???? SP Piaseczno

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie

Wydarzenia w naszej szkole - rok szkolny 2018/2019


Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 - 19.06.2019r.

"Nikt nam przecież nie zabroni
Wrócić tutaj wspomnieniami,
Po cichutku, tak znienacka
Znów będziemy razem z Wami."

W dniu 19 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Tego dnia trzynastu uczniów klasy ósmej zostało absolwentami Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Troje z nich ukończyło szkołę z wyróżnieniem.

W rolę prowadzących spotkanie wcieliły się uczennice klasy VI - Aleksandra Kurlak i Julia Jedut. Na początku przywitały wszystkich zgromadzonych: Panią Dyrektor, wychowawców, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, uczniów, rodziców oraz gości. Następnie wspólnie odśpiewano hymn, a po nim uczniowie klasy ósmej przekazali sztandar szkoły siódmoklasistom i złożyli uroczyste ślubowanie. W dalszej części Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel wraz z Panem Szymonem Czechem - Sekretarzem Gminy Ludwin, wręczyli stypendia Wójta Gminy Ludwin, nagrody i gratulacje najlepszym uczniom.

Część artystyczna rozpoczęła się od wzruszającego występu Kaliny Skoczylas z klasy VIII, która przepięknie zaśpiewała piosenkę Christiny Perri. Następnie siódmoklasiści pożegnali swoich starszych kolegów wręczając im pamiątkowe medale. Kulminacyjnym punktem uroczystości był program uczniów klasy VIII, którzy najpierw w żartobliwy sposób przypomnieli, jak upływały im kolejne lata w szkole, by następnie w podniosłym nastroju podziękować Pani Dyrektor, nauczycielom, swoim rodzicom oraz młodszym kolegom. W niejednym oku zakręciła się łza. Mamy nadzieję, że absolwenci z nostalgią będą wspominać swoją szkołę i nieraz zagoszczą w jej progach!

Po oficjalnej części zakończenia roku szkolnego uczniowie rozeszli się do klas, by otrzymać świadectwa oraz pożegnać się ze sobą i swoimi wychowawcami.

Szkolna wycieczka w Pieniny - 3-5.06.2019r.

W dniach 3-5 czerwiec 2019r. uczniowie klas II-VIII wzięli udział w wycieczce szkolnej w Pieniny.

W poniedziałek 3 czerwca wszyscy zebraliśmy się na placu szkolnym już ok godz. 6.30. Pożegnaliśmy się z rodzicami, zapakowaliśmy się do autokaru i gdy tylko nasz kierowca i autokar zostali sprawdzeni przez panów policjantów, ruszyliśmy w drogę!

Pierwszego dnia wybraliśmy się na pieszą wycieczkę do skalistego Wąwozu Homole do Doliny Białej Wody, nieopodal Szczawnicy. Wąwóz ma ok. 800 m i w swej skalnej części tworzy głęboki kanion o bardzo stromych ścianach. Szlak dla zwiedzających leży wzdłuż płynącego potoku Kamionka. Na swojej drodze niejednokrotnie przechodziliśmy z jednego brzegu potoku na drugi, podziwialiśmy utworzone kaskady i słuchaliśmy uspokajającego szumu wody. Po wycieczce pojechaliśmy do pensjonatu w Grywałdzie. Warunki lokalowe były super.

Dzień drugi rozpoczął się wcześnie rano. Przed południem wdrapaliśmy się na Trzy Korony. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pienianach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, podziwialiśmy przepiękne widoki na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Mieliśmy szczęście, że pogoda była doskonała. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć odległą o 63 km Babią Górę.

Z Trzech Koron schodziliśmy przez malowniczy Wąwóz Sobczański. Jest on jednym z ładniejszych wąwozów pienińskich. Jego strome i blisko siebie położone ściany tworzą kanion. Dnem wąwozu spływa Szopczański Potok z kryształowo czystą wodą, uchodzący do Macelowego Potoku. Na skałach rosną rzadkie gatunki roślin, m.in. masowo występuje smagliczka skalna. Szlak turystyczny przez wąwóz prowadzi starą ścieżką łączącą Krościenko ze Sromowcami Niżnymi. Przy wejściu do wąwozu znajdują się urwiska i piargi Podskalniej Góry. Okoliczni mieszkańcy nazywali je Cieplicą, gdyż na nich najwcześniej topniały śniegi. Według legend podobno urządzano w tym miejscu zasadzki na Tatarów i Szwedów podczas potopu szwedzkiego.

Na koniec pełnego emocji dnia czekała nas chyba najbardziej ekscytująca przygoda - spływ pontonami przełomem Dunajca. Uczestnicy, pod opieką sternika-ratownika, przepłynęli około 14 km. Podzieleni byli oni na małe zespoły 6 lub 8-osobowe z nauczycielem lub dorosłym uczestnikiem wycieczki. To był bardzo pracowity spływ! Każdy z uczestników dostał wiosło i musiał nieźle nim machać przez ponad godzinę! Po drodze zastała nas burza - rzęsisty deszcz zmoczył wszystkich, a grzmoty straszyły, bo wody Dunajca jeszcze potęgowały ich hałas! Humor jednak nie opuszczał nikogo! Będzie o czym opowiadać i co wspominać przez długie lata!

Trzeciego dnia przewodnik pozwolił nam pospać trochę dłużej ale i tak o świcie niemal wszyscy gotowi byli do drogi. Zaczęliśmy spokojnie, od wjazdu 4-osobowym wyciągiem krzesełkowym na Palenicę. Wyciąg ma długość 780 m, a wjazd na szczyt trwa nieco ponad trzy minuty. Na koniec trzeba się jeszcze uśmiechnąć, bo dojeżdżającym do szczytu turystom są robione zdjęcia. :) Ze szczytu przeszliśmy grzbietem Małych Pienin do Jaworek. Droga po stronie słowackiej nie była niestety usłana różami. Choć humory dopisywały, musimy przyznać, że trafiło się nam kilku maruderów narzekających na brudne buty przez błotnistą drogę. No cóż, nikt nie obiecywał że będzie łatwo. ;)

W drodze do domu zatrzymaliśmy się jeszcze kupić pamiątki. Wstąpiliśmy też do restauracji Taurus w Czchowie na pyszny obiad. Do domu wróciliśmy tuż przed północą. To była wyprawa pełna niezapomnianych wrażeń!

VI Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki Przedszkolnej pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa w Ludwinie - 13.06.2019r.

W czerwcu dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w kolejnym już VI Międzyprzedszkolnym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa. Festiwal był dedykowany promowaniu postaw związanych ze zdrowiem i profilaktyką zdrowotną. Dzieci z grupy 5 i 6 latków zaprezentowały piosenkę wspomaganą ruchem pt. "O zdrowie dbaj". Treść utworu zachęcała do aktywnego stylu życia i zbilansowanego odżywiania. Po występach był czas na wspólny poczęstunek. Uczestnicy festiwalu otrzymali upominki, a cała grupa grę planszową, makaron w kształcie liter, odblaski.

Pokazy historyczne - 31.05.2019r.

W piątek 31 maja 2019r. odbyły się w naszej szkole pokazy historyczne. Dla uczniów była to "żywa lekcja historii". Mogli oni zobaczyć ciekawe eksponaty, stroje historyczne i uzbrojenie z odległych czasów i co ważne, aktywnie we wszystkim uczestniczyć. To była ważna i pouczająca lekcja historii z dużą dawką dobrego humoru!

XII Powiatowe Spotkanie Integracyjne Klas Trzecich pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” - 22.05.2019r.

W dniu 22.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XII Spotkaniu Integracyjnym klas III w Załuczu Starym zorganizowanym pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, na które przyjechali wychowankowie szkół z powiatu łęczyńskiego. Organizatorami pikniku była Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Była to wspaniała okazja do zainteresowania uczniów środowiskiem przyrodniczym naszego regionu, jak również do wspólnego poznania się uczniów i nawiązania nowych znajomości. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego o PPN w Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką nauczycieli pojechali do Ośrodka Muzealno-Dydaktycznego w Załuczu Starym. Następnie zwiedzili muzeum, gdzie zobaczyli wiele ciekawych przyrządów i sprzętów z dawnych czasów. Wzbogacili wiedzę dotyczącą fauny i flory w Poleskim Parku Narodowym. Z zachwytem obejrzeli żywe żółwie błotne i bociany białe, które podczas pobytu w parku wracają do zdrowia. Dzieci piekły kiełbaski na ognisku, jadły przepyszne ciasto przygotowane przez naszych rodziców i korzystały z uroków świeżego powietrza, wesoło bawiąc się na uroczej polanie. Patronat honorowy nad spotkaniem objęli Starosta Powiatu Łęczyńskiego Pan Krzysztof Niewiadomski, Dyrektor Poleskiego Parku Narodowego Pan Jarosław Szymański, Wójt Gminy Puchaczów Pan Adam Grzesiuk, Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros, Państwo Anna i Marek Niwińscy, którzy również ufundowali nagrody, upominki, bułki i kiełbaski a także rodzice, którzy podarowali przepyszne ciasto.

Gminny turniej piłki nożnej chłopców - 28.05.2019r.

W dniu 28 maja 2019 r. w Ludwinie na boisku wielofunkcyjnym odbył się gminny turniej piłki nożnej chłopców klas V-VI i VII-VIII. W turnieju oprócz naszej szkoły brali udział zawodnicy ze szkół w Dratowie i Ludwinie. Mecze w każdej kategorii rozgrywane były systemem "każdy z każdym" i trwały 2x10 minut. Po rozegraniu wszystkich meczów klasyfikacja końcowa wyglądała nastepujaco:
klasa V-VI
I miejsce Ludwin
II miejsce Dratów
III miejsce Piaseczno
klasa VII-VIII
I miejsce Ludwin
II miejsce Piaseczno
III miejsce Dratów
Uczestnikom zawodów GRATULUJEMY!!!

Dzień Rodziny - ZAPROSZENIE

Kochani!
Zapraszany na wspólne świętowanie!
2 czerwca 2019 r. o godz. 15:00 spotykamy się na boisku szkolnym przy SP w Piasecznie, aby celebrować "Święto Rodziny" oraz Finał Kampanii Społecznej "Kilometry Dobra". W programie:
1. Bieg rodzinny.
2. Występ zespołu „Bębnoludy”.
3. Finał Kampanii Społecznej "Kilometry Dobra".
4. Podsumowanie akcji UNICEF "Szkoła z Prawami Dziecka".
5. Prezentacje artystyczne uczniów SP Piaseczno.
6. Loteria.
7. Kiermasz prac uczestników WTZ.
8. Zawody w klejeniu złotówek.
9. Atrakcje i niespodzianki w "Strefie dzieci"- Stowarzyszenie ,,Skrzydła".
10. Wspólna zabawa i konkursy- Pan Marek Wąsik.
11. Dmuchane zamki, stoisko promocyjne PPN, wata cukrowa, poczęstunek.

Podczas festynu dorośli będą mogli oddać krew oraz próbki do badania szpiku w celu rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego.

NIE MA WIĘKSZEGO SKARBU
NIŻ ZDROWIE !

Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny"

W dniu 23 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej odbył się powiatowy etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny”. Gminę Ludwin wspaniale reprezentowali uczniowie naszej szkoły. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 20 pytań oraz dokonać "Prezentacji Szkoły oraz Bezpiecznego Hasła”. Integralną częścią konkursu była prezentacja plakatu promującego konkurs "Jestem bezpieczny”. Po ocenieniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów, nasza drużyna w składzie: Mateusz Środek kl. IV, Adrianna Ścierka kl. V, Dominika Gzik kl. VI zajęła IV miejsce.
Gratulujemy !

Spotkanie z pszczelarzem

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach rozporządzenia MEN z dnia 16.08.2018r. w sprawie doradztwa zawodowego.

Grupę oddziału przedszkolnego odwiedził Pan Piotr Zakrzewski – pszczelarz amator. Opowiedział dzieciom o ciekawej pracy pszczelarza. Zaprezentował podstawowe urządzenia niezbędne do pozyskiwania miodu: ramki, sita różnych rodzajów, miodarkę. Pod koniec zajęć dzieci zostały poczęstowane miodem z pasieki zaproszonego gościa.

Sadzimy drzewa - Las w słoiku

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach rozporządzenia MEN z dnia 16.08.2018r. w sprawie doradztwa zawodowego.

Grupę przedszkolaków odwiedziła Pani Jowita Czaja, absolwentka Wydziału Leśnego SGGW. Podczas zajęć dzieci miały możliwość sadzenia młodych sadzonek drzew liściastych w słoikach. Dzieci dowiedziały się jak sadzić młode drzewka, co jest potrzebne do wzrostu roślin, jak je pielęgnować, aby wyrosły na silne, zdrowe drzewa. Każde dziecko zabrało swoją sadzonkę do domu.

Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej w SP w Zezulinie

23 maja 2019 roku odbył się Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej w SP w Zezulinie „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” W przeglądzie wzięło udział 18 wykonawców z naszej gminy oraz z trzech innych zaprzyjaźnionych szkół. Naszą szkołę reprezentowały Paulina Dziadko oraz Kalina Skoczylas. Dziewczyny pięknie wykonały współczesne utwory o charakterze patriotycznym i dostarczyły zgromadzonej publiczności wielu wzruszeń. Brawo DZIEWCZYNY! Dziękujemy Organizatorom przeglądu za miłą atmosferę, poczęstunek oraz nagrody.

Zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania w grupie 5 i 6 latków - 23.05.2019r.

W dniu 23.05.2019 r. odwiedziła naszą grupę Pani Dorota Hajduk – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego, specjalista w dziedzinie technologii żywienia człowieka, a prywatnie jedna z mam dzieci z oddziału przedszkolnego. Pani Hajduk przeprowadziła interesujące zajęcia dotyczące zdrowego, odżywiania. Dzieci odgadywały zagadki, których rozwiązaniem były nazwy warzyw lub owoców. Kolorowały również obrazki przedstawiające różnorodne warzywa i owoce. Podczas zajęć odpowiadały na pytania dotyczące wykorzystania warzyw lub owoców w różnorodnych potrawach. Ciekawym momentem zajęć było układanie warzyw i owoców zgodnie z kolorystyką – zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, białe. Pani Dorota wyjaśniła dzieciom jaki wpływ mają poszczególne kolory warzyw i owoców na organizm człowieka. Dzieci otrzymały również kolorowanki zachęcające do spożywania owoców. Po zajęciach zorganizowaliśmy pyszny owocowy poczęstunek.

W dniu 25 maja natomiast, dzieci z oddziału przedszkolnego pod okiem pani Natalii Kaszyca, wykonały samodzielnie drugie śniadanie. Zgromadziły pieczywo różnego rodzaju, warzywa, oliwki, masło, sery. Samodzielnie wykonały wspaniałe, kolorowe kanapki, którymi wzajemnie się częstowały. Przy okazji przypomniały sobie zasady zdrowego odżywiania.

Wyjazd na spektakl - 15.05.2019r.

15 maja 2019 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się do Teatru J. Ch. Andersena na spektakl pt. "Bucik Kopciuszka". Sztuka została wystawiona w kameralnej sali, w której dzieci siedziały blisko aktorów. Zapewniło to bliską interakcji widowni z artystami. Po sztuce udaliśmy się na spotkanie z lalkarzem, który przedstawiał różne rodzaje lalek - marionetki, Hawajki, pacynki, maskę. Niektóre dzieci mogły przymierzyć maskę kota. Wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni.

