lub wszystkie mogły być prawidłowe. Każdy uczeń na wstępie otrzymywał tyle punktów, ile miał do podjęcia decyzji, tzn. cztery razy więcej niż pytań. Za każdą poprawną odpowiedź dopisywany jest jeden punkt, a za każdą fałszywą odpowiedź jeden punkt jest odejmowany. Dodatkowo uczniowie mieli prawo wstrzymać się od odpowiedzi na wybrane pytania - nie uzyskując ani nie tracąc punktów.

Uczniowie biorący udział w konkursie zakreślali odpowiedzi na oddzielnej karcie odpowiedzi. Po teście ortograficznym każdy uczeń włożył swoją kartkę z odpowiedziami do koperty zbiorczej, która komisyjnie została zaklejona po zakończeniu konkursu. Prace uczniów zostały wysłane do sprawdzenia do Warszawy. Wyniki konkursu mają zostać przekazane szkole do 11 grudnia 2015 roku.

Trzymamy kciuki za naszych zawodników i życzymy sukcesów w "ortograficznych potyczkach". Uczniów do konkursu przygotowały Panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz i Joanna Krocz.

Film o Janie Pawle II - 23.10.2015r.

W miesiącu październiku kilka dni przypominało nam o papieżu Janie Pawle II. Były to:
11.10- Dzień papieski,
16.10- rocznica wyboru na Stolicą Piotrową,
22.10- liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.
W dniu 23 października 2015 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli krótki film o życiu papieża Polaka.

Nadanie szkole medalu Wincentego Witosa - 21.10.2015r.

W środę, 21 października 2015 roku, naszą szkołę odwiedził niespodziewany gość - starosta łęczyński, Pan Roman Cholewa, który już od wielu lat związany jest z Polskim Stronnictwem Ludowym. Ze względu na patronkę naszej szkoły - Marię Konopnicką - szanowny gość przekazał na ręce Pani dyrektor pamiątkowy medal od PSL, wyrażający wdzięczność za podtrzymywanie idei patriotycznych i wzbudzanie pamięci o działaczach ludowych.

Maria Konopnicka, będąca patronką naszej szkoły od 14 października 2010 roku, jest znana jako polska poetka i działaczka społeczna. Jej utwory, między innymi osławiona "Rota", zawierają protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej oraz ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Nacechowane są patriotyzmem, liryzmem i sentymentalizmem.

Maria Konopnicka współpracowała z organizacjami społecznymi trzech zaborów, a także uczestniczyła w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). Brała udział w walce o prawa kobiet i akcji potępiającej represje władz pruskich wobec Polaków. Mając na uwadze jej zasługi dla rozwoju idei patriotyzmu i solidaryzmu społecznego, nasza szkoła została uhonorowana pamiątkowym medalem Wincentego Witosa, który w historii Polski znany jest jako działacz ruchu ludowego i premier w okresie międzywojennym.

W obecności wszystkich uczniów i nauczycieli szkoły medal został przekazany na ręce Pani dyrektor Elżbiety Wróbel. Uroczysty apel stał się okazją do przybliżenia postaci patronki szkoły, zwłaszcza najmłodszym uczniom. Za tak zaszczytne wyróżnienie Panu Staroście serdecznie dziękujemy.

Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2015r.

Dnia 14.10.2015r. obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji - co stało się już rokroczną tradycją - w naszej szkole zorganizowano Dzień Samorządności. W rolę nauczycieli weszli uczniowie klas VI i V. Prowadzili oni lekcje w młodszych klasach, ucząc swoich kolegów i koleżanki. Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel miała również swojego "zastępcę". Składając symboliczny klucz do szkoły na ręce swojego "zastępcy", przekazała na ten dzień władzę uczniom.

"Nowi nauczyciele" do swoich zadań i obowiązków podeszli poważnie i odpowiedzialnie. Stawiali oceny, uwagi oraz zadawali prace domowe. Widać było, że praca pochłonęła ich bez reszty.

Pracownicy oświaty otrzymali od swoich wychowanków drobne upominki i kwiaty oraz życzenia pogody ducha, cierpliwości, niegasnącego zapału oraz sukcesów zawodowych i osobistych. Serdeczne podziękowania za przepyszne ciasto i pamięć kierujemy do Rady Rodziców.

Pożegnanie lata - 04.10.2015r.

4 października w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie pożegnano lato.Dzieci ze szkoły przygotowały część artystyczną, po której mogły skorzystać z wielu atrakcji m.in:dmuchanej zjeżdżalni, koła fortuny, malowania twarzy, ogniska, pieczonego ziemniaka i kiełbaski. Dziękujemy rodzicom za liczne przybycie i przygotowanie ciasta dla dzieci.

