??? SP Piaseczno

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie

Wydarzenia w naszej szkole - rok szkolny 2016/2017


Zakończenie roku szkolnego - 23.06.2017r.

W piątek 23 czerwca 2017r. zabrzmiał ostatni w tym roku szkolnym dzwonek zwołujący uczniów na wspólne zajęcia. Tym razem nie były to lekcje, tylko uroczystość zakończenia roku szkolnego, która w szkole rozpoczęła się o godzinie 9.00, a poprzedzona została mszą świętą w kościele parafialnym w Rogóźnie.

Na początku Martyna Piekarz i Kalina Skoczylas, które wystąpiły w roli konferansjerów, przywitały wszystkich zebranych - panią Dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły, Rodziców oraz uczniów. Następnie, po wprowadzeniu Sztandaru szkoły, wszyscy wspólnie odśpiewali hymn. Kolejnym punktem programu było podsumowanie wyników całorocznej pracy, wręczenie świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych za dobre wyniki w nauce, sukcesy sportowe, stuprocentową frekwencję, reprezentowanie szkoły na różnych konkursach oraz prace społeczne na rzecz szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczennica klasy IV, Julia Jedut, która odnosi sukcesy we wszystkich konkursach, w których tylko zdecyduje się wystartować. Ta dziewczyna, to nasz skarb!

Kolejnym punktem, zdecydowanie najbardziej poruszającym, było pożegnanie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, pani Doroty Stachal, która przeszła na emeryturę. Chwila podziękowań była niezwykle trudna szczególnie dla uczniów klasy II, którzy żegnali swoją panią i których łzy wzruszenia udzieliły się wszystkim zgromadzonym. Uczniowie dziękowali za dobro, uśmiech i życzliwość oraz życzyli, aby każdy nowy dzień przyniósł radość, szczęście i spokój.

W dalszej części uroczystości z krótkim programem na temat bezpiecznych wakacji wystąpili uczniowie klasy III, a na zakończenie Kalina Skoczylas przepięknie zaśpiewała utwór "Riptide" Vance Joy, z którym reprezentowała naszą szkołę na przeglądzie piosenki angielskiej.

Po części artystycznej pani Dyrektor podziękowała wszystkim za dobrą współpracę i zaangażowanie, życzyła udanego i bezpiecznego wypoczynku oraz zaprosiła uczniów na spotkanie ze swoimi wychowawcami w klasach.

Biwak szkolny klasy III - 20-21.06.2017r.

WRESZCIE NADSZEDŁ OCZEKIWANY DZIEŃ - BIWAK TRZECIOKLASISTÓW…

W dniach 20 i 21 czerwca klasa III pod opieką wychowawczyni A. Zakostowicz i rodziców Pani Magdaleny Sawul i Pani Małgorzaty Bondyra przebywała na biwaku klasowym nad jez. Piaseczno. Celem biwaku była m.in.: integracja klasy, kształtowanie właściwych postaw poprzez uczenie odpowiedzialności, wzajemnego szacunku, pomocy i przede wszystkim odpoczynek po ciężkiej pracy w roku szkolnym. Dzięki obecności rodziców pobyt na biwaku okazał się jeszcze bardziej udany, bo obie mamy bardzo pomagały dzieciom, również zwracając uwagę na bezpieczeństwo każdego bez wyjątku uczestnika. Czas upłynął bardzo szybko na wspólnych zabawach, grach, spacerach i objadaniu się przysmakami, które przygotowali Rodzice. W tym dniu dopisała piękna, słoneczna pogoda więc nie obyło się bez kąpieli w jeziorze. Po przyjściu do szkoły czekała nas niespodzianka na czele z grillowanymi kiełbaskami przygotowana przez rodziców. Było miło i pysznie. Jednak najwięcej wrażeń dostarczył uczniom nocleg w szkole i wspólne oglądanie filmów. Wychowawczyni, rodzice i dzieci trochę "smutkowali", że to już ostatni raz razem. Wszystko się kiedyś kończy. Myślę, że w przypadku tej grupy dopiero się zaczyna świetny czas biwaków i wycieczek. Jeszcze pięć lat w tej szkole. Mam nadzieję, że biwak na długo pozostanie w ich wspomnieniach…

Podsumowanie konkursu
"Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy"

W roku szkolnym 2016/2017 cała społeczność szkolna, pod opieką koordynatora pani Natalii Kaszyca, uczestniczyła w konkursie zorganizowanym przez STENA RECUYCLING. Zebraliśmy aż 340 kg makulatury, która została zabrana przez organizatorów 14 czerwca 2017 roku.

Otrzymaliśmy podziękowania - dyplomy oraz upominek za aktywny udział w konkursie i angażowanie dzieci i ich rodzin w zbiórkę makulatury oraz edukowanie i kształtowanie wśród społeczności szkolnej i lokalnej postaw proekologicznych.

Zakończenie roku szkolnego - 23.06.2017r.

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w dniu 23 czerwca 2017 roku:

Msza święta w kościele w Rogóźnie - 8.00
Zakończenie roku w szkole - 9.00


Autobus na pierwszym przystanku w Kaniwoli będzie o godz.6.45, następnie zawiezie on uczniów do kościoła, a po mszy świętej przywiezie do szkoły.

Serdecznie zapraszamy Rodziców ze swoimi dziećmi na mszę świętą do kościoła.

Zaproszenie GCKiS w Ludwinie na spotkanie integracyjne

W związku z realizacją projektu "Kultura oczami 2 pokoleń" przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Animatorów i Koordynatorów HELIO współfinansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie zaprasza seniorów na spotkanie integracyjne wraz z potańcówką, które odbędzie się w dniu 01 lipca 2017r. o godz. 18.00 w Remizie OSP Piaseczno.

Zapraszamy!

Spotkanie przyjaciół - 20.06.2017r.

20 czerwca 2017r. wolontariusze z naszej szkoły pod opieką Pań Natalii Kaszyca oraz Emilii Bogusz odwiedzili podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Celem spotkania było:
- przekazanie przez uczniów zebranych rolek po papierze, potrzebnych do prowadzonych zajęć - wykonywanie podpałki ekologicznej K-Lumet,
- poznanie podopiecznych oraz zasad funkcjonowania warsztatu,
- uczestniczenie w zajęciach muzyczno-tanecznych oraz uczestnictwo w procesie wykonywania podpałki.

Uczniom bardzo podobały się wspólne zajęcia a czas słodkiego poczęstunku był czasem miłych zabaw oraz zadawania pytań. Wiele rąk czyni pracę łatwiejszą i lżejszą. To dzięki Wam drodzy uczniowie - wolontariusze, można będzie zrobić coś oszczędnie, ekologicznie, wykorzystać to co dla innych nie przydatne, zadbać o ekologię. To człowiek jest człowiekowi potrzebny najbardziej do szczęścia. To dzięki Wam zmieniamy to, co zmienić można. Wierzymy, że to spotkanie przyniesie owoce w postrzeganiu osób niepełnosprawnych.

Przyjaźń jest największym wśród wszystkich dóbr,
jakimi nas mądrość obdarza dla zapewnienia szczęścia przez całe życie.

Dziękujemy Wam za cały rok pracy w Szkolnym Klubie Wolontariatu i życzymy udanych wakacji!!

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Emilia Bogusz, Natalia Kaszyca

Piknik oddziału przedszkolnego - 19.06.2017r.

W dniu 19.06.2017 na placu szkolnym w Piasecznie odbył się piknik dla dzieci z oddziału przedszkolnego i ich najbliższych. Już samo przybycie do szkoły dzieci z rodzicami i rodzeństwem w godzinach popołudniowych było dla nich dużym przeżyciem. Na początku wychowawczyni, pani Natalia Kaszyca, zorganizowała „Konkurs Talentów”, w którym dzieci prezentowały umiejętności wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne. Niektórzy mogli się wykazać wiadomościami matematycznymi lub przyrodniczymi. Każde dziecko otrzymało miły upominek – dyplom. Po konkursie był czas na wspólne konkurencje sportowe, w których uczestniczyli także Rodzice. Troskliwe mamy przygotowały również smaczny poczęstunek dla uczestników pikniku.

Zdjęcia z pikniku można zobaczyć na stronie oddziału przedszkolnego.

Festiwal Piosenki o Rodzinie
w Przedszkolu Publicznym w Ludwinie - 13.06.2017r.

W dniu 13.06.2017 dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w Festiwalu Piosenki o Rodzinie w Publicznym Przedszkolu w Ludwinie. Zaśpiewały piosenkę wspomaganą ruchem pt. "Święto naszej Mamy". Z rąk Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa i Przewodniczącego Rady Gminy Pana Wojciecha Szymańskiego otrzymały pamiątkowe upominki.

Zdjęcia z festiwalu można zobaczyć na stronie oddziału przedszkolnego.

Dwudniowa wycieczka w Bieszczady - 12-13.06.2017r.

W dniach 12 i 13 czerwca 2017r. nasi uczniowie z klas IV-VI i młodszych, pod okiem pani Grażyny Sacawy-Kuźmicz, pani Bernadety Matraszek, pana Krzysztofa Ścierka oraz Rodziców, uczestniczyli w wyprawie w Bieszczady. Pierwszym punktem na naszej trasie był Park Etnograficzny w Sanoku. Na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, tj. budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, sakralnych (kościół, cerkwie, kapliczki), użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie). Większość budynków posiada w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.). W Parku uczniowie najpierw mieli możliwość uczestniczyć w jednej z dwóch lekcji muzealnych (garncarstwa lub kaligrafii), potem przespacerowali się po Rynku Galicyjskim z wieloma drewnianymi budynkami, a na końcu zakupili liczne pamiątki.

W dalszej kolejności wyruszyliśmy na niezwykle emocjonującą wyprawę w dolinę potoku Bereźnica, gdzie wzięliśmy udział w grze terenowej. Najpierw zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: Pasieki i Folwark, a następnie, zaopatrzeni w mapy i krótkofalówki, rozpoczęliśmy poszukiwanie skarbów. Na trasie musieliśmy przedrzeć się przez tonące w głębokim błocie szlaki, przechodzić przez brody, bagna i potoki, odnaleźć wszystkie punkty orientacyjne m. in. stary sad, cmentarz i piwnicę, a także wszystkie skarby, którymi okazały się fragmenty wiersza Jerzego Harasimowicza "W górach":

"W górach jest wszystko co kocham
Wszystkie wiersze są w bukach
Zawsze kiedy tam wracam
Biorą mnie klony za wnuka".

Wyprawa była naprawę ekstremalna. W przemoczonych butach cudem dotarliśmy do opuszczonej wsi - Bereźnicy Niżnej, gdzie spotkały się obie grupy. Przy okazji poznaliśmy tragiczną historię wioski całkowicie zniszczonej i wyludnionej po drugiej wojnie światowej za rzekomą współpracę z UPA. Dziś, przy wiodącym tędy zielonym szlaku z Leska do Wołkowyi, napotkać można podmurówki domów, piwnice, zdziczałe drzewa owocowe oraz cmentarz z kilkoma nagrobkami. Ta wyprawa z pewnością długo będzie przez nas wspominana. Jedno jest pewne - nikt się nie nudził.

Na zakończenie pełnego emocji dnia dotarliśmy do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Bieszczadnik" w Lesku, gdzie mieliśmy zapewnione posiłki oraz nocleg.

Drugiego dnia wycieczki od razu po śniadaniu wyjechaliśmy na trasę Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, gdzie braliśmy udział w dwugodzinnej wycieczce kolejką wąskotorową ze stacji Majdan do Przysłupia. W trakcie półgodzinnego postoju w Przysłupiu mogliśmy zregenerować siły próbując licznych lokalnych specjałów (m.in. ciast, placków, gofrów i kiełbasek z grilla).

Kolejnym punktem wycieczki był godzinny rejs statkiem widokowym "TRAMP" w Polańczyku. Statek spacerowy "TRAMP" to były okręt wojenny, który pływał po Morzu Bałtyckim i służył w Marynarce Wojennej jako stawiacz min. W 1994r. został przebudowany na statek pasażerski. Dziś przewozi pasażerów po Zalewie Solińskim. Statek płynie obok Wyspy Zajęczej, w kierunku zapory wodnej w Solinie, przepływa obok WZW "JAWOR", Martwego Lasu i opływa Wyspę Skalistą. W trakcie rejsu mieliśmy okazję posłuchać piosenki Wojciecha Gąsowskiego "Zielone wzgórza nad Soliną" oraz licznych opowieści o zalewie i historii tych terenów.

Na zakończenie wycieczki powróciliśmy do schroniska w Lesku na obiadokolację, a po niej wyjechaliśmy w podróż powrotną do domu. Wycieczka była bardzo atrakcyjna. Żałowaliśmy, że tak szybko minęła.


Zdjęcie wykonała Natalia Włodarczyk z kl.VI.

Wycieczka do Zamościa - 05.06.2017r.

Dnia 5 czerwca uczniowie z naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Zamościa. W wyprawie, pod okiem pań opiekunek: Grażyny Słomki, Grażyny Sacawy - Kuźmicz i Doroty Stachal, wzięły udział dzieci z klas I, II, III i IV oraz sześciolatki.

Pierwszym punktem było zwiedzanie miasta. Uczniowie obejrzeli fortyfikacje obronne oraz Rynek Wielki, który jest jednym z piękniejszych miejskich placów w Polsce. Wszystkich zachwyciły renesansowe kamieniczki oraz Ratusz będący architektonicznym symbolem Zamościa.

Kolejny punkt to wizyta na wystawie "Szachy Świata". Obejrzeliśmy zbiór liczący ponad 800 eksponatów, w tym przeszło 230 zestawów szachów, przywiezionych z różnych zakątków świata wykonanych m.in. z chleba, czekolady, kryształu czy masy perłowej. Największym zainteresowaniem cieszyła się ta część kolekcji, która jest przeznaczona dla dzieci: Shrek, Chupa Chups, Coca Cola, Gwiezdne Wojny, Scooby Doo, Władca Pierścieni, a także szachy Lego, Harry Potter czy szachy drużyny Manchester United.

Później pojechaliśmy do zoo. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci uczniów. Zwiedziliśmy pawilon z okazami w akwariach i terrariach. Niektórzy z nas wystraszyli się czającego się węża, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Byliśmy pod wrażeniem ogromnych ptaszników, większość z nas widziała te pająki pierwszy raz. Po wyjściu z pawilonu udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Bardzo podobały nam się żyrafy. Podziwialiśmy także rodzinę małp i lemurów. Niestety nie widzieliśmy lwów i tygrysa w pełnej okazałości, gdyż właśnie ucięły sobie poobiednią drzemkę i wylegiwały się w trawie. Podczas wędrówki po zoo zjedliśmy obiad. Uczniowie zwiedzili dokładnie wszystkie zakamarki ogrodu i zakupili szereg atrakcyjnych pamiątek.

Festyn „Dzień Rodziny” – 03.06.2017r.