XX Powiatowy Turniej Rowerowy O Puchar Burmistrza
Dla Uczniów Szkół Podstawowych - 09.05.2019r.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej wspólnie z Komendą Powiatową Policji i Urzędem Miasta w Łęcznej zorganizowali kolejną edycję turnieju rowerowego dla uczniów szkół podstawowych z powiatu łęczyńskiego. Finał XX Powiatowego Turnieju Rowerowego o Puchar Burmistrza odbył się 9 maja 2019 r. w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.

Do turnieju przystąpiło 13 drużyn z 8 szkół powiatu łęczyńskiego. Skład imienny drużyn został wyłoniony w wyniku szkolnych eliminacji. W czasie imprezy uczniowie musieli się wykazać wiedzą teoretyczną ze znajomości przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielania pomocy przedmedycznej, jazdą w miasteczku ruchu drogowego oraz jazdą rowerem na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Test został opracowany i przeprowadzony przez policję, zaś tor przeszkód przygotował pan Jacek Grzegorczyk. Koordynatorem turnieju był pan Witold Muszyński.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VII:
Oliwia Zakrzewska - kl.IV
Blanka Zakostowicz - kl .IV
Konrad Klinkiewicz - kl. V
Kamil Pytlowski - kl.V
Bartosz Grabowski - kl.VI
Łukasz Wójtowicz - kl.VI
Martyna Brzyska - kl. VII
Opiekunem uczniów była pani Grażyna Sacawa-Kuźmicz.

Warsztaty dla uczniów „CEL - ROZWÓJ” - 08.05.2019r.

W środę 8 maja 2019r. w naszej szkole odbyły się Warsztaty „CEL - ROZWÓJ”. Fascynujące eksperymenty i ćwiczenia dla uczniów z zakresu koncentracji i motywacji do nauki, zarządzania czasem, wyznaczania i osiągania celów, asertywności oraz radzenia sobie ze stresem. Zajęcia poprowadził Socjolog, Instruktor Akademii Młodzieżowej przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, dyplomowany tutor, trener biznesu i coach. Warsztaty bardzo się podobały zarówno młodszym, jak i starszym uczniom.

Gminny etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „JESTEM BEZPIECZNY” - 08.05.2019r.

8 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Ludwinie odbył się gminny etap Konkursu Wiedzy Prewencyjnej „JESTEM BEZPIECZNY”. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw. Podczas eliminacji w naszej szkole wyłoniono 3-osobową drużynę, która w 8 maja uczestniczyła w etapie gminnym.

Z wielką radością informujemy, że drużyna w składzie: Mateusz Środek z kl. IV, Adrianna Ścierka z kl. V, Dominika Gzik z kl. VI zajęła I miejsce!

23 maja uczniowie będą reprezentować Gminę Ludwin w Powiatowym Konkursie Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”, który odbędzie się w Łęcznej.

GRATULUJEMY naszej drużynie i życzymy sukcesów na kolejnym etapie.

Julia Jedut Laureatką Konkursu Wojewódzkiego
"Chrońmy nasze gatunki!"

26 kwietnia w Auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie odbyło się podsumowanie konkursu przyrodniczo - plastycznego na plakat "Chrońmy nasze gatunki!", którego Laureatką w kategorii klas IV-VI w województwie lubelskim została nasza uczennica Julia Jedut z klasy VI. Organizatorem Konkursu był Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Celem Konkursu było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory, a także uwrażliwienie na niebezpieczeństwa czyhające ze strony człowieka. Konkurs miał także na celu propagowanie działań na rzecz aktywnej ochrony środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Do konkursu przystąpiło 479 uczestników reprezentujących 65 szkół. Prace oceniono według następujących kryteriów, określonych w regulaminie: oryginalność, zgodność z tematem, estetyka, kompozycja.

Jesteśmy dumni z naszej uczennicy Julii Jedut, która zajęła I miejsce, serdecznie jej GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

OGŁOSZENIE

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Informujemy, że w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. w szkole odbywa się egzamin ósmoklasisty. Dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-VII mają w tych dniach wolne.

Od dnia 18.04.2019r. do 23.04.2019r. - przerwa świąteczna.

Uczniowie klas I-VIII wracają do szkoły 24.04.2019r. (środa).

Dzieci z oddziałów przedszkolnych wracają do szkoły 23.04.2019r. (wtorek) - nie będzie tego dnia obiadu oraz dowozu dla dzieci 5-6 letnich.

VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy I Umiejętności O Poleskim Parku Narodowym "Na Ścieżkach Edukacyjnych PPN" dla uczniów szkół podstawowych w naszej szkole - 05.04.2019r.

W miniony piątek w naszej szkole odbył się VII Międzyszkolny Konkurs o Poleskim Parku Narodowym "Na ścieżkach edukacyjnych PPN". Celem konkursu było: zachęcanie do odwiedzania ścieżek edukacyjnych PPN, pogłębianie wiedzy na temat walorów przyrodniczych Poleskiego Parku Narodowego, utrwalenie wiadomości o różnych formach ochrony przyrody, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i dociekliwości poznawczej uczniów, kształtowanie umiejętności porządkowania wiadomości i dostrzegania związków między organizmami a środowiskiem przyrodniczym, rozwijanie wrażliwości na piękno środowiska przyrodniczego.

Konkurs składał się z czterech części:
1) rozpoznawanie i zaszeregowanie prezentowanych zdjęć do poszczególnych ścieżek dydaktycznych PPN,
2) rozpoznawanie 10 gatunków zwierząt i 10 gatunków roślin występujących na terenie PPN,
3) wykonanie plakatu zachęcającego do zwiedzania PPN,
4) układanie i zaprezentowanie wiersza lub piosenki do kluczowych słów: wiatrak, brzoza, łabędź.

W konkursie brało udział 6 drużyn składających się z 3 uczniów ze szkół podstawowych z Nadrybia, Garbatówki, Dratowa, Ludwina, Zezulina i Piaseczna. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą, zdolnościami plastycznymi i literackimi, a niewielką różnicą punktową zwyciężyli zajmując równorzędne I miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garbatówce i w Piasecznie, pozostałe drużyny zajęły II miejsce. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Piekarz i Weronika Sawicka z klasy VIII oraz Paulina Dziadko z klasy VII. Dziękujemy serdecznie sponsorom naszego konkursu: Gminie Ludwin, PPN, Delikatesom Centrum, Top Marketowi, Panu Tomaszowi Kwiatkowskiemu właścicielowi księgarni "Bajkowo" w Łęcznej. Szczególne podziękowania należą się Przewodniczącemu Pady Rodziców Panu Mirosławowi Tomaszewskiemu za pomoc w organizacji materialnej naszego konkursu.

II Powiatowy Turniej Wiedzy "Bądź bezpieczny na drodze" - 02.04.2019r.

We wtorek, 2 kwietnia 2019 roku, uczennice klasy trzeciej, Magdalena Jedut, Małgorzata Ozga i Zuzanna Zbaraszczuk reprezentowały naszą szkołę w II edycji Powiatowego Turnieju Wiedzy "Bądź bezpieczny na drodze", który odbył się w Puchaczowie.

Konkurs przebiegał w kilku częściach. Ważna była nie tylko zdobyta wiedza i umiejętności ale również sprawność, szybkość oraz dobra zabawa. W turnieju brało udział 10 drużyn, z których każda została nagrodzona.

Akcja "Za jeden uśmiech" - do 12.04.2019r.

Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to jedna z piękniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić w życiu oraz jeden z przejawów miłości, który udowadnia, że nasze serca są wrażliwe nie tylko na potrzeby własne, ale też innych.

Dołączamy do inicjatywy na rzecz małych pacjentów z Kliniki Hematologii Dziecięcej w Lublinie, rozpoczętej przez Martynkę - naszą uczennicę, byłą pacjentkę Kliniki, która niestety w 2018 roku przegrała walkę ze swoją chorobą.

Celem działania jest zbiórka materiałów plastycznych i artystycznych dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Chodźki w Lublinie.

Mimo atmosfery walki i wielomiesięcznych pobytów dzieci na oddziałach szpitala, w Klinice nie zmienia się jedno - dzieci zawsze są dziećmi, które chętnie bawią się i uczestniczą w różnych zajęciach terapeutycznych sprawiających im wiele radości.

Zachęcamy do włączenia się do akcji trwającej do 14 kwietnia 2019r. i przyniesienie m.in. kolorowych koralików, żyłki, kanwy do wyszywania, muliny, materiałów do robienia breloczków, tasiemek, filcu, cekinów, kolorowych nitek, włóczki i innych materiałów artystycznych dla małych pacjentów Kliniki.

Akcję prowadzi Zespół Szkół w Ludwinie, a my przyłączamy się do niej! Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!

Akcja wolontariatu "Kilometry Dobra" - do 03.06.2019r.

Szkolny Klub Wolontariatu z naszej szkoły chce wesprzeć po raz kolejny kampanię społeczną organizowaną wspólnie z Fundacją Polski Instytut Filantropii - "Kilometry Dobra". Akcja polega na zbieraniu środków finansowych na rozbudowę ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Janowicy. Obecny budynek zostanie rozbudowany o "całodobowy dom rodzinny" dla osób pozostających w trudnych sytuacjach życiowych, śmierci lub niewydolności rodziców/opiekunów, sytuacjach losowych.

W chwili obecnej na terenie Powiatu Łęczyńskiego nie ma tego typu placówki. Wierzymy w Państwa wspaniałomyślność, zrozumienie i otwartość serc dla osób słabszych, sprawnych inaczej.

Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu w każdy poniedziałek i czwartek będą zbierać datki do puszki na rozbudowę ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Janowicy. Akcja potrwa do 3 czerwca 2019 r.

Wierzymy w Waszą otwartość serc dla osób potrzebujących!

Szkolny Klub Wolontariatu

Oferta pracy - Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Nauczyciel zostanie zatrudniony w związku z realizacją projektu pn. "Utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego w Piasecznie" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W załączniku szczegóły oferty.

Pobierz załącznik

Wyniki Konkursu Kuratora Oświaty w Lublinie z matematyki

W środę 27 lutego 2019 roku odbył się wojewódzki etap konkursu przedmiotowego Kuratora Oświaty w Lublinie. Z radością informujemy, że uczennice naszej szkoły Julia Jedut z klasy 6 i Martyna Piekarz z klasy 8 zdobyły tytuły finalistek! Do konkursu przygotowywały się pod bacznym okiem pań Bernadety Matraszek i Grażyny Sacawy - Kuźmicz.

Celem konkursów przedmiotowych Kuratora Oświaty jest rozwijanie zainteresowań poznawczych, wsparcie uczniów zdolnych w osiąganiu sukcesu edukacyjnego motywującego do dalszej pracy, rozwijanie kompetencji uczenia się uczniów zdolnych, promowanie kariery edukacyjnej uczniów zdolnych oraz wdrażanie do samokształcenia i samodzielnego zdobywania wiadomości i umiejętności z podstawy programowej i poszerzenia wskazanego w niej zakresu.

Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Do etapu wojewódzkiego nie jest łatwo się zakwalifikować. Na etapach wcześniejszych należy rozwiązać serię dość trudnych zadań matematycznych i uzyskać co najmniej 90% możliwych do uzyskania punktów. W ostatnim etapie konkursu uczeń może uzyskać tytuł finalisty lub laureata. Tytuł laureata zwalnia ucznia z pisania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, tytuł finalisty daje uczniowi dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły przy rekrutacji do szkoły średniej, dlatego warto się starać!

Etap wojewódzki konkursu odbywał się w kilku wytypowanych lubelskich szkołach, a nasze uczennice przystąpiły do niego w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja. Łącznie do tego etapu przystąpiło 556 uczniów z całego województwa.

Pierwszy Dzień Wiosny - 21.03.2019r.

W piątek 21 marca przywitaliśmy w naszej szkole wiosnę! Była to doskonała okazja do radości i zabawy. Uczniowie naszej szkoły miło spędzili popołudnie rozwiązując internetową kartkówkę na temat wiosny za pomocą aplikacji na telefony komórkowe i tablety ze strony kahoot. Następnie rywalizacja została przeniesiona na boisko szkolne. Gra w piłkę nożną dostarczyła nam również sporo emocji!

Zajączki wielkanocne - 19.03.2019r.

W marcu odbyły się kolejne warsztaty plastyczne dla przedszkolaków, podczas których dzieci wykonały wesołe zajączki wielkanocne. Spotkanie zostało zorganizowane przez wychowawczynię Natalię Kaszyca w ramach współpracy z Domem Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Na stronie oddziału przedszkolnego można obejrzeć kilka zdjęć ze spotkania.

Spotkanie z panem podleśniczym - 05.03.2019r.

W dniu 05.03.2019 roku grupy przedszkolne odwiedził podleśniczy z Nadleśnictwa Parczew - Pan Marcin Czaja. Przywiózł za sobą wspaniałe "leśne pamiątki" - poroże łosia, jelenia, czaszkę sarny, przedmioty użytkowe wykonane z drewna - cukierniczka, solniczka, dekoracje, itp. Pan leśniczy zaprezentował również niektóre sprzęty, wykorzystywane w leśnictwo do pracy: przyrządy służące do znakowania drzew, taśmę mierniczą, suwmiarkę służącą do pomiaru obwodu drzew. W ciekawy sposób przekazał dzieciom dużą porcję interesujących wiadomości dotyczących pracy leśnika. Opowiedział o korzyściach jakie daje las oraz o zagrożeniach. Wytłumaczył dzieciom, że nie wolno podchodzić do dzikich zwierząt, nie można im przeszkadzać, hałasować, palić ognisk w lesie lub w bliskiej granicy, zostawiać śmieci - GDYŻ MY LUDZIE JESTEŚMY W LESIE GOŚĆMI - LAS TO DOM ZWIERZĄT. Przedszkolaki poznały również ciekawostki dotyczące zwierząt żyjących w naszych lasach - np. taki wydawałoby się flegmatyczny łoś potrafi przeskoczyć dwu i pół metrowe ogrodzenia, ponadto w lasach Nadleśnictwa Parczew żyją dwie watahy wilków.

W trakcie spotkania dzieci mogły zadawać pytania dotyczące leśnej tematyki, dotykać poroży, sprzętów, i innych "leśnych pamiątek". Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od Pana leśniczego smaczne cukierki. Na koniec spotkania dzieci wręczyły Panu leśniczemu podziękowanie i wszyscy wspólnie zaśpiewali i zatańczyli wiosenną piosenkę. Spotkanie zorganizowała Pani Natalia Kaszyca.

Uwaga! Rusza rekrutacja! - 02.02.2019r.

Od 02.02.2019r. przyjmujemy wnioski o przyjęcie do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie.

Podstawą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym jest złożenie zgłoszenia oraz innych wymaganych dokumentów. Szczegóły w  sekretariacie szkoły.

Wzory dokumentów znajdują się w sekretariacie i na stronie internetowej szkoły w zakładce Dokumenty.

Przejdź do zakładki Dokumenty

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 01.03.2019r.