Europejskie Dni Ptaków 2015 - 02.10.2015r.

Europejskie Dni Ptaków to międzynarodowe wydarzenie świętowane w 40 krajach co roku w pierwszy weekend października. W tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi od Portugalii po Kazachstan i od Norwegii po Cypr obserwuje ptaki lecące z terenów lęgowych na zimowiska. Organizatorem Europejskich Dni Ptaków jest federacja BirdLife International, której partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Celem Europejskich Dni Ptaków jest przybliżenie różnorodności ptaków, bogactwa ich gatunków, kolorów, głosów, zajmowanych siedlisk, a także zagrożeń, z którymi spotkać się mogą w czasie wędrówki. W dniach 2-4 października w całym kraju odbyło się ponad 125 wycieczek prowadzonych przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Podczas wycieczek i indywidualnych obserwacji ptaki były liczone, a zebrane dane zostały przekazane do europejskiego koordynatora, którym w tym roku jest Holandia. Ptakiem tegorocznych Europejskich Dni Ptaków jest żuraw. Wysoki i majestatyczny ptak, z długimi nogami i długą szyją. Znany ze swojego charakterystycznego tańca, który wykonują nie tylko w parach w czasie godów, ale także w większych grupach na zlotowiskach. Żurawie chodzą wówczas kłaniając się i kiwając, wykonują piruety i podskakują. Charakterystyczny jest także ich głośny, niosący się daleko głos zwany klangorem. Żurawie gniazdują w podmokłych lasach i na torfowiskach, a zimują na płytkich mokradłach w Afryce i południowo - wschodniej Azji. Doskonale szybuje. Podczas przelotów odpoczywa na polach uprawnych w dużych stadach. W Polsce gniazduje regularnie na niżu, najliczniej w północnej części kraju (na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu). Coraz częściej notowane są przypadki zimowania żurawi w Europie, także w Polsce. Uczniowie klasy V w tym roku wybrali się w celu policzenia ptaków 2 października na lekcji przyrody z p. A. Zakostowicz w okolice Rezerwatu j. Brzeziczno. Ze smutkiem musimy stwierdzić, że nie zobaczyliśmy żurawia ale udało się nam naliczyć: 10 kawek, 1 sójkę, 112 mazurków, 10 wróbli, 2 trznadle i 3 szpaki. Na koniec wszyscy stwierdzili, że była to bardzo ciekawa lekcja przyrody.

"Wyprawa - poprawa" - Sprzątanie Świata - Polska 2015

"Wyprawa - poprawa" - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata - Polska 2015. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się również do tej akcji. Tym razem w praktycznej lekcji ekologii uczestniczyły zarówno przedszkolaki jak i uczniowie kl. I - VI. Zebrane śmieci starali się segregować, najwięcej odpadów było typu szkło, plastik i papier. "Wyprawa - poprawa" - to hasło mówi też o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. W tym roku wyjątkowo ku naszemu zdziwieniu zebraliśmy o wiele mniej śmieci niż w ubiegłych latach. Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Pomaga ona w kształtowaniu postaw, które w przeszłości powinny stać się stylem naszego życia.

Dzień Chłopaka w naszej szkole - 30.09.2015

30 września… Z czym ta data może Wam się kojarzyć?

Studentom na pewno ze zbliżającym się rozpoczęciem roku akademickiego. Uczniom, że jesień zagościła na dobre. Ale to nie tylko takie skojarzenia powinniśmy mieć tego dnia. 30 września to magiczna data dla chłopców, to ich święto. Tak jak oni pamiętają o naszym w marcu, tak i my nie zapomniałyśmy o ich.

Dzień Chłopaka w naszej szkole został wspaniale przygotowany przez dziewczęta. Uczniowie najpierw bawili się na godzinach wychowawczych w swoich klasach, a później, już wspólnie, na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Kiedy dziewczyny z klas IV-VI doprowadzały szczegóły swoich planów do perfekcji, chłopcy w tym czasie próbowali dostać się do klas. Na szczęście z pomocą przyszły wychowawczynie oraz ksiądz, którzy przypilnowali naszych kolegów na korytarzu.

Gdy zadzwonił dzwonek oznajmujący początek godziny wychowawczej, "trzech wspaniałych" z klasy IV wpadło do sali. Dziewczyny obrzuciły ich balonami i rozdały prezenty. Następnie Iga poczęstowała wszystkich przepysznymi babeczkami, własnoręcznie upieczonymi. Rozpoczęła się super zabawa. Przez całą godzinę dopisywał wszystkim dobry humor.