„Na dobre i na złe – jest rodzina
Na dobre i na złe – niech się trzyma
Na dobre i na złe – jest rodzina
Wszystkim dobrze żyje się!”

W sobotę 3 czerwca 2017 roku w naszej szkole odbył się festyn z okazji Dnia Rodziny. Wśród zaproszonych gości obecny był Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros z rodziną, ksiądz Waldemar Taracha - proboszcz parafii w Rogóźnie, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Wiączek, Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie Pani Anna Czarnecka, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Wanda Podczas, radni oraz sołtysi okolicznych wsi, a także licznie zgromadzeni Rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się od występów dzieci z grupy baletowej. Następnie uczniowie z klas V-VI, pod kierunkiem pań Emilii Bogusz i Bernadety Matraszek, przedstawili inscenizację pt. „Rodzina na dobre i na złe”. Rozpoczęła się ona od prezentacji filmu-reklamy, nakręconej wcześniej przez uczniów, w której główne role odegrały Ania Piekarz i Kasia Huszaluk. W serialu pokazywanym już na scenie uczniowie zaprezentowali natomiast losy pewnej rodziny, w której obarczona licznymi obowiązkami mama pewnego dnia po prostu się zbuntowała. Narratorami w inscenizacji były Kalina Skoczylas i Martyna Piekarz. Rolę rodziców wspaniale zagrali Iga Biernacka i Michał Gajos, ale pozostali uczniowie jako dzieci również dobrze się spisali. Kolejnym punktem programu była prezentacja piosenki o rodzinie, którą zaśpiewali uczniowie z klas I-II przy akompaniamencie Piotrusia Kuśmierza. Mamy nadzieję, że jego talent będzie się swobodnie rozwijał i jeszcze nie raz zaskoczy nas swoim występem. Na zakończenie uroczystości na scenie zaprezentowali się uczniowie klas młodszych i starszych w efektowanych pokazach tańca sportowego.

Po uroczystości na sali zarówno uczniowie, rodzice, nauczyciele, jak i zaproszeni goście przenieśli się na boisko szkolne, gdzie mogli skorzystać z licznych atrakcji, takich jak: dmuchane zamki, trampoliny, zdobienie włosów i twarzy, pieczenie kiełbasek na ognisku, degustacja ciast upieczonych przez rodziców oraz przyrządzonych przez nich smalcu i ogórków, wata cukrowa, popcorn, upominki do kupienia na okolicznościowych straganach. Święto Rodziny w naszej szkole wypadło znakomicie, a pogoda sprzyjała wspólnej zabawie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie Święta Rodziny! :)

Warsztaty obywatelskie prawa konsumenckiego - 03.06.2017r.

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie Pani Anna Czarnecka serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na warsztaty obywatelskie prawa konsumenckiego, które odbędą się 3 czerwca 2017r. (sobota) o godz.16.00 w Szkole Podstawowej w Piasecznie w sali nr 6.

Serdecznie zapraszamy!

Festyn rodzinny - 03.06.2017r.

Serdecznie zapraszamy na festyn "Dzień Rodziny", który odbędzie się w naszej szkole 3 czerca 2017r. (sobota) o godz. 15.00.

W programie: występ uczniów, pokazy tańca i baletu, zamki dmuchane, zdobienie twarzy i włosów, wata cukrowa i popcorn, smalec, ogórek i pieczona kiełbaska, degustacja ciast upieczonych przez Rodziców.

Serdecznie zapraszamy!

III Wojewódzki Festyn "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna" - 09.06.2017r.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk serdecznie zapraszają wszystkie dzieci wraz z opiekunami na III Wojewódzki Festyn "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna", który odbędzie się w piątek 9 czerwca 2017 r., w godzinach 10:00-15:00 na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie.

Festyn "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczna Lubelszczyzna" to niepowtarzalna okazja do spotkań dzieci i młodzieży z przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych, podczas których najmłodsi dowiedzą się jak unikać niebezpieczeństwa i ryzykownych zachowań zarówno w trakcie roku szkolnego, jak i podczas nadchodzących wakacji. Wzorem lat ubiegłych, poza informacjami z zakresu bezpieczeństwa i profilaktyki, na uczestników czeka mnóstwo atrakcji, m.in.pokazy sprzętu, symulacje akcji ratunkowych, degustacja zdrowej żywności, dmuchany plac zabaw, itp.

WSTĘP WOLNY - ZAPRASZAMY!

Życzenia z okazji Dnia Dziecka - 01.06.2017r.

Drodzy Uczniowie i Wychowankowie
szkół, przedszkoli oraz placówek
województwa lubelskiego

Pierwszego dnia czerwca obchodzimy jedno z najradośniejszych i najpiękniejszych świąt w roku - Dzień Dziecka. Z tej okazji do Was wszystkich kieruję serdeczne życzenia tego, co w życiu młodego człowieka jest najważniejsze: domowego ciepła i poczucia bezpieczeństwa, oddanych przyjaciół w szkole i nauczycieli z pasją.

Życzę, by Wasze dzieciństwo wypełniały piękne i radosne chwile, a szkolne lata były czasem niezwykłych doświadczeń, poszukiwania mądrości i możliwości rozwijania pasji. Mam nadzieję, że Wasza ciekawość poznawana i odkrywania zjawisk zachodzących w otaczającym świecie zawsze spotykać się będzie ze zrozumieniem rodziców i wychowawców, a obecne osiągnięcia edukacyjne staną się podstawą sukcesów w dorosłym życiu.

Niech w tym szczególnym dniu oraz we wszystkich momentach życia towarzyszy Wam zrozumienie i wsparcie najbliższych.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Kurator Oświaty w Lublinie
Teresa Misiuk

Zebranie Rodziców z wychowawcami - 01.06.2017r.

1 czerwca 2017r. (czwartek) o godz. 15.00
odbędzie się w naszej szkole zebranie Rodziców z wychowawcami klas.

Serdecznie zapraszamy!

VIII Powiatowy Przegląd Piosenki Angielskiej - 26.05.2017r.

Już po raz ósmy w Zespole Szkół w Jaszczowie został zorganizowany Powiatowy Przegląd Piosenki Angielskiej. Wśród 14 wykonawców z całego powiatu były również wokalistki z naszej szkoły. Paulina Dziadko z klasy V, która pięknie zaśpiewała utwór „Riptide” Vance Joy oraz Kalina Skoczylas z klasy VI.

Z przyjemnością informujemy, że Kalina zajęła II miejsce, wykonując piosenkę z repertuaru Jamesa Arthura „Say you won’t let go”. Dziewczynom składamy serdeczne gratulacje. Jesteśmy bardzo dumni, bo konkurencja była naprawdę duuuuuuża. :-)

Wycieczka SKO do Ośrodka Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym

W dniu 12.05.2017 odbyła się wycieczka do Ośrodka Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym. Wycieczka była nagrodą dla najaktywniejszych członków SKO oraz zachętą dla najmłodszych dzieci do oszczędzania pieniędzy w niedalekiej przyszłości. Uczestnicy wycieczki zwiedzili muzeum wraz z pracownikiem Poleskiego Parku Narodowego Podleśniczym Panem Sławomirem Wróblem, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o eksponatach, zwierzętach i roślinach. Zobaczyli wiele ciekawych przyrządów i sprzętów z dawnych czasów. Wzbogacili wiedzę dotyczącą fauny i flory w Poleskim Parku Narodowym. Dużą atrakcją było oglądanie żywych żółwi błotnych i bocianów białych, które przebywają w parku i wracają do zdrowia. Dzieci piekły również kiełbaski na ognisku i korzystały z uroków świeżego powietrza wesoło bawiąc się na uroczej polanie. Otrzymaliśmy od pracowników parku cenne upominki – foldery przyrodnicze, zakładki do książek, papierowe żółwiki. Wycieczkę zorganizowała pani Natalia Kaszyca – opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności.

„Wypadki na drogach - porozmawiajmy”

W dniu 11.05.2017 roku naszą szkołę odwiedzili policjanci z Komendy Policji Powiatowej w Łęcznej. Goście obejrzeli występy dzieci z oddziału przedszkolnego dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Policjanci przeprowadzili pogadankę o bezpiecznym zachowaniu się na drogach jako piesi i pasażerowie. Zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo uczniów w sieci internetowej. Zaprezentowali sposób działania fotoradaru, alkomatu czy kajdanek. Uczniowie mogli również wsiadać do radiowozu i włączać sygnały policyjne. Zaproszeni goście zostawili dla naszej społeczności miłe upominki – odblaski, kolorowanki, gry planszowe i maskotkę komendy – Dzika. Na zakończenie dzieci z oddziału przedszkolnego wręczyły Gościom upominki – własnoręcznie wykonane obrazki. Spotkanie zorganizowała p. Natalia Kaszyca - Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Prezentacja z okazji 1-3 maja – 04.05.2017r.

Po długim weekendzie majowym w naszej szkole obejrzeliśmy prezentację multimedialną o trzech świętach, z racji których mieliśmy tak dużo wolnego. Chodzi o początkowe dni majowego miesiąca. 1 maja przypada Święto Pracy. Międzynarodowe Święto Pracy zostało wprowadzone w 1899 roku dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago. W okrasie socjalizmu w Polsce i w sąsiadujących z nią krajach było to jedno z ważniejszych świąt państwowych. W tym dniu organizowało się huczne pochody, wiece i zgromadzenia, w których obecność była często obowiązkowa. Od 2001 roku w Europie organizuje się tzw. Euro May Day. Nie jest to święto klasy robotniczej, a raczej ruch na rzecz poprawy warunków pracy i życia, poszanowania praw pracowniczych i solidarności wszystkich ludzi pracujących.

2 maja obchodziliśmy Święto Flagi Rzeczypospolitej. To święto obowiązuje od 2004 roku. 3 maja z kolei przypadała 226. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja. W 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję, która miała zreformować nasze państwo i przyczynić się do jego odbudowy. Niestety te zamierzenia zniweczyły działania Austrii, Rosji i Prus, które dokonały rozbiorów Polski. O historycznych podwalinach majowych świąt dzieci dowiedziały się z prezentacji i z krótkiego wykładu. Poznały najważniejszych twórców polskiej konstytucji, przyczyny ustanowienia Święta Flagi oraz odczytały dekalog poszanowania flagi ojczystej. Najmłodsi przypomnieli sobie polskie symbole narodowe. Prezentacja była okazją do kształtowania w uczniach postawy patriotycznej i obywatelskiej.

ZDROWO JEM - WIĘCEJ WIEM - udział dzieci z oddziału przedszkolnego w ogólnopolskim projekcie - cz.1

W kwietniu dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w wiosennej edycji ogólnopolskiego projektu ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM. Wykonywały wiele atrakcyjnych i pożytecznych zadań. Ćwiczyły swoją kondycję, siłę, celność, wytrzymałość podczas gier, zabaw i ćwiczeń sportowych w sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu. Chętne dzieci rozwiązywały krzyżówki i rysowały miejsca uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Wspólnie z wychowawczynią wysiewały zioła do skrzynki, które są wartościowym dodatkiem do potraw i przekąsek. Wykonały również rysunki zachęcające do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dowiedziały się również jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie. Koordynatorem projektu jest p. Natalia Kaszyca.

Światowy Dzień Ziemi ‘2017 pod hasłem „W kierunku natury”

Dzień Ziemi to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto związane z ochroną przyrody i ekologią. Corocznie ma przypominać nam wszystkim, że jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyjemy. Pierwszy raz został ogłoszony 21 marca 1970 roku przez burmistrza San Francisco. 26 lutego 1971 roku Sekretarz Generalny ONZ wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi, a w siedzibie ONZ 20 lub 21 marca rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. W Polsce centralne obchody odbywają się na Polach Mokotowskich w Warszawie, w tym roku pod hasłem "W kierunku natury”. Święto to jest obecne w Naszym kraju od 1990 roku. Organizatorzy Dnia Ziemi pragną uzmysłowić politykom i obywatelom, jak krucha jest biosfera planety, na której dominującym gatunkiem jest człowiek. Zachęcamy Wszystkich aby poświęcili czas na refleksję nad tym jak ważna, fascynująca i ciekawa jest dla nas przyroda. To doskonała okazja do tego, żeby choć przez chwilę zastanowić się nad swoim wpływem na planetę, na której żyjemy i naszym wpływie na jej przyszłość.

Z tej to okazji w piątek 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas I – III i przedszkolaków. Mali aktorzy poprzez swój występ uświadomili wszystkim zebranym, jak ważna w życiu każdego człowieka jest ochrona środowiska naturalnego. Pokazali złe i dobre zachowania ludzi w ich codziennym życiu na łonie przyrody. Przedstawienie zakończyła super puenta: „Morał z tej bajki jest taki, by sprzątać po sobie drogie dzieciaki! Gdy wszędzie schludnie, czysto, zadbanie, lepiej się czujemy Panowie i Panie!” Oprawą wszystkiego były: piękna dekoracja sceniczna wykonana pod kierunkiem Pani M. Ożóg, cudowne stroje aktorów, wspaniałe występy uczniów klas młodszych i przedszkolaków.

Słowa uznania i podziękowania kierujemy także do rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu kostiumów "młodym artystom" i zawsze z wielką chęcią angażują się w wydarzenia klasowe. Oglądający wyrazili swój wielki aplauz dla dzieci, które brawurowo wcieliły się w swoje role.

Wyniki ogólnopolskiej olimpiady z języka polskiego – 28.04.2017r.

W styczniu 2017 roku dwanaście uczennic z klas IV-VI z naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskiej olimpiadzie z języka polskiego organizowanej przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie.

Olimpiada polegała na rozwiązaniu w ciągu 60 minut testu składającego się z 30 zadań, dotyczących czytania ze zrozumieniem, gramatyki języka polskiego oraz znajomości lektur szkolnych. Podstawę do oceny stanowiły wypełnione przez uczestników karty odpowiedzi, wysyłane później do komisji w Warszawie. Do każdego pytania w olimpiadzie podane były cztery odpowiedzi, z których jedna była prawidłowa. Uczestnik za poprawnie udzieloną odpowiedź otrzymywał 1 punkt, a za błędną -1 punkt. Uczeń otrzymywał 0 punktów za zadanie, jeśli zaznaczył na karcie pole Brak odpowiedzi. Maksymalnie można było uzyskać 60 punktów.

Dla każdego uczestnika zajmującego pierwsze miejsce przyznawano grawerowany dyplom i nagrodę książkową. Dla uczestników zajmujących miejsca od 2. do 5. przyznawano dyplom laureata i nagrodę książkową. Dla uczniów plasujących się na miejscach od 6. do 10. przyznawano dyplom laureata i nagrodę rzeczową. Dalsze miejsca w olimpiadzie honorowano okolicznościowym dyplomem za udział.