W dniu 1 marca - Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, społeczność szkolna jak co roku oddala hołd Niezłomnym, którzy w obronie swej Ojczyzny ponieśli największą cenę - życie. Wybrzmiały podniosłe słowa, wyświetlona została krótka, ale pełna treści i grafiki prezentacja oraz wysłuchaliśmy w skupieniu pieśni poświęconej ,,Ince" w wykonaniu Kasi Malejonek pt. ,,Jedna chwila". Mamy nadzieję, że spotkanie zapadnie w pamięci naszych uczniów. Świadomi jesteśmy, że temat tego dnia budzi wiele kontrowersji i rozbieżności... Tak, wiemy, że wśród Niezłomnych byli bohaterowie oraz Ci, którzy chwałą niestety nie okryli się... Bierzemy pod uwagę wszystkie zdania, uwagi, komentarze pojawiające się w mediach, zarówno pochodzące od świadków wydarzeń, jak i historyków dokonujących oceny. Prawdziwym BOHATEROM chwała i cześć!!!

Dzień otwarty w Zespole Szkół w Ludwinie - 28.02.2019r.

28 lutego 2019 roku uczniowie klasy ósmej wybrali się do Zespołu Szkół w Ludwinie, aby wziąć udział w lekcji obywatelskiej przeprowadzonej przez Wicestarostę Łęczyńskiego Dawida Kosteckiego. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klas trzecich Gimnazjum Publicznego w Ludwinie oraz uczniowie klas ósmych szkół podstawowych z Dratowa, Ludwina, Nadrybia, Ostrówka i Zezulina.

W trakcie zajęć poruszane były zagadnienia dotyczące roli samorządu terytorialnego w społeczeństwie obywatelskim, w szczególności  podział terytorialny (gmina, powiat, województwo), kompetencje samorządu oraz obowiązki powiatu. Pan Wicestarosta zapoznał uczniów ze strukturą i specyfiką szkolnictwa zawodowego, uświadomił również, jak ważny jest wybór ścieżki zawodowej i zaprezentował ofertę edukacyjną Zespołu Szkół w Ludwinie.

W czasie spotkania uczniowie poznali bazę lokalową szkoły, a więc mieli okazję zajrzeć do wszystkich pracowni, m.in. kosmetycznej, opiekuna medycznego, językowej, informatycznej i fotograficznej. Największe zainteresowanie wzbudziła ciemnia fotograficzna i studio fotograficzne, gdzie słuchaczki kierunku fototechnik prezentowały sprzęt i pomagały w wykonywaniu zdjęć. Niewątpliwą atrakcją był także pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Na zakończenie spotkania na wszystkich czekały pyszne paczki, nieomylny znak, że to tłusty czwartek.

Bardzo dziękujemy za cenną inicjatywę, tym bardziej, że ósmoklasiści wkrótce będą musieli podjąć decyzję o dalszym kierunku kształcenia.

Tłusty Czwartek - 28.02.2019r.

Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, by beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu. Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku wieków. Dawniej biesiadowanie w zapusty ciągnęło się przez kilka dni, aż do wtorku przez Popielcem. Sam Tłusty Czwartek od lat nierozerwalnie wiąże się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji miał niegdyś również swoje przyczyny ekonomiczne - przed okresem postnym trzeba było zużyć zapasy tłuszczu, cukru, jaj i owoców - w istocie trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na spożytkowanie tych składników.

28 lutego 2019 roku Rada Rodziców z naszej szkoły oraz Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Ludwinie obficie obdarzyły nas pączkami! Bardzo dziękujemy za wszystkie pyszności!

"Akademia Młodego Przyrodnika" - 27.02.2019r.

Od listopada 2018 roku nasi uczniowie z klas starszych biorą udział w projekcie "Akademia Młodego Przyrodnika" realizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem Projektu jest rozwój kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, takich jak: umiejętności matematyczno-przyrodnicze, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się, umiejętność pracy zespołowej. W celu realizacji Projektu Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie współpracuje formalnie z podmiotami działającymi na rzecz edukacji, m.in. Niepubliczną Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Lublinie.

Zajęcia dla uczniów w ramach Projektu realizowane są w formie zajęć pozalekcyjnych -wykładów, warsztatów i laboratoriów. W listopadzie 2018 roku uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych i laboratoryjnych na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS, natomiast 27 lutego 2019 roku wzięli udział w jednodniowy wyjeździe edukacyjnym do ośrodka typu Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Podlaskim. Zoom Natury to obiekty, w których mieszczą się Laboratoria Wiedzy - cztery laboratoria z ekspozycjami edukacyjnymi, które stanowią miejsce, gdzie odwiedzający zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. Tematy ekspozycji przedstawiają w nowoczesny sposób wybrane zagadnienia z zakresu: przyrody, historii naturalnej, geologii, geografii oraz ekologii. Ekspozycje łączą dwa światy: naturalny i wirtualny, przemawiając do młodzieży znanym jej językiem. Uczniowie kolejno odwiedzili: Laboratorium Główne „Zoom Natury”, Laboratorium „Energii i Recyklingu”, Laboratorium „Runo Leśne”, Laboratorium „Awifauny i troposfery”. W każdym z nich czekały na nas multimedialne ekrany i panele dotykowe, żywe skamieniałości, żywe rośliny i liczne gatunki zwierząt – ryb, owadów, płazów. Po zwiedzaniu laboratoriów uczniowie poszli na obiad a następnie obejrzeli film "Nie mieści się w głowie” w wersji 3D. Pełni wrażeń wrócili do domów żałując, że tak szybko minął czas wycieczki.

"Ferie z ekonomią" - 11-15.02.2019r.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych (11-15 lutego 2019r.) odbywały się w naszej szkole zajęcia w ramach projektu "Ferie z ekonomią", którego pomysłodawcą i wykonawcą jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej.

Zajęcia zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie w szkole prowadzone były zajęcia edukacyjne przez nauczyciela oraz studenta WOSu. Uczniowie brali udział w grach i zabawach edukacyjnych, odwiedzili miejscowy bank oraz lokalnych przedsiębiorców: Wytwórnię Makaronu Domowego Pol-Mak S.A. i Piekarnię GS "Samopomoc Chłopska", od których dostali liczne prezenty, a także zdobywali wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości (np. jakie są cechy osób przedsiębiorczych, czym jest BARTER, jak planować budżet domowy, jak założyć konto w banku, jaka jest rola banku centralnego w gospodarce, jakie są plusy i minusy prowadzenia działalności gospodarczej, czy można być specjalistą ds. ulepszania świata).

Ostatni dzień zajęć był szczególny. Uczniowie wypełniali test na zakończenie zajęć oraz ankietę, zostali też nagrodzeni punktami. Przyjęli też gościa specjalnego, pana Dariusza Danilewicza, jednego z twórców projektu. Pan Danilewicz to specjalista z zakresu zarządzania w instytucjach komercyjnych i administracji publicznej, doktor nauk ekonomicznych, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, adiunkt w Instytucie Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, współpracownik Fundacji Rozwoju Kapitału Ludzkiego i Fundacji Think!, założyciel Compertus, koordynator i ekspert w licznych projektach, autor kilkudziesięciu publikacji i artykułów naukowych z zakresu zarządzania, w szczególności zarządzania kapitałem ludzkim, wykładowca na kilku studiach podyplomowych, kierownik Studiów Podyplomowych Doradztwo Zawodowe, Kierowanie Rozwojem i Coaching SGH. W czasie swojej wizyty przekazał on uczniom bardzo dużą porcję wiedzy, za co bardzo dziękujemy!

Ostatni dzień FERII Z EKONOMIĄ uświetniły smaczne produkty pochodzące od lokalnych przedsiębiorców, czyli pyszny chlebek oraz...smalczyk, plus ogórek.

Koordynatorem projektu w naszej szkole jest Pani Małgorzata Bochniarz. Dziękujemy jej za zaangażowanie!

Konkurs ekologiczno - plastyczno - konstruktorski dla dzieci z oddziału przedszkolnego - do 04.03.2019r.

Wychowawca oddziału przedszkolnego, pani Natalia Kaszyca, zachęca wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego i rodziców do wzięcia udziału w konkursie ekologiczno - plastyczno - konstruktorskim pt. "Nie pal śmieci - zrób eko zabawkę". Konkurs polega na zaprojektowaniu i wykonaniu zabawki (z pomocą dorosłych ) z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych połączonych w bezpieczny sposób. Wszystkie dzieci otrzymają upominki. Konkurs trwa do 04.03.2019r.

Zabawa choinkowa - 09.02.2019r.

Karnawał to czas radości i rozrywki. Zarówno mali, jak i duzi czekają na okazję do zabawy, dlatego dnia 9 lutego (sobota) o godz. 10.00 rozpoczęła się na sali gimnastycznej naszej szkoły zabawa choinkowa. Do godz. 14.30 bawiły się dzieci młodsze z oddziałów przedszkolnych i klas I-III, natomiast w godzinach 15.00 do 19.00 na parkiecie tańczyli uczniowie klas IV-VIII.

O oprawę muzyczną zadbał pan Marek Wąsik. Czas upłynął na wesołej zabawie, były korowody, kółeczka i tańce w parach. Kulminacyjny punkt zabawy stanowiło pojawienie się świętego Mikołaja, który wręczył zebranym dzieciom prezenty. Uśmiechy i wypieki na twarzach potwierdziły, że impreza była bardzo udana. Nie obyło się również bez smacznego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców.

W czasie zabawy choinkowej można było się także włączyć w pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie w ramach międzynarodowej akcji UNICEF kupując za 10zł wykonane przez uczniów aniołki. Dziękujemy wszystkim za okazane serce!

Czekamy na tak samo dobrą zabawę karnawałową za rok!

Bezpieczne ferie - 11.02.2019r.

W dniach 11.02.2019r. - 24.02.2019r. uczniowie z naszego województwa mają ferie zimowe. Będą się oni bawili i odpoczywali, realizowali swoje zainteresowania, na które w czasie nauki brakuje im czasu, a także podróżowali do rodziny i spotykali się z przyjaciółmi. Niektórzy wyjadą na zimowiska, poznają wiele ciekawych miejsc, nowe koleżanki i kolegów. Inni zostaną w domu, ale z pewnością również nie będą się nudzić. Aby ten okres upłyną uczniom beztrosko i aby wszyscy wrócili do szkoły cali, zdrowi i wypoczęci, jak zwykle przed feriami prowadziliśmy w naszej szkole szereg akcji informacyjnych.

W ramach godzin wychowawczych oraz zajęć sportowych nauczyciele uczulali swoich wychowanków, m.in. aby bawili się w miejscach bezpiecznych, nie wchodzili na zamarznięte stawy, ubierali się odpowiednio do warunków atmosferycznych i nie wpuszczali nikogo do mieszkania w czasie nieobecności rodziców.

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dobrze Was widzieć! Bądźcie bezpieczni na drodze" realizowanej w ramach projektu "Bezpieczna droga", której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży, uczniowie przypomnieli sobie 7 odblaskowych rad drogowych:
1.Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
2.Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
3.Idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
4.Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza.
5.Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
6.Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko - zaczekaj aż przejedzie.
7.Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle.
W ramach projektu nasi uczniowie otrzymali także od organizatorów kamizelki odblaskowe.

6 lutego 2019r. odwiedziła nas Policjantka z Komendy Powiatowej w Łęcznej, która także zaapelowała do uczniów przed feriami o rozwagę i zwróciła uwagę na skutki niewłaściwych i niebezpiecznych zachowań. Przypomniała także uczniom o noszeniu odblasków poza terenem zabudowanym oraz uczuliła ich na bezpieczne zabawy w okresie ferii, szczególnie na skutki przebywania na niekontrolowanych ślizgawkach.

"I Ty zostań MEDIATOREM..." - 08.02.2019r.

"Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży"- to temat spotkania warsztatowo-szkoleniowego, które odbyło się 08.02.2019r. w budynku Sądu Okręgowego w Lublinie. Mury sądu pomieściły licznie przybyłych uczniów z 28-u szkół wraz z opiekunami, ale w spotkaniu wzięli też udział: Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prezes Sądu Okręgowego.

Kim jest mediator? "Mediator to osoba, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Mediator nie jest ani sędzią ani arbitrem, jego rolą nie jest rozstrzyganie zaistniałego między stronami sporu. Musi zachować neutralność i bezinteresowność."

Czym są mediacje? Te z kolei są rozmową, dialogiem, zdolnością wczucia się w stan drugiej osoby; zatem szeroko rozumianą empatią... Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów. Konflikty natomiast możemy podzielić na te, które rujnują oraz te, które budują związki między ludźmi.

Wyjazd do kina - 07.02.2019r.

W czwartek 7 lutego 2019 roku nasi uczniowie z klas III-VII wybrali się do kina na film: "O psie, który wrócił do domu". Jest to historia Belli, pięknego i przyjacielskiego czworonoga, ale borykającego się z bagażem trudnej przeszłości. Suczka przygarnięta w końcu przez mieszkającego nieopodal Lucasa, ze swoim panem staje się nierozłączna. Uczestniczy nawet w terapiach dla weteranów, odkrywając w sobie niezwykłą zdolność do kojenia negatywnych emocji. Tyle że w Denver prawo jest bezlitosne. W domach nie wolno trzymać psów należących do ras obronnych, a Bella właśnie do takiej została zaliczona. Straż miejska może ją bez pytania zgarnąć z ulicy, zamknąć w schronisku albo uśpić. Lucas podejmuje zatem dramatyczną decyzję: wywozi przyjaciółkę do znajomych mieszkających w innym stanie, ryzykując tym samym długotrwałą i bolesną rozłąkę. Nie bierze jednak pod uwagę, że instynkt "do domu" rozwinął się u Belli w stopniu ponadprzeciętnym. I że cały plan zakończy się wielkim psim eksodusem.

Film bardzo się uczniom podobał. Niektórzy z nich nie kryli się nawet ze łzami wzruszenia. Inni udawali twardzieli, chowając się za wielkimi pakami kinowego popcornu. ;-)

Bardzo lubimy jeździć do kina. Już się powoli szykujemy na kolejny wyjazd!

Konkurs fotograficzno-plastyczny pn. "Stok nie jest dla bałwanów"

Zapraszamy naszych uczniów do udziału w konkursie fotograficzno-plastycznym dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pn. "Stok nie jest dla bałwanów". Organizatorem konkursu jest Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Stołeczna Grupa Wojewódzka IPA oraz Fundacja PZU.

W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:

a. kat. I - wiek: 5-10 lat (rysunek, fotografia),
b. kat. II - wiek: 11-16 lat (plakat, fotografia).

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 1 marca 2019 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub pracy fotograficznej pozwalającej na utrwalenie obrazu na arkuszu o formacie A3 i przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez opiekuna prawnego.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 8 marca 2019 r.

Zapraszamy do udziału. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Kampania społeczna "Stop mowie nienawiści" - 04.02.2019r.

"Stop Mowie Nienawiści" i "Tydzień Dobrego Słowa" - pod takimi hasłami ruszają w całej Polsce akcje i kampanie społeczne mające na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści wśród uczniów. W naszej szkole również.

To nastolatki, jak wynika z prowadzonych badań, dużo częściej niż dorośli, stykają się z mową nienawiści. Są bardziej narażeni na jej szkodliwy wpływ, a jednocześnie wykazują większe przyzwolenie na jej używanie. Akcje mają uwrażliwić przede wszystkim tych młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że w swoich wypowiedziach w "realu" i komentarzach w sieci promują nienawistne treści. Powtarzają bezrefleksyjnie zasłyszane słowa i opinie, chcąc wyróżnić się w grupie, zdobyć poklask i akceptację rówieśników.