W klasie V chłopcy najpierw dostali prezenty - zabawne, święcące okulary, a później bawili się wspólnie ze swoimi koleżankami na małej, klasowej "imprezie" połączonej z poczęstunkiem i tańcami. Dziewczyny przygotowały także specjalnie dla nich gazetkę klasową.

Dziewczyny z klasy VI przyszykowały chłopcom smakowity poczęstunek i wręczyły im drobne upominki. Wszyscy chłopcy dostali dezodoranty, breloczki ze swoimi imionami, trochę słodkości i owoców na osłodę życia. Cała klasa VI zasiadła za zastawionym smakołykami stołem. Rozmowom, żartom i śmiechom nie było końca. Niektórzy z uczniów uwiecznili te radosne chwile na zdjęciach.

Końcową część obchodów Dnia Chłopaka w naszej szkole stanowiła dyskoteka. Zabawa była naprawdę udana. Mamy nadzieję, że nasi panowie będą mile wspominać swoje święto.

76. rocznica wybuchu II wojny światowej - 21.09.2015r.

"I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
I poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?"

1 września 2015 roku obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 17 września natomiast rocznicę zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Z tej okazji uczniowie klas VI oraz V wraz z panią Joanną Krocz przygotowali okolicznościowy apel pt.  "Ku chwale bohaterom września 1939 roku". Na początku wprowadzono Sztandar Szkoły i odśpiewano hymn narodowy. Następnie starsi uczniowie przedstawili swoim młodszym kolegom przebieg kampanii wrześniowej. Uczennice klasy VI i V (Natalia Jung, Agnieszka Kruk, Sylwia Kruk i Kalina Skoczylas) zarecytowały wiersze: "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" K.I.Gałczyńskiego oraz "Elegię o chłopcu polskim" K.K.Baczyńskiego. Wyświetlono również krótki film nt. wojny obronnej Polaków we wrześniu 1939 roku. By oddać hołd tym, którzy 76 lat temu podjęli heroiczną walkę w obronie naszej Ojczyzny, apel zakończyło gromkie wezwanie: "Chwała bohaterom".

XV Polne Kryterium Kolarskie "O Grono Jarzębiny" - 20.09.2015r.

Dnia 20 września 2015r. odbyła się jublileuszowa impreza XV Polne Kryterium Kolarskie "O Grono Jarzębiny". Mimo deszczowej pogody uczestnicy nie zawiedli.

W kategorii dziewcząt klas I-III drugie miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Wiktoria Barczak. Gratulujemy!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 - 01.09.2015r.

"Wakacje minęły,
Uleciały jak chmurki na niebie.
Dzieci plecaki już wzięły
I biegną, szkoło, do ciebie…"

1 września, we wtorek, powitaliśmy nowy rok szkolny. Spotkanie na sali gimnastycznej tradycyjnie już rozpoczęło się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Minutą ciszy upamiętniono poległych w II wojnie światowej. Później głos zabrała Pani Dyrektor, która przywitała po wakacyjnej przerwie wszystkich Uczniów, Rodziców i pracowników szkoły. Następnie każdej z klas przedstawiła wychowawcę i złożyła życzenia na początek nowego roku pracy, nauki, wyzwań i doświadczeń.

Uczniom - dużo wiary w siebie i w swoje możliwości, zdobywania wysokich ocen i ciągłego dążenia do rozwoju.

Rodzicom i Opiekunom naszych Uczniów - pociechy i dumy z dzieci, cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu młodego pokolenia oraz efektywnej, dobrej współpracy.

Nauczycielom i pracownikom oświaty - dużo satysfakcji, doskonalenia warsztatu pracy, radości z każdego dnia, jak najmniej stresu i rozczarowań, dużo zapału i optymizmu.

Na koniec uczniowie udali się do swoich sal na spotkania z wychowawcami.

Wyprawka szkolna - 31.08.2015

Uprzejmie informujemy, że w zakładce Dokumenty można pobrać wniosek o przyznanie dofinansowania na rok szkolny 2015/2016 w sprawie szczegółowych warunków udzielenia wsparcia w ramach programu Wyprawka szkolna.

Uwaga: zmienił się druk wniosku!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 - 01.09.2015

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w dniu 1 września 2015 roku:


Msza święta w kościele w Rogóźnie - 8.00
Rozpoczęcie roku w szkole - 9.00

Autobusy od strony Krasne oraz Kaniwola na pierwszych przystankach o godz.7.30 zawiozą uczniów do kościoła, a po mszy świętej przywiozą do szkoły.

Serdecznie zapraszamy Rodziców ze swoimi dziećmi na mszę świętą do kościoła.

//