W naszej szkole uczennice odniosły ogromny sukces w olimpiadzie. Paulina Dziadko i Iga Biernacka zajęły ex aequo drugie miejsce wśród uczniów klas V w Polsce, a Martyna Brzyska – miejsce ósme. Martyna Piekarz zajęła trzecie miejsce wśród uczniów klas VI w Polsce, Kalina Skoczylas – miejsce piąte, a Weronika Sawicka – miejsce dziesiąte. W olimpiadzie z języka polskiego udział wzięły także: Julia Jedut, Dominika Gzik, Aleksandra Kurlak (kl. IV), Anna Piekarz, Olga Morokiszka (kl. V), Natalia Włodarczyk (kl. VI).

Uczennice, które zajęły w olimpiadzie miejsca drugie, trzecie i piąte otrzymały z rąk Pani Dyrektor dyplomy oraz piękne nagrody książkowe. Dziewczęta, które uplasowały się na miejscu ósmym i dziesiątym otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe: notesy, zakreślacze oraz kolorowe cienkopisy. Pozostałe uczestniczki olimpiady dostały dyplomy za udział w polonistycznych zmaganiach. Wszystkim uczestniczkom olimpiady z języka polskiego serdecznie gratulujemy! To naprawdę ogromny sukces. Olimpiadę w naszej szkole przeprowadziła pani Joanna Pawlak.

Powiatowy Konkurs "Młodzi Ratownicy" - 28.04.2017r.

W dniu 28.04.2017 roku w SP w Nadrybiu odbył się drugi etap projektu - Powiatowego Konkursu „Młodzi Ratownicy”. Dziewczęta z naszej szkoły Martyna Brzyska, Martyna Piekarz i Weronika Sawicka rozwiązywały test dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W drugiej części praktycznie udzielały pierwszej pomocy przedmedycznej w upozorowanym wypadku drogowym, w którym musiały wykonać resuscytację potrąconego przez rowerzystę rannego i opatrzyć kilka ran rowerzysty. Dziewczęta zajęły wysokie 5 miejsce. Otrzymały dyplom i upominki – apteczkę pierwszej pomocy i przybory szkole. Przygotowanie do konkursu i sam konkurs nauczył uczennice jak należy się zachować widząc różnorodne wypadki, np. utrata przytomności, omdlenia, atak padaczkowy, poparzenia, porażenie prądem, zranienia, złamania, zwichnięcia, ratowanie osób podtopionych, itd.

Do konkursu przygotowała je - p. Natalia Kaszyca koordynator programu „Sieć Szkół Promujących Zdrowie”.

Konkurs recytatorski – 28.04.2017r.

Przed Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbyły się eliminacje do XXXVI Małego Konkursu Recytatorskiego. Uczniowie startowali w dwóch grupach wiekowych – klasy młodsze (I-III) oraz klasy starsze (IV-VI). Celem konkursu było propagowanie zamiłowania do literatury, zaznajamianie z wybitnymi dziełami poetyckimi i kształtowanie umiejętności pięknego deklamowania tekstów.

Wśród uczniów klas młodszych wyróżnione zostały dwie uczennice: Weronika Ożóg z klasy II za prezentację utworu pt. „Doświadczenie” Małgorzaty Strzałkowskiej oraz Julia Świrska z klasy III za recytację wiersza Jerzego Ficowskiego „Dom, w którym śmieszy”. Wśród uczestniczek klas starszych wyróżnione zostały: Anna Piekarz z kl. V za recytację bajki Ignacego Krasickiego pt. „Przyjaciele” i Weronika Sawicka z kl. VI za recytację humorystycznego wiersza Jana Brzechwy pt. „Włos”.

W piątek, 28 kwietnia 2017 roku, dziewczęta zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie przed szkolną publicznością i zostały nagrodzone dyplomami, nagrodami książkowymi oraz kolorowymi zakreślaczami. Mamy nadzieję, że za rok liczba uczestników w konkursie recytatorskim będzie jeszcze większa. Zwyciężczyniom konkursu gratulujemy!

XVII edycja Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny” – 27.04.2017r.

27 kwietnia w Szkole Podstawowej w Ludwinie odbył się gminny etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”. Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o różnorodnych zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w codziennym życiu oraz rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw.

Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Dominka Gzik z kl. IV, Anna Piekarz z kl. V i Weronika Sawicka z kl. VI. Konkurs polegał na wspólnym rozwiązaniu przez drużynę testu wiedzy z zakresu znajomości zagrożeń i prewencji. Maksymalnie można była uzyskać 20 punktów. Trudność w rozwiązywaniu testu polegała na tym, że jedna, dwie lub wszystkie trzy odpowiedzi mogły być prawidłowe. Niezaznaczenie którejś z poprawnych odpowiedzi skutkowało nieprzyznaniem punktu za zadanie. Nasz zespół zdobył 12 punktów i uplasował się na czwartym miejscu. W nagrodę dziewczęta dostały fantastyczne upominki: wodoodporne zegarki treningowe oraz statywy do robienia selfie. Dziewczęta wykazały się dużą wiedzą i w teście przegrały z pozostałymi drużynami zaledwie jednym punktem.

Do etapu powiatowego zakwalifikowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ludwinie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Warsztaty psychologiczne dla uczniów - 26.04.2017r.

24 kwietnia, w poniedziałek o godzinie 13.00, w naszej szkole odbyły się warsztaty psychologiczne dla rodziców na temat wspomagania rozwoju dziecka. Wykład dla rodziców przygotowały panie psycholog z PPP w Łęcznej. Natomiast 26 kwietnia, w środę, na sali gimnastycznej pani psycholog poprowadziła zajęcia warsztatowe dla uczniów na temat przejawów agresji, uczuć i myśli osoby pokrzywdzonej oraz postawy sprawcy przemocy. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, w których wykonywali plakaty na przydzielone tematy. Później każda grupa krótko omawiała swoją pracę. Warsztaty odbyły się w dwóch zespołach wiekowych. Najpierw w godzinach porannych miały zajęcia dzieci z klas I-III, później pracowali uczniowie klas IV-VI. Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem uczniów i stały się okazją do refleksji na temat własnego zachowania wobec innych w środowisku szkolnym i poza szkołą.

Zebranie Rodziców z wychowawcami - 24.04.2017r.

AKTUALIZACJA: Uwaga, zmiana godziny rozpoczęcia zebrania.

24 kwietnia 2017r. (poniedziałek) o godz. 13.00
odbędzie się w naszej szkole zebranie Rodziców z wychowawcami klas.

Serdecznie zapraszamy!

Jednocześnie informujemy, że w zakładce Dokumenty można pobrać wnioski o przyjęcie dziecka do Oddziału Przedszkolnego oraz do klasy I, a także Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018. Umieszczone są tam także Zarządzenia Wójta Gminy Ludwin w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I. Prosimy Rodziców o zapoznanie się z tymi dokumentami.

Przejdź do zakładki Dokumenty

Spotkanie wielkanocne w naszej szkole - 12.04.2017r.

12 kwietnia, w środę, o godzinie 13.00 w naszej szkole rozpoczęło się spotkanie wielkanocne, w którym uczestniczyli zaproszeni Goście, Rodzice, Nauczyciele oraz Uczniowie. Wśród przybyłych na uroczystość Gości byli m.in. Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros, proboszcz parafii w Rogóźnie - ks. Waldemar Taracha, przewodniczący Rady Gminy - Pan Wojciech Szymański, wiceprzewodnicząca Rady Gminy - Pani Małgorzata Wiączek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie - Pani Anna Czarnecka, pracownicy księgowości szkół, emerytowani nauczyciele, sołtysi okolicznych wsi i przyjaciele naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się słowami powitania wygłoszonymi przez Panią Dyrektor, Elżbietę Wróbel. Następnie uczniowie klas IV-VI zaprezentowali część artystyczną pod tytułem "Jezus Moim Życiem", w której przypomnieli o istocie Świąt Wielkanocnych. Na występ składała się recytacja wierszy ks. Jana Twardowskiego i Tadeusza Różewicza oraz śpiew pieśni w wykonaniu szkolnego chóru. Część artystyczna powstała pod kierunkiem Pani Grażyny Sacawy-Kuźmicz i Pani Joanny Pawlak. Po występie Pani Dyrektor zaprosiła Gości do wielkanocnego stołu.

Pokazy historyczne w naszej szkole - 10.04.2017r.

10 kwietnia, w poniedziałek, do naszej szkoły przybyła grupa artystyczna "Rekonstrukto", aby przybliżyć uczniom historię i obyczaje minionych wieków. Uczniowie wzięli udział w dwóch "żywych lekcjach historii". Pierwsza dotyczyła staropolskiego Sarmatyzmu i Rzeczpospolitej szlacheckiej, a druga zaznajamiała z życiem i kulturą w średniowieczu.

Dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwe rekwizyty z epoki, m.in. muszkiet, szlachecką szablę, rycerski miecz, a także narzędzia tortur stosowane w sądzeniu czarownic. Podczas pokazów uczniowie przypomnieli sobie elementy ubioru polskiego szlachcica. Niektórzy uczniowie mogli poćwiczyć władanie białą bronią i przekonać się, że nie była to łatwa sztuka. Na szczęście w rozgrywanym pojedynku nikt nie ucierpiał. Nie spłonęła też na stosie "szkolna czarownica", wybawiona w dzielnym boju przez swojego rycerza. Pokazy spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, były też okazją do spojrzenia na historię z dozą humoru.

Gminny Konkurs Ortograficzny "Mistrz Ortografii 2017" - 28.03.2017r.

28 marca w Szkole Podstawowej w Zezulinie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas II i III oraz klasy IV. Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy wiekowe: młodsza grupa - klasy II i III oraz starsza grupa - uczniowie klas IV. Konkurs odbywał się w dwóch częściach. Na początku uczestnicy ortograficznych zmagań musieli napisać dyktando ze słuchu, a potem przechodzili do rozwiązania testu, na którego składały się zadania ze znajomości zasad polskiej pisowni, ortografii i interpunkcji. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy IV: Julia Jedut i Natalia Zbaraszczuk.

Dziewczyny spisały się na medal. Julia Jedut zajęła dwa pierwsze miejsca - jedno w kategorii "dyktando" i drugie w kategorii "test ortograficzny". Natalia Zbaraszczuk zajęła trzecie miejsce w kategorii "test ortograficzny". Uczennice zostały nagrodzone okolicznościowymi dyplomami i pięknymi książkami. Do konkursu przygotowała je Pani Joanna Pawlak. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Młodzi Ratownicy - I etap projektu za nami - 11.04.2017r.

11.04.2017 roku uczennice z klasy V i VI wzięły udział w projekcie "Młodzi ratownicy" w Nadrybiu. Pod okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego ćwiczyły Pierwszą pomoc przedmedyczną.

28.04.2017 roku odbędzie się druga część projektu - konkurs międzyszkolny, w którym uczennice będą teoretycznie i praktycznie wykazywać się swą wiedzą.

Koordynatorem projektu w SP w Piasecznie jest p. Natalia Kaszyca.

Szkolenie "Pierwsza pomoc przedmedyczna" - 10.04.2017r.

10 kwietnia 2017r. w godzinach popołudniowych odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym wzięli udział wszyscy nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Szkolenie zostało przeprowadzone przez dyplomowanego ratownika medycznego z wieloletnim doświadczeniem wyniesionym z pracy w zespołach wyjazdowych pogotowia ratunkowego, w oparciu o aktualne wytyczne dotyczące udzielania pomocy na poziomie przedmedycznym. Celem szkolenia było zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych zachowania się w najczęściej spotykanych stanach zagrożenia życia, udzielania pierwszej pomocy niemowlętom, małym dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym.

Pracownicy naszej szkoły poznali między innymi zasady zachowania bezpieczeństwa własnego i poszkodowanych, czynności ratunkowe w zadławieniach, krwotokach, złamaniach czy oparzeniach termicznych i chemicznych u osób dorosłych, dzieci i niemowląt, zabiegi resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia. Mieli również możliwość zapoznać się z postępowaniem z poszkodowanym w przypadku ataku padaczki, omdlenia czy skarżącym się na ból w klatce piersiowej. Ponadto wszyscy samodzielnie pod okiem instruktora wykonywali na fantomach masaż serca oraz ćwiczyli układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej ustalonej.

Szkolenie uświadomiło wszystkim jaką wagę mają pierwsze minuty po wypadku, a także wyzwoliło poczucie pewności, że będzie można skutecznie pomóc w ratowaniu życia innych.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie - 24.03.2017r.

W ciągu ostatniego tygodnia nasi uczniowie wzięli udział w cyklu pogadanek na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie oraz zagrożeń płynących z nieostrożnego korzystania przez nie z zasobów sieci. Zajęcia takie odbyły się w nawiązaniu do pisma Kuratora Oświaty w Lublinie, w związku z uzasadnionymi podejrzeniami o udział uczniów z województwa lubelskiego w grze nakłaniającej do okaleczeń ciała a w skrajnych przypadkach - do samobójstwa jej uczestników.

Zwracamy się do Rodziców o szczególne zwrócenie uwagi na zachowania dzieci dotyczące korzystania przez nie z zasobów cyfrowych. Przyłączamy się do apelu, aby kontaktować się z policją lub prokuraturą w sytuacji zagrożenia lub podejrzeń o próbie nakłaniania dziecka do niezgodnych z prawem postępowań.

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800100100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach, mogą dzwonić pod numer telefonu 800121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

Jednocześnie informujemy, że każda gra komputerowa oznaczona jest symbolem PEGI. Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją na stronie PEGI, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Żywa lekcja przyrody pt. "Abrakadabra to nauka czy magia" - magia chemii i fizyki dla młodych odkrywców - 24.03.2017r.

24 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się pokazy fizyczne i chemiczne zorganizowane przez grupę o nazwie "Geo - odkrywcy". Podczas prezentacji uczniowie w sposób ciekawy i zabawny zapoznali się z podstawowymi prawami przyrody.
Program przedstawienia obejmował takie tematy jak:
- tajemnice elektrostatyki - czyli jak udekorować pokój
- dlaczego Słońce świeci?
- Hindenburg - historia wodorem pisana
- co łączy katastrofę Hindenburga ze Słońcem?
- dlaczego ruchome piaski są tak wciągające?
- wiry pierścieniowe czyli co nieco o dymowych kółeczkach
- płonące bańki mydlane
Największe wrażenie wywarła na uczniach możliwość udziału w eksperymentach i zabawy przy użyciu ciekawych przyrządów naukowych. Podczas pokazów dzieci poznały również zasady bezpieczeństwa, które powinny stosować podczas eksperymentowania w domu. Mamy nadzieję, że już teraz uczniowie polubią przedmioty ścisłe i będą postrzegali chemię czy fizykę jako nauki pasjonujące i warte poznania.

Pierwszy Dzień Wiosny - 20.03.2017r.

Dinozaury to największe znane nam zwierzęta, które zamieszkiwały Ziemię kilka milionów lat temu. O ich istnieniu świadczą odnalezione kości oraz ślady odciśnięte w skałach i w ziemi. W dinozaurach jest coś magicznego i wyjątkowego, coś co przyciąga i interesuje dzieci. Wiadomo, że zwierzęta te już dawno wymarły i być może to dostarcza dzieciom dużej dawki wyobraźni, aby przywrócić je do życia.