Czym jest mowa nienawiści?
Jest nią publiczne znieważanie, nawoływanie do przemocy lub nienawiści skierowanej przeciwko osobie, też grupie osób z powodu różnic, koloru skóry, pochodzenia, wyznania lub bezwyznaniowości, światopoglądu, orientacji seksualnej, płci, niepełnosprawności czy statusu społeczno-ekonomicznego. Powodów może być wiele, jeszcze więcej pretekstów...od nas zatem zależy SPOSÓB REAGOWANIA na MOWĘ NIENAWIŚCI!

Walczmy z hejtem, obelgami zarówno w świecie realnym, rzeczywistym, jak też w sieci. Warto pamiętać o tym nie tylko w DNIU BEZPIECZNEGO INTERNETU, nie tylko w TYGODNIU DOBREGO SŁOWA, nie tylko w czasie trwania kampanii: STOP MOWIE NIENAWIŚCI ale... ZAWSZE!

"Młodzież Zapobiega Pożarom" - eliminacje gminne - 04.02.2019r.

W dniu 4 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Ludwinie odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Turniej kierowany jest do młodzieży szkolnej a jego celem jest sprawdzenie znajomości przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zasad postępowania na wypadek pożaru i posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, znajomość techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz tradycji i historii ruchu strażackiego.

W eliminacjach gminnych w Ludwinie uczniowie rozwiązywali test wiedzy, a po nim przeprowadzono jeszcze eliminacje ustne, w wyniku których wyłoniono laureatów. W kategorii klas IV-VI 2 miejsce i awans do eliminacji powiatowych wywalczyła Julia Jedut, a w kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum 2 miejsce zajęła Weronika Sawicka. W konkursie wzięli także udział: Aleksandra Kurlak, Martyna Piekarz i Bartłomiej Majewski.

Gratulujemy udziału w konkursie wszystkim uczestnikom!

Zajęcia z dietetykiem oraz psychologiem

Od listopada 2018 roku uczniowie z klas IV-VI uczestniczą w realizacji programu prozdrowotnego "Profilaktyka nadwagi i otyłości" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Projekt realizowany jest w kilku etapach. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie badań przesiewowych uczestnikom Projektu i przekazanie ich wyników rodzicom/opiekunom prawnym. Kolejny krok, to działania edukacyjne: zajęcia z edukacji zdrowotnej na temat zdrowego odżywiania się i aktywnego stylu życia, zajęcia z dietetyki oraz zajęcia z psychologiem. Na zakończenie projektu uczestnicy projektu, u których wykryto nadwagę/otyłość otrzymają wraz z opiekunem indywidualne konsultacje.

W dniu 25 stycznia 2019 roku uczniowie klas IV-VI mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z dietetykiem. W ramach przeprowadzonych przez panią dietetyk zajęć uczniowie dowiedzieli się, że waga nie zależy jedynie od tego, co spożywamy. Oprócz diety stanowią o niej również inne czynniki, takie jak płeć, geny, kondycja fizyczna oraz stan zdrowia, o który trzeba bardzo dbać. Zaburzenia odżywiania to poważny problem społeczny. Gdy kolejna dieta zawodzi, a zdrowie i samopoczucie się pogarszają, pora spytać o przyczynę. Pani dietetyk zachęcała naszą młodzież, by odżywiali się zdrowo, nie tracąc przy tym pogody ducha, optymizmu i dystansu do siebie.

W dniu 5 lutego 2019 roku w ramach tego samego projektu odbyły się natomiast ciekawe zajęcia z panią psycholog.

Konkurs "Moja Mała Ojczyzna" - 30.01.2019r.

Międzyszkolny konkurs "Moja Mała Ojczyzna" organizowany jest w Szkole Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły. Cele konkursu to m.in. pogłębienie wiedzy uczniów na temat najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski końca XVIII i XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim i na Lubelszczyźnie, w tym udziału w nim Jana i Kazimierza Bogdanowiczów, rozbudzenie zainteresowana historią i dziejami regionu, wzbogacenie wiedzy uczniów o symbolach z okresu Powstania Styczniowego, umundurowanie i uzbrojeniu powstańców, wzbogacenie wiedzy historycznej, polonistycznej oraz z zakresu sztuki oraz budzenie poczucia więzi z własnym regionem.

Naszą szkołę reprezentowały Weronika Sawicka z klasy VIII, która zajęła wysokie III miejsce, oraz Oliwia Morawska z klasy VII, która zdobyła wyróżnienie. Do konkursu przygotowywała je pani Małgorzata Bochniarz. DZIEWCZYNOM GRATULUJEMY!

Warsztaty dla Rodziców - 29.01.2019.

29 stycznia 2019 roku w oddziale przedszkolnym 5 i 6 latków odbyły się warsztaty dla Rodziców. Wychowawczyni pani Natalia Kaszyca zaprezentowała gry i zabawy wspomagające umysłowy rozwój dzieci. Gry i zabawy wspomagające matematyczne myślenie zostały opracowane na podstawie programu nauczania prof. Edyty Gruszczyk Kolczyńskiej "Dziecięca matematyka". Rodzice zapoznali się również ze sposobami kształtowania u dzieci poprawnego chwytu pisarskiego. W najbliższym czasie rodzice otrzymają również opis zaprezentowanych gier i zabaw podczas warsztatów.

Warsztaty PPP z komunikacji i asertywności - 24.01.2019r.

W dniu 24 stycznia 2019 roku uczniowie z klasy IV brali udział w warsztatach z komunikacji i asertywności prowadzonych przez panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej.

Uczniowie dowiedzieli się, że asertywność oznacza posiadanie i wyrażanie własnego zdania ale w taki sposób, aby nie naruszać praw innych osób. Jest to także umiejętność odmawiania w sposób nieuległy i nieraniący innych oraz przyjmowania krytyki, ocen i pochwał.

Czwartoklasiści z ogromnym zaangażowaniem wywiązali się z powierzonych im zadań, a na koniec zgodnie stwierdzili, że zajęcia były dla nich ciekawe i bardzo inspirujące."

"Klub Seniora w Gminie Ludwin"

Już od 1 stycznia rusza program "Klub Seniora w Gminie Ludwin" realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Będą to trzy miejsca spotkań - Gminne Centrum Kultury w Ludwinie, Dom Ludowy w Zezulinie (OSP) oraz Szkoła Podstawowa w Piasecznie. W tych miejscach seniorzy z naszej Gminy będą mogli spędzać aktywnie czas, uczyć się podczas warsztatów prowadzonych przez animatorów (m.in. warsztaty rękodzieła, zdrowego stylu życia, zajęcia komputerowe, porady prawne/psychologiczne), wycieczki do Warszawy, Krakowa, Zamościa i Lublina (teatr, opera, zwiedzanie miast) oraz wiele innych propozycji przygotowanych dla osób w wieku 60+ z terenu Gminy Ludwin.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z:
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie - tel.81-75-70-360
Magdalena Janocińska tel.607-922-981 Dom Ludowy w Zezulinie
Katarzyna Majewska tel.501-799-724 Szkoła Podstawowa Piaseczno

Konferencja "RODZIC PIERWSZYM DORADCĄ ZAWODOWYM - Rola rodziców w planowaniu kariery dziecka"

Organizatorzy:
- Kuratorium Oświaty w Lublinie
Zespół Poradni Nr 1 w Lublinie
Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie

Czas i miejsce Konferencji:
- 6 lutego 2019 r., godz. 16:30-18:30.
Aula Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego, ul. Magnoliowa 8 w Lublinie.

Program Konferencji:
16:30 - 16:35 - Otwarcie spotkania, powitanie zebranych gości, przedstawienie programu spotkania i prelegentów - p. Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty
16:35 - 16:50 - Drożność systemu edukacji w dążeniu do zdobycia zawodu - p. Teresa Misiuk - Lubelski Kurator Oświaty
16:50-17:05 - Specyfika kształcenia młodzieży w szkole branżowej - p. Jacek Misiuk - dyrektor Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie.
17:05-17:35 - Uczeń wybiera, rodzic wspiera w wyborze drogi zawodowej - p. Jagoda Chwiejczak, p. Marcin Narecki - doradcy zawodowi Specjalistycznej Poradni Zawodowej w Zespole Poradni nr 1 w Lublinie
17:35-18:05 - Rodzic - nauczyciel - doradca zawodowy- drogowskazem na drodze życiowych wyborów ucznia - p. Iwona Lipiec - doradca zawodowy w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie, konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie
18:05-18:20 - Dyskusja
18:20-18:30 - Podsumowanie i zakończenie Konferencji
18:30-19:00 - Indywidualne konsultacje rodziców z doradcami zawodowymi w gabinetach Poradni.

List Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęcznej do Dyrektorów placówek oświatowych dn. 21.01.2019r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej w związku z pojawiającymi się okresowo w placówkach oświatowych problemami z wszawicą przesyła materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas akcji edukacyjnych oraz prowadzonych działań profilaktycznych.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Łęcznej
mgr inż. Elżbieta Piłka

Pobierz ulotkę "Wszystko o wszawicy"

List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców - 15.01.2019r.

Warszawa, 10 stycznia 2019r.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie dzieci i młodzieży, zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w przeciwstawianiu się zjawisku używania substancji psychoaktywnych.

Od sierpnia br. zaczęły w Polsce obowiązywać nowe przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Produkcja, sprzedaż oraz posiadanie nowych substancji psychoaktywnych, zwanych potocznie "dopalaczami", zagrożone jest poważnymi konsekwencjami prawnymi, co ułatwia naszą pracę i m.in. zmniejsza dostępność nowych narkotyków.

Nastąpił spadek liczby przypadków zatruć nowymi narkotykami, jednak w 2018 roku, szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia powodowały opioidy i kannabinoidy syntetyczne, używane także drogą wziewną za pomocą "e-papierosów i donosowych atomizerów.

Naszym celem jest surowe karanie wszystkich, którzy czerpią zyski z produkcji i handlu tymi śmiertelnie groźnymi substancjami. Jednak najskuteczniejszą metodą uzyskania poprawy jest radykalne ograniczanie popytu, czyli zmniejszanie zainteresowania używaniem nowych narkotyków przez młodzież, m.in. poprzez wpływanie na jej zachowania i trwałe "odejścia od brania".

W procesie wychowywania, w oparciu o zaufanie, jakie młodzi ludzie mają do rodziców, przy wsparciu instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, ważne jest uświadomienie destrukcyjnego wpływu substancji psychoaktywnych na osiąganie przez młodego człowieka ważnych celów życiowych, takich jak zdobycie wymarzonego zawodu, nawiązanie bliskich relacji i założenie szczęśliwej rodziny. Tym samym uczeń zagrożony uzależnieniem powinien móc liczyć na pomoc ze strony kolegów, rodziców i nauczycieli.

Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Policji są do Państwa dyspozycji.

Główny Inspektor Sanitarny - dr hab. Jarosław Pinkas
Komendant Główny Policji - gen. insp. dr Jarosław Szymczyk

WAŻNE INFORMACJE DLA ÓSMOKLASISTÓW

Ważne informacje dla ósmoklasistów na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Dzień Babci i Dziadzia - 21.01.2019r.

22 stycznia spotkaliśmy się na wspólnym świętowaniu Dnia Naszych Kochanych Babć i Dziadziusiów. Uczniowie klas I-III przygotowali część artystyczną. Mogliśmy usłyszeć wesołe piosenki, wierszyki i wspaniałe życzenia. Babciom i Dziadkom bardzo się podobały występy naszych uczniów. Wszystkie Babcie i Dziadkowie otrzymali od swoich wnuków przygotowane przez nich upominki.

Rodzice przygotowali słodkie ciasta i soki. Pan Andrzej Chabros, Wójt Gminy Ludwin przywiózł słodkie desery dla naszych Kochanych Babć i Dziadków. Czas spędzony przy słodkościach oraz wśród wnuków mijał bardzo szybko.

Konkurs plastyczny "Odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112"

Z początkiem styczniu 2019 roku uczniowie z naszej szkoły przystąpili do konkursu zorganizowanego przez Urząd Wojewódzki w Lublinie pt. "Odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112". Celem konkursu było uwrażliwienie na potrzebę wzięcia odpowiedzialności za swoje działanie i zdrowie, a nawet życie innych ludzi. Uczniowie wykonali wymowne prace plastyczne, które ukazały ewentualne skutki bezmyślnego nadużywania numerów alarmowych, najczęściej dla żartu. Starsi uczniowie uczestniczyli również w pogadance dotyczącej tej tematyki. Szkolnym koordynatorem konkursu jest pani Natalia Kaszyca - koordynator Szkoły Promującej Zdrowie w SP w Piasecznie.

Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym drużynowym na szczeblu gminnym

Dnia 10.01.2019 r. w hali sportowej w Ludwinie odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym drużynowym na szczeblu gminnym. Naszą szkołę reprezentowało pięć drużyn. Kategoria Igrzyska Dzieci:
Dziewczęta III miejsce
Aleksandra Kurlak - klasa VI
Julia Jedut - klasa VI
Chłopcy IV miejsce
Bartosz Grabowski - klasa VI
Bartłomiej Majewski - klasa VI
Chłopcy V miejsce
Jakub Pytka - klasa VI
Mateusz Tiołko - klasa VI
Kategoria Młodzieży Szkolnej:
Dziewczęta III miejsce
Martyna Brzyska - klasa VII
Weronika Sawicka - klasa VIII
Chłopcy III miejsce
Kacper Brzyski - klasa VIII
Oskar Kałdunek - klasa VIII
ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!!

Warsztaty PPP - 10.01.2019r.

"Dyskusja, czy kłótnia? Jak rozmawiać?"
W dniu 10 stycznia 2019 roku przeprowadzone zostały warsztaty dotyczące komunikowania się skierowane do uczniów klas starszych. Panie z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łęcznej przypomniały młodzieży na czym polega kulturalna wymiana zdań oraz jakie są negatywne skutki niewłaściwej konwersacji. Pamiętajmy, że czasem kłótnia prowadzi do oczyszczenia atmosfery i rozwiązania problemu.

Zimowa przerwa świąteczna - 18.12.2018r.

Informujemy, że zimowa przerwa świąteczna
trwa od 24.12.2018 r. do 1.01.2019 r.
Uczniowie wracają do szkoły w środę 2 stycznia 2019 r.

"Aniołki" - warsztaty plastyczne z Domem Tradycji Ludowej - 22.12.2018r.

Podczas kolejnych warsztatów plastycznych dzieci z przedszkola wykonały pomysłowe aniołki do zawieszenia na ścianie. Ćwiczyły pomysłowość w układaniu wzorów z nasion na sukience anioła. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich małych arcydzieł. Pani Joanna Grzesiak, która prowadziła warsztaty również pochwaliła dzieci za wytrwałość i pomysłowość. Koordynatorem współpracy jest p. Natalia Kaszyca.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę - 21.12.2018r.

Zakończyliśmy tegoroczną zbiórkę darów w ramach akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W czasie całej zbiórki udało się zgromadzić różne produkty. Przede wszystkim żywność, mąkę, ryż, cukier, makarony i konserwy, ale także książki, zabawki, słodycze, ubrania i obuwie. Wszystko to trafiło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Ludwinie. Tam zostanie podzielone i popakowane, by jeszcze przed świętami znaleźć się w domach najbardziej potrzebujących.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy! Szkolny Klub Wolontariatu

Jasełka - 20.12.2018r.

" …a mały Chrystus smutny patrzy w drzwi i czeka by pośród witających zobaczyć człowieka."
Słowami polskiego poety Jerzego Liberta zostali powitani wszyscy zgromadzeni na spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole.

Zanim rozpoczęła się część artystyczna Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel zaprosiła gości do nowego przedszkola, które już wkrótce rozpocznie działalność.
Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros poparł inicjatywę rodziców i Pani Dyrektor w sprawie wnioskowania o środki unijne na dofinansowanie projektu pod nazwą „Utworzenia nowych miejsc wychowania przedszkolnego w Piasecznie”.
Przedsięwzięcie nie powiodłoby się, gdyby nie ogromne zaangażowanie rodziców naszych uczniów, rodziców ze stowarzyszenia „Skrzydła” działającego na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie. Wszyscy oni już przed wakacjami skupili swoje wysiłki, by przystosować pomieszczenie, będące wcześniej kotłownią na przyszłe przedszkole. Wyrażamy wdzięczność również Pani Paulinie Orzelskiej a także Paniom z księgowości, które wytrwale pomagały w tworzeniu dokumentów oraz sporządzaniu rachunków. Pani Dyrektor zaprosiła naszych gości do przecięcia symbolicznej wstęgi, która oficjalnie otworzyła drzwi do nowego przedszkola.

Następnie został przedstawiony montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klas młodszych. Uświetnieniem występów dzieci z klas młodszych był koncert kolęd w wykonaniu Zuzanny Zbaraszczuk, Piotra Kuśmierza, Kaliny Skoczylas, Oliwii Morawskiej, Pauliny Dziadko, Wiktorii Piotrowskiej i Anny Piekarz. Na zakończenie wspólne połamaliśmy się opłatkiem i zjedliśmy pyszne potrawy wigilijne.
Stanowimy jedną rodzinę, żyjemy obok siebie, spróbujmy zobaczyć Chrystusa w drugim człowieku.
"Niech się radują niebosa i ziemia
Bo Pan królować przychodzi."

Pieczemy świąteczne pierniczki - 18.12.2018r.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z wychowawczynią upiekły pyszne pierniczki. Z zapałem dekorowały gotowe wyroby. Wszyscy byli bardzo zaangażowani podczas zajęć kulinarnych.

Dzieci osobiście już sprawdziły, że wypieki są przepyszne. Resztę pierniczków przyniosą do domu, aby znalazły się również na wigilijnym stole.

Podsumowanie VIII Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego - 14.12.2018r.

14 grudnia w Starostwie Powiatowym w Łęcznej odbyło się podsumowanie VIII edycji Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. W tym roku nagrody pieniężne zostały przyznane szkołom przez gminy. W imieniu Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa nagrodę wręczyła nam Pani Joanna Guz. Nasza szkoła otrzymała 600 zł. Pieniądze te dołożyliśmy do zakupu naturalnej wielkości modelu tułowia ludzkiego. W tegorocznej edycji udział wzięło 17 placówek oświatowych z terenu powiatu. Szkoła w Piasecznie zajęła II miejsce. Ponadto komisja alertowa oceniła kroniki dokumentujące działania alertowe. Najlepsze kroniki zdobyły wyróżnienia, wśród nich znalazła się również kronika naszej szkoły "Pachnąca Ziołami”. Koordynatorem działań alertowych w naszej szkole jest p. Anna Zakostowicz.

Rozsrzygnięcie konkursu "Mieszkam w wolnej i niepodległej Polsce"

Miło nam poinformować, że Wiktor Blacharski z oddziału przedszkolnego został laureatem konkursu plastycznego pt.: "Mieszkam w wolnej i niepodległej Polsce" zorganizowanego przez Przedszkole w Nadrybiu oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Kreatywnych. Chłopiec wykonał niezwykle ciekawą pracę obrazującą niepodległą Polskę widzianą oczami dziecka. Wręczenie nagród odbędzie się podczas spotkania opłatkowego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nadrybiu w dniu 21.12.2018 o godzinie 12.00.

Gratulujemy Wiktorowi zwycięstwa.

Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Natalia Kaszyca.

Prelekcja Państwowej Straży Pożarnej - 10.12.2018r.

Dnia 10 grudnia w naszej szkole odbyła się prelekcja dotycząca zagrożeń związanych z okresem zimowym. Placówkę odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej. Zaproszeni goście omówili zasady postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Pogadanka dotyczyła m.in.: ulatniającego się tlenku węgla, zakazu wchodzenia na zamarznięte akweny wodne oraz zasad reagowania na wypadek pożaru.

Akademia Młodego Przyrodnika "BIODKRYWCA" - kreatywne warsztaty z ekologii, biochemii, fizjologii roślin na UMCS w Lublinie - 08.12.2018r.

W sobotę 8 grudnia uczniowie klas V-VIII wzięli udział w pierwszej części cyklu "BIOODKRYWCA" w ramach Projektu "Akademia Młodego Przyrodnika" na UMCS w Lublinie. Pierwsza część cyklu składała się z zajęć laboratoryjnych i warsztatowych prowadzonych w oparciu o nowoczesną bazę dydaktyczną i przez wykwalifikowanych trenerów z zakresu biologii i chemii.

I. Fizjologia roślin pt.: "Czy rośliny jedzą, piją, czują i lubią być głaskane". Uczniowie podzieleni na grupy badawcze dokonywali obserwacji makroskopowych i mikroskopowych tkanek, komórek i organelli komórkowych, przygotowywali ekstrakty barwników, dokonywali rozdziału barwników fotosyntetycznych, wykrywali skrobię asymilacyjną.

II. Biochemia pt.: "Otrzymywanie, barwników metodami biotechnologicznymi". Uczniowie otrzymywali swoje własne BioBarwniki z zastosowaniem grzybni, przeprowadzili proces barwienia wełny otrzymanym BioBarwnikiem, sprawdzili jak trwałe są barwniki i co ma wpływ na ich barwę.

III. Ekologia pt.: "Ekobadanie", podczas którego oznaczali twardość wody, wykrywali azotany w wodzie, oznaczali wartość pH wody, dokonywali pomiarów hałasu, wilgotności powietrza i oceniali jakość wody pitnej.

IV. Kreatywność pt.: "Pobudzanie mózgu do działań kreatywnych i rozwiązywania problemów". Młodzież dowiedziała się jak można zwiększyć skuteczność pracy mózgu, uczenia się i wpływania na rozwój własnej kreatywności, a następnie wyznaczyli poziom poszczególnych typów inteligencji własnej wg Howarda Gardnera.

Udział w zajęciach umożliwił uczniom rozwijanie kompetencji przyrodniczych, kreatywności, rozwiązywania problemów i pracy w grupie pozwalającej na rozbudzenie ich ciekawości poznawczej i inspirowaniu do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji przyrodniczych poprzez aktywną edukację. Uczniowie mieli okazję do zapoznania się ze środowiskiem akademickim i uczelnią jako miejscem naukowego oglądu rzeczywistości.

Warsztaty "Bezpieczne dzieciaki" - 07.12.2018r.

W dniu 07.08.2018 roku w grupie dzieci 5 i 6 letnich Panie z Poradni Pedagogiczno Psychologicznej przeprowadziły zajęcia warsztatowe pt. „Bezpieczne dzieciaki” – profilaktyka przemocy i wykorzystania seksualnego. Dzieci były uczone jak mają postępować w przypadku niebezpieczeństwa jakie mogłoby je spotkać ze strony innych osób: 1. Powiedzieć głośno NIE! 2. Odejść jak najszybciej od takiej osoby 3. Opowiedzieć o zajściu zaufanej osobie dorosłej. Ćwiczyły również umiejętność odróżniania sytuacji normalnych od tych zagrażających ich bezpieczeństwu.

"Profilaktyka nadwagi i otyłości" - 07.12.2018r.

7 grudnia, w ramach projektu "Profilaktyka nadwagi i otyłości" uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez dietetyka oraz specjalistę od aktywności fizycznej. Celem działań podjętych w ramach projektu jest podniesienie świadomości ucznia i rodzica na temat roli żywienia i aktywności fizycznej w zachowaniu prawidłowego zdrowia.

Mikołajki - 06.12.2018r.

W czwartek 6 grudnia już od samego rana nasłuchiwaliśmy, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Uczniowie zaczęli świętowanie od samego rana - najpierw z okazji mikołajek wręczali sobie drobne upominki w klasach. Tuż po śniadaniu, w asyście swoich pomocników przybył do naszej szkoły długo oczekiwany gość - Mikołaj. Wszystkie klasy gościły go w swoich salach, a w podziękowaniu śpiewały dla niego piosenki i recytowały wiersze.

Tego samego dnia odbyły się również warsztaty mikołajkowe zainicjowane przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie "Skrzydła". Była to idealna okazja, aby poczuć magię świąt oraz zintegrować się.

Warsztaty na temat przyjaźni - 04.12.2018r.

Czy można się przyjaźnić z kimś, kto nie przyjaźni się z nami lub nas nie lubi? Czy przyjaźń i życzliwość oznaczają to samo? W jaki sposób okazujemy przyjaźń? jakie uczucia towarzyszą przyjaźni? Na te i inne pytania próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klas starszych w ramach warsztatów przeprowadzonych przez panią Annę Makowską - pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej na temat przyjaźni. Warsztaty odbyły się w naszej szkole w dniach 4 i 6 grudnia 2018 roku a ich celem było uświadomienie młodzieży na temat potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, budowania zaufania, lojalności i empatii.

Dzień Górnika - 03.12.2018r.

W dniu 03.12.2018 roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Górnika. Swoją obecnością zaszczyciło nas 3 górników z LW Bogdanka. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel, witając znamienitych gości. W kolejnej części spotkania dzieci z obu oddziałów przedszkolnych przedstawiły część artystyczną. Po występach górnicy przybliżyli nam realia ciężkiej pracy braci górniczej, zaprezentowali zdjęcia i rekwizyty przywiezione z kopalni. W końcowej części dzieci z przedszkola wręczyły gościom kolorowe laurki. Goście z kopalni przywieźli miły upominek - cukierki, którymi hojnie częstowali przedszkolaków i uczniów.

Uroczystość została przygotowana przez p. Natalię Kaszyca i p.  Ewelinę Harasim.

Akcje charytatywne SKW i SU - 03.12.2018r.

Na początku grudnia, kiedy coraz częściej myślimy o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, w naszej szkole odbywają się dwie akcje charytatywne, które mają za zadanie wesprzeć potrzebujące dzieci.

Celem, akcji „Jedna klasa, jedna paczka” jest zebranie darów dla dzieci wychowujących się w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Kijanach. Zbiórka trwa do 5 grudnia.

Akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” polega na zbiórce długoterminowej żywności, odzieży, środków czystości, słodyczy i zabawek dla potrzebujących rodzin, a przede wszystkim dzieci. Zbiórka trwa od 3 do 7 grudnia.

Gorąco zachęcamy do aktywnego włączenia się w powyższe akcje charytatywne.

Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski

"Dzień Pluszowego Misia" - 26.11.2018r.

W dniu 26 listopada w przedszkolu i w klasach I -III królowały misie. Pluszowe misie to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. To przytulanka, ale też "ktoś" bardzo bliski, a czasem niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Rozśmieszają, pocieszają w smutku, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Im starszy miś, tym zna więcej tajemnic i bliższy jest dziecięcemu sercu. Ta jedna z najpopularniejszych zabawek obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Pani Anna Zakostowicz przedstawiła dzieciom krótką historię powstania święta, natomiast Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel przeczytała fragment książki "Kubuś Puchatek", zachęcając dzieci do dalszego czytania w domu. Obejrzeliśmy również krótki film "Miś Uszatek i wesołe miasteczko". Spotkanie przebiegło w radosnej, przyjaznej i ciepłej atmosferze. To był wspaniały dzień...

"Przedmioty z przeszłości" - 23.11.2018r.

Dzieci, rodzice i wychowawczynie z oddziału 5- i 6-latków zgromadzili różne przedmioty pochodzące z lat 70, 80 i 90 ubiegłego wieku, o których śmiało można powiedzieć eksponaty. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niepozorne i nieznane drobiazgi, takie jak klasery ze znaczkami, zegary, butelki, dzbanki, czy też banknoty i monety sprzed denominacji. Pojawiły się również dawne żelazka i tary. Ciekawie wyglądały przedmioty codziennego użytku: cukiernice, młynki do pieprzu, lampy naftowe i radia. Ze zgromadzonych przedmiotów przedszkolaki zorganizowały pod koniec listopada wystawę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

"Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU" - 11.2018r.

"Bądźmy poszukiwaczami AUTORYTETU” to kampania profilaktyczno-edukacyjna kierowana do uczniów klas IV – VIII, ich rodziców i nauczycieli, w której bierzemy udział. Po co to robimy? Ludzie wychowani w atmosferze szacunku do autorytetów, mają poczucie godności własnej i godności drugiej osoby. Dzięki temu są uczciwi i szczęśliwi oraz budują dobre i trwałe relacje. Potrzebujemy autorytetu w rodzinie, bo wychowanie przez autorytet uskrzydla dziecko do wyznaczania sobie ambitnych celów. Potrzebujemy autorytetu w pracy, bo wzorowanie się na kimś jest najlepszą formą nauki i motywacji. Potrzebujemy autorytetów w społeczeństwie, bo człowiek zagubiony w nadmiarze informacji, z trudnością odróżnia prawdę od fałszu, przez co czuje się zagrożony.

I miejsce Weroniki Sawickiej w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Niepodległa 2018”

18 listopada rozstrzygnięty został Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Niepodległa 2018” zorganizowany przez Zespół Szkół w Ludwinie. Na konkurs nadesłano 53 prace 24 autorów. Jury nagrodziło 17 fotografii, które można podziwiać na wystawie pokonkursowej. W konkursie brała udział Weronika Sawicka, uczennica klasy ósmej. Miło nam poinformować, że Weronika zajęła I równoległe miejsce w kategorii: uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Wyniki ogłoszono podczas uroczystości poświęconej obchodom setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W trakcie tego wydarzenia mieliśmy okazję uczestniczyć w śpiewankach patriotycznych, wysłuchaliśmy opowieści o fasolce niepodległości i delektowaliśmy się pyszną grochówką prawie wojskową. Wśród zaproszonych gości była również pani dyrektor Elżbieta Wróbel. Dodać należy, że konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego i Instytutu Pamięci Narodowej oraz patronatem medialnym Polskiego Radia Lublin, Tuby Łęcznej i „Wspólnoty Łęczyńskiej”. Weronice gratulujemy sukcesu i życzymy, aby rozwijała swoje zainteresowanie fotografią.

Wizyta Klauna Waldusia - 16.11.2018r.

16 listopada 2018 r. naszą szkołę odwiedził Klaun Walduś, który bawił nas swoim wesołym repertuarem. W ciekawy sposób przedstawił różne sztuczki i pokazał, na czym one polegają. Uczniowie nie tylko z uwagą oglądali występ, ale brali też czynny udział w niektórych jego sztuczkach. Za występ uczniowie otrzymywali od Klauna Waldusia słodkie niespodzianki. Wszyscy bawili się doskonale i bardzo miło spędzili czas.

Wycieczka do Lublina - 16.11.2018r.

16.11.2018 r. uczniowie klas IV-VIII udali się na wycieczkę do Lublina. Najpierw uczestniczyliśmy w projekcji filmu "Alfa". Akcja produkcji "Alfa" dzieje się w Europie 20 tysięcy lat temu, w czasach epoki lodowcowej. Młody chłopak, Zeta, podczas swojego pierwszego polowania zostaje ranny i pozostawiony na pewną śmierć. Aby przeżyć, musi przedostać się przez surową i nieubłaganą pustynię do swojej wioski. W czasie wędrówki spotyka samotnego wilka, Alfę, pozostawionego przez własną watahę. Razem łączą siły i zostają przyjaciółmi. Film przemyca szlachetne wartości, wzbudził w nas prawdziwe emocje...