20 marca 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Uczniowie nie mieli tego dnia zajęć dydaktycznych, bawili się wspólnie w swoich klasach. Na początek przybyli jednak do nas goście, którzy poprowadzili spotkanie z prehistorią. Dzięki wciągającym opowiadaniom o świecie dinozaurów, ich sposobie życia, zdobywaniu pożywienia oraz charakterystycznej dla każdego z nich budowie, dzieci coraz bardziej przenosiły się w tak odległe czasy. Mogły zobaczyć również przykładowe odciski kończyn, kły, płyty grzbietowe, pazury, zęby oraz jaja, które znosiły dinozaury. Mimo, że wyobraźnia dzieci działała niesamowicie, to chęć dalszego poznania świata olbrzymów była ogromna! Uczniowie z ciekawością oglądali miniaturki dinozaurów i czekali na obiecaną przez prowadzących niespodziankę, którą okazała się interaktywna dino - zabawka. Pleo (niewielkich rozmiarów robot dinozaur) wydawał odgłosy, okazywał emocje, reagował na nowopoznane osoby a nawet wtulał się w ramiona właściciela, kiedy był już zmęczony. Na zakończenie spotkania został zaprezentowany film w 3D o małym dinozaurze, który zgubił mamę. Spotkanie dostarczyło wszystkim niesamowitych wrażeń.

Na zakończenie pełnego emocji dnia wszyscy zainteresowani uczniowie mieli możliwość wyjazdu do kościoła parafialnego w Rogóżnie, gdzie w dniach 20-21 marca odbywały się rekolekcje wielkopostne.

Wszystkie Kolory Świata - IV edycja

"Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że pomaganie może być przyjemne?" Aby poznać odpowiedzi na te pytania wzięliśmy udział w światowym projekcie UNICEF "Wszystkie Kolory Świata". W Polsce kampanię wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska. Każdego roku podstawowe szczepienia ratują życie prawie 3 milionów dzieci na świecie. Wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak: gruźlica, odra, tężec, polio. Szczepienie to najbardziej skuteczny i najtańszy sposób walki z wieloma chorobami. Angola jest jednym z krajów, w którym wciąż umierają dzieci. Z powodu wieloletniej wojny domowej jest to bardzo niestabilny kraj, narażony na klęski humanitarne. Niedożywienie, brak dostępu do czystej wody pitnej, fatalne warunki higieniczo - sanitarne powodują, że setki tysięcy rodzin w tym kraju zdanych jest na pomoc z zewnątrz. Z powodu kryzysu najbardziej cierpią dzieci, które stanowią prawie połowę społeczeństwa Angoli. Projekt "Wszystkie Kolory Świata" jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Chcieliśmy uświadomić uczniom naszej szkoły, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Celem projektu było: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli. Nam udało się zebrać 462 zł. Taką kwotę przesłaliśmy na konto UNICEF. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali "symboliczną złotówkę na ten cel".

Warsztaty dla Rodziców - 03.03.2017r.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej informuje o rozpocztej rekrutacji do udziału w warsztatach organizowanych w ramach Programu Zwiększania i Poprawy Kompetencji Rodzicielskich.

Program realizowany będzie od kwietnia do lipca i adresowany jest do rodziców, którzy chcą poprawić swoje relacje z dziećmi, czują się bezradni wobec ich zachowań, chcą doskonalić techniki umiejętności wychowawczych lub poszukują nowych.

Uczestnicy warsztatów podczas 12 sesji grupowych będą mieli możliwość nabycia wiedzy na temat radzenia sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo, nawiązywania i utrzymywania poprawnych relacji w rodzinie oraz "komunikacji bez przemocy".

Warsztaty prowadzone przez psychologa i pedagoga w ramach Programu realizowane będą w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, ul.Staszica 9; 21-010 Łęczna; w wymiarze 2,5 godz. dziennie.

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona. O przystąpieniu do udziału w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 81 462-31-11. Osoby do kontaktu: pani psycholog Sylwia Grabowska oraz pani pedagog Ewa Góra-Haraszczuk.

W załączeniu: Formularz karty zgłoszeniowej do Programu Zwiększania i Poprawy Kompetencji Rodzicielskich:
Pobierz Kartę zgłoszenia

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" - 01.03.2017r.

"Żołnierze Wyklęci" byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Musieli oni zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich "bandami reakcyjnego podziemia". Mobilizacja i walka "Żołnierzy Wyklętych" była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako "żołnierzy drugiej konspiracji" lub "Żołnierzy Niezłomnych". Sformułowanie "Żołnierze Wyklęci" powstało w 1993 roku - po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy "Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.", zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. "Lalek", który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie - 21 października 1963 roku. Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona - aż do powstania "Solidarności" - najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w naszej szkole 1 marca odbył się uroczysty apel z towarzyszeniem pocztu sztandarowego. Na początku społeczność uczniowska odśpiewała hymn Polski, następnie pani Joanna Pawlak wprowadziła uczniów w temat "Żołnierzy Wyklętych" i wyświetliła krótką prezentację multimedialną pokazującą najbardziej znanych przedstawicieli podziemnego ruchu niepodległościowego w Polsce, takich jak "Inka", "Witold", "Uskok" czy "Łupaszka".

Kolejnym punktem apelu było obejrzenie filmu edukacyjnego o "Żołnierzach Wyklętych" stworzonego z inicjatywy IPN. Na zakończenie dziewczęta z klasy V wyrecytowały wiersz o splataniu się przeszłości z teraźniejszą i o konieczności pamiętania o tych, którzy odeszli, byśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Apel ostatnim słowem podsumowała Pani Dyrektor, akcentując dobre zachowanie i prawdziwie patriotyczną postawę uczniów naszej szkoły.

Mistrzostwa Województwa Szkół "Mała Piłkarska Kadra Czeka" - 24.02.2017r.

24 lutego 2017r. w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Michowie odbyły się Mistrzostwa Województwa Szkół "Mała Piłkarska Kadra Czeka". Organizatorem zawodów był LZS Lublin. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn w dwóch grupach.

Zespół z Ludwina, kierowany przez pana Grzegorza Sajnaja, zdobył tytuł Mistrza Województwa. Indywidualne sukcesy odnieśli także uczniowie naszej szkoły: Kacper Brzyski (klasa VI) - Najlepszego Zawodnika i Króla Strzelców, a Oskar Kałdunek (kl.VI) - Najlepszego Bramkarza.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SPORTOWYCH SUKCESÓW!

Międzynarodowy konkurs The Project Competition 2017 - 27.02.2017r.

Uczniowie klasy V wzięli udział w międzynarodowym konkursie "The Project Competition" organizowanym przez Oxford University Press, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie.

Temat tegorocznego konkursu to: The Future (przyszłość) - uczniowie przygotowali w języku angielskim plakaty zatytułowane "The Future". Uczniowie wykazali się swoją znajomością języka angielskiego oraz ogromną fantazją na temat świata w przyszłości.

Pogadanka o oszczędzaniu dla kl. I

Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w pogadance prowadzonej przez opiekuna SKO panią Natalię Kaszyca, dotyczącej oszczędzania nie tylko pieniędzy, ale również wody, gazu, prądu.

Dzieci były bardzo aktywne podczas zajęć. Zrozumiały również, że dzięki oszczędzaniu wody, gazu i prądu zostaje więcej pieniędzy w budżecie domowym. Dzieci obejrzały książeczki zachęcające do oszczędzania i ukazujące w zabawny sposób na konkretnych przykładach, jak można to robić.

Wystawka portmonetek w BS w Ludwinie

Uczniowie naszej szkoły wykonali bardzo pomysłowe portmonetki, które zostały umieszczone na wystawce w BS w Ludwinie.

Wystawa została zorganizowana dla lokalnej społeczności. Dzieci są niezwykle dumne z tego powodu. Cieszą się, gdy ktoś z bliższej lub dalszej rodziny może oglądać ich prace w BS. Wystawka powstała przy współpracy opiekuna SKO z pracownikami BS w Ludwinie.

Realizacja Programu "Trzymaj Formę"

Uczniowie klasy V wzięli udział w zajęciach w ramach programów, w których uczestniczy nasza szkoła tzn. "Trzymaj formę" i "Sieć Szkół Promujących Zdrowie". Podczas pogadanki dowiedzieli się jak należy prawidłowo i racjonalnie się odżywiać, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji. Prowadząca spotkanie pani Natalia Kaszyca zwróciła szczególną uwagę na konieczność aktywnego ruchu na świeżym powietrzu.

Każdy uczeń otrzymał broszurkę ze szczegółowymi propozycjami zdrowego odżywiania. "Talerz zdrowia" w przystępniejszy sposób niż "Piramida zdrowia" przedstawia sposób racjonalnego komponowania posiłku, bogatego w witaminy i sole mineralne.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Moja książeczka"

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym "Moja książeczka" zorganizowanym przez wychowawczynię p. Natalię Kaszyca. Konkurs polegał na wykonaniu wspólnie z rodzicami książeczki zawierającą wymyśloną przez dziecko historię lub zaczerpniętą z literatury dziecięcej. Wykonane prace były bardzo pomysłowe i estetyczne. Wszyscy otrzymali z rąk Pani dyrektor Elżbiety Wróbel upominki i wyróżnienia.

Pani Natalia Kaszyca dziękuje Rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i wspólną twórczą pracę.

Akcja "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" zakończona sukcesem

Społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Zgromadziliśmy pokaźną ilość odzieży, żywności, zabawek, obuwia - 31kg odzieży i obuwia, 4kg zabawek, 3kg środków czystości i 13kg żywności długoterminowej. Dary zostały przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ludwinie. Charytatywna akcja kształtuje w dzieciach i ich rodzinach poczucie solidarności z najbardziej potrzebującymi. Wszyscy darczyńcy otrzymali tradycyjne, roześmiane słoneczka.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji za podarowane rzeczy.

Koordynatorem akcji była p. Natalia Kaszyca

Ekologiczny sukces uczniów naszej szkoły

Uczniowie klasy III, IV i V w pierwszym semestrze realizowali projekt ekologiczny "Plastek i jego zaczarowane pudełko". Przedsięwzięcie było realizowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope z Warszawy. Finałem projektu był Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. "Bajkowy Konkurs Plastka".

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przeczytanie (głośno przez nauczyciela bądź samodzielnie przez uczniów) bajki zawartej w podręczniku dla uczniów pt. "Plastikowa księżniczka", a następnie wykonanie przez uczniów pracy plastycznej, przedstawiającej dowolną scenę z bajki. Uczniowie naszej szkoły mają powody do radości, ponieważ wzięli udział w XIII edycji konkursu uzyskując I miejsca. Nad przebiegiem konkursu i wykonaniem prac opiekę sprawowała pani Anna Zakostowicz.

A oto nasi nagrodzeni:
I MIEJSCE I NAGRODĘ GŁÓWNĄ OTRZYMALI:
Julia Jedut - kl. IV
Iga Biernacka - kl. V
Paulina Dziadko - kl. V

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNEJ EDYCJI!

Podziękowania dla Szkolnego Koła Wolontariatu od "Marzycielskiej Poczty"

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Za akcje przeprowadzone przez naszych wolontariuszy otrzymaliśmy dyplom.

Jest nam bardzo miło, chociaż bardziej cieszą podziękowania od rodziców dzieci. Często na portalu informują, że nie spodziewali się, iż korespondencja sprawi tak dużo radości ich pociechom - więcej radości niż niejeden tradycyjny prezent.

Dyskoteka z okazji walentynek - 13.02.2017r.

W dniu 13 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowo-walentynkowa. Ulubiona muzyka uczniów sprawiła, że wszyscy cudownie się bawili. Uczniowie poczuli niezwykłą atmosferę tego popołudnia także dzięki "poczcie walentynkowej", którą zorganizował Samorząd Uczniowski.

Dziękujemy wszystkim kolegom za pomoc przy organizacji tego święta a nauczycielom za nadzór nad naszym bezpieczeństwem.

Bezpiecznie na wsi - 10.02.2017r.

W piątek, 10 lutego, w naszej szkole zagościł Pan Tomasz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, który wygłosił do uczniów prelekcję i przedstawił prezentację multimedialną nt. zagrożeń oraz bezpieczeństwa na wsi. Uzmysłowił dzieciom, jak wiele niebezpieczeństw czyha na nie na wsi i w gospodarstwie, gdy nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności. Do najważniejszych można zaliczyć: przebywanie w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych, prace związane ze ścinaniem drzew, rąbanie drewna, spawanie elektryczne, prace z wykorzystaniem substancji chemicznych (nawozów, lakierów, paliw), obsługa zwierząt o dużej masie ciała, rozpalanie i obsługa pieców centralnego ogrzewania, prace na wysokości (np. na dachach, drabinach), czynności związane z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

Pan Tomasz dawał uczniom okazję do wypowiedzenia się nt. zagrożeń związanych z określonymi pracami w gospodarstwie rolniczym. Za poprawne odpowiedzi można było dostać nagrodę - opaskę odblaskową. Chętnych do rozmowy nie brakowało. Po prelekcji i rozmowie z uczniami Pan Tomasz zaprezentował dzieciom film edukacyjny pt. "Rodzina Porażków", mówiący o tym, jak unikać niebezpieczeństwa w domu i gospodarstwie rolnym. Na zakończenie spotkania dzieci zostały przepytane z rodzajów zagrożeń, jakie mogą wystąpić na wsi. Po przepytaniu całego audytorium na wszystkich uczestników czekały fantastyczne niespodzianki - kolorowe książeczki "Bezpiecznie na wsi" wydane przez Państwową Inspekcję Pracy we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Państwową Strażą Pożarną.

Spotkanie, choć długotrwałe, zakończyło się miłym akcentem i z pewnością poszerzyło wiedzę uczniów, jakich sytuacji unikać, by nie dopuścić do zagrożenia zdrowia lub życia swojego i bliskich.

Uczniowie naszej szkoły nie boją się mroźnej zimy - program "Trzymaj formę"

Nawet podczas mroźnych dni uczniowie naszej szkoły dobrze się bawią na świeżym powietrzu. Podczas lekcji z wychowania fizycznego chętnie jeżdżą na sankach i biorą udział w zawodach saneczkarskich. Poznali już zasady dotyczące hartowania i z przyjemnością stosują się do ich zaleceń. Gdy tylko temperatura pozwala na wyjście na świeże powietrze korzystają z uroków pięknej i mroźnej zimy.

Hartowanie - ważna sprawa - program "Trzymaj formę"

Uczniowie klasy IV wiedzą jak należy się hartować, aby być sprawnym i zdrowym. W czasie zajęć z wychowania fizycznego dowiedzieli się o zasadach dotyczących hartowania i sposobach na wzmocnienie odporności organizmu. W domu napisali prace pisemne, w których zamieścili informacje o wpływie hartowania na młody organizm. Prace zostały zaprezentowane przez wszystkich uczniów. Po odczytaniu swoich prac uczniowie jeszcze bardziej ugruntowali swoją wiedzę i obiecali opisane zalecenia wdrażać w praktyce.

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Matematyki "Pionier"

8 grudnia 2016 roku chętni uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z Matematyki "Pionier", zorganizowanej przez Centrum Edukacji Szkolnej.

Każdy test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były 4 odpowiedzi, z których jedna była prawidłowa. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczeń otrzymał 1 punkt, błędnej (-1) punkt, za brak odpowiedzi 0 punktów. Każdy uczeń dostał na starcie 30 punktów. W związku z tym, każdy zawodnik mógł maksymalnie zdobyć 60, a minimalnie 0 punktów.

Oto wyniki naszych uczniów:
Imię i nazwisko - Suma punktów - Miejsce
Klasa IV
Julia Jedut - 48pkt - 13m. - dyplom wyróżnienia
Aleksandra Kurlak - 33pkt - 28m. - dyplom uznania
Olaf Bondyra - 32pkt - 29m. - dyplom uznania

Klasa V
Iga Biernacka - 45pkt - 16m. - dyplom uznania
Martyna Brzyska - 32pkt - 29m. - dyplom uznania
Paulina Dziadko - 28pkt - 33m. - dyplom uznania
Anna Piekarz - 28pkt - 33m. - dyplom uznania

Klasa VI
Martyna Piekarz - 51pkt - 10m. - dyplom wyróżnienia
Kalina Skoczylas - 35pkt - 26m. - dyplom uznania

Do olimpiady przygotowywały uczniów panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz (kl.IV) i Bernadeta Matraszek (kl.V i VI).

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy wysokich lokat i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

Udział w Ogólnopolskim Konkursie Pingwin z przyrody

Dnia 25.11.2016 roku uczniowie klasy IV i V przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Edi Pingwin z przyrody. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, zachęcenie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy, wykrywanie uzdolnień wśród dzieci, inspirowanie i rozwijanie ich zainteresowań oraz stwarzanie uczniom możliwości do współzawodnictwa.

Pytania zawarte w testach miały zróżnicowany stopień trudności, co pozwoliło sprawdzić wiedzę uczniów na różnych poziomach. Konkurs został przeprowadzony w formie testu jednokrotnego wyboru. Każdy test to 30 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Za odpowiedź prawidłową uczeń otrzymuje +1 punkt, odpowiedź nieprawidłowa to -1 punkt, a przy braku odpowiedzi punktów 0. Do konkursu z przyrody przystąpiło 940 uczestników z kl. IV i 1082 z kl. V z całej Polski.

A oto nasi zwycięzcy:
Martyna Brzyska - V miejsce i Tytuł Laureata
Paulina Dziadko - VI miejsce i Dyplom Wyróżnienia
Iga Biernacka - Dyplom Uznania
Dagmara Dudek - Dyplom Uznania
Anna Piekarz - Dyplom Uznania
Olga Morokiszka - Dyplom Uznania
Aleksandra Kurlak - Dyplom Uznania
Julia Jedut - Dyplom Uznania
Patrycja Koperczak - Dyplom Uznania
Dominika Gzik - Dyplom Uznania

Uczniów do konkursu przygotowywała p. Anna Zakostowicz.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Uchwały Rady Gminy z dnia 31.01.2017r.

31 stycznia 2017 roku Rada Gminy Ludwin podjęła uchwały, których treść dostępna jest poniżej:

Uchwała Nr XXIV/132/2017 w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Ludwin
Pobierz Uchwałę Nr XXIV/132/2017

Uchwała Nr XXIV/133/2017 w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe
Pobierz Uchwałę Nr XXIV/133/2017

Uchwała Nr XXIV/138/2017 w sprawie uchwalenia kryteriów lokalnych rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Ludwin
Pobierz Uchwałę Nr XXIV/138/2017

Uchwała Nr XXIV/139/2017 w sprawie uchwalenia kryteriów lokalnych w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Gminę Ludwin
Pobierz Uchwałę Nr XXIV/139/2017

Dzień Babci i Dziadzia w naszej szkole - 01.02.2017r.

W środę, 1 lutego, z okazji Dnia Babci i Dziadzia w naszej szkole odbyło się spotkanie wielopokoleniowe, które zintegrowało nie tylko zaproszonych seniorów, ale też całe rodziny - rodziców, ciocie, wujków, rodzeństwo, kuzynostwo. W czasie uroczystości na sali gimnastycznej swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali artyści współpracujący z Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie. Zaproszeni goście mieli okazję ujrzeć w ich wykonaniu m.in. takie tańce, jak jive, samba, rumba czy kankan. Duże wrażenie zrobił tzw. taniec ze skrzydłami.

Pokazy taneczne przerywane były występami wokalnymi, podczas których zaprezentowano publiczności piosenki pt. "Seksapil" czy "Do grającej szafy grosik wrzuć" z repertuaru Teatru Buffo. Występy artystów w naszej szkole były możliwe dzięki współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie. Serdeczne podziękowania kierujemy do Wójta Gminy Ludwin, Pana Andrzeja Chabrosa, oraz do Dyrektor GCKiS w Ludwinie - Pani Anny Czarneckiej. Bez ich inicjatywy występy z pewnością nie doszłyby do skutku.

Dzień Babci i Dziadzia zakończył się kameralnymi spotkaniami w salach klasowych. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku, filiżanki herbaty czy kawy. Mamy nadzieję na tak samo wspaniałe spotkanie za rok.

List Minister Edukacji Narodowej - 15.01.2017r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty,
za nami ponad rok wytężonej pracy. Obecnie wkraczamy w nowy etap, jakim jest wprowadzanie reformy edukacji. Chcemy być blisko Państwa i wspierać w procesie tworzenia właściwych warunków, do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży w polskich szkołach.

W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym listem skierowanym do Państwa, a także o zapoznanie rodziców z Listem Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców, w którym informuję o najważniejszych zmianach związanych z reformą edukacji. Proszę, aby wspomniany list został odczytany rodzicom i przekazany im na najbliższych zebraniach.

Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
tel. 22 34 74 141 – struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli,
tel. 22 34 74 792 – podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania,
tel. 22 34 74 458 – przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy.
Zachęcam także do korzystania z adresu mailowego dedykowanego kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl

Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Poniżej udostępniamy Państwu list Minister Edukacji Narodowej do Rodziców:

List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców

Zabawa choinkowa - 14.01.2017r.

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają na okazję do zabawy, dlatego dnia 14 stycznia (sobota) od godz. 10.00 rozpoczęła się na sali gimnastycznej naszej szkoły zabawa choinkowa. Została zorganizowana przy współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Mimo mrozu na zewnątrz, w sali panowała gorąca atmosfera. Zimowa aura nie zniechęciła do wspólnej zabawy, frekwencja była naprawdę wysoka. Wiele dzieci przybyło ze swoimi rodzicami i młodszym rodzeństwem. Od godziny 10.00 do 14.00 trwała zabawa choinkowa dla dzieci młodszych, natomiast od godziny 14.00 do 18.00 na parkiecie tańczyli uczniowie klas III-VI.

O oprawę muzyczną zadbał pan Marek Wąsik. Czas upłynął na wesołej zabawie, były korowody, kółeczka i tańce w parach. Uśmiechy i wypieki na twarzach potwierdziły, że impreza była bardzo udana. Nie obyło się również bez smacznego poczęstunku. Do domów wszyscy powrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Czekamy na tak samo dobrą zabawę karnawałową za rok!

Tydzień Bezpiecznego Internetu - 9-13.01.2017r.

7 lutego 2017 roku obchodzić będziemy 13. edycję Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce. W tym roku to wydarzenie obchodzone jest pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na zawsze" i zostało ono objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego. Celem tegorocznej akcji jest zwrócenie uwagi na rolę każdego użytkownika Internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online oraz podkreślenie potencjału Internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

Jak co roku przyłączyliśmy się do tej akcji i w ostatnim tygodniu przed feriami zorganizowaliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Pomysłodawczynią akcji jest pani Bernadeta Matraszek, która, jak co roku, prowadziła w naszej szkole zajęcia z uczniami na temat bezpiecznych zachowań w Internecie, m.in. w zakresie bezpiecznego korzystania z poczty e-mail, wzmacniania dzieci w Internecie czy ochrony danych osobowych. W tym roku w sposób szczególny zwracaliśmy uwagę na konsekwencje łamania praw autorskich, nieprzestrzegania regulaminów różnych serwisów społecznościowych oraz uzależnienia od urządzeń mobilnych. Z tymi problemami zostali zapoznani także rodzice na zebraniu. Specjalnie dla nich została przygotowana prezentacja multimedialna na temat odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. W prezentacji wykorzystano raport Fundacji "Dbam o mój z@sięg" na temat zjawiska fonoholizmu w Polsce.

Bractwo Miłosierdzia dziękuje! - 13.01.2017r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się we wsparcie Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lubinie!

Nasi uczniowie, oraz ich rodzice, okazali ogromne serce i przywieźli do szkoły dużo ciastek i ciasteczek. Za tą pomoc, skierowaną do osób ubogich, bezdomnych i chorych, Bractwo Miłosierdzia bardzo dziękuje. Dzięki Waszemu zaangażowaniu może ono realizować swoją misję ratowania godności ludzkiej.Zajęcia w ferie zimowe w GCKiS w Ludwinie

Gmninne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie zaprasza wszystkich chętnych uczniów na ferie zimowe. Zajęcia będą odbywać się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00.
A oto program ferii:

16.01 Poniedziałek - warsztaty "śmiechoterapia"
17.01 Wtorek - Turniej piłki nożnej "rocznik 2003"
18.01 Środa - godz.8.00 wyjazd do teatru muzycznego na spektakl "BAJKOLANDIA"
19.01 Czwartek - Turniej piłki nożnej "rocznik 2002"
20.01 Piątek - warsztaty umuzykalniające "bum, bum rurki" - zajęcia sportowe

23.01 Poniedziałek - warsztaty plastyczne - konkursy, zajęcia sportowe
24.01 Wtorek - Turniej piłki nożnej "rocznik 2004"
25.01 Środa - Wyjazd do "Aqua Lublin"
26.01 Czwartek - warsztaty teatralne, gry i zabawy sportowe
27.01 Piątek - Warsztaty filozoficzne, zakończenie ferii.

Zapisy w siedzibie GCKiS w Ludwinie, telefonicznie 81 757 03 60 lub pod adresem e-mail: kultura.ludwin@wp.pl.
Koszt wynosi 60zł, w tym bilet do teatru, Aqua Lublin, autokar, poczęstunek.

ZAPRASZAMY!

Zajęcia w ferie zimowe - AKTUALIZACJA

W okresie ferii zimowych zaplanowane zostały zajęcia dla uczniów:
taekwondo
we wtorki o godz. 9.00 kl. II o godz. 10.00 kl.III (17 stycznia i 24 stycznia)
w środy o godz. 9.00 (18 stycznia i 25 stycznia);

taniec sportowy
w czwartki (19 stycznia i 26 stycznia) grupa 1 w godz.12.30-13.30
w czwartki (19 stycznia i 26 stycznia) grupa 2 w godz.13.35-14.35

oraz zajęcia z tańca sportowego, przeniesione z dnia 22 grudnia 2016r.:
w piątek (20.01.2017r. grupa 1 w godz. 11.00-12.00; grupa 2 w godz. 12.00-13.00).

balet
w poniedziałek (16 stycznia) i czwartek (19 stycznia) w godz.10.00-11.00

Jednocześnie informujemy, że nie będzie dowozu uczniów autobusem szkolnym na zajęcia w okresie ferii zimowych.

Pokazy cyrkowe - 11.01.2017r.

W środę 11 stycznia naszą szkołę odwiedził Cyrk O'BIMBOLANDO. Program, który przedstawili cyrkowcy, wzbudził wielki podziw wśród dzieci i nauczycieli. Wśród atrakcji pokazanych przez cyrkowców znalazły się m.in. niezwykłe akrobacje, żonglerka oraz rozmaite magiczne sztuczki. Dzieci podziwiały sztukę cyrkową i miały możliwość czynnego i aktywnego w niej udziału. Na występach nie zabrakło również wesołego klowna, który zabawiał publiczność. Artyści cyrkowi zaprezentowali niespotykaną siłę, sprawność i spryt. Udział zwierząt w przedstawieniu dodatkowo uatrakcyjnił występ. Na koniec przedstawienia wszyscy mogli podziwiać niezwykłego pupila cyrku, ogromnego węża, który był jak najbardziej prawdziwy. Dzieci mogły także potrzymać węża i pogłaskać. To był ostatni i bardzo miły punkt cyrkowego programu. Dzięki takim chwilom dzieci chętnie przychodzą do szkoły, a poprzez zabawę wiele się uczą i rozwijają zainteresowania.

Jasełka szkolne - 22.12.2016r.

Dnia 22 grudnia 2016 roku (czwartek) w naszej szkole odbyło się spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zgromadziła znamienitych gości. Na szkolne jasełka przybyli m.in.: proboszcz parafii Rogóźno - ks. Waldemar Taracha, przewodniczący Rady Gminy - Pan Wojciech Szymański, przewodnicząca Rady Gminy - Pani Małgorzata Wiączek, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu - Pani Anna Czarnecka, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ludwinie - Pani Wanda Podczas, panie z obsługi finansowej szkół: Anna Białota, Anna Gregorowicz, Zofia Trębicka, sołtysi wsi: Pani Katarzyna Majewska, Pan Marek Wach i Pani Alicja Sendłak, a także emerytowani pracownicy naszej szkoły.

Uczennica z klasy III, Adrianna Ścierka, powitała zgromadzoną publiczność. Dzieci z oddziału 3 - 4-latków i 5 - 6-latków zaprezentowały jasełka pt. "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Mali aktorzy wspaniale odegrali swoje role i otrzymali wiele braw. Jasełka przygotowały wychowawczynie - pani Magdalena Ożóg i pani Natalia Kaszyca.

Konkurs SKO "Portmonetka"

W dniu 21 grudnia 2016 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu SKO pt. "Portmonetka". Konkurs był przeznaczony dla uczniów z klas 1 - 3. Uczniowie wykonali pomysłowe i ciekawe portmonetki. Z rąk Pani Dyrektor wszyscy otrzymali nagrody.

Wyniki konkursu:
1 miejsce:
Ozga Małgorzata, Staniak Martyna, Staniak Szymon
2 miejsce:
Tryk Magda, Kruk Wiktoria
3 miejsce:
Barczak Wiktoria

Gratulujemy zwycięzcom.
Konkurs zorganizowała pani Natalia Kaszyca - opiekun SKO.

Ogłoszenia - 13.12.2016r.