Kolejnym punktem wycieczki była nietypowa lekcja historii w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. W sali edukacyjnej mogliśmy wysłuchać prelekcji pracownika IPN, który przedstawił strukturę oraz statutowe zadania Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie obejrzeliśmy wystawę "Skrzydła wolności" oraz film "Gra o Niepodległość". To był bardzo udany dzień, wszyscy pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Rajd Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 14.11.2018r.

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zaprosiła nas na rajd pieszy p.t."Przejście Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie". Zadanie jest dofinsnsowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" i zbiórki publicznej "Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych". Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie klas V-VIII wraz ze swoimi opiekunami.

Środowy poranek powitał nas deszczem, na szczęście ten na czas naszego przejścia ustał i pozwolił kontynuować rajd. Z ust Pana Przewodnika mogliśmy usłyszeć wiele ważnych informacji, o których mieliśmy często tylko mgliste pojęcie. Udało nam się pokonać trasę od Zamku Lubelskiego, poprzez Plac Zamkowy, ulicę Kowalską, Świętoduską, Staszica, Plac Litewski, 3 Maja, Spokojną, Jasną, Krakowskie Przedmieście, Chopina aż po cmentarz na ulicy Lipowej. W każdym z tych miejsc zatrzymaliśmy się na chwilę, by poznać fakty z przeszłości. Celem wycieczki było dostarczenie informacji na temat ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH i ich komunistycznych prześladowców z okresu okupacji sowieckiej na terenie Miasta Lublin. "Codziennie ulicami Lublina tuż obok miejsc kaźni i tortur przechodzą dziesiątki tysięcy ludzi, bardzo często nie mając świadomości, że 70 lat temu mordowano tam polskich patriotów za to, że wykazali się postawą obywatelską i niepodległościową poprzez służbę dla dobra ogółu społeczeństwa."-czytamy w przewodniku po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie" autorstwa Karola Wołka. Tak się szczęśliwie składa, że wyżej wymienione przewodniki stały się własnością każdego z uczestników rajdu. Są skarbnicą wiedzy o wielu zakątkach Lublina. Końcowym punktem wycieczki był pokaz broni i umundurowania, możliwość bezpośredniego kontaktu ze wspomnianym rekwizytami, co wprawiło uczestników pokazu w zachwyt! Zarówno przejście szlakiem, opowieści przewodnika, jak i papierowa forma przewodnika są hołdem złożonym Żołnierzom Wyklętym:
"Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Został na zawsze w dobrym śniegu
Żółtawy mocz i ten trop wilczy."
"Wilki" Zbigniew Herbert

Konkurs SKO - 13.11.2018r.

W dniu 13 listopada 2018 roku Pani Dyrektor wręczyła uczniom z klas I-III dyplomy za udział w konkursie Sko pod hasłem "Oszczędzanie w SKO procentuje w Bankach Spółdzielczych". Zadaniem dzieci było wykonanie magicznej świnki skarbonki.

Oto zwycięzcy konkursu:
I MIEJCE - Klaudia Sawul,
II MIEJSCE - Oliwier Harasim,
III miejsce - Lena Klimkiewicz.
Wszystkie prace można zobaczyć w BS w Ludwinie. GRATULUJEMY!

Na tym samym apelu wyróżniono także innych uczniów: Anna Piekarz, Martyna Piekarz, Wiktoria Piotrowska i Krzysztof Filipczuk otrzymali na forum szkoły podziękowania za udział w uroczystościach gminnych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, za zaangażowanie oraz wzorową postawę patriotyczną. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

Warsztaty z Domem Tradycji Ludowej w Starej Wsi

W listopadzie chętne dzieci z grup przedszkolnych wykonały wieszaki na klucze w barwach narodowych. Zajęcia warsztatowe zostały zorganizowane przy współpracy z Domem Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Prowadząca – Pani Joanna Grzesiak przygotowała wszystkie niezbędne materiały dla dzieci, które z ochotą zabrały się do pracy. Współpracę z Domem Tradycji Ludowej koordynuje Pani Natalia Kaszyca.

List Minister Edukacji Narodowej
oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
do Dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych

Warszawa, 8 listopada 2018 roku

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych,

w poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie - ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestię profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością. Odmowa poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia najmłodszych.

Należy wyraźnie podkreślić, że dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie Państwa podopiecznych podjęli dialog z nauczycielami, rodzicami lub opiekunami uczniów na temat szczepień ochronnych. Powiedzenie "lepiej zapobiegać niż leczyć" staje się bowiem obecnie niezwykle aktualne.

Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej
Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny

100.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - 11.11.2018r.

„Niosę Ciebie Polsko jak żagiel, jak płomienie i gdzie Cię doniosę – nie wiem”.

W okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości czuliśmy potrzebę oraz obywatelski obowiązek wzięcia udziału w GMINNYCH UROCZYSTOŚCIACH w Ludwinie. Najpierw msza, potem złożenie kwiatów pod pomnikiem, następnie część artystyczna na hali sportowej... Niby standardowo, a jednak wyjątkowo, niezwykle, wzruszająco! Dziękując księżom, Panu Wójtowi, maluszkom i uczniom z przedszkola i szkół oraz ich opiekunom za wspólne świętowanie pragniemy wyrazić życzenie: BYŚMY MOGLI ZAWSZE ŻYĆ W WOLNEJ POLSCE!

100.rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - 09.11.2018r.

"(...) Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą"

9 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11 od wspólnego odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego, w ramach akcji przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nazwą "Rekord dla Niepodległej".

Następnie uczniowie przedstawili krótki program słowno-muzyczny: uczennice klas VII-VIII recytowały wiersze niepodległościowe, a chór zaśpiewał znane wszystkim pieśni patriotyczne. Na szczególną uwagę zasługuje Kalina Skoczylas, która zaprezentowała wszystkim przepiękny i wzruszający monodram. Uroczystość poprowadziły w roli konferansjerów Ania i Martyna Piekarz. Nad całością czuwały panie: Małgorzata Pobereżko, Małgorzata Bochniarz i Grażyna Sacawa - Kuźmicz.

Konkurs "Zwierzaki z zagrody"

Chętne dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie pt. "Zwierzaki z zagrody". Wykonały atrakcyjne i ciekawe prace prezentujące zwierzęta z gospodarstwa domowego. Wszystkie prace zostały wysłane do organizatora "Targi Lublin SA".

Opublikowanie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas wydarzenia "Rewia Zwierzaki z zagrody" w dniu 18 listopada 2018 r. w Hali Targów Lublin, ul. Dworcowa 11. Koordynatorem konkursu jest wychowawczyni oddziału przedszkolnego Pani Natalia Kaszyca.

"Śniadanie daje moc" - 08.11.2018r.

W czwartek, 8 listopada, uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego i przedszkola, wzięli udział w zajęciach kulinarnych w ramach realizacji 8 już edycji programu "Śniadanie daje moc". Finałem akcji było samodzielne przygotowanie zdrowych i smacznych kanapek, sałatek owocowo-warzywnych, szaszłyków owocowych. Dzieci z radością i wielkim zaangażowaniem pracowały w grupach przygotowując posiłki. Były one kolorowe, estetycznie wykonane i ładnie podane. Na zakończenie wszyscy z ogromnym apetytem degustowali przygotowane smakołyki, które były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie.

"Warto być Polakiem" - 07.11.2018r.

"Warto być Polakiem" - pod takim właśnie tytułem kryje się test wiedzy historycznej z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

12 października w pierwszym etapie konkursu wzięły udział trzy nasze uczennice: Martyna Brzyska, Oliwia Morawska oraz Martyna Piekarz. One to zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu, czyli finału wojewódzkiego. Konkurs zorganizowany został z wielkim rozmachem. Głównym organizatorem był Kurier Lubelski przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie. Test finałowy odbył się 7 listopada 2018r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Sali Błękitnej przy ul. Spokojnej 4 w Lublinie.

Konkurs przebiegał z podziałem na tury ze względu na obecność ogromnej liczby uczniów ze wszystkich typów szkół - do testu zakwalifikowało się 1068 uczniów z 376 szkół... Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 52 pytania związane z historią naszego kraju w latach 1914-1925. Dostali oni specjalne elektroniczne urządzenia, dzięki którym mogli przesyłać swoje odpowiedzi. Czas na ich wskazanie wynosił zaledwie 30 sekund. O tym, kto wywalczy sobie miejsce na podium, decydowały nie tylko zdobyte punkty, ale również czas przesłania odpowiedzi.

Nasze uczennice zgodnie przyznały, że pytania nie należały do najłatwiejszych. Nie udało się zdobyć miejsc na podium, ale nasze dziewczyny zostały obdarzone upominkami, wspólnie z innymi uczestnikami pozowały do grupowego zdjęcia, a na zakończenie zwiedziły wystawę sztuki współczesnej o tematyce niepodległościowej. Warto było pojechać i zdobyć cenne doświadczenia.

Projekt patriotyczno-edukacyjny "Młodzi, wolni, przedsiębiorczy"

Od 01.10.2018 r. do 31.12.2018 r. nasza szkoła realizuje wraz z Narodowym Bankiem Polskim projekt pt. "Młodzi, wolni, przedsiębiorczy".

Kolejne działania w ramach projektu do realizacji w listopadzie br. to konkursy:
- "Grosik do grosika, złotówka do złotówki, czyli rzecz o oszczędzaniu" - plakat zachęcający do oszczędzania dla klas I-VIII.
- Konkurs literacki "Dla Ciebie Polsko" dla klas IV-VIII. Należy przygotować dowolną formę wypowiedzi (wypracowanie,wiersz, opowiadanie,limeryk) dotyczącą tematu.

Na prace konkursowe czekamy do końca listopada. Przewidziane atrakcyjne nagrody!

Igrzyska Młodzieży Szkolnej - 06.11.2018r.

W dniu 6 listopada 2018 r. w Spiczynie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej etap 1/2 województwa w tenisie stołowym indywidualnym. Naszą szkolę reprezentował Kacper Brzyski uczeń klasy VIII, który po awansie na szczeblu gminnym i powiatowym zakwalifikował się do tego etapu. Po losowaniu i rozegraniu meczy systemem "do dwóch przegranych" Kacper na 32 zawodników zajął 12 miejsce w tych zawodach.

GRATULUJEMY!!!

"Mój pierwszy zeszyt". Akcja IPN dla pierwszoklasistów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przekazał pierwszoklasistom z całej Polski zeszyty z wizerunkami Ojców Niepodległości m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Hallera czy Wojciecha Korfantego, a także długopisy i ołówki z nadrukiem nawiązującym do 100-lecia odzyskania Niepodległości. Także uczniowie naszej szkoły dostali takie upominki. Ich zeszyty ozdobione zostały wizerunkiem Ignacego Daszyńskiego. Pani Dyrektor odebrała prezenty z Lubelskiego Kuratorium Oświaty, a następnie przekazała je uczniom naszej szkoły.

Sprzątanie grobów przed uroczystością Wszystkich Świętych - 30.10.2018r.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawi się znicz.

30 października 2018 roku wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w akcji SPRZĄTANIA GROBÓW na cmentarzu w Rogóźnie, która na stałe wpisała się w kalendarz akcji podejmowanych przez szkołę. Wolontariusze pod opieką Pani Grażynki - wychowawczyni klasy VI, sprzątali głównie groby, które wydały im się opuszczone. Dekorowali je i zapalali na nich symboliczny znicz. Uczniowie bardzo się napracowali i zasługują na serdeczne podziękowania.

Brawo Kochani, można na Was zawsze liczyć!

VII Turniej Mowy Polskiej - 25.10.2018r.

25 października 2018 - w osiemnastą rocznicę rozpoczęcia działalności - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej zorganizowała kolejny, VII Turniej Mowy Polskiej. Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło „Ku niepodległości”.

Udział w konkursie wzięło 29 mówców, a wśród nich znalazła się nasza uczennica - Kalina Skoczylas. Zaprezentowała ona „List do Ojczyzny”, który na tyle spodobał się jury, że Kalina zajęła równorzędne I miejsce. Gratulujemy!

Miłym akcentem uroczystości był przepyszny tort urodzinowy. Dziękujemy Organizatorom za przygotowanie kolejnej edycji Turnieju i słodką niespodziankę.

Do zobaczenia za rok!

Studenci z AIESEC w naszej szkole! - 24-26.10.2018r.

AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym.

Nasza szkoła nawiązała współpracę z międzynarodową organizacją AIESEC. Przyjechali do nas studenci: Arianna z Włoch i Sudeep z Indii, prowadzili oni zajęcia w języku angielskim, przekazywali wiedzę na temat krajów, z których pochodzą, ale przede wszystkim zapewniali uczniom kontakt z „żywym” językiem angielskim.

Dziękujemy studentom za świetne zajęcia, przemiłe rozmowy oraz wszystkie ciekawe informacje jakie przekazali nam o sobie i swoich krajach. Cieszymy się, że mieliśmy okazję ich poznać i mamy nadzieję, że czas spędzony z nami był dla nich również wartościowy. Dla naszych uczniów była to wspaniała przygoda. Oby takich więcej!

IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Janie Brzechwie - 25.10.2018r.

"Czytanie to najważniejsza umiejętność, jaką powinien zdobyć każdy uczeń. Czytanie zabawnych, uroczych, bawiących nas grą słów wierszy Jana Brzechwy to prawdziwa przyjemność. A dzielenie się tą wiedzą na forum publicznym, jakim jest turniej w Szkole Podstawowej w Dratowie, to dopiero jest SZTUKA!" - tak brzmi wstęp zaproszenia na IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy "Jan Brzechwa moim ulubionym autorem wiersza. Życie i twórczość poety." - zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Dratowie.

Postanowiliśmy dołączyć do grona miłośników Jana Brzechwy. Naszą placówkę reprezentowali: Wiktoria Kruk, Magdalena Tryk oraz Jakub Pytka. Uczniowie podjęli trud zmierzenia się z testem składającym się z zadań zamkniętych i otwartych. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością biografii J.Brzechwy, utworów z książki "Brzechwa dzieciom", "Szelmostwo Lisa Witalisa", "Akademia Pana Keksa". Poziom wiedzy był wyrównany... i poziom zadowolenia z udziału w konkursie również, skoro jedna z naszych uczennic powiedziała: "było fajnie, za rok też jadę". ;) Nasi uczniowie wrócili pełni wrażeń, wypieków na twarzy, radosnych uśmiechów, ale też z nagrodą i dyplomami. Ich zadowolenie z udziału w turnieju cieszy najbardziej.

Próbna ewakuacja - 18.10.2018r.

18.10.2018r. w naszej szkole odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz pracowników. W ćwiczeniach również uczestniczyły służby ratownicze z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie. Alarm rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel. Wszyscy przebywający w budynku zostali natychmiast ewakuowani! Po realizacji tego zadania Komendant Straży Pożarnej w Piasecznie Pan Wojciech Ozga zaprezentował sprzęt stanowiący wyposażenie wozu strażackiego. Celem przeprowadzenia ćwiczeń było przede wszystkim doskonalenie umiejętności współpracy służb ratowniczych, a także praktyczne sprawdzenie możliwości ewakuacji szkoły.