W najbliższy piątek, 16 grudnia, w kościele parafialnym w Rogóźnie rozpoczną się rekolekcje adwentowe. Zainteresowani uczniowie będą mieli możliwość wyjazdu do kościoła na mszę świętą na godzinę 12.00. Autobus zabierze uczniów ze szkoły ok. 11.40 i zawiezie do kościoła, a po mszy świętej rozwiezie do domów. Jeśli życzą sobie Państwo, aby Wasze dzieci pojechały do kościoła, prosimy o przekazanie pisemnej zgody na wyjazd. Jednocześnie zwracamy się z prośbą, aby w miarę możliwości Rodzice udali się do kościoła razem ze swoimi dziećmi, ponieważ będzie tylko jeden autobus.

____________________________________________________________

Zapraszamy do włączenia się w akcję pieczenia ciast dla Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta. Ciasta można przekazywać do dnia 21 grudnia 2016r.

Podsumowanie III edycji "Magii Talentów"

26 listopada 2016 roku w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie odbył się koncert charytatywny w ramach III edycji konkursu pod hasłem: "Magia Talentów".

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie i absolwenci zostali nagrodzeni w konkursie. Gracjana i Paulina Dziadko zajęły III miejsce w kategorii szkół podstawowych, Michał Smyk II miejsce a Marcelina Gajos III miejsce w kategorii gimnazjum.

GRATULUJEMY!

Więcej informacji na stronie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

Zebranie Rodziców z wychowawcami - 12.12.2016r.

12 grudnia 2016r. (poniedziałek) o godz. 15.15
odbędzie się w naszej szkole zebranie Rodziców z wychowawcami klas.

Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie wigilijne - 22 grudnia 2016r. o godz. 12.30
Zimowa przerwa świąteczna - od 23.XII.2016r. do 1.I.2017r.
Choinka - 14 stycznia 2016r.
Ferie zimowe - 16-29 stycznia 2017r.

Fluoryzacja zębów - 13 grudnia 2016r. (wtorek)

Szkolenie dla nauczycieli - 09.12.2016r.

9 grudnia 2016r. nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu w Nadrybiu na temat budowania systemu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach.

Celem szkolenia było przede wszystkim odświeżenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej regulacji prawnych w zakresie obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa uczniom na terenie naszej szkoły.

Wyjazd do Teatru Kameralnego w Lublinie - 07.12.2016r.

7 grudnia (środa) tuż po mikołajkach wybraliśmy się do Teatru Kameralnego w Lublinie na spektakl pt. "Szatan z siódmej klasy". Aktorzy teatru w przystępny sposób zaadaptowali treść książki Kornela Makuszyńskiego. W rolę profesora Gąsowskiego wcielił się Jan Wojciech Krzyszczak, który w sugestywny sposób oddał charakter postaci. Na deskach scenicznych nie zabrakło sytuacji humorystycznych, które wprawiały widownię w śmiech, ani tych dramatycznych, jak np. próba wykradnięcia skarbu przez grupę rzezimieszków. Większości do gustu przypadła jednak postać Wandzi Gąsowskiej, zakochanej w Adasiu Cisowskim.

Po spektaklu zajechaliśmy do restauracji McDonald's, gdzie dzieci mogły coś zjeść i odpocząć. Około godziny 13.00 wyjechaliśmy z Lublina. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas: II, III, V i VI. Opiekę nad dziećmi sprawowały Panie: Bernadeta Matraszek i Joanna Pawlak.

Mikołajki - 06.12.2016r.

Tradycją w naszej szkole są obchody w klasach mikołajek. W młodszych oddziałach rodzice przygotowują dzieciom drobne prezenciki, a w klasach starszych uczniowie przejmują tę inicjatywę.

Tak też było w tym roku: Święty Mikołaj przybył do nas na zaproszenie Rady Rodziców. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że dzieciaki wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują. Dzieci obiecały, że będą się grzecznie zachowywać, a Mikołaj - że wróci tu za rok!

Dziękujemy rodzicom za miłą niespodziankę.

Wyjazd kl.IV do kina - 06.12.2016r.

6 grudnia 2016 rodzice uczniów z kl.IV wspólnie z wychowawcą G.Sacawa zorganizowali wyjazd do MULTIKINA w Lublinie na film "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Wyjazd do kina był prezentem na "Mikołaja".

Występ grupy "Zaelektryzowani" w naszej szkole - 02.12.2016r.

2 grudnia do naszej szkoły przyjechała grupa animatorów "Zaelektryzowani". Grupa specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli, których celem jest - poza oczywistym elementem rozrywkowym - przemycić treści lekcyjne. W sposób bardzo ciekawy i widowiskowy, a zarazem zabawny animatorzy prezentowali niezwykłe eksperymenty fizyczno-chemiczne.

W ramach spektaklu uczniowie obserwowali proste eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i dowiedzieli się, co się stanie z piłką umieszczoną w "kapsule powietrza", w jaki sposób szybko nadmuchać foliowy tunel czy przyspieszyć przelewanie cieczy z jednej butelki do drugiej. Dzieci obejrzały doświadczenia związane z dwutlenkiem węgla, propanem i butanem, wodorem oraz helem. Ten ostatni eksperyment zakończył się gromkim śmiechem całej widowni. Dzięki pokazom dzieci poznały podstawy elektrostatyki i działanie niektórych gazów. Najciekawszym elementem spektaklu była oczywiście możliwość aktywnego uczestnictwa dzieci w pokazie, uczniowie byli zachwyceni!

Żywa lekcja przyrody bardzo podobała się wszystkim widzom. Aktorzy nie tylko wspaniale bawili publiczność, ale także rozbudzili wśród uczniów zainteresowanie wiedzą z zakresu przyrody. Mamy nadzieję, że za rok też nas odwiedzą!

Dzień Górnika - 05.12.2016r.

W poniedziałek, 5 grudnia 2016 roku, w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Górnika. Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się długo, aby wystąpić przed przybyłymi gośćmi, rodzicami oraz uczniami i nauczycielami. Niektórzy byli bardzo zestresowani, jednak pozostali dodawali im otuchy. Na szczęście obyło się bez problemów. Dla przybyłych górników przedszkolaki wraz z grupą uczniów z oddziału przedszkolnego wykonały przepiękne laurki.

To jednak nie wszystko. Okazało się, iż przybyli w galowych strojach górnicy to absolwenci tutejszej szkoły, którzy przygotowali dla nas niespodziankę. Opowiedzieli o swojej pracy, przedstawili ciekawą prezentację multimedialną na temat kopalni w Bogdance i zaprezentowali krótki film o współczesnym wydobyciu węgla, a na koniec wszystkich uczestników akademii poczęstowali cukierkami. Mamy nadzieję, że odwiedzą nas również za rok.

Z okazji Barbórki całej braci górniczej życzymy "Szczęść Boże!".

Spotkanie dotyczące higieny jamy ustnej - 07.12.2016r.

W dniu 07.12.2016 roku najmłodsze dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym higieny jamy ustnej.

Na początku wszyscy zaśpiewali piosenkę pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda". Dzieci obejrzały również pouczającą bajkę pt. "Doktor Ząbek i Legenda Zębolandii". Następnym emocjonującym punktem programu było wykonanie doświadczenia, którego celem było pokazanie jak ważne jest mycie zębów pastą z fluorem. Do doświadczenia wykorzystano pastę do zębów, surowe jajko i ocet. Po interesującym doświadczeniu dzieci obejrzały pokaz prawidłowego szczotkowania zębów na modelu jamy ustnej. Chętni uczniowie mogli również poćwiczyć poprawne szczotkowanie zębów. Dzieci obiecały dbać o zęby, unikać słodkich przekąsek i często odwiedzać stomatologa.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali również zachęceni do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. "Szczoteczka moich marzeń". Spotkanie przygotowały nauczycielki P. Natalia Kaszyca i P. Emilia Bogusz.

Akcja wolontariatu "Z Marzycielską Pocztą po raz kolejny" - kartki dla Martynki wysłane!

Uczniowie z naszej szkoły wykonali przemyślane i interesujące kartki dla Martynki z Niedrzwicy Dużej. Do kartek dołączyli również drobne upominki. Uśmiech dziewczynki będzie dla nas najcenniejszą zapłatą.

Wszystkim zainteresowanym za udział w tak szlachetnej akcji dziękują opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu - P. Natalia Kaszyca i P. Emilia Bogusz.

"Talerz zdrowia" - 11.2016r.

W listopadzie uczniowie klasy VI wykonali plakaty zachęcające do zdrowego odżywiania, zgodnego z zaleceniami ostatniej piramidy zdrowia opracowanej przez WHO. Przed przystąpieniem do pracy plastycznej uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób należy bilansować posiłki, tak by zdrowo się odżywiać i zapobiegać nadwadze i otyłości. Podczas omawiania tematu zwrócono szczególną uwagę na konieczność aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Wystawa prac plastycznych została wyeksponowana na szkolnym korytarzu i jest dostępna dla uczniów, pracowników szkoły i lokalnej społeczności.

Prelekcję zorganizowała P. Natalia Kaszyca, Szkolny Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Podsumowanie VI Alertu Ekologicznego 2015/2016

29 listopada odbyło się podsumowanie VI edycji Alertu Ekologiczno - Zdrowotnego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Łęcznej w ramach działania "Edukacja Ekologiczna w Powiecie Łęczyńskim w 2016 roku". Głównym celem działań alertowych było propagowanie wśród uczniów świadomości ekologicznej, działań prozdrowotnych oraz idei wolontariatu. W tegorocznej edycji udział wzięło 16 placówek oświatowych z terenu powiatu. Na przełomie maja i czerwca br. komisja składająca się z przedstawicieli organizatorów na podstawie regulaminu konkursu oceniła skrupulatnie i szczegółowo całość działań prowadzonych w poszczególnych placówkach oraz przygotowanie kronik alertowych.

Nasza szkoła zajęła II miejsce w VI edycji Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego. Ponadto komisja alertowa oceniła kroniki dokumentujące działania alertowe. Podczas oceny kronik wzięto pod uwagę estetykę wykonanej pracy, kreatywność w dokumentowaniu zdarzeń, wkład pracy uczniów w redakcję kroniki, zastosowane rozwiązania plastyczne. Oceniono łącznie 10 kronik przygotowanych przez uczniów i nauczycieli placówek oświatowych uczestniczących w VI edycji alertu powiatowego. Komisja zdecydowała, że na szczególne wyróżnienie zasługuje 6 kronik z naszego powiatu w tym kronika przygotowana przez naszą szkołę. Koordynatorem działań alertowych w naszej szkole jest p. Anna Zakostowicz. Więcej informacji można przeczytać na stronie Starostwa Powiatowego w Łęcznej:
www.powiatleczynski.pl/aktualnosci,show,4198,podsumowanie-vi-powiatowego-alertu-ekologicznozdrowotnego.html5 grudnia Dniem Wolontariusza

Z okazji Dnia Wolontariusza, wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły zaangażowanym w bezinteresowną pomoc i pomaganie innym, życzymy satysfakcji, radości i wytrwałości w działaniu.

Reforma edukacji – odwiedź specjalny serwis internetowy - 24.11.2016r.

www.reformaedukacji.men.gov.pl – pod tym adresem wystartował specjalny serwis informacyjny o zmianach w systemie edukacji.

Na stronie internetowej „Dobrej Szkoły” znaleźć można najważniejsze informacje na temat reformy edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela oraz organu prowadzącego szkołę. Znajdują się tam informacje dotyczące głównych zmian w ustroju szkolnym, między innymi: przekształceń szkół, nowych rozwiązań w systemie kształcenia zawodowego, ochrony miejsc pracy dla nauczycieli, kształcenia specjalnego czy egzaminów zewnętrznych. Na stronie internetowej każdy rodzic może sprawdzić, do jakiej szkoły uczęszczać będzie jego dziecko od 1 września 2017 r. Podane są tam także kontakty telefoniczne do pracowników ministerstwa oraz harmonogram wprowadzania zmian w systemie edukacji.

[Źródło: www.men.gov.pl]

Poniżej udostępniamy Państwu także broszurę, w której znajduje się więcej informacji o reformie edukacji "Dobra Szkoła":

Pobierz broszurę informacyjną "Dobra Szkoła"

Szkolenie dla nauczycieli "Dobra Szkoła" - 23.11.2016r.

W dniu 23 listopada 2016r. odbyło się szkoleniowe posiedzenie Rady Pedagogicznej na temat planowanej reformy edukacji. Szkolenie poprowadziła pani Grażyna Słomka.

Zaproszenie na "Magię Talentów" - 26.11.2016r.

Świetlica działająca przy GCKiS w Ludwinie zachęca do udziału w III już edycji konkursu charytatywnego pod hasłem "Magia Talentów" 2016.

Pokazy uczestników odbęda się 26 listopada 2016 roku w hali sportowo-widowiskowej w Ludwinie o godzinie 15.00. Występujący będą oceniani przez jury, a najlepsi zostaną nagrodzeni. Uczestnicy będą oceniani w kategoriach z uwzględnieniem podziału solo i w zespołach.

Gorąco zachęcamy do udziału w III edycji naszego konkursu, ponieważ to nie tylko wspaniała okazja do zaprezentowania swojego talentu przed publicznością, ale również możliwość przyczynienia się do świątecznego uśmiechu ma twarzach dzieci z Placówki w Kijanach.

[Źródło: strona GCKiS w Ludwinie]

Wiemy, że do konkursu zgłosili się nasi uczniowie i absolwenci, dlatego tym bardziej zapraszamy do oglądania ich występów. Trzymajcie kciuki za ich sukcesy!

"Na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja" - 23.11.2016r.

W środę 23 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja - patrona małżeństw i orędownika zakochanych, wspomagającego w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa. W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "salę wróżb". To dziewczęta z klasy szóstej zadbały o  magiczny nastrój. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Była też dobra muzyka, bo po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że popularne "Andrzejki", które w Polsce kojarzą się przede wszystkim z laniem wosku, są jednym z najważniejszych świąt obchodzonych w Szkocji. Przypomnijmy jednak najpierw, kim był święty Andrzej. To jeden z dwunastu apostołów, który po śmierci Chrystusa był jednym z głównych głosicieli ewangelii w Azji Mniejszej i Grecji. Za swą działalność został ukrzyżowany przez Rzymian 30 listopada 70 roku, na krzyżu w kształcie litery X. Krzyż w takim kształcie nazwano później jego imieniem.

W 300 lat później na rozkaz cesarza Konstantyna Wielkiego szczątki św. Andrzeja przeniesiono do ówczesnej stolicy cesarstwa - Konstantynopola (dziś Istambułu w Turcji). W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach relikwie św. Andrzeja znalazły się później w Szkocji, której św. Andrzej jest dziś patronem. Szkoci hucznie świętują dzień patrona swojego kraju. W trakcie tego narodowego święta, na ulicach szkockich miast powiewają flagi zwane The Saltire lub St. Andrew's Cross, na których znajduje się krzyż św. Andrzeja, a mieszkańcy biorą udział w licznych paradach, koncertach oraz tańcach i zabawach. Podczas obchodów St. Andrew's Day, można także zwiedzić za darmo większość narodowych zabytków.