Ślubowanie PIERWSZOKLASISTÓW - 18.10.2018r.

W czwartek 18 października uczniowie klasy pierwszej zostali włączeni w poczet braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie. Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia byli rodzice i ich bliscy, wychowawczyni, nauczyciele oraz dyrekcja. Uroczystość uświetnił również swą obecnością Wójt Gminy Ludwin - Pan Andrzej Chabros.

W części artystycznej pierwszoklasiści wierszami i śpiewem zachęcili swoich kolegów ze szkoły do wytrwałej pracy, jaką jest nauka. Potem uczniowie w ozdobnych biretach złożyli na Sztandar Szkoły uroczystą przysięgę. Aktu pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. M.Konopnickiej w Piasecznie dokonał Pan Wójt oraz Pani Dyrektor, którzy, aby upamiętnić to wydarzenie, wręczyli każdemu pierwszakowi pamiątki.

Po oficjalnej uroczystości dzieci z klasy pierwszej udały się do sali, aby tam z rodzicami i gośćmi dalej świętować dzień, w którym stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

Pierwszakom życzymy bardzo dobrych wyników w nauce, samych radosnych chwil i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Odsłonięcie Pomnika Upamiętniającego Poległych Członków POW w Dratowie - 14.10.2018r.

W niedzielę 14 października 2018 roku, w 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 90-tą rocznicę powstania obelisku upamiętniającego poległych członków POW w Dratowie, odbyło się uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika. Decyzję o przeprowadzeniu jego modernizacji i konserwacji podjęli Wójt Gminy Ludwin Andrzej Chabros wraz z przewodniczącym Rady Gminy Wojciechem Szymańskim oraz radnymi. Na ten cel udało się pozyskać środki zewnętrze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury (ok. 60%), a także od Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A (ok.10%).

Na stronie Urzędu Gminy w Ludwinie zamieszczona jest historia obelisku. Przeczytać tam możemy m.in. co podaje Gminny Program Opieki Nad Zabytkami Gminy Ludwin Na Lata 2017-2020, zamieszczony w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego: "Podpisany 9 lutego 1918 r. traktat brzeski wzbudził niezadowolenie członków POW, gdyż część gminy Ludwin miała przejść pod rządy ukraińskie. Dlatego też, zorganizowano wiece w Ludwinie i Łęcznej, podczas nich postanowiono zerwać stosunki z Austro-Węgrami. Skutkiem tego było aresztowanie Wójta Gminy Ludwin - Ludwika Puszczyka przez urzędującą w Dratowie żandarmerię austriacką. Komendant POW, Stanisław Lis Błoński wraz z Edwardem Nazarewiczem urządzili demonstrację w Dratowie i dopominali się wypuszczenia wójta. Austriacy użyli jednak broni, w wyniku czego zginęły cztery osoby, a siedem zostało rannych. 21 lutego odbył się pogrzeb, przerodził się on w olbrzymią manifestację patriotyczną, uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy ludzi".

"Upamiętniający tamte wydarzenia obelisk, mierzący około 5 m, wykonany został z bloków piaskowca, spojonych zaprawą wapienno-piaskową. W jego górnej części umieszczono mosiężną plakietkę o kształcie pionowego rombu, z symbolem stylizowanego godła przedstawiającego orła w koronie. Poniżej znalazła się biała marmurowa tablica z napisem: "KU CZCI POLEGŁYCH W OBRONIE CAŁOŚCI GRANIC RZ-POLITEJ POLSKIEJ 18/II 1928r.- W 10-LETNIĄ ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 11/II 1928r." Wokół pomnika wykonano opaskę z płyt piaskowca, pas zieleni oraz słupki (również z piaskowca), pomiędzy którymi zawieszony został żeliwny, masywny łańcuch. Dratowski pomnik stanął w pobliżu prawosławnej cerkwi, nieopodal jeziora" - czytamy na stronie Urzędu Gminy Ludwin.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli Gminy Ludwin, Straży Pożarnej i mieszkańców pod pomnik. Następnie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dratowie przedstawiła rys historyczny powstania pomnika. W dalszej części Pan Wójt Andrzej Chabros powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, a Proboszcz Parafii Rogóźno ksiądz Waldemar Taracha dokonał poświęcenia pomnika. Część oficjalna zakończyła się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz lokalnych oraz instytucji m.in. szkół z terenu naszej Gminy.

Po uroczystości można było jeszcze obejrzeć prezentację w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego im. 8 Pułku Piechoty Legionów z Kocka (m.in. ćwiczenia musztry, taniec z szablami kozackimi i pokaz historycznych mundurów) oraz spróbować pysznej grochówki.

Dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy nieśli poczet sztandarowy, za godne jej reprezentowanie.

Zawody-tenis stołowy - 09.10.2018r.

Dnia 09.10.2018r. w Spiczynie odbyły się Igrzyska Dzieci w tenisie stołowym indywidualnym na etapie powiatowym. Do tego etapu ze szczebla gminnego awansowała uczennica naszej szkoły Aleksandra Kurlak z klasy VI. Po rozegraniu turnieju Ola zajęła V miejsce w powiecie.

Gratulujemy!!!

List Lubelskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 10.10.2018r.

10 października 2018

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Wychowawcy,
Dyrektorzy szkół i placówek,
Rodzice, Uczniowie,
Przedstawiciele organów prowadzących,
Pracownicy oświaty
województwa lubelskiego

14 października w uroczystej atmosferze świętujemy Dzień Edukacji Narodowej upamiętniający rocznicę ustanowienia przez Sejm w 1773 roku pierwszej zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, instytucji oświaty publicznej. Z dumą należy podkreślić, że Polska stała się wówczas pionierem w tworzeniu powszechnego systemu kształcenia, a podjęte przez Komisję Edukacji Narodowej reformy - podstawą nowoczesnej edukacji. Dzięki tej inicjatywie w zniewalanej przez ościenne mocarstwa Rzeczypospolitej nie zabrakło intelektualnych elit, które przez lata zaborów podtrzymywały w kolejnych pokoleniach nieodparte pragnienie wolności.

Do tego dziedzictwa odwołujemy się co roku obchodząc uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne święto przeżywamy jednak w sposób szczególny - przypada ono w roku 100. lecia niepodległości naszej Ojczyzny i jest wspaniałą okazją, aby podziękować wszystkim, którzy wspólnie tworzą teraźniejszość polskiej szkoły i przyszłość naszego kraju. Tak, jak w czasach Komisji Edukacji Narodowej a później w trudnych latach odtwarzania naszej państwowości, również dzisiaj edukacja jest wspólnym dobrem a dbałość o jakość kształcenia i wychowania młodego pokolenia - dążeniem całego oświatowego środowiska i priorytetem wszystkich instytucji odpowiedzialnych za jej rozwój.

Proces kształcenia i wychowania jest zadaniem trudnym i wymagającym - z najwyższym szacunkiem odnoszę się do nauczycielskiego profesjonalizmu i odpowiedzialności, doceniam zaangażowanie i wysiłek konieczny do realizowania wszystkich edukacyjnych wyzwań. Jestem przekonana, że budowanie autorytetu zawodu nauczyciela to nie tylko konieczne legislacyjne inicjatywy, ale przede wszystkim efekt zaangażowania i wysiłku pedagogów. Proszę Państwa o przyjęcie z okazji naszego wspólnego święta podziękowania za codzienny trud dydaktyczno-wychowawczych działań, kształtowanie patriotycznych i społecznych postaw, wskazywanie wartości budujących wspólnotę ludzi pamiętających o dorobku poprzednich pokoleń i pozwalających podejmować wyzwania przyszłości. Życzę, aby niełatwa misja Nauczyciela, Pedagoga i Wychowawcy przyniosła pożądane efekty, radość i satysfakcję a także świadomość, że budują Państwo fundamenty pomyślnej przyszłości. Serdecznie gratuluję wszystkim osobom odznaczonym i nagrodzonym; cieszę się z Państwem, że tak trudna i wymagająca dużego oddania praca została dostrzeżona i uhonorowana. Serdecznie pozdrawiam emerytowanych nauczycieli i dyrektorów, którzy przez lata służyli uczniom, rodzicom i środowisku lokalnemu swoim wysiłkiem i zaangażowaniem. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę dobrego zdrowia i pozostawania we wdzięcznej pamięci byłych współpracowników, a przede wszystkim - pokoleń uczniów, dla których byliście Państwo przewodnikami na edukacyjnej drodze.

Obecnie oświata stoi przed poważnymi wyzwaniami dyktowanymi przez przede wszystkim przez niekorzystne procesy demograficzne i wynikające z nich konieczne zmiany struktury kształcenia. Wyrazy uznania kieruję do wszystkich organów prowadzących oraz instytucji wspierających szkoły, które traktują edukację za priorytet i dziękuję im za poszukiwanie oraz uruchamianie mechanizmów łagodzących skutki systematycznego zmniejszania się liczby uczniów. Dziękuję za zapewnianie coraz lepszych warunków nauczania, za współdziałanie z resortem edukacji, organem nadzoru pedagogicznego i organami szkoły we wprowadzaniu koniecznych zmian; szczególnie w dniu naszego wspólnego święta warto podkreślić, że tylko pełna zrozumienia swoich ról i zadań współpraca wszystkich wymienionych podmiotów jest gwarancją odpowiedniego wykształcenia i wychowania kolejnych pokoleń Polaków.

Życzliwe pozdrowienia kieruję do Rodziców; dziękując Państwu za wysiłek wspierania dzieci w ich edukacyjnym rozwoju zwracam się z prośbą o stałą współpracę ze szkołą i aktywne uczestnictwo w pracach jej ważnego organu - Radzie Rodziców. Jestem przekonana, że wspólne działania przełożą się na sukcesy uczniów i przyniosą Państwu satysfakcję.

Z wdzięcznością zwracam się do uczniów, którzy są głównym podmiotem systemu edukacji. Wielokrotnie byłam świadkiem waszych edukacyjnych, artystycznych i sportowych osiągnięć, wielu z Was z sukcesem reprezentuje swoją szkołę, nasz region i Polskę w licznych konkursach, międzynarodowych projektach i akcjach charytatywnych. Jestem dumna z efektów Waszej pracy i życzę, abyście potrafili dostrzec w szkole szansę na realizację własnych celów i marzeń. Niech wizja ich spełnienia daje Wam chęć i siłę do dalszego edukacyjnego wysiłku a szkoła i rodzina - wsparcie w pokonywaniu trudności, które zawsze będą się pojawiać.

Wszystkim pracownikom i przyjaciołom oświaty składam najlepsze życzenia zdrowia, zadowolenia, optymizmu oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech Dzień Edukacji Narodowej obchodzony w roku 100. lecia Niepodległej będzie ważnym dla wszystkich pokoleń Polaków świętem wspólnoty ludzi, których dzisiejsza praca buduje dobrą przyszłość.

Z wyrazami szacunku

Lubelski Kurator Oświaty
Teresa Misiuk

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym- 11.10.2018r.

W dniu 11.10.2018r. w Spiczynie na szczeblu powiatowym odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym indywidualnym. Naszą szkolę reprezentowalo dwoje uczniów: Martyna Brzyska - klasa VII i Kacper Brzyski - klasa VIII. Po rozegraniu zawodów systemem do dwóch przegranych Martyna zajęła VII miejsce a Kacper miejsce IV. Wygrana Kacpra spowodowała awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

List Minister Edukacji Narodowej do Kuratorów Oświaty ws. ubezpieczenia NNW dzieci - 01.10.2018r.

Szanowni Państwo,
w związku z napływającymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej sygnałami i wątpliwościami, uprzejmie przypominam, że w obecnym stanie prawnym nie ma regulacji ustanawiających obowiązkowe ubezpieczenia w odniesieniu do działalności szkół i placówek oświatowych, z wyjątkiem sytuacji, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną lub wypoczynek za granicą (samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami zajmującymi się działalnością turystyczną). Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Może być ona zawarta wyłącznie z woli rodziców.

Przepisy ustawy Prawo oświatowe nie upoważniają dyrektora szkoły, jak również innych organów szkoły, do podejmowania czynności związanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Także rady rodziców nie mają upoważnienia prawnego do zawierania jakichkolwiek umów, w tym umów ubezpieczenia grupowego NNW. Mogą jednak wnioskować do organu prowadzącego we wszystkich sprawach szkoły, w tym również w sprawach dotyczących ubezpieczenia.

To rodzice rozstrzygają, czy należy w szkole ubezpieczyć dziecko i od nich zależy przyjęty sposób procedowania wyboru ubezpieczyciela oraz wybór oferty. Żądanie przez dyrektorów szkół i placówek od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły), jak również żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, jest niedopuszczalną praktyką.

Mając na względzie powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o przypomnienie i upowszechnienie ww. treści wśród szkół i placówek oświatowych na terenie Państwa województwa.

Przyczynić się to powinno do wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości na gruncie dobrowolnych ubezpieczeń zawieranych w szkołach i placówkach oświatowych.

Z poważaniem
Z upoważnienia MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Marzena Machałek
Sekretarz Stanu

„Młodzi, wolni, przedsiębiorczy” - 09.10.2018r.

"Młodzi, wolni, przedsiębiorczy" NBP

Od 01.10.2018r. do 31.12.2018r. nasza szkoła realizuje wraz z Narodowym Bankiem Polskim projekt pt. „Młodzi, wolni, przedsiębiorczy”. Główny cel projektu to popularyzacja największych polskich osiągnięć ekonomicznych, przejawów przedsiębiorczości wśród Polaków oraz innowacyjnych rozwiązań i osiągnięć po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W ramach wyżej opisanego projektu 09.10.2018r. uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Reforma Grabskiego”. Prezentacja przypomniała uczniom treści związane z wprowadzoną 1 kwietnia 1924 roku reformą monetarną w Rzeczpospolitej, zmierzającą do zwalczenia hiperinflacji. Po odzyskaniu niepodległości na terytorium II Rzeczypospolitej funkcjonowały cztery waluty, reforma wprowadziła jedną walutę markę polską.

Dzień Głosnego Czytania - 04.10.2018r.

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które co roku przypada 29 września, uczennice ósmej klasy czytały głośno przedszkolakom i uczniom klas I-V wiersze Jana Brzechwy, a pozostałym uczniom fragment „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza.

Pamiętajmy, że czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. A zatem czytajmy, bo jak powiedział Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie".

Realizacja programu „Aktywna Tablica"

Nasza szkoła realizuje program „Aktywna Tablica”. Dzięki udziałowi w programie doposażyliśmy nasze sale w tablice interaktywne. Tablica interaktywna wraz z projektorem pozwala nauczycielom prowadzić innowacyjne lekcje z wykorzystaniem najbardziej naturalnych dla uczniów programów interaktywnych, gier i materiałów multimedialnych. Dzięki tak poprowadzonej lekcji uczniowie są bardziej kreatywni, a wykorzystywanie programów, gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawia, że uczniowie bardziej angażują się w lekcję.

Teatrzyk "Lusterko" - 03.10.2018 r.

3 października 2018r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Lusterko". Było to przedstawienie interaktywne – dzieci brały w nim czynny udział. Rozmawiały o emocjach oraz o tym, jak inni ludzie mogą odbierać nasze zachowanie. Wróżka Lusterko pokazała również dzieciom, jak pomóc komuś w trudnych sytuacjach.

Dzień Chopaka - 01.10.2018r.