Krzyż św. Andrzeja stał się też elementem flagi Zjednoczonego Królestwa. W roku 1606 połączono w jedną flagi Anglii i Walii (Krzyż Świętego Jerzego) oraz Szkocji (Krzyż Świętego Andrzeja). W 1801, po utworzeniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, dodano do angielsko-szkockiej flagi także irlandzki symbol - Krzyż Świętego Patryka. Tak powstała dzisiejsza flaga UK zwana Union Flag.

Nowe znaki dotyczące zakazu palenia - już dostępne! - 22.11.2016r.

Uprzejmie informujemy, iż w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, mówiącej m.in. o zakazie używania e-papierosów, powstała potrzeba stworzenia nowego znaku zakazu palenia. W związku z powyższym Główny Inspektorat Sanitarny zaprojektował nowy wzór znaku zakazu palenia:

Pobierz znaki zakazu palenia

Wycieczka do Sandomierza i Nowej Dęby - 15.11.2016r.

15 listopada 2016r. uczniowie kl. 0-IV uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Fabryki Bombek w Nowej Dębie. Wraz z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili Rynek z pięknymi kamieniczkami i Ratuszem. Następnym punktem była zbrojownia rycerska, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem. Uczniowie mogli zobaczyć zbrojownię i salę tortur, usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle zabawnej atmosferze. Najwięcej radości dostarczyła możliwość założenia na siebie zbroi wraz z odpowiadającą jej bronią. Dziewczęta mogły przebrać się za wybraną damę dworu, a nawet królową czy księżniczkę.

W Nowej Dębie uczestnicy poznali pracochłonny proces wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali wydmuchiwanie, posrebrzanie, "kąpiel", suszenie, malowanie. Aby się przekonać, że jest to faktycznie trudna i precyzyjna praca, wszyscy wzięli udział w warsztatach. Każdy dostał bombkę, którą mógł samodzielnie ozdobić.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w sklepie firmowym. Tam nastąpiło zakupowe szaleństwo. Wszystkie oferowane ozdoby wyglądały fantastycznie. Trudno było wybrać spośród nich te najładniejsze. Pełni niesamowitych wrażeń uczestnicy wycieczki wsiedli do autobusu, w którym czekało pudełko czerwonych bombek z ich imionami. Przywiezione ozdoby z pewnością będą niezwykłą świąteczną ozdobą w każdym domu.

Eliminacje w Indywidualnym Tenisie Stołowym - 14-17.11.2016r.

W dniu 14 listopada 2016r. w Ludwinie przeprowadzone zostały Gminne Eliminacje w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę z sukcesami reprezentowali:

CHŁOPCY STARSI (rocznik 2004-2005):
III m.: Kacper Brzyski
VII m.: Oskar Kałdunek

CHŁOPCY MŁODSI (rocznik 2006 i młodsi):
II m.: Bartosz Grabowski
IV m.: Olaf Bondyra
VI m.: Bartłomiej Majewski
VIII m.: Jakub Pytka

DZIEWCZĘTA STARSZE (rocznik 2004-2005):
II m.: Martyna Brzyska
VI m.: Weronika Sawicka

DZIEWCZĘTA MŁODSZE (rocznik 2006 i młodsze):
IV m.: Aleksandra Kurlak
VIII m.: Julia Jedut

15 listopada 2016r. w Spiczynie odbyły się Powiatowe Eliminacje w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Brzyski, Martyna Brzyska, Aleksandra Kurlak i Olaf Bondyra. I tym razem nasi uczniowie odnieśli sukces, ponieważ awansowali do finału rejonowego zaplanowanego na 17 listopada, również w Spiczynie.

17 listopada 2016r. w Spiczynie, w Rejonowych Eliminacjach w Indywidualnym Tenisie Stołowym, nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
VII m. Aleksandra Kurlak
IX m. Kacper Brzyski
XI m. Martyna Brzyska

Rozgrywki na każdym szczeblu były bardzo trudne. Tym bardziej gratulujemy naszym zawodnikom. Jesteśmy z Was dumni!

Powiatowe Drużynowe Zawody w Badmintona - 7.11.2016r.

W dniu 7 listopada 2016r. w Ludwinie odbyły się powiatowe zawody drużynowe w badmintona. Naszą szkołę, pod opieką pani dyrektor Elżbiety Wróbel, reprezentowały zarówno drużyny dziewcząt, jak i chłopców. Ostatecznie, po trudnych zmaganiach, na IV miejscu zakończyły rywalizację Martyna Brzyska (klasa V) i Kalina Skoczylas (kl.VI), a na III miejscu Kacper Brzyski (klasa VI) i Michał Gajos (klasa VI).

Gratulujemy!

Akcja wolontariatu "Z Marzycielska Pocztą po raz kolejny"

W tym roku szkolnym również chcemy pomóc chorym dzieciom poprzez portal społecznościowy www.marzycielska poczta.pl.

Wolontariusze z naszej szkoły proszą o wykonanie tradycyjnych kartek pocztowych oraz listów dla 9 letniej Martynki z Niedrzwicy Dużej.

Martynka lubi piłkę nożną i Roberta Lewandowskiego. Jej ulubiona bajka to My little Pony. Kolekcjonuje ona także kartki pocztowe i koniki. Będzie wdzięczna za każdą wykonaną kartkę czy napisany list. Na przygotowanie kartek i listów macie czas do końca listopada. Chcielibyśmy żeby nasze kartki dotarły do Martynki przed świętami.

Liczymy na Wasze zaangażowanie.

Akcja wolontariatu "Ludzie pomagajcie ludziom"

Nasza szkoła kolejny raz wspiera działania Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy. Uczniowie ponownie włączyli się do akcji "Ludzie pomagajcie ludziom" i prowadzą zbiórkę rolek po papierze toaletowym potrzebnych do prowadzonych zajęć - wykonywania podpałki ekologicznej K-Lumet.

W roku szkolnym 2015/2016 w zbieraniu rurek po papierze toaletowym zwyciężyła obecna klasa VI.

Cieszymy się, że młodzi ludzie z naszej szkoły zrozumieli to, że człowiek z niepełnosprawnością zwykle robi to samo co wszyscy, chociaż nie zawsze w ten sam sposób co większość.

Pamiętajmy o tym na co dzień.

Szkolny Klub Wolontariatu

We wrześniu 2016 w naszej szkole powstał
Szkolny Klub Wolontariatu.
Zapraszamy wszystkich uczniów z klas IV - VI do działalności w klubie.
Naszym celem jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi.

Szkolnym Klubem Wolontariatu opiekują się panie: Natalia Kaszyca i Emilia Bogusz, które zapraszają do odwiedzania strony www.wolontariatpiaseczno.pl.tl.

Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości - 10.11.2016r.

6 listopada 2016r. celebrowaliśmy gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ludwinie, natomiast 10 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy uroczystą akademię, aby przybliżyć sens tego patriotycznego święta najmłodszym uczniom. 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy, śpiewając patriotyczne pieśni, takie jak: "Mazurek Dąbrowskiego", "Rota", "Pierwsza Brygada", "O, mój rozmarynie" czy "Wojenko, wojenko".

Uczniowie klas IV-VI zarecytowali wiersze, przybliżyli tematykę trzech rozbiorów Polski, I wojny światowej, zasług Józefa Piłsudskiego i starań Polaków czynionych w kierunku wyzwolenia Polski z jarzma obcego panowania. Uroczystość uświetniła obecność pocztu sztandarowego. Na zakończenie apelu wszyscy w pozycji stojącej, z prawą ręką na piersi odśpiewali "Rotę" Marii Konopnickiej. Uczniów do występu przygotowały Panie: Grażyna Sacawa-Kuźmicz i Joanna Pawlak.

Zaproszenie na obchody Narodowego Święta Niepodległości - 06.11.2016r.

Wójt Gminy Ludwin zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 6 listopada 2016 r. od godz. 14:45 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie.

Program obchodów:
14:45
Zbiórka pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego

15:00
Widowisko: Wjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego
Złożenie kwiatów pod pomnikiem

15:30
Modlitwa za Ojczyznę w budynku Hali GCKiS
Inscenizacja słowno-muzyczno-taneczna
Poczęstunek: grochówka dla wszystkich uczestników wydarzenia

ZAPRASZAMY!

Konsultacje dla Rodziców z PPP - 29.11.2016r.

29 listopada 2016r. (wtorek) w godz. 8.30-10.30
będą odbywać się w naszej szkole indywidualne konsultacje dla Rodziców prowadzone przez pracowników Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Łęcznej.

Serdecznie zapraszamy!

Zebranie Rodziców z wychowawcami - 03.11.2016r.

3 listopada 2016r. (czwartek) o godz. 15.00
odbędzie się w naszej szkole zebranie Rodziców z wychowawcami klas.

Serdecznie zapraszamy!

Jednocześnie informujemy, że organizujemy w naszej szkole kolejne zajęcia dla chętnej młodzieży - naukę gry na gitarze lub instrumentach klawiszowych. Zajęcia te odbywać się będą w małych grupach (ok. 3-osobowych). Czekamy na zgłoszenia uczniów!

Ślubowanie klasy pierwszej - 28.10.2016r.

28 października 2016r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Na ceremonię przybyli zarówno zaproszeni goście - Dobra Wróżka i rodzice, jak również grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły. Oczywiście nie zabrakło też wychowanków z klasy pierwszej, którzy długo i intensywnie przygotowywali się do tej uroczystości. Naturalnie nie obyło się bez drobnych problemów. Uczniowie zapomnieli zaprosić Złej wróżki, która używając czarów postanowiła ukarać bohaterów zabierając im rozumy. Jednak wykazując się dużą wiedzą i umiejętnościami pokazali, iż zależy im, aby wstąpić godnie w szeregi szkoły. Na szczęście Dobrej Wróżce udało się zdjąć czary i 17-stu szczęśliwych pierwszoklasistów złożyło ślubowanie w obecności Pani Dyrektor i całej społeczności szkoły.

Charytatywna akcja i pomoc SKO

SKO działające przy SP w Piasecznie aktywnie włączyło w charytatywną pomoc dla P. Lidki.

Członkowie SKO, wraz z opiekunką koła P. Natalią Kaszyca aktywnie włączyli się w akcję i przynieśli używane książki, które sprzedano na kiermaszu książki używanej. Uzyskane pieniądze zostały przekazane dla P. Lidki.

WSPÓLNIE POMAGAMY INNYM

Opiekun SKO - P. Natalia Kaszyca

Wycieczka na Podlasie - 25-26.10.2016r.

25 i 26 października pojechaliśmy na wycieczkę na Podlasie i do Białowieży. Podlasie to niezwykły region. Tylko tutaj jest: ostatni las naturalny w Europie - Puszcza Białowieska, największe skupisko ptaków i ostoja łosia oraz cała mieszanka kultur, wyznań i narodowości. Na Podlasiu możemy spotkać miejsca, gdzie od wieków oprócz Polaków mieszkają Białorusini, Litwini, Ukraińcy - poznać ich kulturę i zwyczaje. Bogata jest również różnorodność religijna, gdyż na Podlasiu obok siebie mieszkali i mieszkają ludzie różnych wyznań. Można spotkać wiele ciekawych drewnianych cerkiewek.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była cerkiew p.w. Św. Onufrego, kaplica św. Ducha w Jabłecznej. Następnie wybraliśmy się na spacer nad rzekę Bug. W Kostomłotach zwiedziliśmy cerkiew unicką p.w. św. Nikity, a w Neplach Park Krajobrazowy. Dużą atrakcją było zwiedzanie istniejącej od 1817 roku najstarszej i najpiękniejszej w Polsce stadniny koni arabskich w Janowie Podlaskim. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym "końskim rajem". Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej.

Drugiego dnia wycieczki pielgrzymowaliśmy na Świętą Górę Grabarkę. To miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710 roku, kiedy szalała tutaj epidemia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego oraz ośrodek hodowli żubrów i innych wielkich ssaków. Naszą wiedzę o żubrach wzbogacił specjalny gość, znajomy naszej uczennicy Madzi. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów. Już z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd!

Wyjazd na cmentarz parafialny w Rogóźnie - 24.10.2016r.

W dniu 24 października uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się na cmentarz w Rogóźnie. Celem akcji było porządkowanie zaniedbanych i opuszczonych nagrobków. Uczennice, pod opieką pani Natalii Kaszyca i pani Emilii Bogusz, uporządkowały kilka grobów i zapaliły znicze. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy wrócili zadowoleni z dobrze wykonanej pracy.

II Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Janie Brzechwie - 26.10.2016r.

26 października, w środę, w Szkole Podstawowej w Dratowie odbył się II Międzyszkolny Turniej Wiedzy "Jan Brzechwa moim ulubionym autorem wiersza". Jednocześnie dla klas I-III odbył się II Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "100 Bajek Jana Brzechwy". Naszą szkołę w konkursie plastycznym reprezentowały klasa II pod kierunkiem Pani Doroty Stachal i klasa III pod kierunkiem Pani Anny Zakostowicz. Uczniowie klas młodszych zostali nagrodzeni dyplomami za udział w konkursie.

Uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie wykonać plakat tematycznie związany z bohaterami utworów Jana Brzechwy pt. "Brzechwolandia". Pisali również test wiedzy z zakresu życia i twórczości Jana Brzechwy. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Piekarz i Michał Włodarski z klasy V oraz Martyna Piekarz z klasy VI. Uczniowie po zsumowaniu punktów za plakat i za test wiedzy zajęli III miejsce. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie szkoły w Dratowie, a drugie - uczniowie szkoły w Nadrybiu. Rywalizacja była zacięta, a punktacja wyrównana.

Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Dzień Edukacji Narodowej - 17.10.2016r.

W poniedziałek 17 października 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Były życzenia, kwiaty i własnoręcznie wykonane przez uczniów przepiękne laurki.

Tradycyjnie tego dnia uczniowie klasy 6 zamieniają się z nauczycielami rolami i sami prowadzą lekcje. Pomysł świętowania zrodził się z potrzeby zabawy przez naukę, aby pokazać uczniom, że nauczyciel to ktoś, na kim ciąży duża odpowiedzialność. To także sposób pokazania młodzieży, jak trudno dziś sprostać oczekiwaniom młodego pokolenia, które chciałoby aby lekcje były "fajne", a nauczyciel niewymagający.

Wizyta clowna Waldusia - 04.10.2016r.

4 października 2016 roku (wtorek) o godzinie 11.30 zawitał w naszej szkole clown Walduś. Odwiedza nas co kilka lat. Wszyscy lubią, kiedy do nas przyjeżdża, ponieważ jest śmiesznie i zawsze wnosi w nasze grono trochę mądrości. Tym razem było wyjątkowo, bo nauczył Panią od matematyki - Bernadkę Matraszek - robienia supłów na chustce w zaledwie dwie sekundy.

Clown Walduś jak zawsze uczył nas przez zabawę. Zadawał podchwytliwe pytania z matematyki, przyrody i religii. Zaopatrzył się też w słodkie niespodzianki, którymi częstował dzieci po udzieleniu dobrej odpowiedzi na zadane pytanie. Kacper Brzyski z klasy VI otrzymał od Waldusia umowę, która mówiła, że wszystkie pieniądze, które Kacper zarobi, dostanie clown. Jednak komik okazał się wyjątkowo miły, ponieważ umowę zatrzymał Kacper, pouczony, że nie wolno niczego podpisywać, zanim się tego dokładnie nie przeczyta i nie zrozumie.

Na zakończenie clown Walduś wybrał chętnych uczniów, którym dał maski i przebrania, kazał się odpowiednio poruszać w takt muzyki i naśladować zespół One Direction. Występ clowna Waldusia był bardzo fajny i wszyscy świetnie się bawili. Czekamy na kolejną wizytę za rok!

Ten pamiętny wrzesień 1939 roku… - 30.09.2016r.

Wrzesień dla Polaków to miesiąc szczególny, to czas rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego kraju. 1 września 1939 roku armia Niemiec hitlerowskich napadła na nasze państwo. W ten sposób rozpoczęła się wojna, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat. Kiedy wszyscy Polacy myśleli, że najgorsze już nastąpiło, kiedy mordowana i gnębiona ludność cywilna szukała ucieczki przed hitlerowcami na wschodzie, 17 września nadszedł kolejny cios - Armia Czerwona na rozkaz Józefa Stalina przekroczyła granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach dwóch wrogich mocarstw.

Mając na względzie, że spuścizna dziejowa współtworzy tożsamość narodową, z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę , uczniowie klas V i VI dla swoich młodszych kolegów i koleżanek przygotowali krótki program artystyczny, by uczcić pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów. Martyna Piekarz z klasy VI wcieliła się w postać dziennikarki sprawdzającej w sondzie wiedzę uczniów na temat 1 i 17 września. Jej ciekawość historyczną zaspokoił starszy pan, który był świadkiem tamtych dni. Postać staruszka doskonale odegrała Weronika Sawicka z klasy VI. Kalina Skoczylas zarecytowała wiersz pt. "Elegia o chłopcu polskim" K.K. Baczyńskiego.

Występ uczniów uświetnił udział pocztu sztandarowego i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Na zakończenie uroczystego apelu głos zabrała Pani Dyrektor. Podsumowała krótką lekcję historii i wezwała do uczczenia minutą ciszy wszystkich poległych, którzy 77 lat temu oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. Po akademii wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami powrócili do klas.

Dzień Chłopaka w naszej szkole - 30.09.2016r.

Z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole w czwartek, 29 września, odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Najpierw na parkiecie sali gimnastycznej bawiły się dzieci z klas 0-III, natomiast po południu swoją zabawę rozpoczęli uczniowie klas IV-VI. Klasa VI zadbała o oprawę muzyczną.

Na godzinach wychowawczych dziewczęta przygotowały drobne upominki dla swoich kolegów. Dziewczynki z klasy IV kupiły swoim chłopakom latarki, dziewczęta z klasy V zorganizowały słodki poczęstunek, udekorowały salę balonami i wręczyły chłopakom zapakowane w papier prezenty: paletki ping-pongowe z piłeczkami, gumowe węże, latareczki i słodycze. Chłopcy byli prawdziwie zaskoczeni tą niespodzianką. Dziewczęta z klasy VI także przygotowały słodki poczęstunek oraz wręczyły zabawne kubki i słodycze.

Mamy nadzieję, że wszyscy panowie będą mile wspominać swoje święto. Już nie możemy się doczekać następnej, tak wspaniałej zabawy za rok.

Prezentacja na zebraniu z Rodzicami - 22.09.2016r.

W dniu 22 września 2016 roku podczas zebrania rodzice zapoznali się z Kartą Praw Dziecka Pacjenta. Obejrzeli prezentacje multimedialną dotyczącą praw pacjenta w naszym kraju. Zostali również poinformowani, że szkoła przystąpiła do projektu "Lekcje wychowawcze na temat praw pacjenta w Polsce" i wychowawcy klas będą realizować rekomendowane przez Rzecznika Praw Pacjenta treści podczas zajęć.

Prawa pacjenta:
- Prawo do świadczeń zdrowotnych
- Prawo do informacji
- Prawo do tajemnicy informacji
- Prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych
- Prawo do poszanowania intymności i godności
- Prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego
- Prawo do opieki duszpasterskiej
- Prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie
Prezentację multimedialną przedstawiła i omówiła p. Natalia Kaszyca

Zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2016/2017

W naszej szkole we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie organizowane są zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży: taekwondo, balet i taniec sportowy. Jeśli zbierze się wystarczająca grupa chętnych do udziału w zajęciach, będą się one odbywały na terenie naszej szkoły. Już wiadomo, że w szkole odbywać się będą zajęcia z taekwondo. Pierwsza lekcja pokazowa dla dzieci i rodziców miała miejsce na sali gimnastycznej naszej szkoły 28 września, w środę. Dzieci bawiły się doskonale.

Zajęcia są odpłatne: 25 zł/m-c pierwsze dziecko, 12,50 zł - kolejne. Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć: początek października. Wszystkich serdecznie zachęcamy do udziału w dodatkowych formach rozwoju i rekreacji.

Zebranie Rodziców z wychowawcami - 22.09.2016r.

22 września 2016r. (czwartek) o godz. 15.00
odbędzie się w naszej szkole zebranie Rodziców z wychowawcami klas.

Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty dla Rodziców - 19.09.2016r.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej informuje o rozpocztej rekrutacji do udziału w warsztatach organizowanych w ramach Programu Zwiększania i Poprawy Kompetencji Rodzicielskich.

Program realizowany będzie od października do grudnia i adresowany jest do rodziców, którzy chcą poprawić swoje relacje z dziećmi, czują się bezradni wobec ich zachowań, chcą doskonalić techniki umiejętności wychowawczych lub poszukują nowych.

Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość nabycia wiedzy na temat radzenia sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo, nawiązywania i utrzymywania poprawnych relacji w rodzinie oraz "komunikacji bez przemocy".

Uczestnictwo w programie jest bezpłatne, ilość miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 81 462-31-11. Osoba do kontaktu: pani pedagog Ewa Góra-Haraszczuk

Konkurs "Piękna i Bezpieczna Wieś" - 18.09.2016r.

Z radością informujemy, że nasza szkoła zajęła trzecie miejsce w konkursie Piękna i Bezpieczna Wieś w kategorii Najbardziej Estetyczny Teren Wokół Instytucji, Sklepu, Zakładu Produkcyjnego.

Celem konkursu jest podniesienie estetyki i bezpieczeństwa wyglądu terenów wiejskich. W swoich założeniach konkurs jest zachętą do zadbania o estetykę oraz bezpieczeństwo zagród wiejskich, działek, jak również instytucji i podmiotów gospodarczych działających na terenie Gminy Ludwin. Głównym organizatorem jest Wójt Gminy Ludwin przy udziale GCKiS w Ludwinie, Komendanta Gminnego OSP oraz przedstawicieli Rady Gminy, UG i PZDR.

XVI Polne Kryterium Kolarskie "O grono jarzębiny" - 18.09.2016 r.

18 września, w niedzielę, o godzinie 13.30 już po raz szesnasty odbyły się zawody kolarskie "O grono jarzębiny". Choć pogoda nie była najlepsza, ponieważ wiał dość zimny wiatr, to jednak uczestników nie brakowało. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Szymon Staniak, Julia Sych, Szymon Kozieł, Bartłomiej Majewski, Agata Kowalczuk, Kacper Brzyski, Oskar Kałdunek i Ayub Umkhanov.

Na początku odbył się wyścig szkół podstawowych i gimnazjów. Długość trasy wynosiła 11 km i prowadziła przez: stadion "Ludwiniak", Dąbrowę, Zezulin B, Dratów, Kolonię, Dąbrowę i kończyła się na mecie przy stadionie "Ludwiniak". W kategorii dziewcząt ze szkół podstawowych III miejsce zdobyła Agata Kowalczuk z kl. VI. W kategorii szkoły podstawowe - chłopcy I miejsce zajął Kacper Brzyski (kl. VI), a II miejsce - Oskar Kałdunek (kl. VI). Od godziny 13.50 przy stadionie w Ludwinie rozpoczęły się wyścigi maluchów. W kategorii 3-4-latków III miejsce zajął Szymon Staniak, natomiast w kategorii 5-6-latków na I miejscu uplasowała się Julka Sych, a na II miejscu Szymon Kozieł.

Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu gratulujemy. Nagrody wręczył Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros.

Pokaz gry na instrumentach muzycznych - 14.09.2016r.

14 września 2016r. odwiedził nas pan Roman Brochocki – poeta, muzyk, satyryk, człowiek orkiestra, autor tekstów swoich piosenek. Od ponad 20 już lat jeździ ze swoim programem artystyczno-poetyckim po całym kraju, odwiedzając wiele szkół.

Artysta bardzo szybko nawiązał kontakt z widownią. W przygotowanym programie muzycznym zaprezentował własną kolekcję starodawnych i obecnie używanych instrumentów muzycznych. Uczniowie mieli okazję poznać historię, budowę i brzmienie akordeonu, bałałajki, banja, fletni Pana, miniaturowej harmonijki ustnej, ligawki, sazu, okaryny i trąbki. Wszyscy świetnie bawili się przy utworach muzycznych z wykorzystaniem tych instrumentów i często nagradzali występ brawami. Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki.

Festyn rodzinny "Pożegnanie lata" - 11.09.2016r.

11 września odbył się w naszej szkole festyn rodzinny "POŻEGNANIE LATA". Na uczniów, ich rodziców i gości czekało wiele atrakcji: występy artystyczne, koło fortuny, dmuchany zamek, zjeżdżalnia, trampolina, malowanie włosów, kiermasz książek, pieczone ziemniaki. Rodzice włączyli się także do udziału w konkursie na potrawę z makaronem. Bardzo dziękujemy im za zaangażowanie! Pogoda dopisała, wszyscy bawili się doskonale.

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie - 02.09.2016r.

3 września 2016 roku miłośnicy Henryka Sienkiewicza wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod patronatem Pary Prezydenckiej. W naszej szkole, w piątek, 2 września również odbyło się Narodowe Czytanie, a lekturą, którą wybrali Polacy na 2016 rok, było "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Jak mówił Pan Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu: To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić.

Okolicznościowe spotkanie na sali gimnastycznej w naszej szkole otworzyła Pani Dyrektor, zachęcając dzieci i młodzież do czytania książek i do zapoznawania się z literaturą Henryka Sienkiewicza. Następnie zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą postaci autora książki "Quo vadis" i posłuchali krótkiego wykładu na temat jego życia i twórczości. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu. Poznały znaczenie łacińskich słów "Quo vadis" i fabułę powieści Sienkiewicza.

Następnie kilkoro dzieci odczytało na głos wybrane fragmenty książki o panowaniu Nerona i prześladowaniach chrześcijan w starożytnym Rzymie. Na zakończenie spotkania odtworzono kilka scen z filmu "Quo vadis" z 2001 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Widzom najbardziej spodobał się wątek walki Ursusa z turem, by obronić Ligię. Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w naszej szkole spotkało się z dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, choć nie jest to łatwa w odbiorze lektura. Okolicznościowy apel i prezentację przygotowała nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Pawlak.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 w dniu 1 września 2016 roku:


Msza święta w kościele w Rogóźnie - 8.00
Rozpoczęcie roku w szkole - 9.00

Autobusy od strony Krasne (na pierwszym przystanku o godz. 7.30) oraz Kaniwola (na pierwszym przystanku o godz.7.00) zawiozą uczniów do kościoła, a po mszy świętej przywiozą do szkoły.

Serdecznie zapraszamy Rodziców ze swoimi dziećmi na mszę świętą do kościoła.

WYPRAWKA DLA 3 i 4-LATKÓW (na cały rok 2016/2017)

- 5 ręczników papierowych (na 1 semestr)
- 5 rolek papieru toaletowego (miękkiego) (na 1 semestr)
- mydło w płynie
- fartuszek podpisany
- farby akwarelowe na paletce (podpisane)
- pędzelek
- cekiny (1 opakowanie)
- 1 włóczka
- 1 kolorowanka
- kredki ołówkowe bambino 12 szt
- papier xero
- papier kolorowy
- pastele (podpisane)
- 2 kolory bibuły
- 2 kolory krepiny
- 2 bloki rysunkowe A4 kolorowe
- 2 bloki techniczne A4 kolorowe
- 2 bloki techniczne A4 białe
- 3 plasteliny
- 1 blok techniczny kolorowy A3
- 4 kleje w sztyfcie duże
- ceratka 100cmx100cm (taka grubsza jak na stół)
- ubranka na przebranie (skarpetki, spodnie, majteczki, bluzka z krótkim i bluzka z długim rękawem)
- ciapki, koniecznie na rzepy lub zatrzaski (najlepiej z podeszwą antypoślizgową). Obuwie nie może być sznurowane!

Książki dla całej grupy będą zamówione na początku roku szkolnego przez Radę Rodziców.

Religia "Pan Bóg kocha dzieci". Podręcznik do przedszkola grupa czterolatków pod redakcją ks. Mariana Zająca. (we własnym zakresie).

WYPRAWKA DLA DZIECKA - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY, ROK SZKOLNY 2016/2017

Pakiet dla dziecka - Wiesława Żaba Żabińska, wyd. MAC EDUKACJA, KOLOROWY START PIĘCIOLATEK I SZEŚCIOLATEK z językiem angielskim

Religia - "Jestem dzieckiem Bożym". Podręcznik dla przedszkola grupa pięciolatków. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium

Przybory dla dziecka:

- farby plakatowe i akwarele, pędzelek, kubeczek na wodę
- bloki rysunkowe A4, białe - 3 sztuki, kolorowe - 2 sztuki
- bloki techniczne A4, białe - 2 sztuki, kolorowe - 2 sztuki
- zeszyt wycinanka, nożyczki, klej w sztyfcie 2 sztuki
- plastelina (2 opakowania)
- ciastolina (2 kolory)
- piórnik, 2 ołówki, kredki ołówkowe, kredki świecowe (najlepiej bambino w papierowych oprawkach). Proszę zakupić kredki o grubości tradycyjnej (cienkie)
- zeszyt w kratkę - 16 kartkowy
- zeszyt w 3 linie - 16 kartkowy
- notes
- dwie teczki A4 zamykane na gumkę (biała i kolorowa)
- woreczek z grochem do ćwiczeń gimnastycznych
- worek na obuwie, obuwie na zmianę
- serwetki śniadaniowe, mydło w płynie, papier toaletowy

Bardzo proszę o podpisanie rzeczy i przyborów dziecka.

//