Z okazji Dnia Chłopaka 01.10.2018r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Najpierw na parkiecie sali gimnastycznej bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 0-III, następnie swoją zabawę rozpoczęli uczniowie klas starszych (IV-VIII). O oprawę muzyczną zadbali chłopcy z klasy VIII.

Na zajęciach z wychowawcą w poszczególnych klasach dziewczęta zadbały o drobne upominki dla swoich kolegów. Widać było, że chłopcy byli wdzięczni dziewczynom za pamięć o ich święcie i za prezenty. Czekamy na kolejne tak miłe świętowanie Dnia Chłopaka już za rok.

Festyn rodzinny "Pożegnanie lata" - 30.09.2018r.

30 września w promieniach jesiennego słońca żegnaliśmy tegoroczne, bardzo dla nas łaskawe lato. Na nowym boisku szkolnym zgromadziła się społeczność szkolna i rodzice. Wśród zaproszonych gości obecny był Wójt Gminy Ludwin- Pan Andrzej Chabros, Sekretarz Gminy Ludwin- Pan Szymon Czech, proboszcz parafii Rogóźno - ksiądz Waldemar Taracha, Przewodniczący Rady Gminy Ludwin- Pan Wojciech Szymański, Zastępca Przewodniczącego Gminy Ludwin - Pani Małgorzata Wiączek, radni oraz sołtysi okolicznych wsi. Na pożegnanie lata przygotowaliśmy wiele atrakcji. I tak klasa V zaprezentowała inscenizację "Bajki o rybaku i rybce", przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. "Kolorowe liście", uczeń klasy IV Piotr Kuśmierz wykonał trzy utwory muzyczne na instrumentach klawiszowych i na flecie. Swoimi umiejętnościami aktorskimi pochwalili się również rodzice zrzeszeni w Stowarzyszeniu na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piasecznie "Skrzydła". Rozbawili nas do łez swoją wersją "Kopciuszka". Po części artystycznej głos zabrał Pan Wójt, który wyraził wdzięczność zaangażowanym w organizację festynu. Złożył też obietnicę budowy sali sportowej.

Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel podziękowała Radzie Rodziców za przygotowanie kiermaszu ciast i poczęstunku, który składał się z owoców oraz z przepysznego smalcu i ogórków kiszonych. Państwo Marcelina i Piotr Dudowie oraz Państwo Małgorzata i Grzegorz Wiączkowie zasponsorowali kiełbasę na ognisko. Natomiast Pan Wójt ufundował dzieciom batoniki i soki. Podczas festynu odbyła się zainicjowana przez Stowarzyszenie "Skrzydła" licytacja koszulki sportowej z podpisami piłkarek "Górnika Łęczna" oraz albumu z autografem Beaty Kozidrak.

Tradycyjnie już największą atrakcją okazał się dmuchany zamek i bańki mydlane. Oblegane było również ognisko, przy którym można było upiec kiełbasę. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Pan Marek Wąsik, który inicjował zabawę taneczną na scenie i wokół niej.

Po raz kolejny okazało się, że wspólna zabawa najlepiej łączy pokolenia.

Jesienny Rajd Rowerowy "Nałęcz" - 26.09.2018r.

W środę 26 września 2018 roku uczniowie klas V i VI wraz z opiekunami wzięli udział w kolejnej edycji Jesiennego Rajdu Rowerowego "Nałęcz" w Poleskim Parku Narodowym. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem " TO NIE RAJD, TO ROWEROWE PODCHODY PRZYRODY".

Przed wyruszeniem w trasę uczniowie i opiekunowie zostali zaopatrzeni w szelki odblaskowe, znaczki okolicznościowe, mapę z zaznaczoną trasą przejazdu i kartami pracy. W wyznaczonych punktach kontrolnych uczniowie mieli wykazać się sprawnością fizyczną, wiedzą o Poleskim Parku Narodowym oraz ogólną wiedzą z biologii. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w szukanie i rozwiązywanie zagadek oraz brali chętnie udział w konkurencjach sportowych.

Nie obyło się bez drobnych niespodzianek, kilka razy spadł łańcuch, w niektórych miejscach było ogromne błoto. Mimo kilku drobnych utrudnień wszyscy uczniowie dotarli na metę, gdzie czekał na wszystkich poczęstunek oraz nagrody.

Dożynki Gminno-Powiatowe - 09.09.2018r.

9 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły, wraz z rodzicami oraz opiekunami, uczestniczyli w Dożynkach Gminno-Powiatowych 2018. Tym razem gospodarzem powiatowego święta plonów był Ludwin. Dożynki rozpoczęły sie przemarszem orszaku złożonego z przedstawicieli gmin, powiatu, szkół, rad sołeckich, stowarzyszeń, kół gospodyń, straży, chóru, orkiestry, licznie zgromadzonych mieszkańców okolicznych miejscowości. Pochód udał sie na plac dożynkowy tuż za Urzędem Gminy. Tam kolejno wygłaszane były powitania i mowy, w trakcie których podziękowano rolnikom za ich codzienny trud, umiłowanie ziemi, polską gościnność oraz przywiązanie i wierność tradycji.

Mieszkańcy gminy oraz goście mogli w czasie trwania uroczystości podziwiać piękne, pomysłowe wieńce dożynkowe oraz zapoznać się z kulturą ludową, prezentowaną przez lokalne zespoły muzyczne i śpiewacze. Niezykle ciekawie wypadły stoiska z rodzimymi produktami, zarówno spożywczymi, jak i będącymi efektem pracy twórców ludowych. Uroczystości zakończyły się późnym wieczorem.

Dziękujemy uczniom naszej szkoły za obecność i godne jej reprezentowanie.

Narodowe Czytanie 2018 w naszej szkole!

W tym roku czytamy fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Niewiele brakowało, a stałby sie polskim noblistą w dziedzinie literatury. Nagroda nie została mu przyznana, ale pozostała sława jednego z największych powieściopisarzy, patrioty, społecznika, niepoprawnego romantyka, którego udziałem stała sie bieda, choroba i inne przeciwności losu.

Związany z Nałęczowem, gdzie otrzymał posadę, też zaprzyjaźnił się z Bolesławem Prusem, ale i poznał przyszłą żonę - Oktawię Rodkiewiczową.

Dzięki sławie uzyskał przywilej zamieszkania na Zamku Królewskim w Warszawie. W dniu jego pogrzebu żegnały go tysiące warszawiaków słowami Wacława Sieroszewskiego: "Gdy mówił, cały naród w cichym skupieniu słuchał słów jego".

Pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych

Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego, za cenę jego uzależnienia, podboju, zniewolenia, za cenę jego eksploatacji, jego śmierci"

[Jan Paweł Wielki]

Pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych: o 79 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, która pochłonęła miliony istnień,o 79 rocznicy agresji ZSRR na Polskę czyli zbrojnej napaści w ramach działań kampanii wrześniowej oraz o rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny ps."Inka" - sanitariuszce żołnierzy wyklętych (ur. 3 września 1928 roku). Została ona skazana na śmierć za działaność antykomunistyczną, egzekucji dokonano 28 sierpnia 1966 roku. 18-letnią "Inkę" rozstrzelano.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 - 03.09.2018r.

Dnia 3 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Po mszy świętej, korzystając z pięknej pogody, spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Pani Dyrektor powitała dzieci, rodziców, wychowawców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz gości, wśród których był Wójt Gminy Ludwin Pan Andrzej Chabros oraz Sekretarz Gminy Pan Szymon Czech. Włodarz naszej gminy szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w remont szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Wróbel dołączyła się do podziękowań. Życzyła wszystkim zebranym zdrowia oraz zapału do pracy, a także radości, którą przynosi każdy nowy dzień. Ostatnim i tradycyjnym elementem uroczystości było spotkanie w salach lekcyjnych, podczas którego wychowawcy klas zapoznali uczniów z planem lekcji, a także omówili najważniejsze sprawy bieżące.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się
3 września (poniedziałek) o godzinie 9.00 w szkole.
O godzinie 8.00 w kościele w Rogóźnie zostanie odprawiona msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego.
Serdecznie zapraszamy Rodziców ze swoimi dziećmi.

Kalendarz roku szkolnego 2018/2019

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 3 września 2018 r.

Podstawa prawna:
– § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Zimowa przerwa świąteczna 23 – 31 grudnia 2018 r.

Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Ferie zimowe 11 – 24 lutego 2019 r. (woj.lubelskie)

Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Egzamin ósmoklasisty język polski
15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek)
godz. 9:00

matematyka
16 kwietnia 2019 r. (wtorek)
godz. 9:00

język obcy nowożytny
17 kwietnia 2019 r. (środa)
godz. 9:00

Podstawa prawna:
art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 2198, z późn. zm.); § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. poz. 1512)).
Wiosenna przerwa świąteczna 18 kwietnia – 23 kwietnia 2019 r.

Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 21 czerwca 2019 r.

Podstawa prawna:
§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).
Ferie letnie 22 czerwca – 31 sierpnia 2019 r.

Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603).

List Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej
do Rodziców i Opiekunów Uczniów

Warszawa, 29 sierpnia 2018 roku

Szanowni Państwo,
Rodzice i Opiekunowie,

przed nami nowy rok szkolny 2018/2019, który jest kolejnym etapem zaplanowanych zmian w polskiej edukacji. Pozwólcie Państwo, że przywołam najważniejsze projekty, które uczynią szkołę lepszą, bezpieczniejszą i bardziej przyjazną. Zmieniamy szkołę po to, aby każdy uczeń, bez względu na to, skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziców, miał dobrą szkołę i dostęp do dobrej edukacji.

Nadchodzący rok szkolny przypada w szczególnym momencie - 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiem, że wiele szkół i placówek oświatowych włączy się we wspólne świętowanie tego wyjątkowego wydarzenia. Cieszę się, że 257 z nich skorzysta z dofinansowania Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu "Godność, Wolność, Niepodległość". Dziękuję za aktywny udział w tym projekcie i propozycje ciekawych akcji.

W tym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na dalsze wdrażanie nowej podstawy programowej oraz zmiany w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego, tak aby szkoły i placówki lepiej odpowiadały na potrzeby nowoczesnej gospodarki. Równocześnie dzięki programowi "Aktywna tablica" będziemy rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji chcemy we wszystkich szkołach w Polsce podłączyć szerokopasmowy internet. Dzięki staraniom MEN szkoły w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej będą mogły korzystać z dostępu do internetu bezpłatnie przez 10 lat.

Cieszę się, że w ostatnim czasie tak wielu rodziców i opiekunów skorzystało z rządowego programu "Dobry Start", który obok "Rodziny 500+" jest rzeczywistym wsparciem dla rodzin wychowujących dzieci, a także prawdziwą inwestycją w edukację młodego pokolenia.

Przypomnę również, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i ostatniej klasy gimnazjum na dotychczasowych zasadach będą otrzymywali bezpłatne podręczniki i ćwiczenia do obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Dalej będą one finansowane z budżetu państwa.

Rodzice są bardzo ważną częścią społeczności szkolnej. Państwa zaangażowanie jest istotnym wsparciem dla nauczycieli oraz dyrektorów. Rozpoczynający się rok szkolny to czas nowych zadań i obowiązków. To jednocześnie możliwość, aby w większym włączyć się w życie szkoły. Gorąco do tego zachęcam. Bez wzajemnej współpracy szkoła nie może sprawnie funkcjonować i w pełni realizować swoich zadań edukacyjno-wychowawczych.

W prawie oświatowym potwierdziliśmy wysoki status obecności rodziców w szkole i zwiększyliśmy ich wpływ na funkcjonowanie placówki. Szczególne kompetencje zostały przyznane radzie rodziców, która - w porozumieniu z radą pedagogiczną - uchwala program wychowawczo-profilaktyczny szkoły lub placówki edukacyjnej. Rada opiniuje program i harmonogram poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły, projekt planu finansowego składanego przez dyrektora, a także uchwały dotyczące prowadzenia eksperymentów pedagogicznych w szkole.

Chcąc przybliżyć sposób działania rad rodziców, przygotowaliśmy specjalny poradnik "Rady rodziców. Kompetencje i zasady działania". Mam nadzieję, że zawarte w nim informacje i wskazówki będą dla Państwa pomocne. Jestem przekonana, że pozwolą one w pełni korzystać z kompetencji, jakie gwarantuje zmienione Prawo oświatowe. Poradnik został przekazany za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej do dyrektorów szkół z prośbą o poinformowanie Państwa. Dostępny jest on również na stronie internetowej www.men.gov.pl

W szczególny sposób pragnę zwrócić się do tych z Państwa, których dzieci będą ubiegać się o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej na rok szkolnych 2019/2020. Już dziś mogę zapewnić, że szkoły przygotują odpowiednią liczbę miejsc dla wszystkich absolwentów. We wrześniu rozpoczniemy kampanię informacyjną dotyczącą rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Na stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zamieszczony zostanie informator oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości.

W związku z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami ze strony rodziców i uczniów, przypominam, że do Państwa dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty, a także przedstawiciele lokalnych samorządów. We wszystkich kuratoriach od 1 września br. zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne. Rodzice uczniów klas VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum będą mogli uzyskać informacje na temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych w regionie. Zachęcam również do kontaktu z lokalnymi samorządami, które również przygotowują się do przeprowadzenia rekrutacji na rok szkolny 2019/2020.

Pragnę również podkreślić, że dzieci i młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi objęte są szczególną troską i wsparciem ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zadbaliśmy o edukację dzieci z różnymi potrzebami, a zasadniczym celem wprowadzanych zmian jest włączenie ucznia z niepełnosprawnością do grupy rówieśniczej. Uczeń z niepełnosprawnością powinien uczyć się w szkole ze swoimi rówieśnikami. Szkoła ma obowiązek to zapewnić. W przypadku dodatkowych pytań mogą Państwo korzystać ze wsparcia wizytatorów do spraw specjalnych potrzeb edukacyjnych, którzy zostali powołani we wszystkich kuratoriach oświaty. Do dyspozycji jest także udostępniony przez ministerstwo adres mailowy edukacjawlaczajaca@men.gov.pl

Warto zaznaczyć, że na ustalenie procesu edukacyjnego dziecka szczególnie istotny wpływ mają rodzice. Dyrektor szkoły ma obowiązek skutecznego zawiadomienia Państwa o spotkaniu zespołu nauczycieli i specjalistów, który decyduje o sposobie realizacji procesu edukacyjnego ucznia z niepełnosprawnością. Uczestniczenie rodziców w takim zespole jest konieczne. To Państwo jako rodzice najlepiej znają swoje dziecko i wiedzą jakie są jego potrzeby.

Jestem przekonana, że dzięki tym rozwiązaniom każdy uczeń będzie miał zapewnione wszechstronne wsparcie w szkole.

Jednocześnie pragnę przypomnieć, że za sprawną organizację procesu dydaktycznego odpowiada dyrektor szkoły. Jeżeli mają Państwa zastrzeżenia, bądź wątpliwości odnośnie rozwiązań zaproponowanych przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z kuratorem oświaty.

Składam serdeczne życzenia pomyślnego roku, dobrej, owocnej współpracy ze szkołą, a także sukcesów edukacyjnych Państwa dzieci.

Wierzę, że czas pobytu w szkole będzie dla każdego ucznia pełen pozytywnych doświadczeń, związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności i kształtowaniem postaw.

Z wyrazami szacunku
Minister Edukacji Narodowej
Anna Zalewska

//